מסך הביתחרדיםחדשותמענייןיהדותמוזיקהברנז´האוכל ומתכוניםלמקרה שפספסתם‎MENדיגיטלבית וסטיילמשפחהמשפט בריאותכלכלה חנוך לנועררכבתיירותדעותוידאוצרכנות
חדשות

טור דעה

בנימין נתניהו צודק? אז מה // בצלאל כהן

כותב השורות. בצלאל כהן (צילום: יובל אצילי )

על נתניהו להצטרף למהלך שמוביל נשיא המדינה של חיזוק המכנה המשותף בין הקבוצות השונות בחברה הישראלית. עליו לזכור שהוא איננו ראש הממשלה של אנשי הימין בלבד (דעות)

בצלאל כהן  |  כ"ב באב תשעז   14.08.17  13:01

בחז"ל נאמר שגם אהבה וגם שנאה "מקלקלים את השורה", כלומר שהם גורמים לאדם לנהוג באופן יוצא דופן. התבוננות ביחס לראש הממשלה בנימין נתניהו משני צידי המתרס, ממחישים היטב את דברי חז"ל הללו. רבים ממתנגדיו של נתניהו פיתחו כלפיו איבה אישית, ונראה שהם רואים בו את התגלמות הרוע שבעולם. מנגד תומכיו של נתניהו מגלים כלפיו הערכה והערצה, ונדמה שהם אינם מסוגלים להבחין בחסרונותיו ובמגבלותיו.

היות ואינני רואה את עצמי לא משונאיו ולא מאוהביו, אני מבקש להציג את נקודת הראות שלי.

נתניהו מציג את מדינת ישראל תחת מנהיגותו במצב כלכלי ביטחוני ומדיני מזהיר, ויתכן שבמידה רבה הצדק אתו. בשל כך, הוא תולה את כל ההתנגדות כלפיו בשמאל ובתקשורת, שלדבריו רודפים אותו ומעלילים עליו עלילות שווא, רק בכדי להביא להחלפת השלטון בישראל.

בתמונת המציאות שמציג נתניהו, חסרות לי שתי נקודות חשובות:

1. למיטב זיכרוני, נתניהו איננו מתייחס לשסעים החברתיים העמוקים בחברה הישראלית, הקיטוב בין קבוצות שונות בחברה הישראלית הוא חריף מאוד, וגילויי השנאה מימין לשמאל אינם פחותים מאותם גילויים משמאל לימין והדבר נכון על קבוצות נוספות בחברה הישראלית, כדוגמת חרדים, מתנחלים, ערבים, אתיופים ועוד.

2. העוינות כלפי נתניהו איננה רק נחלת אנשי שמאל ותקשורת, ניתן למצוא חוסר נחת כלפיו בקרב אנשים רבים וטובים בחברה הישראלית שאינם נכללים בשתי הקטגוריות הללו.

נתניהו הוא ללא ספק הפוליטיקאי המשופשף ביותר בפוליטיקה הישראלית, הוא מתכנן הרבה צעדים קדימה כשיריביו מבית ומחוץ אינם מצליחים להבין את צעדיו עד שהם מגלים פעם אחר פעם את תבוסתם. הוא מצליח להשתמש בעוינות כלפיהם באופן גאוני, על מנת ללכד סביבו את תומכיו בכל זמן ובכל מצב.

האם מעבר לכלכלה, לביטחון ולמדיניות החוץ, אין מחובתו של מנהיג לדאוג גם ללכידות החברתית של העם והמדינה?

האם בכל התחומים הוא יודע לנהל את הדברים באופן המוצלח ביותר, ורק בתחום של הלכידות החברתית אין לו ברירה חוץ מללבות את האש בהוספת שמן למדורה?

נדמה שנתניהו איננו מנסה כלל להבין את שורשי השנאה והעוינות כלפיהם, הוא איננו שואל את עצמו מדוע העוינות כלפיו באופן אישי היא כה חריפה, הוא מסתפק בטענה שאלו הם אנשי שמאל שמאמינים בדרך שונה או סתם אנשים שמקנאים בהצלחתו. הוא איננו מנסה להבין את דאגותיהם וחששותיהם, הוא איננו דואג להפחית את שנאתם את עוינותם ואת פחדיהם ממנו ומדרכו, מבחינתו הדבר רק משרת אותו וככל הנראה הוא גם צודק.

אינני חושב שהבעיה שלנו עם נתניהו נודעת לעבירות פליליות כאלו ואחרות, גם אם יש ממש בחשדות ובחקירות כנגדו, הרי לצערנו ידענו עוד ראשי ממשלות עם חשדות וחקירות בחשדות כאלו או אפילו חמורים יותר. אין בכוונתי להמעיט מחשיבות הנושא, אבל נדמה שאלו התובעים את התפטרותו בשל כך בסך הכול מצאו עילה למה שהם רוצים מסיבות אחרות לחלוטין.

לדעתי, עלינו לדרוש מראש הממשלה דבר אחד בלבד, ליטול על עצמו את התפקיד החשוב ביותר, לדאוג ללכידות החברתית במדינה ובעם שהוא מופקד עליהם. עליו להצטרף למהלך שמוביל נשיא המדינה ראובן ריבלין של חיזוק המכנה המשותף בין הקבוצות השונות בחברה הישראלית. עליו לזכור שהוא איננו ראש הממשלה של אנשי הימין בלבד, הוא ראש הממשלה של כל אזרחי ישראל. גם אם הוא נרדף לדעתו על לא עוול בכפו, הפתרון איננו נמצא בהרחבת שיח השנאה, שגם בלעדיו הגיע לממדים מדאיגים מאוד.

תגובות

20
שוב הקרן החדשה
פייגי
מדהים אנשים שלמדו בישיבות..והקול קולה של הקרן החדשה
19
בצ"כ היה מגדולי השוינאים בפונוביז'
זוכר
18
בצלאל כהן אינו כפוי טובה
הכרת הטוב
וככזה הוא מכיר טובה לקרן החדשה ופועל להגשמת מטרותיה.
17
אתה מייצג את המשכילים?
מומו
16
שטויות - אתה משת"פ, איכס!!!
ה. תשבי
חוצפה אדירה, להציג כביכול את השמאל כ'מלכד חברתי', ברצוני להזכיר לך מי בדיוק פה הרוב במדינה ומי רודה בו בשחצנות וברשעות, כשהימין ישלוט באמת אז תראה את הלכידות שהינך כה נכסף אליה,

אלו המכונים כאן 'שמאל' הם המסוכנים שבאויבנו בוגדים שפלים שאינם בוחלים בשום רשע כדי לשלוט בעם, ולמרבה הנס זה לא מצליח להם.
הצג את כל התגובות
15
השמאל מנסה לעשות מהפכה לא חוקית!
בן תורה
14
בתגובתה של 3
james
השווה מצב התלהמות הימין לשמאל

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
כל הכבוד ל - 3. על החיים או על מוות
חנה אייזנמן
מתלהמים!! נשכח רגע, שהשמאל אלים ומתלהם בצורה הכי אנטישמית (לשון המעטה), אבל, למה שיתלהמו, כשהכל הולך על פי רצונם?
13
ממש אידיאולוגיה טיפשית
יאיר
(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
12
מתחת לכל ביקורת
חנה אייזנמן
11
להביא את הנשיא כדוגמא חיובית..
חנה אייזנמן
זה משהו... איך להגיד את זה.. מוטב לא להגיד.
10
נתניהו מיישם את האג'נדה השמאלנית
חנה אייזנמן
בצורה הרבה יותר יסודית, מאשר יכלו אלה ליישם אותה. הפושע הראשון היה מנחם בגין, וגם הוא היה שנוא, זה מכח האינרציה, כמו שמספיק לזומבים שלאדם מסוים יש סטיגמה של "ימני" והם מעריצים אותו, במיוחד, כשהשמאל תוקף אותו, גם כשהוא מבצע את הפשעים החמורים ביותר נגד העם היהודי, העיקר שהוא מנהיג ה"ימין". המאמר הזה מתחת לכל ביקורת.
9
לך תתאחה עם אלה, אותי לא תמצא שם
חנה אייזנמן
"אכן, נכון הדבר, שאני רואה במלחמת אזרחים את אחד מעוגני ההצלה של החברה הישראלית מעבדות הכיבוש.... הסיבה שאני היום לא עוסק בחיסולים פרטניים של מתנחל כזה או אחר, אינה נעוצה רק בכך שאינני בעל מנטליות קמעונאית, גם לא בעובדה שחיסול פה או שם לא יביא להישג פוליטי של ממש, גם לא הפחד ממאסר ממושך (אם כי חשוב לציין שחיי מתנחל לא שווים את שלילת חרותי), אלא קודם כל מהאופק המרנין של פרוץ מלחמת אזרחים, שבמהלכה יתבצע חיסול המתנחלים ברשות ובסמכות ובמספרים מרשימים. וככל שארבה, כך ירבו תעודות הוקרה". גדעון ספירו (יום שישי, 25/10/2002 שעה 17:28) :
8
מה זה, הדבר הזה?
חנה אייזנמן
כבר אי אפשר לכתוב בארץ הזו מבלי לעוות הכל? בשעתם, קבעו רשעים שיש לציית לפקודה לקרוע את העם ואת הארץ, כדי "למנוע קרע בעם". אנשים ביצעו את הפשע מספר אחת בדברי ימי האנושות, נגד הטובים שבעמם, כדי "למנוע קרע בעם". שנאת הרצל, דוד גרין, משה שרת, חיים ויצמן לעם ישראל, היא שנאת עולם, ושום ביבי ולא קודמיו יכלו למנוע אותה. כבר אמר הנביא, מהרסיך ומחריביך ממך יצאו... אין בעולם שונאי ישראל איומים יותר מן השמאל היהודוני/ערב רב. וזה בדוק. המימסד ה"ציוני" שיתף פעולה, לא מתוך כורח אלא מתוך אינטרס משותף להם ולרוצחים, בהשמדת יהדות אירופה. יורשי הפושעים האלה מחריבים את הארץ, את העם ואת התורה. ובתוך אלה שוכן גם הביבי. גדול מחריבי הישוב היהודי בארץ ישראל. אין פה עם. את העם השמידה ה"ציונות". השמאל לא נמנה על העם, הרפורמים אינם העם. בכל אופן, לא העם היהודי. הערבים, לא העם. ויפה שתיקה לחכמים, קל וחומר לבורים או דורשי רעת עם ישראל.
7
בסד
א.א
ראש הממשלה מצוין. ואין מי שיחליף אותו ברמתו. וכן השמאל השנואי וההזוי. לא מעקלים ומקבלים את שלטון הימין בראשות נתניהו ע"י העם מזה שנים רבות. תודה להשם. ופשוט מי שלא בדעותהם ודרכם הם רודפים אותו בכל דרך אפשרית. אנרכסטים ןלא דמוקרטים. שנואים ע"י העם עןכריי ישראל. ערכים שלהם רקובים רקנים וחסריי אמונה.תלושים ומסוכנים למדינה.

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
נתניהו
בנימין
מסכים ומתפלא על בצלאל שאינו רואה את המציאות הפשוטה כמו שהיא. אינני מעריץ של נתניהו אבל סבור כי הוא ראש ממשלה מוצלח יותר מאלו שהיו לפניו ובלתי ברירה נאלץ להגיב לתקשורת עויינת והרבה שמקנאים בהצלחתו. אני חושב שאחדות החברה אינה מתאפשרת כל זמן שהמנהיג אינו שייך לציבור הנושא עיניו לשמיים ומכיר בערכי היהדות והתורה כבסיס על זכותנו וחובתנו בארץ ישראל.

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
6
האיחוי הוא שלום עם האיסלאם השמאל רוצה מדינהת כופרים
ישורון
(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
5
ישעיהו צודק
יחזקאל
ציון במשפט תפדה. ושביה - בצדקה. שאלתי את עצמי: אם ציון תפדה אז שביה לא יפדו? תשובה: יכול להיות שיש ציון אבל שביה לא שבו הם יצאו בשאלה ולא חזרו עם תשובה. אין הלכות מוסר. זה השולחן ערוך החמישי. וצדיק באמונתו יחיה.

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
4
ראש ישיבה או פרשן?
יוסי
עם כל הצער לא זה ולא זה !
מגידו
לא משהו שדורש התייחסות רבה !!!

כי לו יש את המקלדת
3
בזבוז דיו
ענת
ניתוח המציאות בעיני הכותב בוגדת באמיתות של העובדות.

הימין אינינו מתלהם על השמאל. כמו שהשמאל עושה לימין.

ריבלין מוביל מהלך טיפשי ואבסורדי של ניצחון החושך על האור ואחת מאמירותיו המסכנות היתה:"עמי בחר בדרך הרעה"!

אין כאן סימנים של דרך הזהב.

לכן כל הדיעות של הכותב כאן שטותיות .המציאות מעידה כאלף עדים כי השמאל מחפש רק את הרע והקיצוני בכל התחומים.

ועם כל הכבוד לכוונה שהיא נכונה לכשלעצמה לאחד בין כולם.

נתניהו אינו עניין את השמאל אלא את מעשיהם. וכל ההבחנה של הכותב כאן אינה נכונה בעליל.

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
נכון, לאיש אין מושג על מה הוא מדבר
חנה אייזנמן
2
הנשיא דואג בעיקר לרפורמים
יעקב
1
כל הכבוד לכותב
צבי
כן ירבו

אולי יעניין אותך גם:

עוד בחדשות