מסך הביתחרדיםחדשותמענייןיהדותמוזיקהברנז´האוכל ומתכוניםלמקרה שפספסתם‎MENדיגיטלבית וסטיילמשפחהמשפט בריאותכלכלה חנוך לנועררכבתיירותדעותוידאוצרכנות
חדשות

מחדל חמור

נחשד בטעות שתכנן פיגוע ונעצר שנתיים

חליל נימרי בבית המשפט (צילום: חיים הורנשטיין)

ערבי תושב מזרח ירושלים נחשד בטעות כמי שתכנן פיגוע במלון באילת. השב"כ גרם לו "להודות" בכך למרות שלא ביקר בבית המלון. במקביל אליו נעצר החשוד האמיתי (צבא וביטחון)

דניאל הרץ  |  ח' בטבת תשעח   26.12.17  07:48

שופטי בית המשפט המחוזי בבאר שבע מותחים ביקורת נוקבת על שיטות החקירה של שב"כ נגד עצורים ביטחוניים. בנימוקים לזיכויו של פלסטיני שהואשם בתכנון פיגוע במלון באילת כתבו השופטים כי הנאשם נעצר תחת קונספציה שגויה של שב"כ – ויש חשש מוחשי כי בילה שנתיים במעצר על לא עוול בכפו.

חליל נימרי (23), תושב מזרח ירושלים שנאשם בתכנון פיגוע במלון "בי סנטר" באילת, זוכה לפני כחודש מבלי שניתנה הכרעת הדין המלאה. השופטים – אריאל ואגו, אלון אינפלד ואריאל חזק – הסבירו כי לא הספיקו לכתוב את הנימוקים שלהם לזיכוי. כעת הנימוקים נחשפו ב-yent, ובצדם הביקורת הקשה על השב"כ והמשטרה.

נימרי נעצר בשנת 2015 לאחר שפקיד מלון זיהה אותו כאדם שבא לסיור במלון ושאל על אודות החדרים במקום. התנהגותו עוררה בפקיד חשד והוא הזעיק את המשטרה. נימרי נעצר ונלקח לחקירת שב"כ, שבמהלכה הודה כי תכנן לבצע פיגוע במלון.

אלא שזמן קצר לאחר מכן אותו פקיד הבחין באדם האמיתי שהגיע לסיור במלון, אשרף סלייאמה, תושב מזרח ירושלים אף הוא. הפקיד התקשר למשטרה, הודה בטעותו, וגם אשרף נלקח לחקירה. במקום להודות בטעות ולשחרר את נימרי, בשב"כ גיבשו תיאוריה אחרת כדי להתגבר על האגו הפגוע שלהם, לפיה השניים תכננו לבצע יחדיו את פיגוע.

"שיטות החקירה בשב"כ אינן גלויות לנו", נכתב בהכרעת הדין. "יש להניח כי, בהינתן מידע מודיעיני מתאים, שב"כ יודע כיצד לבצע חקירה סיכולית בצורה היעילה ביותר. אולם, במקרה זה, לפחות על פי הראיות הגלויות לפנינו, יש חשש מוחשי כי הנאשם נעצר, ובילה שנתיים במעצר, על לא עוול בכפו".

השופטים טענו כי "הנאשם נעצר תחת קונספציה שגויה של שב"כ לפיה הוא זה אשר נכנס למלון". הם אף הוסיפו כי "שב"כ היה בטוח בעצמו מאוד, וחוקריו הטיחו בנאשם פעם אחר פעם כי הוא משקר לגבי הביקור במלון כאשר אמר אמת".

מהכרעת הדין עולה כי לא ננקטו ההליכים המקובלים לצורך זיהוי חשוד: לא נערך מסדר זיהוי שהיה חושף את השגיאה והאליבי שמסר נימרי לא נבדק. בנוסף, החוקרים לא טרחו לעיין כראוי בסרטוני מצלמות האבטחה במלון שבהם נימרי לא מופיע. "פעולות אלה היו נעשות אילו הנאשם היה נחקר על ידי כל חוקר משטרתי רגיל, בכל תחנה בישראל. שכן חוקרי משטרת ישראל יודעים שיש לבדוק היטב את טענות הנחקר ומיד, אף אם לא מאמינים לו. למרבה הצער, שב"כ לא נקט בפרוצדורות חקירה המקובלות במשטרה והוביל את הנאשם להודות כי ביקר במלון".

השופטים מתייחסים גם לשותפו של נימרי למזימה לכאורה, אשרף סלאיימה. בימים אלה מתנהל משפטו, וגם הוא הודה וחזר בו כמה פעמים. "ייתכן, ואיננו יודעים, שהתזה של המדינה מגובה במודיעין עשיר, המלמד על אשמתם הרבה של הנאשם ואשרף, מודיעין שאינו מונח לפנינו. אולם, על פי הראיות החלקיות המונחות לפנינו, נראה כי מדובר בשגיאה איומה, כאשר טכניקת החקירה הובילה להודאות שווא".

השופטים קראו לשב"כ לבצע בדק בית וכתבו: "על שב"כ לבדוק עצמו היטב, שמא שיטות החקירה, המביאות אמנם לא פעם לחשיפת מעשי טרור מסוכנים, עלולות להביא גם חפים מפשע להודות במעשים שלא עשו".

הביקורת לא נחסכה גם מהמשטרה: "חוקרי המשטרה אמנם הניחו לנאשמים לשטוח בפניהם את טענות החפות שלהם, אך הם לא עשו די. חוקר משטרה אינו פקיד שתפקידו לבצע פעולות חקירה על פי הוראות הממונים עליו. החוקר הוא שופט, ולו בזעיר אנפין, שתפקידו הוא חשיפת האמת הנאמרת בין השקרים".

פרקליטות מחוז דרום ערערה על הזיכוי של נימרי לבית המשפט העליון.

עו"ד אסתר בר ציון, שמייצגת את נימרי, אמרה בתגובה כי "זרועות הביטחון עושים מאמץ אדיר להבטיח את שלום וביטחון הציבור. יש מקרים שגם הטובים ביותר נופלים במלכודת חשיבה וראייה צרה ומתעלמים, שלא בכוונת זדון אך ברשלנות, מבעיות קשות בחומר החקירה. מלאכת שפיטה במיטבה ללא משוא פנים יודעת לזהות פגמים וכשלים ועל אף שאזרח מודה, בוחנת את המארג הראייתי ויודעת לזכות".

משירות הביטחון הכללי נמסר בתגובה: "החלטת בית המשפט המחוזי בבאר שבע בעניינו של חליל נימרי, על נימוקיה, נלמדת בימים אלו על ידי כלל הגורמים הרלוונטיים, לרבות בחינת אפשרות הגשת ערעור לבית המשפט העליון על החלטה זו".

תגובות

13
טעות מצערת. אבל מה לעשות. לא לעצור.
ליצמן
12
לא מתאים
אליהו
לא מתאים לשבכ לא להגיע לחקר האמת מקרה הפוך כימעט היה עם החשודים ברצח החייל אולג שיחט הי״ד שתשאול ימר צפון או עמקים אנני זוכר מי חקר הוציא הודאה מהחשודים וחות דעת של השבכ ששלה קשר בין החשודים לארוע החטיפה והרצח ובכל זאת הפרקליטות הגישה כתב אישום מפורט עם שיחזור ומלא עדי תביעה והכל חרטה של חוקרים אלימים שהוציאו הודאות ושחזור אלמלא הרוצחים האמיתים לא היו מנסים לבצע פיגוע בכח מגב ונוטרלו וכך התגלתה חולית הרצח הנבלות היו מסתובבים חופשי בכפר כנה ולכן אים הפרטים נכונים אני מודאג לא בשביל הערבים אלה מיכולת החקירה והסיכול של השבכ מילא משטרה אני לא מקבל אבל מיבין שלא השמנת של החוכמה ישראלית נמצאת שם בלי לפגוע אבל שבכ לא מתאים ואולי אנו לא יודעים הכל
11
השיטות המפוקפקות של מדינת ישראל
תשמעו בדיחה
קראתי בדיחה פעם באיה דירה מצאו מישהו שמת ולא ידעו מה קרה לו הביאו משטרה וגם היא א מצאה עליו שום סימן של אלימות החליטו לחקור את השותף שהיה לו שיסביר להם איך החבר שלו מת, הוא כמובן לא ידע מה לענות אז המשטרה עצרה אותו עד שיחליט להסביר תוך כדי חקירות וכו' אז אשתו התקשרה למוקדנית המשטרה ואמרה לה גם אני לא יודעת להסביר איך השותף ת וכך גם השכנים שלי בואי ותעצרי את כולנו, המוקדנית שהייתה קצת אנושית העבירה את הטענה לחוקר אך הוא לא הסכים איתה, אז אשתו של השותף הפעילה לחץ ולקחו את הגופה לניתוח שלאחר המוות , בסוף הניתוח נקבע שהשותף מת מדלקת קרום המוח אז האשה מתקשרת למקדנית עם הממצאים ,המוקדנים מתקשרת לחוקר ואומרת לו את הדברים אז הוא אומר לה עזבי אותך משטויות, כרגע החשוד הודה ברצח ...

זה מצחיק אך בשיטות אלו המדינה עלולה להשתמש/ משתמשת גם נגדינו, לכן עלינו להתקומם נגד תופעות אלו ואלימות המשטרה והשב"כ גם כשמדובר בערבים
10
תגובות הקדמות פשוט מגעילות ולא מתימות ליהודי
אהרן
(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
9
בכל מקרה הוא בעתיד היה מבצע פיגוע
3
כל ערבי הוא בחזקת מחבל כך שלא קרה כלום
הצג את כל התגובות
8
יופי, בואו נין לגיטימציה לשונאי ישראל
ביג דיל
אז פעם אחת שב"כ טעו בשטח, אבל טכנית בטוחני שאם הייתה נתנת אפשרות הערבי הזה לא היה חושב פעמיים. אז חף מפשע אינו ואין זה אפשרי באמת לאמר שאחד משונאי ישראל בין אם הצליחו לפגוע או לא כשר. זה לא עיניין של אם, לצערנו רק של מתייייי!

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
7
עכשיו בטוח הוא יעשה פיגוע...
מוטי ח
אז עדיף להשאיר אותו בפנים וזהו...

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
6
תגובה לכתבה
אהרוני
בס"ד ,

ועדיין ,כל הכותבים הנכבדים לא היו רוצים לשבת רק בבית מעצר שבוע .זו ממש ממש לא חויה נחמדה [כולל אונס וכו" ]ועוד בעיה שיכולה להווצר ,עלול להיות שכנקמה ,הוא יהפוך למפגע .וזה באמת באמת חבל מאד..וכל אחד מאיתנו עלול להיות הנפגע .בכלל ,ואולי שווה לנו בפני עצמנו ולעצמנו להיות יותר הוגנים .ואולי ,סוף סוף אנו חייבים לחיות עמם [עד שיבוא המשיח ]ושווה לנו שזה יהיה כמה שיותר נחמד .
5
עלילת דומא
מלכיאור
גם נאשמי דומא עצורים עד היום ללא הכרעה ונגבו מהם הודאות ע"י עינויים.משהו רע מתחולל במרתפי השב"כ.הגאווה שלהם לא אפשרת להם לומר טעינו,ובחורים ונערים סובלים מאחורי סורג ובריח שלא לדבר על ההשלכות הנפשיות שגרמו להם.אני מכירה את הנושא מקרוב.ה' הוא המלך ושיעביר ממשלת זדון מן הארץ וישלח את משיחו.צריך לזעוק את זה.
4
פחות מחבל אחד בשטח למשך שנתיים זה גם טוב
Eli
נו מילא

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
3
מלאכת שפיטה במיטבה
מעניין
הפיסקה הזאת שבא קורא בית המשפט לחוקרים לבדוק אפשרויות נוספות גם כשהנחקר מודה ולהבחין בהודאות מאולצות שאינן עומדות במבחן הסבירות, צריכה להוביל לזיכויו של רומן זדורוב.

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
2
לא נורא בסוריה הוא כבר היה
אבי
מוצא להורג. פה הוא עוד יקבל פיצוי מהמדינה.
1
צרות של עשירים
ק.מבשר
בזמנים טרופים אלו שכל יום וחצי בערך נדקר יהודי, תעשה בבקשה הקב"ה שאלו יהיו הצרות שלנו, שנעצור יותר מדי חשודים..

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
תגובה אגואיסטית
דן סגל
אם הוא זכאי ואפשר לבדוק את זה

היו צריכים לעשות זאת

אולי יעניין אותך גם:

עוד בחדשות