מסך הביתחרדיםחדשותמענייןיהדותמוזיקהברנז´האוכל ומתכוניםלמקרה שפספסתם‎MENדיגיטלבית וסטיילמשפחהמשפט בריאותכלכלה חנוך לנועררכבתיירותדעותוידאוצרכנות
חרדים

טור מיוחד

ברוקלין של צביעות: יאיר לפיד, סיי ציז' // יהודה סולובייצ'יק

 (צילום: מתוך 'ברוקלין של קודש', באדיבות 'החדשות')

ההבדל האמיתי בין החרדים בארץ ישראל לחרדים של ארה"ב, אינו משתקף בסדרה המצוינת של יאיר שרקי - ברוקלין של קודש'. ההבדל טמון בשאלה שלא נשאלה בסדרה (טור מיוחד)

  |  ט"ו בטבת תשעח   02.01.18  17:35

הסדרה המעולה של יאיר שרקי על חיי היהודים החרדים בארה"ב, הותירה אותי מחויך באופן רצוף במשך כל הצפיה בפרקיה השונים. כך ממש, מצאתי את עצמי מחויך גם שעות ארוכות לאחר שסיימתי לצפות בה. כנראה שמטר החיוכים הבלתי פוסקים של החרדים ה'חוצניקים' החמודים שהופיעו בה, הדביק אותי באופן פיזי ממש. החיוך המדבק. איזה מתוקים הם החרדים שם, ממש נופת צופים. והם גם עובדים, לא פרזיטים כמו החרדים הישראלים. האידיאליה המושלמת של דמות החרדי. או כמו שהיטיב לסכם זאת יאיר לפיד "הם נראים ממש כמו שסבא שלי ושלך היו נראים. ככה נראים יהודים".

  ברוקלין של קודש • עוד בנושא:

ובכל זאת, יתוש קטן בחלק האחורי לא הפסיק לנקר ולהרוס לי את כל החגיגה. על אף רצף השאלות - חלקן חטטניות משהו - שהעלה שרקי במהלך הכתבה בפני יהודי חו"ל, נותרה שאלה אחת שהוא פספס. ומנקודת מבטי נראה שבשאלה זו טמון ההבדל האמיתי. לב הענין כרוך בה, ונדמה שאף אחד לא רצה לגעת בה. יתכן אף שהוא העדיף שלא לעסוק בה מחוסר ענין עבור הצופה החילוני, אך עבורנו חשוב לזכור אותה ולהעמידה מול עינינו. שלא ניפול בפח של נופת הצופים הזו.

הכיצד יתכן שאותה יהדות חרדית בארה"ב השבעה והמפונקת, אותה יהדות ליברלית ומכילה שהופיעה על המרקע הקטן בישראל בימים האחרונים, הנפיקה אך לפני חודשים מספר עצרת ענק באצטדיון ניורקי המכיל עשרות אלפי מקומות ישיבה, עצרת תפילה ומחאה שכוונה כנגד "גזירת הגיוס" הנוראה המרחפת מעל אחיהם שבארץ ישראל? הקורא החרדי יודע גם שאילולי הקרב שנערך בדקה התשעים מבתיהם של גדולי ישראל כאן בארץ, אותה עצרת היתה עלולה להיות גדולה ומשמעותית בהרבה.

האם החרדים המחויכים והליברליים שהופיעו על המסך יכלו להסביר לצופי ערוץ שתים מדוע הם או חבריהם כתתו את רגליהם על חשבון שעות העבודה - שכה חשובה להם - על מנת להביע את דעתם בנושא שאיננו נוגע אליהם והוא מנוגד בתכלית לתפיסת עולמם המכילה והפתוחה ? או אולי להחכים אותם בהבנה, מדוע הם ורבים מרעיהם ומקהילתם תומכים רעיונית ומממנים באופן ישיר את הזרמים הקיצוניים הקיימים כאן בישראל וכך מאפשרים להם להתבטאות ולהשפיע הרבה מעבר לגודלם היחסי?

ואם חשבתם שהשאלה הזו איננה רלוונטית לענין שבו עסקה הכתבה, הייתי מציע לכם לצפות שוב בפרק התגובות שלה. כאמור, יאיר לפיד רץ מיד להצהיר שהיהודים הללו נראים בדיוק כמו שסבא שלו היה נראה. האמירה הזו מקוממת כל כך עד שקשה להאמין שהיא אכן נאמרה על ידו של האיש הזה. כך מתבטא יאיר לפיד על הספונסרים והתומכים הגדולים ביותר של מתנגדיו האידיאולוגיים המרים? האם סבא שלו גם נהג כך ? ואולי אנו חוזים שוב בנבטי השותפות האידיאולוגית שנרקמה בין דרכם של הקיצוניים שהפכו את סוגיית הגיוס לדגל הקיום שלהם, לבין דרכו של יאיר לפיד שגם הוא הפך אותה לדגלו ורק מהצד ההפוך. זה מכאן וזה מכאן, הצד השווה שבהם הוא שדמותו המאוזנת והריאלית של חרדי סטנדרטי מן השוק מוציאה אותם מאיזון. שישתו כוס מים קרים.

• • • 

בכדי להבין את התשובה לשאלה הנוקבת הזו, צריך להבהיר נקודה נוספת. כיום כולנו מבינים ורואים שהיהדות החרדית בישראל היא חלק מהותי מסיפור קיום והתבססות העם היהודי בארצו. החרדים נמצאים כאן כדי להישאר ואף כדי לגדול ולשגשג. מאוכלוסייה שמנתה 4.0% בשנת 1980, הפכנו להיות 11.2% מכלל האוכלוסיה בישראל, ועוד היד נטויה בתחזיות דמוגרפיות מרחיקות לכת לעשרות השנים הבאות.

לאור המספרים הללו, ומהיכן שלא תבחן את היחס של המגזר החרדי למדינת ישראל ולמוסדותיה, החל מהגישה הקיצונית שמתנגדת לחלוטין למפעל הציוני ורואה בו נסיון שיש להילחם כנגדו, והמשך דרך הגישה המרכזית שרואה במפעל הציוני התפתחות שמימית שיש להתבונן בה לעומק ולהלך אחר דעת גדולי ישראל בשאלת היחס אליה. כך או כך, נסיון או התפתחות שמימית, עם מספרים ותחזיות כאלו ברי לכל שהחרדים נמצאים כאן והם חלק מהאתגר הגדול הזה של להיות כאן. הם חלק ממלחמת הקיום החברתית, הכלכלית, הרוחנית, והדתית של העם פה. (אגב. ירצו או לא ירצו, מהר מאוד הם יבינו - או שהם מבינים כבר - שהם גם חלק ממלחמת הקיום הבטחונית של העם. מי בלימוד תורה, ומי בכל דרך אחרת).

הדרך הקלה ביותר היא לוותר על להיות חלק מהסיפור הזה. לברוח לאמריקה השבעה והמחבקת, ולחיות שם על זרי הדפנה. משמעותה של האופציה הזו היא לוותר על המגורים כאן בארץ אבותינו, לברוח מהאתגרים הרבים שטומן בחובו המפגש היומיומי עם הציבור היהודי שאיננו שומר מצוות, ולהרים ידיים מראש אל מול הדילמות וההתמודדויות שהמפגש הזה מציב. זוהי בדיוק האופציה אותה הציג שרקי בסידרה המעולה שלו: אופציה של חולשה ובריחה מהאתגר הבסיסי ביותר שהזהות היהודית והחובה הדתית מציבות בפנינו. לוותר מראש ועוד לטעון שהויתור הזה זו הדרך שעלינו לחקות.

אך האמת היא שהדרך הזו היא דרך של חולשה. ברגע של מבחן, אל מול האתגר המורכב הראשון שנקרה בפניה, היא לא עמדה אפילו רגע אחד. יהודי אמריקה נפלו שדודים אל מול גלי הסתה ילדותיים של הזרמים הקיצוניים מהארץ, ויצאו בהמוניהם לזעוק כנגד גזירת גיוס מדומיינת שלא התחילה ולא נגמרה. כמה עלוב.

הסיפור של הגיוס הוא רק דוגמה אחת שממחישה את כל הענין. וזה בדיוק מה ששרקי פספס, השאלה הזו היא לב הענין. תראו כמה קל לחיות שם ולחוות דעות על מה שקורה פה. ולעומת זאת, כמה קשה לחיות פה ולהתמודד יום יום עם המציאות עצמה ועם הקשיים שהיא מציבה: אחוזי הנושרים ההולכים וגדלים, ההסתה הבלתי פוסקת כנגד הציבור החרדי, השנאה והניכור המופגנים מידי יום כנגד הציבור החרדי מחד והניסיונות לשנות את אורחות חייו מאידך, ובתוך כל אלה יש צורך אף להתמודד עם אתגר הקיום הכלכלי, ועוד ועוד.

שימו לב למשל לדוגמה הבאה: אברך חרדי בוגר ישיבת ליקווד יקבל הכרה אקדמית על חלק מהשנים שהוא בילה בישיבה. תנסו לספר את זה לחברי המל"ג כאן בישראל, הצחקתם אותם, גם אחרי שבוגר ישיבת פוניבז או חברון יוציא תואר אקדמי כדת וכדין במוסד מוכר, הוא לא יזכה להכרה על לימודיו בישיבה כ-12 שנות לימוד לצורך התמודדות במכרזים ממשלתיים. הם פשוט לא מכירים בכלל בשנות הישיבה כשנות לימוד. יהדות ארה"ב לא נאלצת להתמודד עם הניכור והשנאה הזו. השכן של היהודים הנחמדים שדברו למצלמתו של שרקי הוא היספאני או כושי. ההיספאני או הכושי לא רוצים לשלב את החרדים ולא רוצים לשנות אותם, למעשה - הם בכלל לא מעניינים אותם. וזה שונה מהותית מיאיר לפיד שמנופף בסבא החרדי שלו ומנסה אגב כך ללמד את ילדינו כיצד הם צריכים להיראות. כך תראו ישיבה שיכולה להיות גם קולג' רק במדינה בה יש חופש דת מוחלט ואין כל חשש להתערבות בתכנים ובארחות החיים. וכך גם בדוגמאות נוספות שממחישות שכאשר אין צורך בהגבהת החומות מפני נסיונות ומפני רוחות של שינוי, ניתן להקדיש משאבים רבים יותר לתהליכים בבית פנימה ללא כל חשש.

רק בהבנה זו, טמונה התשובה לשאלה כיצד יהדות ארה"ב שמעולם לא נאלצה להתמודד עם אתגרים שכאלה, יכולה להקדים בניחותא ולצאת ממקום העבודה שלה (שמתחיל ב50k לשנה. זוכרים ?!) בכדי למחות כנגד החילויינים בארץ ישרואל שרוצים לגייס את כל תלמידי הישיבעעס, ורגע לאחר מכן אתה מוצא אותם כבר מחייכים למצלמה של ערוץ 2 הישראלי והחילוני. היי. אנחנו לא כמו החרדים הפרזיטים בארץ ישרואל. אנחנו שונים. היי יאיר לפיד, דו יו סי מי ? רי לאב יו. סיי ציז'. דש לסבא שלך. אנחנו ממש כמוהו. ולנו לא נותר אלא לתהות: האם גם הצביעות הזו היא חלק מהדמות היהודית שיאיר לפיד מדבר עליה?

לצד זאת, צריך גם לומר את האמת. הסדרה של שרקי מרתקת כיוון שהיא מציגה גם את ההתמודדויות הייחודיות שעומדות בפני הקהילה החרדית בחו"ל. אינני חולק על כך שאף הם נדרשים לעמוד בפני סוגיות רבות. אך לצד ההכרה באלו, יש צורך אחת ולתמיד לקרוע את מסיכת הצביעות הזו שקוראת לנו ללמוד כיצד להתנהג מאחינו החרדים שבחו"ל. איננו זקוקים ללמוד מהם דבר. אפשר אולי להציע שייקחו אליהם את יאיר לפיד ליום אחד, אחר כך נדבר. עשינו דיל?!

תגובות

44
שקר
פנחס
אני יהודי חסידי שגר בברוקלין ואני מעיד שכל הכתבה הזה הוא שקר מתחילתה ועד סופה

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
43
צודק לחלוטין אבל...
דויד
חשוב להזכיר שגם אצלנו בליקווד ובמונסי ואפי' בבורו פארק יש המון נושרים ובעיקר מהציבור החסידי, רק לאחרונה התאבדה אשה צעירה שקצת ירדה מהדרך, אז ככה שגם אנחנו מתמודדים עם הבעיות האלה, עדיין אתה צודק שאין היגיון להתערב מרחוק על בעיות פנימיות בישראל, תודה.
42
טעות - יש הכרה בלימודי ישיבה !
אברך
41
ההבדל האמיתי: שימור הגנום היהודי
הגנום המושמד
באופן כללי אני מזדהה עם הכותב, אבל אני רוצה לשים אצבע על נקודה אחרת

העם היהודי לאורך הדורות נאלץ להתמודד עם הגבלות שיזמו הגילדות המקצועיים של הגויים, למשל גילדת הנפחים של שניפישוק מנעה בחוק מיהודי העיר לעסוק בנפחות, התוצאה הובילה את היהודים לעסוק במסחר בפרט ובמסחר בכסף בפרט (מה שגרם להם לצרות אחרות] האילוץ הוליד תועלת כיוון שהיהודים הרוויחו מלהפעיל את המח ולא את היד או הקורנס.

וכאן נעוץ ההבדל, רוב ככל הכסף הגדול של יהודי ארה"ב בא מסוחרים נטולי השכלה פורמאלית, שמתמחים במסחר כמו אבותיהם באירופה, אך כאן בארץ מטפטפים לך אקמיה או כלום, אז כל מי שיוצא לעבוד הולך לאקדמיה, משנה את זהותו, ובסוף מוצא את עצמו בסוף רשימת המעומדים לעבודה, וגם אם התקבל הוא ישאר שכיר עלוב.

הסוחרים החרדים היחידים שכן פועלים בארץ, זה הזן הגרוע, שקונה קרקעות בעזה, ומוכר אותם לאברכים תמימים ודלפונים תחת השם המבטיח 'עזאזל עילית'
דברי טעם
יוסי
40
ההבדל הוא במילה אחת: מריבות
מיכל
כאן כל היום עסוקים בלריב על כל מיני שטויות, הן מריבות מהצד החילוני והן מהצד הדתי.

ושם אין את המריבות האלה, וזה ההבדל היחיד בינינו.
הצג את כל התגובות
39
זה לא סוד שיותר נוח ונעים
מישהי
להיות חרדי בחו"ל , יש הרבה פחוט הסתה נגד הציבור החרדי, ואפילו יותר קל לחנך ילדים כשיש קו ברור בין יהודים לגויים, פה בארץ יותר קשה לשמור על הרוחניות (אינטרנט וכו') מה ששם יש כמעט חופשי!!!!
38
טענו חיטים והודה לו בשעורים
אודי
היהדות החרדית בארה"ב קטנה מדי מכדי שמישהו ישים אליה לב. זה לא המצב פה בארץ.

היהדות החרדית בארה"ב יכולה להשתמט מחובות אזרחיות, במדינה ענקית של למעלה מ 300 מליון איש מי בדיוק ישים לזה לב? פה בארץ השתמטות מחובות אזרחיות פירושו להיות נטל על אלו שמקיימים את חובותיהם לחברה ולמדינה ולא עסוקים רק במציצת לשדה. אתה מבין למה השנאה?

שם בארץ החרדים לא כופים את עמדותיהם על הרוב, כאן למרות התרומה האפסית שלהם לחברה הישראלית ולכינונה של המדינה הם לא מפסיקים לנסות לעשות זאת.

החרדים בארץ נתפסים כלוקחים ולא כנותנים, ככאלה המנסים לנצל את הצבור בישראל ולרכב על גבו.

אין עשן בלי אש, מותר לנסות להתבונן בבקורת ולא רק לילל ולבכות על אנטישמיות וכך להסיר מכם את האחריות.
37
לכותב
james
העצרות היו ביום ראשון שהוא יום חופשי לחרדים בארהב !!

ולעניננו ההבדך המהותי. הוא היחס למדינה החרדי הישראלי אינו מכיר בצדינה ואינו חלק ממנה

החרדי האמריקאי כן חלק ממדינתו

לשאלה למה יש תשובות רבות וטובות

מדינת ישראל היא הפלטפורמה לזהות החילונית יהודית ולכן לחרדי אין שום רצון להזדהת איתה מדינת ישראל מאתגרת את החרדים אמריקה לא .

מצד שני לחרדים אין בררה .. דמוגרפית הם מתחלם להוות נתח רציני מהמדינה ואם הם לא יתיחסו אליה הם בבעיה קשה לכן רואים תהליך של השתתפות בעבודה בצבא ובכל מקום

התהליך הזה לענ"ד חביא להזדהות ולשינוי בחברה החרדית .. ראו את הגידול בישיבות תיכוניות חרדיות בכניסה לאוניברסיטאות ובשוק העבודה

ומצד שני עבודה רצינית על בנית הזהות החרדית.

הדברים הללו נעשים על ידי אנשים חרדים רציניים שמושפעים מאד מהחרדיות האמריקאית וזה טוב כי אתה רואה לאן ניתן להגיע ואז אתה בונה דרכים להגיע למצב של חרדיות אמריקאית למרות ה"בעיה" שנקראת מדינת ישראל

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
36
עירבוב של פרשנויות אישיות של הכותב
אביעזר
החלטת שאין כל גזירת גיוס ואז הוכחת כל מיני שטויות

אבל מאיפה אתה יודע שאין גיוס אולי פשוט בארץ יש הנהגה שולטת שא"א להמרות אותה ולכן החדירו גם לך שאין גזירה אבל שם יש ראשי ישבות ועסקנים בעשרות שלא כפופים להנהגה בארץ ולכן הם מסתכלים על האמת
35
שכחת עוד נקודה. שמתוך אין ספור ראיונות ששרקי עשה, הוא לקח רק את מה שמתאים לשולחים שלו מערוץ 2
אמת
ועל זה נאמר שרקי שקרי.

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
34
אהבתי
אליהו
33
תכלס איפה נמצא עולם התורה?
בוגר
הכל טוב ויפה!

הכתבה של שרקי יפה ומצוינת!

המאמר כאן יפה מאד!

הענין הוא שצריכים להיסתכל תכלס

איפה נמצא עולם התורה???

רק בארץ ישראל !!!

בלי לזלזל ביהודי חול היושבים ללמוד ומקימים תורה ומצוות כדת וכדין.

אבל בזכות שיש ככ הרבה לומדי תורה בארץ עולם התורה כאן!!! והוא מגדלור לכל הארצות כולם!!!!

ואת זה יש לחדד....

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
אתה טועה, יש תורה בחו"ל, שרקי צינזר
חולטוס
הוא לא הביא את ישיבת ליקווד על אלפי ה'פרזיטים' שלה, כי זה לא מתאים לאג'נדה שלו שכוווווווווווולם עובדים
32
בכמה שורות קטנטנות
דבש, ירושלים
הבהרת בעצמך את ההבדל בין הקהילות. בארה"ב החרדים הם קהילה קטנה שנבלעת בתוך הפסיפס האתני והאנושי המגוון והענק שם. הם לא "מאיימים" לשנות את צביון המדינה ולכן אין למדינה סיבה לפעול נגדם. משא"כ בארץ, החרדים מונים הרבה יותר, באחוזים כמובן, כמו שכתבת בכתבה, ורק הולכים וגדלים, גם באופן יחסי. נוסף לזה בארץ החרדים מתיימרים להחליט בשביל כלל האוכלוסיה, ראה ערך חוק המרכולים, כך שההשוואה אינה במקומה בכלל.
31
נו באמת
מישהו
העצרות עליהן אתה מדבר ממומנות ע"י גורמים שרוצים להגדיל את המימון של המוסדות שלהם את האמת אתה יודע רק מתכחש אליה ואין שום קשר בין העצרות המטומטמות האלה למה שנאמר בכתבות של שרקי
30
יפה!
Moshe
Great article!
29
טענו חיטים והודה לו במסמרים...
אנשין
מה הקשר?! דובר בכתבה על שיווין בן אדם עובד לבן תורה שאלו לא מזלזלים באלו ושהשלטון שם מאפשר עבודה בלי צורך בגיוס.. לפיד לא רלוונטי כלל! לעצם העינין צריך להבין שבכלל עם ישראל יש את כל סוגי עבודת ה׳ יש שעובדים את ה׳ בצורת עבודה ויש בלימוד וכו וכל אדם יש לו מקום ושצריך לאפשר למי שרוצה לפרנס את בני ביתו לעשות זאת בכבוד בלי חיוב צבא וכו וזהו

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
28
גיבובי שטויות המאמר הזה
יהדות ארה׳ב החרדית ברובה מונה אנשים שעובדים לפרנסתם, אינם קנאים וקיצונים כלל

חוש הומור יהודי משובח ובעיקר סובלנות כלפי השונה

כמובן שאם ארגון מסויים יערוך כינוס זה או אחר באצטדיון ויציע הסעה חינם באוטובוסים יהיו מספיק שיגיעו למעמד

הרי הקהילה מונה מאות אלפים ותמיד תוכל למצוא כמה אלפי קיצוניים או סתם משועממים שימלאו כסאות ויעניקו לך תמונות יח׳צנות מעולות

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
27
מה עם החלק הרביעי?
מ.
26
כתבה הזוייה
המתבונן
אלה שיצאו להפגין יצאו מסיבות פוליטיות ומפלגתיות ומהוות אחוז זעום מיהדות ארה"ב. הם יגיבו בחיוך רחב מאוד (יותר רחב מהחיוך שאתה חייכת) לשמוע את ההסברים המלומדים שלך על הסיבה שהם יצאו להפגין.

ואגב רובם ככולם חסידי הזלוני מסטמר.

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
25
בניו יורק מכירים בלימודי הישיבה
צבי
בס"ד

בניו יורק תואר ראשון צורך 120 נקודות קרדיט , שמורכב מ60 נקודות של המקצוע ,ועוד 60 נקודות של כל מיני קורסים שסטודנטים לוקחים.

בחור ישיבה שלומד בישיבה או בכולל אחרי 4 שנים של תיכון על כל שנה מקבל 12 נקודות קרדיט. ז"א אם לומד עוד 3 שנים בישיבה ולאחר החתונה לומד שנתיים, הרי יש לו 60 נקודות קרדיט, ורק צריך עוד 60 נקודות קרדיט של המקצוע , וזה חוסך זמן ויכולים לגמור תואר ראשון בשנתיים. צריך לציין שיוקר החיים בניו יורק גבוה מאוד ,למשפחה של 4-5 ילדים צריך לפחות 10,000 ִִִ$ כדי לשרוד בקושי. שכר הלימוד הרבה יותר גבוה ממה שמראים הסרט של שרקי,הם מדברים על חיידרים חסידיים ,אצל הליטאים זה על כל ילד 700-800$ $ לחודש. אני יודע את זה כי גרתי בניו יורק יותר מ 20 שנה . ולכן אין אפשרות להיות אברך בכולל רק בתחילת הנישואין
אוי נא לנו....
רפאל
כי בארץ ישראל בשם ה"השקפה הטהורה מערימים קושי על גבי קושי בדרכו של מי שרוצה להוציא תואר אקדמי.

אם בארצות הברית מותר, אז למה אוסרים בארץ ישראל?
24
נכון מאוד מאוד. אולם...
משה ד
גם אני הרגשתי באותה התקוממות כמו הכותב. אבל כל זה מה שאויבנו עושים ואין לנו ברירה. אבל עלינו לא להסתכל מה הם עושים אלא על עצמנו, מה אנחנו יכולים לעשות, ואני מוכרח לומר שאנחנו מצדנו חייבים להפסיק לעשות ״דוקא״, כמן שאמרו גדולים בתקופת צמיחת הציונות: ״אסור שנחדל מלעשות את הדבר הנכון רק בגלל שהם רוצים שנעשה כך״ (בשם ר׳ אליה מאיר בלוך זצל). כלומר, נכון שהם רוצים לשנות אותנו ולהצר לנו, אבל מה שקורה זה שהם אכן מצליחים לגרום לנו לסטות מדרך הישר, אם לא לכיוונםו אז לכיוון ההפוך. כמו נהג שיכור שבא לכיוונך בכביש אז לפעמים אתה סוטה מידי לצד השני, וגם זה גורם תאונה! וכמי שעכשיו גר בחו״ל אני רואה בבירור איך הנהגת החיים בארץ זה הכל באופן של ״דוקא״. ולגופו של ענין צודק יאיר לפיד, שככה היה נראים אבותינו, אבל באמת הוא הוא זה שגורם לנו להתקצן לכיוון השני, וחבל...

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
23
כתבת מצוין. ודי לצביעות עלה יפה.
דסי
(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
22
כל מילה פנינה
אמת
(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
21
מדוע כל שנאת החינם הזו??
אחים אנחנו
20
מאמר אמיתי
נתנאל
מדהים!!! אמרת את מה שכולם חושבים זה פשוט הזוי ועלוב להשוות בנינו לשם,הצבוע הלפיד הזה חייב לראות את המאמר שלך השנאה של המדינה והרצון שלה לשנות אותנו להתערב בחינוך לבולל אותנו בישראליות להכתיב לנו איך להיות חרדים מה ללמוד ומה לא ללמוד לפרוץ כל חומה קדושה בנינו לבינם, הם מתארים את החרדי הממוצע זה שעבר מסלול של ישיבה וכולל כאחד שנתון בים של תאוות ואין לו אפשרות לממש אותם בגלל המגבלה החונקת של הדת (כך לפחות לפי הסרטים שלהם על חרדים וד"ל וכן מבני נוער שפרקו עול) לכך הם "מרחמים" עלינו "המסכנים" שנוכל להנות מהחיים לכך הם יושבים לנו כמו תולעת במעיים ומנסים לכרסם בכל הקדוש והיקר, הייתי בקהילות בחו"ל וראיתי איך הם חיים שם ברוגע ובשלווה למשל השווייצרים והבלגים חיים על מי מנוחות והשנאה השקטה של הגויים שם מאפשרת להם לשמור האדישקייט ועל אורח חיים מתבדל מצד שני השנאה אם ישנה שקטה ולא מפריעה, ובסוג של הפליה מתקנת הם נהנים ממנעמי השלטון הן בתקציבים והן בתפקידים, משא"כ כאן השנאה במסווה של דאגה, גלויה, והתערבות אקטיבית ובוטה במסווה של תיקון והצלה ועם כל זאת הפליה ברורה

בחלוקת תפקידים ובפריסת העוגה שהרי אתם לא חלק מהמערכת, זו צביעות אמיתית והדימוי בנינו לבין חרדי חו"ל לא נגע ולא פגע שני עולמות, יש"כ עצום על הדברים אתה צריך לפרסמם יותר והיית צריך להרחיב יותר למי שצפה בכתבה בתמימות, זה המאמר הראשון שאני קורא פה שהוא על רמה.

תודה
19
ערבוביה של מלל
מאיר
כזאת ערבוביה של מלל כבר מזמן לא קראתי. בהפגנה נגד הגיוס, הציבור החרדי מיינסטרימי לא השתתף. אז בבקשה לבדוק לפני שאתה כותב. וכן ידיד היקר, גם אני מאלה שקמו ועזבו. מביקור מולדת אחד למשנהו, אני מבין שעשיתי את ההחלטה הנכונה. לא לכולם מתאים סגנון החיים הזה.

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
18
חזזזזק!
תמי
אוו

טוב הכתבות של שריקי בנושא באמת מאאד יפות. וצחקתי כשקראתי איך הכותב עצמו חייך כי זה מה שקרא לי... הם באמת חמודים כאלה.. אבל הכתבה הזאת הסבירה לי טוב טוב את ההבדלים.. וגם סוף סוף יש תשובה לכל המתריסים תראו את החרדים בחו"ל...(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
17
חבל שהם הפילו אותך ללשון הרע ושינאת
ש
חינם של אחיך........אלה שבאמת לא בסדר וצבועים והכל זה החילונים יוצרי התקשורת הזולה והמכוערת כלי של השטן שנלחמת בקדושה ובאהבת חינם שלנו גם יחד.
16
הרבה מלל, ניכר שהכותב לא יודע מה רצה לכתוב
קשקשן
(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
15
זו טור מיוחד בטופשתו
איש ברוקלין
"ברוקלין החרדית" בהחלט לא השתתפה בכינוס שנעשה ע"י פלג קיצוני מאוד, בדומה להפלג הקיצוני בארץ, שגם היא לא מייצג את כלל החרדים. אפילו חסידות סאטמאר - שהוא חלק מאוד קטן יחסית מבלל האוכלוסיה החרדית בארה"ב - היה נגד הכינוס הנ"ל כידוע ורק הפלג הקטן של סאטמאר מהר"ל לקחו חלק בה. [קח לדוגמא דבסיום הש"ס שעבר - שאף חוג קנאי אחד לא משתתף בה - היו שם מאה אלף איש באיצדיון לעומת הבערך עשרים אלף שהיו בכינוס המדובר] ולכן כל המאמר הזה הוא הזוי, ילדותי ולא לעניין בכלל.
14
דברים של טעם
יהודי
13
דברי טעם קולע ולעניין
יואלי
12
גם
מנחם
רוב הסטמרים מקרית יואל לא הופיעו בעצרת
11
אלו שהיו
מנחם
בהעצרת היו רק חסידי סטמר. ואגב העצרת היה ביום ראשון ואין עבודה בארה"ב לרוב אנשים ביום ראשון
10
אתה מתמרמר שהחרדים פה סובלים
ד
מהחילונים יותר מאשר היהודים באמריקה מהגויים,

שמה אברך יכול לקבל תואר אקדמי ופה לא,

אז זוהי בדיוק הנקודה חכמי חלם שכמוכם "באו לאמריקה" והפסיקו להתחבר ולהתחנן לחילונים על כל אגורה במחיר וויתור בחינוך או בשבת או יידישקייט אחרים,

פקחו את עיניכם והפסיקו להאמין במדינת העמלק הציוני

עשו את חשבון נפשכם כמה כבר השתניתם מה"אגודת ישראל" המקורית של לפני 50 שנה, שאז היה אסור לח"כ חרדי להיות שר, אז היה אסור לשבת בקואליציה על חשבון השבת או גיוס נערים יהודים מבתים חרדים, אז לא עבדו חרדים ביחד עם חילונים וכ"ש לא ביחד עם נשים חילוניות, אז לא אמרו הלל ביום העצמאות כמו החרדים החדשים היום, אז לא נכנסו למשא ומתן עם חילונים על גיוס יהודים לצבאם, אז לא נתנו לרפורמים סנטימטר אחד בכותל וזה היה בנפשו של כל יהודי ללחום עם הרפורמים העמלקים
9
כמה נקודות :
חיים הר זהב
הסידרה כן הציגה את בעיית ההתייחסות לגיוס לצבא -שרקי הקדיש לכך תוכנית שלימה .חסידי סאטמר יצאו כנגד הגיוס לצבא בישראל .שרקי הדגיש שחסידים אלה לא היו כלל וכלל מחויכים מול המצלמה שהציג.!יודגש:שאר החסידויות אינן עוסקות בעניין הגיוס כלל .
8
לא הבנתי,
משהו
מה הקשר בין האתגרים שצריכים החרדים לעבור פה, לעצם היציאה לעבודה? כאילו הם צריכים להיות קיצוניים יותר,כדי לעמוד בהסתה החילונית?
7
המאמר שלך רק עשה לי טוב על הלב
ישה
אתה יודע למה? כי אני מזהה בין השורות את הקנאה העצומה שלך ביהודי סאטמער מחו"ל שהם עובדים לפרנסתם כמו שהרבה אמוראים וצדיקים עבדו למחייתם ולא מתביישים לעבוד אפילו בבנייה העיקר לא לחיות על חשבון האחר ומצד שני אתה נשאר עם פה פעור שדוקא זה שעובד ככה הוא אנטי ציוני חריף ופה בארץ אתה אתה יכול לראות רבנים מסכנים שהם כל היום על התורה ועל העבודה ומפיהם נושרות אמירות לטובת הצבא והציונות או שהמדינה זה גאולה וכו' (אגב גם בחו"ל יש רבנים ציונים...)

בקיצור אתה מקנא בזה שהם לא פארזיטים ובכל זאת הם לא היו רוצים שבניהם יהיה חלילה בצבא הציוני אפילו אם הבן הנושר הכי גדול שיש, עדיף לפתוח לנושר הזה ישיבה שיתאים לו ללמוד אפילו רק שעה אבל שיהיה במסגרת תחת חרדים ולא תחת מפקד חילוני בצבא וזה כבר כתב הרה"ק מסקולען שליטא במכתב שלו שצריך לפתוח מסגרות מיוחדות לנושרים ולחלשים ולבינונים ולא לזרוק אותם כבשר תותחים לצבא
6
לכבוד מר לפיד
יוסף
תבין אתה ואני פה בישראל ולא באוגנדה כמו שרצה הרצל .רק בגלל שאנחנו יהודים ולא רק ישראלים אז תתחיל להיות קצת יהודי לא לפי מה שנוח לך אלא לפי ההלכה

ותבדוק בסטטיסטיקה שיש עודף חיילים בצבא וגיוס החרדים מיותר כך שמעתי באחת מהתוכניות של השמאל. אגב בקשר לצבא קשוט עצמך אח"כ אחרים
5
רק אני חושב שאתה ממורמר וקצת מקנא?
אתה
(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
4
רמת ההבנה שלך תואמת לזו של שרקי
אני
(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
3
ברוקלין
יוסי
כל כך נכון.צודק ב100 אחוז.
2
להזכיר לכותב שהעצרת הייתה ריקה והגיעה מחלק קטן של חסידות מסויימת. וכן החיים שם יותר טובים בגלל דבר א
בני
(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
1
כתבה יפה
שי

אולי יעניין אותך גם:

עוד בחרדים