מסך הביתחרדיםחדשותמענייןיהדותמוזיקהברנז´האוכל ומתכוניםלמקרה שפספסתם‎MENדיגיטלבית וסטיילמשפחהמשפט בריאותכלכלה חנוך לנועררכבתיירותדעותוידאוצרכנות
חרדים

על ההנהגה, השיטה והאחריות

ההספד שטלטל את לייקווד: 'המשגיח' על הנהגת הגראי"ל

ההספד המלא (באדיבות המצלם)

"אצל אדם קטן, השיטה מובילה. אם הוא קנאי - הוא יהרוג את כולם; אם הוא פשרן - הוא יוותר על כל התורה. אבל אצל הגראי"ל שטיינמן התורה הובילה". ההספד שהפך לשיחת היום בלייקווד (חרדים)

ישראל כהן  |  ט"ו בטבת תשעח   02.01.18  19:54

Your browser doesn’t support HTML5 video

אלפי בני אדם השתתפו אמש (שני) בהספד המרכזי לזכרו ולעילוי נשמתו של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן זצ"ל, שנערך בישיבת בית מדרש גבוה בליקווד. באירוע השתתפו אלפים מתלמידי הישיבה ומתושבי העיר שהתרכזו במספר אולמות ובתי מדרש, אליהם הועבר ההספד בשידור חי. בין היתר, הספידו הגאון רבי משה הלל הירש, ראש ישיבת סלבודקא, והמשגיח הגאון רבי דן סגל.

בתחילת ההספד, שהפך לשיחת היום בקהילה החרדית, האריך הגר"ד סגל על גדלותו של מרן ש"במשך שנים רבות כולם ראו והכירו בגודל צדקותו הרבה וזכה להערכה מכל גדולי הדור זצ"ל", ובהמשך מתח ביקורת על מבקרי מרן זצ"ל בעניינים שונים, ואמר כי "הם אנשים קטנים ששופטים את הרב ודנים אותו 'לפי הקפוטה שלהם'...".

לקראת סיום ההספד, שם הגר"ד סגל דגש על האחריות של מרן ראש הישיבה לכלל ישראל אל מול טענות הקנאים שקידשו את השיטה הלוחמנית.

"כיכר השבת" מגיש את עיקרי ההספד:

"הכל הוא ידע, אפילו ההגהות על הקיצור שלחן ערוך, וכל דבר הוא אמר 'אולי, הראו לי'. לא לקח לעצמו כלום, גארנישט, למה יש ביקורת על אנשים גדולים? בגלל שמודדים אותם, כמו שרבי חיים בריסקר אמר, "עם הקאפוטע שלי".

"בן אדם רואה, איפה הוא מתמצה ואיפה הוא מגיע, וככה הוא מודד. מילא, הוא חושב. האם הייתי עושה כזה דבר בשביל גאווה? בשביל תאווה? בשביל הנאות העולם? אבל אין לנו שום השגה. תורה, קדושה, שמירה, איזה שמירת עיניים היתה (למרן הגראי"ל. י.כ.), איזו טהרה, מי שאומר חס ושלום דברים אחרים - עושה את התורה פלסתר!..."

"איפה רגלי חסידיו ישמור? אני אומר לכם, אני לא מדבר מסברא, אני מדבר מידיעה. עד כדי כך שהיה ניכר. המנהיג!, המנהיג, המנהיג... הוא צריך להיות שוחה בענייני הכלל... כמו שכתוב בחז"ל... מסביר המשגיח הגה"צ ר' יחזקאל לוינשטיין זצוק"ל שזאת המדרגה הכי עליונה, שצריך להיות לעצמו "אלקים" ולאחרים "איש", כמו שרואים אצל אברהם אבינו שעשה לאורחים ג' לשונות בחרדל, אבל לעצמו כתוב שהיה ממרמר ומסגף את עצמו, בשביל עצמו היה "אלקים", ממרמר ומסגף את עצמו, אבל לאחרים היה איש - ג' לשונות בחרדל..."

"כל החיים שלו היו קידוש ד', למה? כי רואים מה שבן אדם יכול להיות, כי לא על הלחם לבדו יחיה האדם, כי על מוצא פי ד' יחיה האדם, מה זה מוצא פי ד'? תורה, תפילה, זה נותן לאדם חיות, כמה הוא אכל כמה הוא ישן?... כבוד ד' יתברך, להראות שיש ברוא כל העולמים, ממילא פשוט, זה היה ממש בחינה של בלתי לד' לבדו, אנחנו, אני מדבר לעצמי, כשאנחנו לא אוחזים בכאלה מדרגות, אז אנו מודדים לפי ההשגות שלנו, עולם הזה, אבל יש עולם העליון..."

"זה באמת ככה, כמו שהבריסקר רב אמר כשנפטר החזון איש: מלפני כן היה עולם עם החזון איש, וכעת יש עולם ללא החזון איש. מלפני היה עולם עם ר' אהרן ליב, וכעת יש עולם בלי ר' אהרן ליב, לא פשוט".

"אני קראתי הרבה 'שומרי אמונים'... הראש ישיבה, הרב שך, ידע שאני לא מצביע בבחירות, הסטייפלר פטר אותי מלהצביע. היה כנס בבנייני האומה, ושאלתי את ראש הישיבה אני צריך להגיע? ואמר לי שלא. תקראו לזה איך שתרצו, פה הבנתי הכל, למה? כי הסבירו לי את זה, לא סתם, הכל נבע מקדושה, מאחריות לכלל ישראל".

"היה מעשה עם היכל שלמה פעם, הגרי"ז מבריסק היה אז 'אויס מענטש', הייתי אז בכל הענין, ואסרו ללכת לשם. אח"כ הלכו שלשה מ'עץ חיים' לגרי"ז. לפני הענין, לא היה שייך כלל לדבר עם הגרי"ז, אפילו לטיול היומי שלו שהיה צריך ללכת מטעמי בריאות לא הלך, ואמר להם הבריסקער רב "אולי זה אלמנה". שמעתי מהרב ארלנגר, שהיה בשעת מעשה, אמר להם "אולי זה אלמנה ויתומים שצריכים את הכסף, אולי זה מקרה כזה שאני עצמי הייתי אומר ללכת".

לפני כן הוא היה 'נורא נוראות', וכעת הוא אומר שאולי הוא עצמו היה אומר ללכת, מה הפשט? הפשט הוא שאצל אדם קטן - השיטה מובילה אותו, אם הוא קנאי הוא יהרוג את כל העולם, אם הוא לא - הוא יוותר על כל התורה כולה. אבל אדם גדול אינו כך. ליבם ברשותם, לא השיטה מובילה אותו, וממילא הוא יכול להיות כאן כך, וכאן הפוך".

"אני נזכר במעשה, ואני חייב לספר אותו כי זה יהיה לתועלת" המשיך המשגיח, "הרב שולמן זצ"ל נסע - עם הרב אפשטיין זכרונו לברכה, שהיה רב צבאי או משהו דומה, והיה מאד חולה - לאמריקה לאסוף כסף לרפואה. הוא נכנס לרבי מסאטמר זצ"ל וסיפר לו את הסיפור, והסאטמאר רב נתן לו כסף מיד כדרכו. כשיצא, הוא עצמו סיפר לי, שהוא הרגיש שהוא לא ישר, כי אם היה אומר לסאטמאר רב שהיהודי ההוא הוא רב במדינה או משהו כזה, הוא לא היה מביא לו כסף".

"הוא חזר לסאטמר רב, כולו 'דא לדא נקשן', מגמגם. הסאטמר רב נזעק, "מחלל שבת מותר להציל? אז מה אתה מדבר?". והוא נרעש, הסאטמר רב הורה לו לשבת, ודיבר איתו על איך מותר לבנות בית יעקב ללמוד חומש וכו'... כי אדם גדול - לא השיטה מובילה אותו אלא התורה".

תגובות

20
הרב משה הלל הירש
נתי
נסע לליקווד לדבר אחרי שבכל הכינוסים הגדולים שאורגנו בארץ בדגל לא הביאו אותו לדבר למרות שהיו תקופות שהם שיווקו אותו

לא ברור מה יש להם פתאום נגדו שהם דואגים שהוא לא יקבל שום במה ושהוא אפילו לא יתקרב לשורת הגדולים
19
לייקווד מעצמה של תורה
אורי
בישראל אין ישיבה שיכולה לעמוד אפילו כמשל לליקווד
18
יתד הענישו את הגר"מ קוטלר
צבי
בכתבה בה יתד הביאו על ההספד הם השמיטו מהגר"מ קוטלר את התואר הגאון הגדול השמור לחברי מועצת ובו הוא נקרא עד היום כמו"כ הם הביאו את שמו בתוך רשימת ראשי ישיבת לייקווד אך השני ולא הראשון כאילו יש שם ר"י יותר חשוב ממנו כמו"כ הם הקפידו לא להביא את הספידו ורק לכתוב שהוא הספיד

בלי קשר לפוליטיקה עצם המציאות בה יושב לבלר ביתד ומחליט שעכשיו הוא יעניש את ראש ישיבה פלוני ויכתוב עליו בצורה מזלזלת זה מגוחך ועצוב ואם זה המצב שם זה רק מראה מי יושב שם ומה רמת הביקורת הרוחנית עליהם

אבל עיקר הגיחוך שהם חושבים שהם מענישים פה איזה ראש ישיבה והם לא מבינים שהם רק עושים מעצמם בדיחה
17
מי שמבין יידיש
מאיר
ומקשיב לדבריו מבין שכל הקשר למלוקת הליטאית מגוחך
16
למה לא עושים תרגום לעברית חבלללללל
אני
כי ברוך השם חוץ מכמה מסכנים
טא
שנפלו שדוד לרשת של הציונים ומדברים עברית אז כלל ישראל שבחו"ל והחסידים פה מדברים יידיש

על אפך ועל חמתך
הצג את כל התגובות
15
עיני עיני יורדו מים
שון
14
ראה הוזהרת
אהרון
הזהר בגחלתן של צדיקים שלא תחלה

לאדם קטן (כמוך) יש השגות קטנות
13
בקצרה: ראש הישיבה שלכם הרב קוטלר
ריאלי
הוא אדם קטן
12
השיכתוב על הפנים . עיוותו את דבריו
שלמה
הקשבתי לשיחה עצמה. לגמרי לא מה שאמר. הספד הכי טוב ששמעתי עד כעת

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
11
טיפשים
חסעד
טיפת שכל אין לליטאים
10
ככל הגדולים באמת סבלו מהתנגדות של הראש הקטן
בשם הקנאות כביכול
ככל שהיו גדולים יותר והסתכלו רחב יותר מתוך רצון אמיתי לעשות רצון השם ולקרב את כלל ישראל יותר לאבינו שבשמים האנשים הקטנים שלא הבינו כלל אותם ולא החלו לרדת לתחילת דעתם הצרו צעדיהם.

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
9
לא הוא לא דיבר את הדברים האלה בחיים של הרב שטינמן
חים
רב דון סגל היה צריך. בחיים. של הרב שטינמן. להגיד את הדברים ולא היום לאחר פטירתו

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
8
לא מבין
משה
ממש לא מובן מילה אחד מה הוא מדבר

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
7
מה עם תיעוד וכדו מההילולא הענקית של
אע
כסר"ח
6
סלט אחד גדול עירבב את הרב שטיינמן עם סאטמר
קומו התעוררו
ולכן נרא מאן המשגיח. אני קורא לו מרן המערבב. אם הוא לא יכול להיות חד ומדוייק שלפחותצישב בשקט ולא ידבר שטויות מה לרב שטינמן וסאטמר הלזאת יקרא ההספד בה' הידיעה. עכשיו אני מביןמאת דעת קדשו של הרב שטינמן זצל שלא יספידו אותו. ופשוט בטימטום שאין הסבר מפרים צוואתו הקדושה. הנה הוכח שוב חוכמתו של מרן הרב שטיינמן זצל. ראה את הנולד.

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
עצניק ממורמר
יהודי
5
לא קשור לכתבה אבל חשוב מאד
משה בן אברהם
ב''ה

מתכון לבן גאון (או לישיבה שמייצרת גאונים)

בעקבות המצב שאנו רואים הרבה נושרים מישיבות ומהיהדות לדעתי צריך לעשות שינוי רציני (מי שפוחד משינויים יעשה זאת לפחות עבור הנושרים) הישיבה תחלק את 8 שעות הלימוד כך: עיונא, גירסא, משניות ותויו''ט, מדרשים, טור וב''י, שו''ע ונ''כ, חומש ומפרשי מקראות גדולות, נ''ך ומפרשי המקראות גדולות. בנוסף לכך: כל יום א' יהיה שעה עם מומחה לציצית (איך קושרים, מנהגים, מה פוסל וכו') תפילין, שעטנז, שופר, סימני עופות טהורים וכו' כל שבוע מצוה אחרת. כל יום ג' מומחה ליהדות פולין או טוניס או ברסלב או תימנים מי היו תולדותיהם רבותיהם ספריהם וכו'. כל יום ה' מומחה לניגוני חסידים ובקשות ופיוטי עדות כל שבוע עדה אחרת. בטוחני שכל הלומד בישיבה זו אהבתו לתורה וידיעותיו ישמרוהו נטוע חזק ביהדות וגם אם ינשור חלילה אז היהדות תהיה נזכרת במוחו כחוויה נפלאה."
4
האמת שהסיתו הרבה שסתם הפיצו עליו שקרים
י
מי הרשה להם לדבר עליו מפני שהם מקנאים בו. הזהירו אותם שיפסיקו להפיץ עליו שקרים, והם בשלהם על פי תוכנית הביטולים של העורכות דין שלה הסיתו את כולם נגדו. וסתם מדברים עליו. ובסוף מאשימים אותו. הוא לא הרג אף איד, לבנתיים הם שהרעילו אותו ושלחו אותו לניתוח, וקיפחו פרנסתו, וגנבו ממונו ורכושו והתפילין שלו. והרסו את שמו, אין שבת שהם לא שולחים אנשים כבר כמה שנים שסתם מפיצים עליו שקרים בפניו, אין יום ואין במה שלא מדברים עליו, מתוך קנאה, הרבו לו הכל הרגו את דודיו והשאר עשו אותו חולים, והוא בכלל לא קשור לכל זה, וזכותו וחובתו להגן על עצמו. הבא להורגך השכם להורגו. אז לפחות שידעו את האמת אם לא הרגם.

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
3
המשך הנהגה
יעקב
אני באופן אישי הייתי תמיד מתייעץ עם הגראיל וכעת אני ממשיך סופית להגרד אין ספק שהוא צריך להיות הממשיך כולו קדושה כולו טהרה אין אנשים כאלן בדור שעובדים על עצמם כמו שהגראיל היה והגרד כעת

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
2
כבק אמק הגראיל עצמו
james
אל תספידו ואתם יודעים למה? כי הוא לא רצה את העבודה הזרה הזו

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
דעת בעלבתים הפוכה מדעת תורה
אדם
1
מה שלא יודעים
שמואל
מרן רבי ארהרן ליב זצוק"ל למד עם רבי דן שליט"א עשרות שנים כל ליל שבת קודש חברותא בענינים שונים. שימו לילות כימים על משים לילות כימים.{מו"ק}
הנכד החדש ברוך בואך למועדון הנכדים.
נכד
למה אתה צריך להראות שאתה מקנא
יהודי
מה שכן יודעים.
בניברקי
שיתכן שמרן הגראי"ל זצ"ל לא הסכים עם הנחל החרדי ולא היה מזרוחניק ולא הבין בכלל מה מוכרים בשמו אבל מה שכן יודעים שהיום מפתים לשמד ולאחרונה התחיל גם עם בנות ישראל שזה ייהרג ואל יעבור וכשכאב לכלל ישראל הנושא העסקנים מחזונישחמש השתיקו ועזרו ביודעין לשונאינו ומגרונם של הגייסים והציידים שמענו את דעתו של הגראי"ל להיתר והצדיק ר' דן שליט"א תמים מדי כדי להבין את עומק המצב הנורא
לאיזה כלל ישראל כאב הנושא
משה
כאב אולי לקבוצת מטורפים שעוסקת כל היום וכל הלילה בגזירת גיוס כספים
ר' דן סגל פיקח קצת יותר ממך
יהודי
מה שכן יודעים שאתם הוספתם לעצמכם אני מאמין חדש ומגוכח. אני מאמין באמונה שלימה בגזירת הגיוס ואף אל פי שתתמהמה עם כל זה אחכה לו בכל יום שיבוא ובשביל זה הייתם מוכרחים להרוס את העולם עם הדמגוגיה הנוראה שלכם וההסתה הפלסטינית המטורפת שלכם . רפואה שלימה...
אתה כותב שקרים מצוצים מהאצבע
חסיד
אבל למה לכתוב שטויות
יהודי
איזה דמגוגיה... אתם חתיכת שקר והסתה
התחתנתם עם השקר

אולי יעניין אותך גם:

עוד בחרדים