מסך הביתחרדיםחדשותמענייןיהדותמוזיקהברנז´האוכל ומתכוניםלמקרה שפספסתם‎MENדיגיטלבית וסטיילמשפחהמשפט בריאותכלכלה חנוך לנועררכבתיירותדעותוידאוצרכנות
חדשות

מי אשם בפסיקות בג"צ נגד הדת? // איתמר בן גביר

איתמר בן גביר. ארכיון (צילום: באדיבות המצלם )

כדי להביא לשינוי אמתי, צריך לשנות את ההרכב, את השיטה, להוסיף עוד ועוד שופטים עם אג'נדה יהודית – גפני שלטעמי אשם בחלק גדול מהתוצאות שמתרחשות היום, יכול עוד לשנות, דווקא חודש אלול זה זמן להחלטות כאלה (דעה)

עו"ד איתמר בן גביר  |  כ"ב באלול תשעז   13.09.17  18:40

לפני מספר שנים זכיתי לשמש כעוזרו הפרלמנטרי של ח"כ לשעבר ד"ר מיכאל בן ארי. פתחנו את הקדנציה בכנסת בשורת הצעות שיגבילו את כוחו של בית המשפט העליון, הצענו להגדיל את מספר השופטים (צעד שנשיאי בית המשפט העליון התנגדו אליו באופן נחרץ מחשש "שיכנסו למערכת" שופטים עם אג'נדה שונה מהאג'נדה הרווחת), ביקשנו לשנות את שיטת בחירת השופטים ולתת יותר כוח לפוליטיקאים בוועדה ופחות כוח לשופטים שלפי השיטה הקיימת בוחרים שופטים משל חבר מביא חבר, והיו לנו עוד ועוד הצעות לשינוי אמתי.

אלו היו הצעות שסברתי שיקימו עלינו קול זעקה מצד חברי כנסת מהשמאל וחלק מאנשי הליכוד המתייפייפים, אך היה לי ברור בנקודת מוצא אחת: שהחרדים איתנו, שח"כ גפני, אחד מחברי הכנסת החכמים ביותר שהכרתי, נמצא בצד הנכון ויעזור בהבאת שינוי אמתי למערכת המשפט בישראל. אלא שמהר מאוד עמדתי על טעותי: אמנם חברי סיעתו של גפני הביעו תמיכה בהצעות ורצו להצטרף,  אך הוא עצמו עמד בצורה נחרצת והכריז שלא יהיה שינוי, שהחרדים לא מצטרפים לחוק, שדורית ביניש (אז נשיאת בית המשפט העליון) יכולה להיות רגועה.

בדברים האלה נזכרתי עם פרסומו של פסק דין בג"צ בעניין ששוב ביטל חוק של כנסת ישראל, הפעם את חוק הגיוס.  אודה ולא אבוש, גם אני סבור שמי שלא לומד ומסתובב ברחובות טוב יעשה אם יתגייס לכל הפחות לשירות לאומי במסגרת חרדית, ואולם ברור לי שאסור לכפות על החרדים בכפיה שום חוק, ודאי לא חוק שמשנה סדרי עולם.

זאת ועוד, מערכת המשפט הכול כך רגישה לפגיעה בשוויון, לעולם לא תקבל עתירה שתחייב ערבים לדוגמא לשרת בשירות לאומי, והשופט עמית שכל כך נחרד על האפליה בין דם לדם ויצא קצפו על כך שצעיר חרדי שלא מתגייס מקים "נטל על המדינה", לא היה כותב שורות דומות על הציבור הערבי במדינת ישראל. אלא, שעיקר הבעיה אינה פסק הדין של השופט עמית, גם לא חוות הדעת שכתבו שופטים אחרים בבית המשפט העליון שלמעט דעתו החולקת של השופט נעם סולברג רובם ביטלו חוק במדינת ישראל, ושינו מדבריו ורצונו של המחוקק. עיקר הבעיה היא שהפוליטיקאים החרדים לא רק שנטשו את המערכה על דמותו של בית המשפט העליון, אלא שהבכיר שבהם משה גפני חבר במשך שנים רבות לצד המבקש לראות בבית המשפט העליון מוסד שמנהל את המדינה, שפוסק פסיקות אקטיביסטיות, והוא נמצא מעל המחוקק.

גפני היווה במשך שנים רבות מטריית הביטחון של השופטת ביניש מפני הצעות שהיא לא אהבה, "ורוחות מנשבות המבקשות לחולל שינוי".

גפני תמיד היה שם בשבילה: הוא סיכל הצעות חוק, דרש מחבריו שלא להצביע ליוזמות של בן ארי ויריב לוין ונדמה שלאחר פסיקת בית המשפט מאמש, לגפני יש חלק גדול בכך שהרכב השופטים לא נראה קצת שונה, מגוון יותר, משקף יותר את החברה הישראלית ומייצג יותר את הערך של המדינה היהודית.

שאלתי את עצמי פעמים רבות מדוע גפני עשה זאת. חיפשתי וחיפשתי ולא מצאתי. היו דיבורים על ברית כלשהי בין גפני לבין הנשיאה ביניש (ככל שהייתה קיימת ברית כזאת, היא התפוגגה זמן קצר לאחר שהשופטת ביניש פרסמה פסקי דין נגד חרדים), האג'נדה של גפני ונטייתו שמאלה גם היא ידועה, אך גם היא אין בה כדי להסביר מדוע הוא פועל נגד שינוי כאשר במציאות הקיימת פסקי הדין ניתנים לא רק נגד מתיישבים ביהודה ושומרון אלא גם נגד חרדים, רבנות ראשית, ובעצם כל מה שמריח צביון יהודי.

ככל שחושבים על זה יותר ויותר, לא ברור מדוע ח"כ גפני בחר בצד הלא נכון, אך די ברור כאשר עושים חשבון נפש על פסק דין בג"צ מי אשם, ומי פעל נגד שינוי שהיה יכול לחסוך לא רק את פסק הדין הנוכחי אלא גם שורת החלטות אחרות.

כרגע גפני, דרעי, ליצמן ושות' מדברים על חקיקת חוק, על עקיפת בית המשפט העליון אך הדיבורים הם בבחינת פתרונות חלם והגשר שהקימו מעל העיר: הרי השופטים עשויים גם לבטל את החוק החדש, הרי השופטים יכולים בהחלט לקבוע שגם ההצעות החדשות של המחוקק אינן חוקתיות.

כדי להביא לשינוי אמתי, צריך לשנות את ההרכב, את השיטה, להוסיף  עוד ועוד  שופטים עם אג'נדה יהודית – גפני שלטעמי אשם בחלק גדול מהתוצאות שמתרחשות היום, יכול עוד לשנות, דווקא חודש אלול זה זמן להחלטות כאלה.

תגובות

23
הגיוני שאתה מגן על גפני, כמו גם על
יאיר
אחמד טיבי. אתם שלישייה אנטי ציונית.
22
בית משפט נגד כל דבר שהוא יהודי
מיכה
לא משנה מי יהיה שם אפילו החרדי הכי גדול הם יהיו נגד משום שהם חושבים שהם מעל התורה
21
אל תירא ישראל אל תירא כי גור אריה..
אלעזר אמסלם
סבלנות העולם לא נברא ביום אחד. לא לפחד מעמלק וגם את פרעה ואת המן היהודים נצחו. כל מי שקורא את המפה בישראל יודע, עוד יגיע יום שיחולו שינויים בהרכב השופטים בבתי המשפט בישראל. עוד יום יבוא והשופטים הארורים יוחלפו לשופטים יהודים עם אג'נדה יהודית דתית. תנו לזמן לעשות את שלו. הם מיעוט חולף ומתאדה שלא יישאר מהם זכר בבתי המשפט בישראל.
20
צריך שופטים חרדים
אלעזר אמסלם
השופטים בבתי המשפט בארץ מתיימרים להיות משכילים. בפועל הם דנים בסוגיות לא להם, אסור להם והם לא מתאימים לדון בסוגיה של חיים משותפים בין יהודים חילוניים לבין יהודים דתיים כי הם לא יודעים מה זה יהודים דתיים הם לא יודעים מה זה דת והם מתיימרים להחליט ולשפוט יהודי דתי איך הוא צריך לחיות. בתי המשפט בארץ מצהירים שהם שואפים להתנהג כמו הגויים הם משתדלים לחקות ולהתנהג בדיוק כמו הגויים. לכן אסור להם לדון בסוגיות יהודיות של חיים משותפים כי הם לא מתאימים לדון בסוגיות יהודיות זה בדיוק כמו סוגיית קידושין וגרושים שאין להם הבנה ואין להם דריסת רגל בסוגיות אלו.

השרות בצה"ל מורכב מאד והוא כולל חיים משותפים. השרות בצה"ל זה כמו קידושין וגרושים זה לא סוגיה כמו תמרורי נסיעה.

סע תחנה במחנה עם גויים, עם נשים, עם חילונים תחייה ביחד איתם תקבל פקודות מ"המפקד" זה לא ילך.
19
גפני שונא את איירץ הקיידש,
אוהב הארץ
הצג את כל התגובות
18
גפני מתנהג כסמרטוט שמאלני לצערי.
גפן בן הדס
הוא שונא אנשי ימין לשם שמיים ולמהדרין מן המהדרין. לחומרא ללא חשש אהבת ישראל חלילה
17
אם נכונים הדברים וכנראה שהם נכונים
קושקוש
כי איתמר בן גביר נאמן עלי מאוד אז באמת הגיע הזמן אחרי 30 שנה להחליף את כל הנציגים שלנו כמו גרביים מסריחות ולהעיף אותם לעזאזל השמיני.

האינטרס העליון של הציבור הדתי והחרדי הוא פגיעה בבג"ץ ככל האפשר ומי שמונע את זה הוא פושע ממש.

אולי כדאי שג' לא יעברו פעם אחת את אחוז החסימה. נהרוס ונבנה הכול מחדש הגיע הזמן לומר עד כאן.
16
חכם בלילה
חרדי
גפני לא רצה בכך כי הוא ידע בדיוק מה הוא עושה,

אמנם בקואליציה שיושבים בה חרדים טוב מאד אם תהיה הגבלה על כוחו של הבג"ץ,

אבל מה יקרה אם תהיה קואליציה בלי חרדים? ויחוקקו השכם והערב חוקים אנטי חרדים?(כמו שכבר היה)אז טוב שיהיה את הבג"ץ שהוא כן שומר בעיקרון על זכויות המיעוט ויכול להגביל את החקיקה,(וגם מידי פעם עשה זאת למרבה הפלא- לטובת החרדים...)

גפני לא עושה דברים סתם, בזה תהיו בטוחים, וחבל להתלהם על איש ציבור שעושה מלאכתו נאמנה ונועץ על כל צעד ושעל עם גדולי ישראל.
15
איתמר . אתה אוהב ישראל אמיתי
חרדי שמצביע ג
כל מילה זהב. אתה צודק לגמרי. זה משו ששנים מעצבן גם אותי הנטיה השמאלנית התמוהה של גפני ודרעי. אבל בל ניקח לגפני את זכויותיו הרבות לגבי קצבאות הישיבות והתתי"ם שעליהם הוא ירק דם. ונלחם עד חורמה לקבלם.

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
14
כוחו של בגצ
מבין
טעות כוחו של ביטול בית המשפט הוא גם

כן בעייתי ......כי אז הכנסת יכולה לחוקק מה שבא לה ולהתחשב רק באלו שבקואליציה .......כיום זה אנחנו ...אבל מה יהיה שלא נהיה בקואליציה...... בגצ מידי פעם לטובתינו או לפעמים עדין שומג על זכויות המיעוט......

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
מספר הפעמים שהוא לטובתנו נמוך מאד
אבי
ובד"כ זה בא לפני פסיקה חמורה יותר נגדנו.

אז עדיף לזרוק את חלאות הבג"ץ לכל הרוחות ולהגדיר לו אחת ולתמיד את מקומו.
13
בנושא המשפטי הפוליטקאים החרדים לא
אלחנן
12
בנושא המשפטי הפוליטקאים החרדים לא
אלחנן
מתפקדים
11
ישר כח גדול...!
בן תורה
כל מילה זהב!
10
כולם יודעים שלא הכול שפיט
בג''ץ זה ערכאות!!! תורת משה לא תהא מוחלפת...
היה מישהו במדינת חלם שהגיש תביעה נגד ריבונו של עולם והבג''ץ לא נעתר לבקשה...

שמעתי שהיה עוד מישהוא במדינת חלם שהגיש בקשה שיירד גשם!!! בטענה כי הכול שפיט ...(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
9
איתמר בן גביר
מפלתם קרובה 🔯

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
8
כ-ו-ל-ם אשמים
המתבונן..
ורק אתה צודק, חכם, חתיך, נבון, משכיל וכו וכו

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
זה לא שהוא ודק תמיד
אבי
אבל במקרה זה הוא בהחלט צודק
7
כל מילה בסלע
י
(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
6
שיהיה לו על להילחם
גפני חייב להצדיק את קיומו
(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
5
שאלת את גפני?
דוד
זה נשמע מוזר
4
ת
ת
תבדוק את חשבון הבנק

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
3
חזק.
(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
2
צודק בהחלט
רפאל
(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
1
כמה נכון, כמה אמיתי
אהרון

אולי יעניין אותך גם:

עוד בחדשות