מסך הביתחרדיםחדשותמענייןיהדותמוזיקהברנז´האוכל ומתכוניםלמקרה שפספסתם‎MENדיגיטלבית וסטיילמשפחהמשפט בריאותכלכלה חנוך לנועררכבתיירותדעותוידאוצרכנות
חדשות

לראשונה מקום המדינה

חילול השבת ההמוני במשחקי הכדורגל ייפסק?

נתניהו וכדורגל. אילוסטרציה (צילום: Yossi Zamir /Flash90)

בג"ץ פסק שמשחקי הכדורגל בשבת מנוגדים לחוק, ועל הממשלה להורות על הפסקתם בשבת או "לתקן" את החוק ובכך להמשיך את חילול השבת ההמוני. מאמץ לשכנע את ראשי המפלגות החרדיות שלא לתת יד להכשרת המהלך (בארץ, דעה)

  |  י"ד באלול תשעז   05.09.17  20:15

אם הממשלה לא תשנה את המצב החוקי, בעוד שבועיים צפוי בג"ץ לאסור על קיום המשך משחקי הכדורגל בשבת ומניעת חילול שבת המוני מדי שבוע.

לפני כשנתיים הגישה "התנועה למדינה יהודית ודמוקרטית" עתירה לבג"ץ בטענה שמשחקי הכדורגל בשבת מנוגדים לחוק "שעות עבודה ומנוחה", ופוגעים בקהל מסורתי רב שנאלץ לבחור בין הכדורגל לבין שמירת השבת ונכשל בחילול שבת דאורייתא. שחקני כדורגל רבים רוצים לשמור את השבת אך קבוצות הכדורגל מחייבות אותם לשחק דווקא בשבת משיקולים כלכליים.

גם בעבר, התקיימו משחקי הכדורסל בשבת, אך כבר 20 שנה שהמשחקים מתקיימים ביום חול, מבלי שנגרם שום נזק בעקבות השינוי לשחקנים ולקבוצות. היום כבר כמעט איש אינו זוכר שבעבר משחקי הכדורסל התקיימו בשבת. עתה ניתן לחולל את השינוי גם במשחקי הכדורגל.

משחקי הכדורגל בשבת גורמים לחילול שבת המוני של שחקני הכדורגל, אנשי צוות, אוהדים, צוותי שידור ועוד. סך הכל, משחקי הכדורגל גורמים למאות אלפי יהודים לחלל את השבת. חשוב להבין: השחקנים עצמם ביקשו לעבור ליום חול, זו נקודה חשובה שמייתרת את העיסוק של המתנגדים כאילו מדובר בכפייה דתית.

בג"ץ קבע כי העתירה צודקת, וכי אין היתר חוקי למשחקי הכדורגל בשבת. בג"ץ הורה לממשלה לאכוף את החוק ולאסור על קיום משחקי כדורגל בשבת או לחלופין לתקן את החוק וכך להכשיר את משחקי הכדורגל בשבת. לראשונה בהיסטוריה בג"ץ מתכוון על כורחו לפסוק בעד שמירת השבת. זו הזדמנות פז וזכות עצומה למנוע חילול שבת בהיקף אדיר.

"למפלגות החרדיות יש את כל הכוח להתעקש שהמצב החוקי לא ישונה, ולהותיר את הפסיקה בידי בג"ץ", מסביר אבישי גרינצייג מהתנועה למדינה יהודית ודמוקרטית. "לראשונה מאז קום המדינה, יש ליהדות התורה שר בממשלה. האם השר ליצמן ייתן את ידו ל'תיקון' לחוק שיכשיר את חילול השבת בפלטרין של מלך?!"

בזמן שחלף, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר העבודה חיים כץ ניסו בשקט לרקוח עסקה עם המפלגות החרדיות, במטרה שיעלימו עין ויאפשרו להם להשאיר את קיום המשחקים בשבת. 

עד כה, אף ח"כ מהמפלגות החרדיות (ש"ס ויהדות התורה), לא הביע התנגדות בפומבי לעסקה המתגבשת. בעוד שחברי כנסת ממפלגת הבית היהודי שלחו מכתב חריף לראש הממשלה והביעו התנגדות נחרצת למהלך. נכון לעכשיו, הח"כים החרדים מעדיפים לשתוק וטוענים שהסמכות לא נתונה בידיהם.

"לא יעלה על הדעת ששרים וח"כים חרדיים יאפשרו לראש הממשלה להכשיר בצורה אקטיבית את חילולי השבת הללו, ויתרצו שאין להם סמכות" מסיים גרינצייג.

המפלגות החרדיות נלחמו נגד עבודות תשתיות הרכבת בשבת, למרות שמדובר בעשרות בודדים של עובדים שחלקם הגדול בכלל גויים, ואילו כאן, כשמדובר על עשרות אלפי יהודים ואולי אף מאות אלפי יהודים, הייתכן שישתקו ויאפשרו לחרפת חילול השבת להמשיך?! 

בעוד שבועיים, ערב ראש השנה – יום הדין – תתקבל ההחלטה בבג"ץ. זו שעת המבחן למפלגות החרדיות!

תגובות

6
האם אנו רוצים שוב את לפיד בממשלה?
אליהו
מרן הרב שך זצל דיבר על כך כמה פעמים שאנו צריכים לדאוג לציבור החרדי ולפגוע כמה שפחות בחילונים,

אני עצמי ראיתי בילדותי אנשים שחיברו את החשמל למצבר בשבת,בלי גנרטורים וכבלים לאורך הרחובות,רוב הציבור לא חרדי ואפילו לא דתי,הפוליטיקאים החרדים מבינים היטב את המציאות גם הרבנים , אבל יש כמה עיתונאים קטנים ועסקנים קשקשנים שחייבים לעשות בלגן, התוצאה לא תהיה רכבת כשרה, אלא לפיד חדש וחזק

בממשלה מי שרוצה בכך שלא יבכה אחכ
אנחנו לא הקבלנים של הקב"ה
ק
ואסור להיות שותף בפשע וברשע ובחילולי שבת בעד כסף לעולם התורה, אנחנו צריכים למחות ולא להסכים ותאמין לי שאם היו פורשים אז נתניהו היה מתקפל ושוב היו חוזרים לקואליציה,
5
הגיע הזמן לתת את הדעת !!!
לכל נציגנו החרדים בכנסת אנחנו רוצים גאולה אנחנו רוצים משיח אנחנו רוצים לעשות נחת רוח לבוראינו אנחנו רוצים ורוצים ורוצים השבת היא מקור הברכה לכל הישועות שתי שבתות תשמרו מיד נגאלין הגיע הזמן לתת את הדעת בעיניין החשוב הזה !!!

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
4
מי שהלך לשחק כדורגל ידע
ריאלי
שזה גובל בחילול שבת,

וכעת אתם מגיעים לנציגים החרדים שיעשו לכם את העבודה,
3
כתבה לא נכונה
עופר
כי מאז קום המדינה משחקים בשבת ושחקנים שרוצים לשמור שבת שלא ישחקו כדורגל יש אלפי ילדים ונערים שמשחקים רק בשבת אסור לפגוע בהם ואם כל הכבוד לחרדים זה לא צריך לעניין אותם כי מה להם ולכדורגל ואנחנו הלילונים זה החיים שלנו משחקי כדורגל בשבת אחרי שאנחנו עובדים קשה כל השבוע.

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
2
אין על דרעי
(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
הצג את כל התגובות
1
גם גורם להסתכל בטלויזיא
נ נח נחמ נחמן מאומן
סיפר לי בן אדם אבא שלו היה בבית חולים שאל אותי איך הוא יכול לשמור שבת הוא רתוק לכדור רגל אמרתי לו שיכון שעון שבת😂

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
פיתרון בעייתי.
חנן .ב.
הנאה מחילול שבת. מחזק ידי עוברי עבירה. אומנם עדיף שעון שבת מהדלקה באמצע שבת. ולהבא תפנה שאלות כאלה לרב.

אולי יעניין אותך גם:

עוד בחדשות