מסך הביתחרדיםחדשותמענייןיהדותמוזיקהברנז´האוכל ומתכוניםלמקרה שפספסתם‎MENדיגיטלבית וסטיילמשפחהמשפט בריאותכלכלה חנוך לנועררכבתיירותדעותוידאוצרכנות
חרדים

שנה בלעדיו

הגאון רבי משה שפירא זצ"ל - הרב שפתח את העיניים והלב בתוך החושך

דמות דיוקנו של הגאון רבי משה שפירא זצ"ל (ציור: גילי שטרן)

"טרוף טורף בו הנותן אמרי שפר": ביום בו קונן עם ישראל על פטירת עזרא הסופר נסתלק בסערה השמימה, לפני שנה, הגאון הגדול רבי משה שפירא זצוק"ל. שנה בלעדיו (טור דעה)

  |  י' בטבת תשעח   28.12.17  18:50

אי אפשר לתאר את הגאון רבי משה שפירא זצוק"ל או לספר את סיפורו, היות ולכל אחד ואחד סיפור אחר. הוא התאים את לכל אחד וצרכיו.

ר' משה מסר בכל שבוע כ-40 שיעורים, בעיון, אגדה והלכה, וגם כאלו בנגלה ובנסתר... לא היתה פינה שלא הגיע אליו ושלא הכיר מתחילתו ועד סופו.

יותר מכל, הכיר ר' משה את האנשים ואת טבעם. לאחר שנים בהן הייתי משתתף קבוע באחד משיעוריו, פניתי אליו ושאלתי אותו האם כדאי לי לעבור לשיעור אחר. ר' משה הביט בי ואמר: "אם השיעור כבר לא מתאים לך, אני אצטרך להתאים את עצמי".

פינה מיוחדת בלבו החם של הרב הייתה שייכת לבעלי תשובה, ובמיוחד לאלו שהגיעו מברית המועצות. הוא נחשב לאבי תנועת התשובה בימינו, שהתחילה בזמנו עם איקה ישראלי ז"ל הרב אורי זוהר ור' מרדכי ארנון שיבדלו לחיים טובים וארוכים.

לא פעם נסע הרב הגדול לברית המועצות והרבה לתת שם שיעורים ברמות שונות. שוב, הוא התאים את עצמו לקהל שהאזין.

היינו קבוצה ש"טיילה" יחד איתו כל שנה ושנה לכל מיני מקומות בעולם. לווילנא, פראג, ונציה, אמסטרדם ועוד. בכל מקום התעכב ר' משה כדי ללמוד את תורתם של ה'גדולים' הטמונים באותו מקום, כמו תורת הגר"א, המהר"ל, הרמח"ל וכדומה.

לא היה נושא שלא יכולנו לדבר עליו איתו. הוא שלט בכל, באופן מאוד ענייני, בלי פרפראות ותוספות מיותרות. איש שכל טהור עם לב ענק - שקוע במצבנו "האמיתי" בתהליך הגלות והגאולה.

הוא לחם נגד אשליות מציאות ומציאות מדומה. הוא היה בניין השקוע כל כולו בתורה, וספק עד כמה ישן ואם בכלל נכנס למיטה. הוא ראה ערך עליון בכך שכל אחד ואחד במסגרתו יקרב לבבות ויגדל בתורה וכל הכרוך בה.

חודש הסתלקותו, טבת, היה החודש "שלו". הוא לא פסק מלהתעסק בענייני החודש. בחושך שלו, ובמיוחד צום עשרה בטבת - היום שבו הסתלק מאיתנו.

ר' משה ציטט לא מעט בעלי סליחות, במיוחד בטבת, "בחודש הזה הכני, גדעני, הניאני, הכאני אך עתה הלאני", "...והיינו כיתומים ...". והיה מסיים בדברי הפייטן "אין לנו שיור אלא התורה הזאת".

דיבר הרבה על המהרש"א במסכת עבודה זרה (דף יח:) על חודש טבת: "אלהא דמאיר ענני - אלהא דמאיר לארץ ולדרים עליה, הוא יענני. אלהא דמאיר לנו במלכות יוון הקודמת בנס הנרות של חנוכה". כמו שיסד הפייטן: "ומי יאיר לך מאיר וכו' הוא יענני להציל אותנו בניסים". הוא גם דיבר רבות על אי-היכולת לשמוע אמת בגלל "קול המונה של רומי" (יומא כ:).

ר' משה פתח לנו את העיניים והלב בתוך החושך.

בחודש זה "הוכנו", איבדנו אבא. "והיינו כיתומים", מר' משה בן יצחק מאיר שהאיר עלינו "בשיור שנשאר" - בשיעורים שלו ואישיותו המיוחדת. אבל לא אלמן ישראל. הוא השחיל ברחבי העולם אלפי תלמידים, בכל מקום ובכל פינה, שממשיכים בדרכו עד ש"אור חדש על ציון תאיר ונזכה כולנו לאורו", בקרוב בימינו אמן.

שנזכה להמשיך בקודש הלאה, ושתהיה נשמתו צרורה בצרור החיים.

תגובות

10
הסילקציה בשיעוריו הפריע לי וגם השיעורים
משה
הסגורים רק ליחידי סגולה ......

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
9
באמת היה אור גדול בחושך החרדי. לא השאיר אחריו כמותו.
חושב מחשבות
(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
8
אשתו הרבנית תחי' מלמדת במדרשת
בעלת תשובה
נתיב בינה בירושלים בימי ראשון בין 17:00 ל-18:30.
7
איש של צורה
תלמיד של ר׳ משה
הרב הגאון וכפי שקראנו לו התלמידים הקרובים ר׳ משה. היה איש של צורה

הוא היה צורת האדם כמו שהאלוקים רצה שתהיה.

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
6
מרגש
איילת
ניכר שהיית ממש קשור לצדיק

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
הצג את כל התגובות
5
הרב שפירא
תלמידו
הוא קשור לישיבת שערי שמים?

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
4
ר' משה
אריאל
אני זוכר כשלמדנו בישיבה, ב'שב שמעתתא' לפני 15 שנה, את הוועדים בכל יום שישי של י"ג עיקרים, במשך חמש שנים למדנו י"ג עיקרים! והוועד בימי רביעי בלילה ב'דעת תבונות' להרמח"ל.

ר' משה היה עבורנו לא סתם ראש ישיבה רגיל, הוא היה הרבה מעבר. הוא היה מוסר פעמיים בשבוע 'שיעור כללי' על החומר הנלמד

בישיבה, אבל מה שקיבלנו ממנו בהשקפה, באמונה, בייצוב הדעות שלנו כבחורים צעירים - אלו נכסים שלנו לנצח נצחים שאין להם תחליף בשום מקום אחר בעולם.

היה לו מבט חד וידע להבדיל במהירות הבזק בין עיקר לטפל, להכריע בשאלות הרות גורל בתשובות מדויקות שהרבה פעמים חשפו את גאונותו הגדולה בכל התחומים.

מר' משה למדנו השקפה מהי, כיצד לגלות מהו הדבר הנכון וכיצד להתייחס לדברים אחרים למרות שבעיני כולם הם נתפסים כבלתי מקובלים.

חבל על דאבדין.

לא כולם זכו להכיר את ערכו של ענק בתורה. בעיני ראיתי מאות פעמים כיצד ר' משה מוסר שיעור כללי למרות שהגמרא פתוחה לפניו והוא כמעט ולא הסתכל בה במשך כל השיעור, בעודו מצטט בעל פה את דברי הראשונים והאחרונים בעמקות מפליאה.

זכרו לא ימוש מליבנו, ונועם דיבורו המתון, המדוד ותורתו הבהירה תישאר בליבנו תמיד.
3
האור "בליל חזק החושך"
איצ
כל מילה נכונה. שנים רבות השתתפתי ביעורים וזכיתי להדרכתו ברגעי הכרעה בחיי.
2
מדהים ומרגש
איש יהודי
בדיוק אני מתיישב לפתוח את הדוא"ל לקרוא את שיעורו של ר' משה ופתאום אני רואה את תמונתו ואת הכתבה עליו

הגעגוע עז, אין יום שלא נזכרים בו
איש יהודי יקר
אליהו
איש יהודי יקר האים אתה יכול להגיב כאן ולתת את הכתובת מייל לקבל את שעוריו הכתובים של רבנו

בתודה אליהו
1
ר' משה לימד אותנו
קטן התלמידים
שיש מציאות אחרת של גדולים

רבי משה סלד מכל פרסום לא השתתף בכינוסים ומעולם לא הובא בשמו ביתד דברים כאשר רבים בקרב החסידים והספרדים ואפילו קצת אצל הליטאים אפילו לא ידעו מי הוא וודא שציבור ענק בפרט הצעירים לא ידעו איך הוא נראה ואעפ"כ הוא היה אחד מהגדולים גם בכח השפעתו וכמו שראינו בהלוויתו שהתתפו ציבור ענק כמו בהלוויתו הגדולים אבל זו היתה הנקודה שאת ר' משה לא ליווה ציבור שמלווה את אחד מדמויות המזרח שלו כמו בהלוויות שאר הגדולים אלא ציבור של אלפי יחידים שכ"א הרגיש שנפטר האור שלו האדם שהאיר לו את החיים שהוביל אותו בנבכי הדעת ושגרם לו להפוך לאדם אחר

בקרב אותו ציבור לא שמענו על משב"קים או על מסתופפים שרצים אחריו כמו בהלוויות שאר הגדולים לא ראינו אותו הולך ברחובות עם עוד כמה מלווים קבועים שמנסים לתפוס איתו תמונות כי הכל עבד אצלו עם האמת

ולמרות כל זאת השפעתו היתה גדולה יותר מרוב הגדוילים ועד היום מדברים עליו בעולם התורה כמו שלא מדברים על אף אחד מהגדוילים שנפטרו ודאי מאז ימות הרב אלישיב

ר' משה אני מתגעגע

אולי יעניין אותך גם:

עוד בחרדים