מסך הביתחרדיםחדשותמענייןיהדותמוזיקהברנז´האוכל ומתכוניםלמקרה שפספסתם‎MENדיגיטלבית וסטיילמשפחהמשפט בריאותכלכלה חנוך לנועררכבתיירותדעותוידאוצרכנות
חדשות

מבוכה לרוסים

טעות בתכנות טיל בשווי מעל 45 מיליון דולר

 (צילום: רוסקוסמוס)

סוכנות החלל הרוסית תכנתה בטעות טיל לשיגור לוויינים בצורה שגויה לחלוטין וגרמה לאובדן לווין גדול של אנגולה ולוויינים נוספים בשווי עצום של 45 מיליון דולר (חדשות בעולם)

דניאל הרץ  |  י' בטבת תשעח   28.12.17  13:14

"פדיחות" לתעשיית החלל הרוסית: אתמול (רביעי) איבדה רוסיה את הקשר עם לוויין התקשורת הראשון של אנגולה, ושעות לאחר מכן נחשפה הסיבה לאובדן הקשר עם לוויין אחר, לפני חודש. סגן ראש הממשלה הרוסי דימיטרי רוגוזין אמר כי השיגור הכושל של לוויין מזג האוויר "מטאור M" שעלותו 45 מיליון דולר שירדו לטמיון, נגרם עקב טעות תכנות מביכה.

"מטאור M" שוגר מבסיס השיגורים החדש של רוסיה ווסטוצ'ני - השיגור השני בלבד מבסיס זה. 18 לוויינים קטנים יותר ששייכים לחברות מחקר ומדע ברוסיה, נורבגיה, שבדיה, ארה"ב, יפן, קנדה וגרמניה היו אף הם על אותו טיל. בשיחה עם תחנת הטלוויזיה "רוסיה 24" אמר רוגוזין כי הטיל שנשא את הלוויינים תוכנת עם הקואורדינטות הלא נכונות.

לדבריו, הטיל תוכנת בטעות כאילו הוא ממריא מבסיס בייקונור בקזחסטן, אף שבכלל שוגר מהבסיס החדש במזרח המדינה, במרחק אלפי קילומטרים משם. "הטיל באמת תוכנת כאילו הוא ממריא מבייקונור, הם לא הכניסו את הקואורדינטות הנכונות", אמר רוגוזין הנבוך.

אתמול בבוקר עוד נמסר מסוכנות החלל הרוסית "רוסקוסמוס" כי שיגור הלוויין "אנגוסאט 1" מתוצרת רוסיה הצליח והלוויין נכנס למסלול, אבל החדשות הטובות היו מוקדמות. זמן קצר לאחר מכן נמסרה הודעה כי הקשר עמו אבד, מסיבה שעדיין אינה ברורה.

קוסמודורום ווסטוצ'ני הוא אתר שיגור הרקטות האזרחי הראשון ברוסיה. באפריל אשתקד, אחרי דחיות והשקעה כספית עצומה, שוגרה מבסיס זה הרקטה הראשונה. זה קרה יום לאחר שטעות טכנית הובילה לדחייה מביכה של האירוע, שאליו הוזמן נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.

פרויקט אנגוסאט של רוסיה והמדינה האפריקנית אנגולה יצא לדרך ב-2009 וכולל את הלוויין, שיגורו ותשתית על הקרקע בפרברי הבירה לואנדה. הפרויקט שעלותו 280 מיליון דולר מומן על ידי בנקים ברוסיה. הלוויין היה אמור להישאר 15 שנה בחלל ולחזק בין היתר את הגישה לאינטרנט. כ-50 מהנדסי חלל מאנגולה למדו מסביב לעולם כדי שיוכלו לפקח על פונקציות הלוויין ממרכז השליטה שנבנה ליד לואנדה.

הטיל שנועד להעלות את הלוויין לחלל 'זניט 2' היה מתוצרת אוקראינה שנמצאת במצב מלחמה עם רוסיה לאור האירועים בקרים. התקלה בשיגור העלתה תיאוריות לא מאומתות לפיהן מדובר אולי בחבלה זדונית שהביאה למבוכה הגדולה לרוסים.

תגובות

4
הלוואי עוד טעויות כאלה
דבש, ירושלים
עוזרים לשונאי ישראל ימ"ש
3
חחחחחח
אריק
שלא יהיה טעות בשיגור למלון שהם מקימים חחחחחח

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
2
חחח
ברל (כהן) הרוסי
הם כבר מתרגלים את השתיה של החגא שלהם.
1
ספסיבה אוצי חראצו
בומבה

אולי יעניין אותך גם:

עוד בחדשות