מסך הביתחרדיםחדשותמענייןיהדותמוזיקהברנז´האוכל ומתכוניםלמקרה שפספסתם‎MENדיגיטלבית וסטיילמשפחהמשפט בריאותכלכלה חנוך לנועררכבתיירותדעותוידאוצרכנות
חדשות

המהומות באיראן

עלי חמינאי: "אויביה של איראן עומדים מאחורי ההפגנות"

עלי חמינאי (צילום: SaMin SAmIN, GNU)

המנהיג העליון של איראן והסמכות המוסלמית הגבוהה במדינה התייחס לראשונה למהומות באיראן וטען כי מאחורי המהומות עומדים אויביה של איראן. עד כה 21 מפגינים נהרגו (בעולם)

דניאל הרץ  |  ט"ו בטבת תשעח   02.01.18  13:44

לאור ההפגנות הנמשכות באיראן, ממשיכים האייתולות להאשים את המערב בנעשה: המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי אמר היום (שלישי) כי אויביה של ארצו עומדים מאחורי המהומות האחרונות במדינה שנמשכות כבר כמה ימים, ומשתמשים ב"כסף, נשק וסוכני מודיעין" כדי להשיג את מטרותיהם. מדובר בהתבטאות הראשונה של חמינאי מתחילת גל המחאה הגדול באיראן בשנים האחרונות, בו נהרגו עד עתה יותר מעשרים ואחת מפגינים.

"בימים האחרונים אויביה של איראן משתמשים באמצעים שונים כמו כסף, נשק, פוליטיקה ומנגנוני מודיעין כדי לגרום לבעיות ברפובליקה האיסלאמית", צוטט חמינאי באתר הרשמי שלו. הוא הוסיף שיפנה לאומה האיראנית על האירועים האחרונים "בזמן המתאים".

מפגינים איראנים. EPA-EFE/STR

אתמול טען הנשיא חסן רוחאני, שארה"ב ומדינות נוספות עומדות מאחורי ההפגנות במטרה להפיל את המשטר במדינה. "ההישגים האזוריים של איראן הרתיחו את אויבינו. אתם מצפים שהם לא ינקמו? אתם מצפים מהם שלא ימרידו קבוצות אזרחים? היינו צריכים להכין את עצמנו לסיפור הזה", צוטט רוחאני בטלוויזיה המקומית.

רוחאני גם גינה את טראמפ, שהביע תמיכה במפגינים, ואמר שמי שקורא לאיראנים "טרוריסטים" לא יכול להזדהות איתם. בתגובה לטענותיו של רוחאני הכחיש ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו מעורבות ישראלית לכאורה במחאה באיראן. "לא רק שזה שקר. זה נלעג. שלא כמו רוחאני, אני לא אעליב את העם האיראני. מגיע להם יותר", אמר נתניהו והוסיף כי "האיראנים האמיצים נוהרים לרחובות".

בצהריים התייצבה באופן לא מפתיע "אבירת זכויות אדם" אחרת -  סוריה לצדה של איראן, וגינתה את העמדות של ישראל וארה"ב. בהודעת משרד החוץ הסורי נאמר: "סוריה מגנה נחרצות את העמדות שהציגו הממשל האמריקני, היישות הציונית ושלוחותיהם בעניין המצב הנוכחי באיראן. עמדות אלה מראות את התפקיד ההרסני של המדינות האלה בערעור הביטחון והיציבות באזור מתוך מטרה להשתלט עליו ולהחליש את ציר ההתנגדות".

"סוריה מביעה הזדהות מוחלטת עם הרפובליקה האיסלאמית של איראן, ומדגישה שיש לכבד את ריבונותה ולא להתערב בענייניה הפנימיים. סוריה סמוכה ובטוחה כי איראן תצליח להכשיל את המזימה הזאת ותמשיך בדרך הפיתוח והבנייה", נאמר בהודעה.

עד כה נהרגו לפחות 21 בני אדם בהפגנות ברחבי איראן, ומאות נעצרו. בחלק מההפגנות קוראים המפגנים למותם של הנשיא חסן רוחאני ושל "הדיקטטור" חמינאי אך כוחות הביטחון האיראניים פועלים נגדם ביד קשה במטרה לדכא את גל המחאה.

תגובות

2
מלחמת עולם
אליהו
מאחורי הקלעיםשל ההנהגה הדתית באירן מתחוללת מלחמת עולם או מלחמת אירן והכונה היא שמשמרות המהפכה הנשלטות עיי חמנאי ואנשיו זה רק לכאורה אבל האמת שקבוצה של קצינים השתלטה על חלק ממועצת האיטולות ומנוטת אותה לצורכיהם ומשמרות המהפכה הפכה לחונטה צבאית כמו בכול מקום אחר על פני כדור הארץ וחמנאי הוא רק בובה בובה עם מעמד עצום אמנם אבל הוא מנוהל ומתומרן אפילו יתכן ללא שהוא מבחין בכך החלק הארי של מועצת האיטולות לא סובל את המצב הזה של להיות בעצם מנוהלים עיי חונטה צבאית וכאילו הם הסמכות העליונה באירן והם החלו במרד הזה כמעט מבלי להשאיר עיקבות הם לא סובלים את מצב הכלכלה והעוני והחלו להמריד את העם להערכתי המרד והמהומות האלו ידעכו אבל יגיע יום אחד פיצוץ גדול באירן והמשטר יפו לסיכום האיטולות הביאו את קץ שלטון השאה והם יביאו את קץ שלטון של משמרות המהפכה המושחתים שהם בעצמם יצרו עד שהגולם קם על יוצרו
מענין
אליהו
מענין מה חלקו אם בכלל של אחמדאיניגד הממורמר ומה כוחו היום
1
תמשיכו להפגין כל הכבוד...
איתן

אולי יעניין אותך גם:

עוד בחדשות