אאא

סרטן נשי, עלול להתפתח באחת מתוך שמונה נשים בשלב כלשהו בחייהן. סטטיסטיקה זו פוגעת בכל הנשים באופן שווה. גידול עלול להתפתח אצל חלק מהנשים הצופות בנו כעת, או אצל החברה שלהן, הפאנית, השכנה, או המרצה שהן אוהבות. עניות או עשירות, נשים מוכרות או נשים שמעולם לא שמעתם עליהן.

המחלה יכולה לפגוע בכל אחת. סרטן שד הוא הסוג הנפוץ ביותר של סרטן בקרב נשים ברחבי העולם. חלק מהנשים המאובחנות לראשונה כחולות בסרטן השד מתגלות כחולות סרטן שד גרורתי

באולפן היום ד"ר שני פאלוך שמעון מנהלת יחידת השד בהדסה שתסביר לנו למה מודעות כל כך חשובה ועשויה להציל חיים.

נשמח להסבר מהו סרטן השד

סרטן שד הוא סרטן שמתפרץ באזור בית החזה וזה סוג סרטן שהכי נפוץ בקרב נשים בכל מדינה בעולם, יש כמעל 5000 מקרים חדשים בשנה ויש כלים מצוינים לאבחון מוקדם, ההמלצה היא, אחת לשנתיים לבצע בדיקת ממוגרפיה מגיל 50, מלבד אלו שבסיכון מוגבר או עם רקע משפחתי ולהן ההמלצה היא להיות במעקב צמוד ומוגבר ומגיל מוקדם יותר.

איך הגנים התורשתיים משפיעים על הסרטן הזה?

בין 5% ל 10% ממקרי סרטן השד, מתפתחים על רקע פגם (מוטציה) בגן התורשתי שהאישה ירשה מאמא שלה או מאבא שלה. גנים עוברים משני הצדדים.

ישנה שכיחות גבוהה יותר לפגם הגנטי בקרב אשכנזים: אחת מארבעים נשים, נושאת את אחת המוטציות.

מוטציות אלה מעלות את הסיכון לחלות בסרטן השד (סיכון של 80% לחלות במהלך החיים), בסרטן שחלות (סיכון של 50% לחלות במהלך החיים) ובממאירויות נוספות.

הבשורה הטובה היא שיש טיפולים והתערבויות שניתן להציל בעזרתם חיים.

 אז המודעות הוא השלב החשוב בסיפור?

כן, לגלות כמה שיותר מוקדם, וכשיש אבחנה יש לבקש בדיקה גנטית שהיא כמו בדיקת דם פשוטה ולא כואבת ולפי התשובה, הרופא מסביר מה ניתן לעשות בכדי להפחית את הסיכון או להתאים את הטיפול לאיזה סוג ניתוח או טיפול או תרופה.

למידע נוסף על הבדיקות המומלצות, סרטן שד גרורתי, ומידע רב נוסף, בסרטון שלפניכם.

לשאלות נוספות  יש לפנות לרופא.ה המטפל.ת. 

למידע נוסף בנוגע לסרטן שד גרורתי, הכנסו כאן >>

שירות לציבור. מוגש בחסות חברת פייזר. 

נכון לתאריך: אוקטובר 2021

PP-TAL-ISR-0043.