סרטן נשי, עלול להתפתח באחת מתוך שמונה נשים בשלב כלשהו בחייהן. סטטיסטיקה זו פוגעת בכל הנשים באופן שווה. גידול עלול להתפתח אצל חלק מהנשים הצופות בנו כעת, או אצל החברה שלהן, הפאנית, השכנה, או המרצה שהן אוהבות. עניות או עשירות, נשים מוכרות או נשים שמעולם לא שמעתם עליהן.

המחלה יכולה לפגוע בכל אחת. סרטן שד הוא הסוג הנפוץ ביותר בקרב נשים ברחבי העולם. חלק מהנשים המאובחנות לראשונה כחולות בסרטן השד מתגלות כחולות סרטן שד גרורתי

באולפן היום ד"ר שני פאלוך שמעון מנהלת יחידת השד בהדסה שתסביר לנו למה מודעות כל כך חשובה ועשויה להציל חיים.

נשמח להסבר מהו סרטן השד

סרטן שד הוא סרטן שמתפרץ באזור בית החזה וזה סרטן שהכי נפוץ בקרב נשים בכל מדינה בעולם, יש כמעל 5000 מקרים חדשים בשנה ויש כלים מצוינים לאבחון מוקדם, ההמלצה היא אחת לשנתיים לבצע בדיקת ממוגרפיה מגיל 50 מלבד אלו שבסיכון מוגבר או עם רקע משפחתי ולהם ההמלצה היא להיות במעקב צמוד ומוגבר ומגיל מוקדם יותר.

איך הגנים התורשתיים משפיעים על הסרטן הזה?

בין 5% ל-10% מסרטן השד מתפתחים על רקע בפגם בגן תורשתי שהאשה ירשה או מאמא שלה או מאבא שלה, הגנים עוברים משתי הצדדים והן שכיחות יותר בקרב האשכנזים, אחת מתוך ארבעים נושאת את אחת המוטציות האלה  שמביאות לחלות גם סרטן שד ועוד ממאירויות, ויש גם השפעה מהגן הזה גם לגברים , למי שיש את הגן הזה הסיכוי שלה לחלות בסרטן השד הוא 80%, ובסרטן השחלות בערך 50%, הבשורה הטובה היא שיש טיפולים והתערבויות שניתן להציל על ידם חיים.

אז המודעות הוא השלב החשוב בסיפור?

כן, לגלות כמה שיותר מוקדם, וכשיש אבחנה יש לבקש בדיקה גנטית שהיא כמו בדיקת דם פשוטה ולא כואבת ולפי התשובה, הרופא מסביר מה ניתן לעשות בכדי להפחית את הסיכון או להתאים את הטיפול לאיזה סוג ניתוח או טיפול או תרופה.

באיזה גיל את ממליצה לעשות את הבדיקה?

בדיקת ממוגרפיה מגיל 50 אחת לשנתיים מומלץ לכל אשה, לנשים שיש להם רקע משפחתי צריך מעקב רופא, כל אשה ספרדיה אואשכנזיה שמאובחנת בסרטן השד כדאי שתבקש בדיקה גנטית, וחשוב לדעת שנכנס לסל התרופה אפשרות בדיקה ולכל אשה אפשרות לבקש בדיקה גנטית במסגרת הסל.

האם יש הבדל בגילוי מקודם בין סרטן לסרטן גרורתי?

בכל הרגשה של גוש או שינוי כל שהוא סביב הריון או הנקה לא לחכות, אלא ללכת לבדוק כי המטרה היא גילוי מוקדם וכשיש גילוי מוקדם מעל 90% מהנשים ירפאו מהמחלה.

איך אנחנו יוכלים לדעת אם זה שלבים מוקדם?

בבדיקה ממגורפית שגרתית זה גילוי מוקדם, אבל גרורתי זה כזה שהוא כבר עובר לאברים אחרים והוא אינו ניתן לריפוי כן יש טיפולים שעוזרים להארכת חיים.

ומה האופציות לאשה שחולה בסרטן גרורתי?

תלוי בסוג הסרטן הגרורתי שיש לה ולכן הבדיקה הגנטית היא קריטית ויש לנו היום טיפולים ותרופות שמנצלות את השינוי בגן שגרם לסרטן כדי לטפל בסרטן לפי התאמה,יש מבחר תרופות אחרי הבדיקה וביופסיה זה עובר לבחינת פתולוג ולפי מיפוי שלו מתאימים את הטיפול לאותו גידול, לא כל אשה צריכה כימותרפיה, יש טיפול הורמונלי ועוד אפשרויות.

האם ניתן למנוע את המחלה על ידי אורח חיים בריא?

יש דברים שמפחיתים סיכון,  בעיקר בציבור שבו יש ריבוי הריונות, הנקה, הם אמנם  גורמים להפחתה אבל לא כדי לומר 'אני לא צריכה להיבדק', כמו כן משקל גוף בריא ופעילות ספורטיבית יעילים מאוד, גם בכדי להפחית את הסיכון לחלות וגם אחרי טיפול זה יעיל במניעת חזרת המחלה.

אישה שיודעת שירשה גן עם המוטציה BRCA1 נמליץ שתתחיל בדיקת MRI כל שנה' ובדיקה גניקולוגית ויש ניתוחים מומלצים בכדי להפחית את הסיכון לחלות, וכדאי לעשות את זה כבר מגיל 30, המידע הזה נורא חשוב.

ההמלצה שלך ללכת להיבדק או קודם רופא משפחה?

הכלל הוא: אישה בלי רקע למחלה מגיל 50 בדקיה ממוגרפית כל שנתיים, אשה אשכנזייה לכי לבקש בדיקה גנטית זה יעזור לך לשמור את הבריאות של כל הסביבה שלך ולמנוע גילוי בשלב מאוחר.. במידה ויש רקע לא משנה ספרדייה או אשכנזייה לכי לבדיקה גנטית או לבדיקת כירוג כ10 שנים לפני הגיל שבו גילו למי מההורים את הגן ואת המחלה, ובמידה ובוצעה בדיקה גנטית ויש את הגן, אז רצוי שכבר מגיל 30 להיבדק ולהיות במעקב על ידי רופא, סרטן הרבה יותר מפחיד ומסוכן אם לא מגלים אותו מוקדם.

ולסיום איך משפיע הגילוי המוטציה על יתר בני המשפחה?

ברגע שיש מישהו מאובחן במשפחה, כל בני המשפחה חייבים להיבדק, יכול להיות שאף אחד לא חולה ויכול להיות שחלק כן, זה חשוב לידיעה גם לנשים גם לגברים כי הגן הזה עובר הלאה, ואפשר להיבדק גם אחרי גיל 25 אבל חשוב לעקוב ולבדוק כמה שיותר מוקדם.

המידע הזה הוא מציל לילדים ולסביבה, ובעייני זו חובה, זו בדיקה שיכול להציל חיים לבני המשפחה