מסך הביתחרדיםחדשותמענייןיהדותמוזיקהברנז´האוכל ומתכוניםלמקרה שפספסתם‎MENדיגיטלבית וסטיילמשפחהמשפט בריאותכלכלה חנוך לנועררכבתיירותדעותוידאוצרכנות
חרדים

יום הקדיש הכללי

הגפרור של היטלר // נתנאל לייפר

יד ושם (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)

כיצד הצליחו הנאצים לבצע רצח מחריד כל כך של מיליוני יהודים מבלי זעזוע? כיצד הפכו היהודים להיות ה"אחר" של אירופה ומי אלה שהלכו לצדו של היטלר וגרפו מיליונים (דעה)

נתנאל לייפר  |  י' בטבת תשעח   28.12.17  13:59

היום צום עשרה בטבת, יום הקדיש הכללי בו הנהיגה הרבנות הראשית לאחר שנות הזעם לומר קדיש על כל הקרובים שיום מותם אינו ידוע. מלבד הטרגדיה הפרטית והמשפחתית של יהודים רבים, ביניהם חלק גדול ממשפחתי, מדובר באירוע שפגע בכ-90% מהעם היהודי של אותה תקופה. העם היהודי איבד לפחות שישה מיליון מבניו ובנותיו על ידי הנאצים והאירופאים הארורים, כשלפי גרסאות מסוימות המספר קרוב יותר ל-7 מיליון יהודים שנרצחו בפראות ובשיטתיות, אך ורק בגלל היותם יהודים. קהילות יהודיות מושרשות ועשירות תרבותית וגם חומרית, בנות מאות ואלפי שנים, פשוט חדלו להתקיים ונעלמו כלא היו.

אם תעצרו אדם ברחוב ותשאלו אותו מי עשה את השואה? תקבלו תמונה לפיה האשם המרכזי בכל אירועי הזוועה של שנות השואה הוא כמעט ורק אדם אחד – אדולף היטלר ימ"ש. גם המחקרים של השואה מעניקים לו משקל אדיר תוך הקטנה משמעותית של תפקידם של הגרמנים כולם, הנצרות האנטישמית והחדווה העצומה בה עמי אירופה בעיקר המזרחיים שיתפו פעולה וטבחו בשכניהם היהודים, לעתים עוד בטרם הגיעו הנאצים לעריהם.

זכיתי לבקר בשבוע שעבר ב'יד ושם' עם הדרכה ייחודית וחיצונית, שהציגה בצורה ברורה ומרתקת את המהלך הגרמני אותו הוביל היטלר, שאמנם היה ראש הפירמידה, אך הוא הוביל אירוע שהתחיל שנים רבות טרם השואה, עם היסטוריה ארוכה ועמוקה של שנאת היהודים, של הצגתם כ"מחלה" בליבה של גרמניה ואירופה ובכלל של העולם כולו. גיוס המדע ל"הוכחת" היות היהודים גזע נחות ומסוכן ותעמולה בלתי פוסקת שכל מטרתה הייתה להפוך את היהודים ל"משהו אחר", משהו שהוא לא "אדם" וצריך להיפרע ממנו כי הוא בעצם מייצג את כל מה ש"רע".

ה"דה-הומיניזציה" ליהודים מסבירה גם, איך הצליחו לבצע רצח והתעללות איומה כל כך בבני אדם מבלי שכולם יתקוממו. כיצד מצליח צלם לעמוד ביד יציבה ולצלם בגטו ילדה יהודיה שמנסה להעיר את אחותה המתה כשהיא ממררת בבכי. כיצד ניתן להעלות מיליונים לרכבות ולחסל אותם בצורה שיטתית. היהודים הפכו פשוט ל "מחלה" שצריך "לנקות", זו לא הייתה שנאה להתנהגות ולמראה היהודי, אלא משהו עמוק יותר, ליהודי באשר הוא יהודי, גם אם הוא מחופש למתבולל גרמני שרק סבו יהודי.

בקרב הנאצים היו אקדמאים רבים, הוגים ופילוסופים, שלא רק יישרו קו עם הנאצים אלא הפכו להיות חלק בלתי נפרד מהאידיאולוגיה ומביצועה בשטח עד ל"פתרון הסופי", שמטרתו הייתה לנקות את אירופה מהיהודים.

השנאה ליהודים הוחדרה לילדים החל מגיל קטן באמצעות ספרים לילדים, ופסלונים שהציגו את היהודים כתאבי בצע וכמפלצות. כך לדוגמא הוצבו פסלים אנטישמיים בתוך הכנסיות. דוגמת פסל "חזירת היהודים" (Judensau) על קיר הכנסייה בעירונית בעיר ויטנברט-לותרשטאט בגרמניה, אחד מהביטויים המבאישים ומחליאים של הנצרות האנטישמית. פסלים דומים נמצאים בכנסיות נוספות בגרמניה, צרפת, שוודיה, בלגיה ועוד בחלק מהמקומות המרכזיים דוגמת כנסיית רוטרדם הנודעת בפריז, הם הוסרו לאחר מחאה שהתעוררה.

הפסל המחליא. צילום: ד"ר אבישי טייכר

הפסל מתאר חזירה שמניקה יהודים המשתעשעים עם חזירון. רב יהודי מרים את זנבה ומתבונן באחוריה שם הוא אמור למצוא את השם המפורש של היהודים. מעל הפסל כתוב Rabini Schem HaMeforas (רב, השם המפורש). 

מדובר באנטישמיות בת מאות ואף אלפי שנים. המטיף הנוצרי האירופי הנודע מרטין לותר, ציפה שהיהודים יצטרפו אליו במחאה נגד הכנסייה הקתולית. כשהם סירבו להתנצר הוא הפך לגדול האנטישמים.

בספרו "היהודים ושקריהם" משנת 1543 השווה לותר את היהודים לשטן וכתב על פסל חזירת היהודים בוויטנברג: "כאן, על כנסיית הקהילה שלנו בוויטנברג, יש פסל אבן של חזירה. מתחתיה יהודים וחזירונים יונקים ממנה. מאחוריה נמצא רבי המרים את רגלה הימנית, מרים את זנבה מתכופף ומתבונן באחוריה כדי לקרוא את התלמוד הנמצא שם כאילו הוא קורא משהו חשוב שהוא ללא ספק, השם המפורש שלהם".

השנאה האיומה שהוסוותה כאמור בגישה "מדעית" ובלי כפייה כלל, התקבלה בקלות על הציבור בגרמניה ובאירופה המזרחית כולה. היטלר היה צריך רק להדליק גפרור קטן כדי שמדורת האנטישמיות תהפוך לתבערה ענקית ותשרוף 6 מיליון יהודים... גברים נשים וטף.

אי אפשר להתעלם מהעובדה שמאחורי האיש הצווחן, שנהג לצווח סיסמאות במשך שעות ארוכות, עמד מנגנון משומן שמימן כלכלית את המכונה הנאצית. בין התורמים הגדולים עומדים גם גופים מסחריים מוכרים עד ימינו אחד מהם הוא תאגיד "טיסנקרופ" האחראי לבניית הצוללות שנמצאות כעת במרכזה של חקירת המשטרה. התאגידים הגרמנים ידעו שהיטלר שואף להקים שוב את הצבא הגרמני לאחר התבוסה במלחמת העולם הראשונה וידעו שכך ייכנסו לכיסם סכומי עתק בייצור נשק ופלדה. גם הקמת מחנות העבודה היו בחלקם על פי בקשת היצרנים הגרמנים שרצו כוח עבודה זול. אותם גרמנים היו כביכול אנשי החברה הגבוהה, משכילים, אקדמאים שלא רצחו בידיהם אף לא יהודי אחד, אך היו חלק בלתי נפרד והגוף מאחורי הטבח המחריד ביותר בהיסטוריה האנושית – יהודים שנרצחו בשל היותם יהודים בלבד.

כל ניסיון לטעון שהשואה היא אסון של לאומים נוספים, הוא עיוות היסטורי וניסיון לברוח וליצור גלובליזציה של השואה שפוגעת בשש מיליון הקורבנות ובמשפחותיהם. חובה עלינו לזכור ביום כזה את האנשים עצמם שהיו במחנות ושמרו בכוח על צלם האנוש שלהם, גם במחיר חייהם הם. את הקדושים שלא היססו לשיר אל תוך המשרפות בידיעה שסופם הגיע ועל אלו ששרדו את אימי השואה עלו לארץ ישראל והקימו מחדש את הציבור החרדי ועולם התורה המפואר כפי שאנו מכירים אותו כיום.

השואה היא חלק בלתי נפרד מההיסטוריה שלנו כעם ישראל ובוודאי האירוע המעצב ביותר של החרדיות כפי שאנו חיים אותה כיום והגיע הזמן שהשואה תלמד בצורה מעמיקה יותר גם בקרב הבנים החרדים שניזונים כמעט רק מספרים או מביקורים לא מבוקרים ביד ושם. התודעה הדתית שלנו כיהודים חרדים יכולה וצריכה להיות זו שתשמר את זכר השואה  מתוך אמונה ותפילה לזכרם של הנספים.

תגובות

14
תיקון
ציפי
שליש מהעם היהודי הושמד בשואה ולא 90%
13
שואה צומחת כאשר במקום ליצר פתרונות
פו הדב
לבעיות כלכליות או חברתיות מטפחים את שנאת האחר והזר, דמוניזציה של השונה באמצעות ססמאות הן נשקו של השליט העלוב והמושחת בכל דור ודור (בד"כ הנן חסרות קשר למציאות כלשהי, השוו למשל את פסל החזירה המניקה למייצג הגבות ) .

מה לנו כי נלין, הביטו סביבכם, היכן נמצאים אנו וכיצד אנו פעלים במרחב? ללא חמלה למבקש המקלט ובעיוורון לצורכי הגוי החי בקרבנו.
12
השואה
גד
לפי דעתי הגרמנים ימח שמם.צריכים לשלם פיצויים לכל עם ישראל לכל אזרח ואזרח השואה לא ניגמרה שם בגרמנייה היא נותנת את אותותיה גם כאן ולכל אזרח יהודי.אני אמנם צבר שנולד כאן בארץ ולא נולדתי כאשר כל התוהו ווהו עם הגרמנים ועם ישראל היה.אבל עצם כל מה שקרה לעם ישראל ימי השואה הצער של ניצולי השואה המראות והסיפורים והמעשיות המזביעות כל אלה עברו בתורשה לכל יהודי בין אם היה בתקופה ובין אם לא נולד אז זה פגע ופוגע בכולנו זה עובר בגנים שהורישו לנו אחינו בית ישראל אנחנו לעולם לא ניסלח ולא נישכח.ולדעתי יש לחשוב איך להוציא פיצויים לכל עם ישראל עד 10 דורות קדימה כולנו סובלים וסבלנו מהימח שמח הגרמנים הזרע עמלק הזה.ואם יצא שמגיע לכולנו פיצויים.אני מראש תורם את חלקי לנצולי השואה שחוו פיזית את הגרוע מכל ואין כפרה על האסון המחריד הזה גם מליון דורות זה לא יעזור לחלאות אדם הגרמנים הנאצים האלה שימותו בעודם חיים.ביכלל כל גרמניה צריכים כל ימי חייהם לעבוד רק בשביל עם ישראל ולעולם לא תהיה להם לא סליחה ולא כפרה.

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
11
השואה
חנה
ל6 ואוו מצמררררררר!!!

ולכותב המאמר- תודה רבה!!! המאמר פוקח עיניים!

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
10
השואה היא אסון של עמים נוספים, מדוע להכחיש?
אדם
היהודים היו הקורבן העיקרי לזוועות שהתחוללה על אדמת אירופה, אך בנוסף להם נרצחו במחנות ההשמדה מיליונים של צוענים, אסירי מלחמה רוסים ופולנים, אסירים פוליטיים, סופרים מוזיקאים ובעלי נטיות מיניות אחרות.

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
המטרה העיקרית: יהודים. היתר על הדרך
ל
הצג את כל התגובות
9
''אירוע שפגע בכ-90% מהעם היהודי?!
חיים
???
כן, עובדתית
דוד
למעלה מ90 אחוז מהעם היהודי התגורר לפני השואה באירופה.
8
אבי
גרמ.נים בני אלף. חלאות אדם . אני רותח כל פעם מחדש שבבתי ספר החרדיים לא מלמדים על השואה כמו שצריך . מה שקורה שכולם לומדים באופן ממש לא מקצועי על מה שהיה . למה למה למה למה ????

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
כדי שיוכלו לצאת לשופינג בברלין...
עלובות נפש
איך הרגלים לא רעדו להן כשעלו על המטוס...?

איך האצבעות הצליחו לבחור יעד כמו ברלין...?

שבעים שנה אחרי, לא קונים תוצרת גרמניה.

לא כדי לדפוק אותם או להתנקם, הם לא סופרים אותנו.

אלא,

כי איך אפשר?????
7
עבודה בזול
אריה
thyssenkrupp לא היחידה שנהנתה מעבודת פרך יהודית אלא עוד חברות ידועות בארצות הברית ואנגליה. הרוצחים רצחו ורודפי בצע הכסף התעשרו. הפן הזה של הרווחיות הכספית לא כל כך מוכר. וכדאי לתת אליו את הדעת.
6
מדוע קרתה השואה?
צבי
בנגוד לדעות המקובלות, רצח יהודים במחנות הרכוז הנאציים לא התחיל רק על ידי הגרמנים. למרבה הצער, אחד היהודים הראשונים שנרצחו במחנה רכוז היה תינוק יהודי שזה עתה נולד. הוא נרצח בידים יהודיות.

הורי ז"ל, שגרו בפולין, היו בין הראשונים שנלקחו למחנה רכוז בגרמניה. אמי היתה אז בהריון. אחי, שמעולם לא הכרתיו, נולד במחנה הרכוז. נשים יהודיות אחרות שגרו יחד עם אמי לקחו ממנה את התינוק. נשים אלה החליטו שכדי להציל את עצמן מהשומרים הגרמנים, הן צריכות להפטר מהתינוק. וזה בדיוק מה שהן עשו. יש תינוקים שנולדו במחנות ריכוז ושרדו את השואה יחד עם אמותיהם. אך אחי הגדול לא שרד. הוא נשלח למרומים ע"י נשים יהודיות, מאד מאד דתיות, עם חנוך פגום.

והאלקים, ששמע את אמי בוכה, הביט מלמעלה והכפיל את גזר הדין שלהן בששה מליון עותקים...

איפה היו כל הנשים האחרות? מה עשו הן כדי להציל את התינוק? איפה היו הרבנים של אותו דור שהיו אחראים על החנוך, מה עשו הם כדי למנוע את רציחת התינוק? הנשים החרדיות שרצחו את התינוק היו כולן מומחיות מאד בפרטים הטכניים של החיים הדתיים היהודיים. רק, חסרה להן הערכה לחיים של אחרים. האם אף אחד לא לימד אותן ששפיכות דמים זה יהרג ואל יעבור?

זה מה שקורה כשממציאים חומרות יתרות בין אדם למקום ומזלזלים במצוות שבין אדם לחברו. כל הרבנים לומדים היטב ומקבלים את סמיכתם לרבנות בדינים שבין אדם למקום. כמה רבנים אנו מכירים שנבחנו במבחן הסמיכה על הלכות חנוך או דינים שבין אדם לחברו? כמה זמן לומדים בנינו ובנותינו, ביחס לכל הנושאים האחרים, כיצד להתייחס אל אחרים בכבוד?

דודי ובנו הקטן, שהיו באגף הגברים של אותו מחנה רכוז, שמעו מה קרה והביאו לאימי שמיכות ואוכל. אימי, דודי, ובן דודי, זכו לשרוד ולהנצל. אחרי השואה הם ספרו לשאר בני המשפחה שנצלו, מה קרה. אבי, שהיה במחנה אחר, לא ידע מה קרה עד אחרי תום המלחמה. גם הוא זכה להנצל. אך, אחי הגדול לא זכה. הוא נשלח למרומים בידים יהודיות, מאד מאד דתיות, עם חנוך פגום.

הורי היו בין הזוגות הבודדים שהיו נשואים לפני השואה, עברו בנפרד את הגהינום-עלי-אדמות, וזכו להתאחד מחדש. הם שרדו, ספרו מה שקרה, והשאירו מסר חינוכי למחנכי הדורות הבאים.

הורי שמעו הרבה ניצולי שואה זועקים ושואלים: "למה?????? איך יכול האלוקים לעשות זאת לנו??????"

לאחרים לא היתה תשובה, אך להורי כן היתה:

"זה לא האלוקים שעשה זאת לנו. אנו עשינו זאת לעצמנו במו ידינו."

בדיוק כמו שאמר הנביא מלאכי (פרק א, פסוק ט) על הצרות שתוקפות את עם ישראל: "מידכם היתה זאת".
אמאאא עצווובב
לולי
אבל לא הבנתי למה הן הרגו את התינוק??

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
כואב ועצוב לקרוא
יהודי
יצא לי לקרוא עדות כזו לפני שנים. אני מקווה שזה אותו המקרה ולא אחד נוסף.......מזעזע ולא נתפס בכלל. שלא נגיע אף פעם לניסיונות ונזכה לגאולה שלמה ולתחיית המתים בקרוב מתוך שמחה
כואב ועצוב אבל
עוד יהודי
מה הקשר לחינוך דתי ?

שאספר לך סיפורים שסיפר לי סבי ז"ל על ההתנהגות של החילוניים במחנות ? דווקא סיפורי גבורה יהודית נמצאים ברובם אצל ה"חינוך מאוד דתי"

לדוגמא - לא תמצא קאפו אחד חרדי
5
מי אלה ש"הלכו לצידו"
איש
לפי הפרסומים שבמשך השנים, למה לא הצקת את האליטה , שפעלה בניגוד לכל הגיון להציל ונמנעה בכל מיני טענות ותואנות
4
מאמר נפלא שמעלה את הרמה ה...
אנא
הממוצעת של המאמרים האחרים...
3
לימוד בחיידר
דוד
זה הם לא מלמדים בחיידר אל השואה והם (עמירצים) בקשר למלחמת העולם השניה. אחרת הבחור בהפגנות שאמר לאושוויץ ולא לצבא, לא היה מעיז לדבר ככה.
2
התיאורים על הד"א די פרובוקטייבים
שי אלה
יפה לך
חיים
זה מה שראית בכל המאמר????

גאון האנינות אתה!!!
1
מאמר מפרה
מני
ישר כח מאמר מפרה ומלמד המון על התקופה ההזויה הזו

אולי יעניין אותך גם:

עוד בחרדים