אאא

 מאחורי עבודתם היומיומית של העובדים הסוציאליים מסתתרים סיפורים אנושיים מרגשים, המהווים עדות לעשייה הענפה שלהם במתן תמיכה וסיוע לנדרשים לכך. עכשיו, לאחר האסון הנורא שפקד את העולים למירון בהילולת הרשב"י, נרתמו העו"ס של מכבי לסייע לחברים בהתאם לצורך. 

מדי יום מתווספים סיפורים יוצאי דופן ומעוררי השראה על פעילותם של העו"ס במכבי מרחב אלעד. המשותף שבהם, מעבר לעובדה שמדובר בפעילות בעלת משמעות כבירה, הוא תחושת השליחות והיכולת להיות למשענת עבור חברי מכבי ברגעים מורכבים. אחד המקרים שאירע לאחרונה, הוא המקרה של ש' מאלעד, שבעקבות מעורבותה של העובדת הסוציאלית קיבלה משפחתו את מלוא התמיכה שהייתה זקוקה לה. 

ש' התמודד עם ירידה קוגניטיבית שנבעה מדמנציה, ובנוסף אליה עבר ניתוח מורכב שלאחריו נזקק לסיוע בפעולות שגרתיות. בני המשפחה, שגם כך היו מבולבלים מהשינויים במשפחה בעקבות המצב, נזקקו לעזרתם של אנשי מקצוע שונים שילוו אותם בתקופה המורכבת. העובדת הסוציאלית יצרה קשר עם המשפחה והציעה את עזרתה. לאחר שנקבעה פגישה בין העובדת הסוציאלית לאם המשפחה, היא שטחה בפניה את המורכבות שבהתמודדות החדשה של המשפחה. 

העו"סית הייתה קשובה למצוקות שהביעה האם נוכח האתגרים המורכבים שהיא נאלצה להתמודד עמם, והציעה לה להגיע אליה לשיחות תמיכה. בהמשך היא גם צרפה אותה לקבוצת תמיכה ייעודית שהוקמה עבור נשים המתמודדות עם מצב משפחתי זהה לשלה. 

אבל מעבר לכך, לצד התמיכה הגדולה בהיבט המנטלי והרגשי, העו"סית עמלה על גיבוש מעטפת מקיפה שתספק את צרכיה הפיזיים של המשפחה. היא סייעה לפנות לביטוח לאומי לבקש עזרה בבית, היא סייעה להגיש בקשה להנחה בתרופות ומזון רפואי שנדרש לו, והגישה בקשה לתרומה של חבילת מזון שיכלה לעזור מאד למשפחה ברגעיה הקשים. בנוסף, היא הציעה לש', הסובל מהתפתחות של דמנציה, את שירות "נפגשים" של מכבי - בקשה למתנדב שיגיע אליו אחת לשבוע כדי ללמוד עמו את פרשת השבוע, או ישוחח איתו על ענייני היום. המשפחה כולה חשה הקלה ניכרת בעקבות הטיפול המסור שכלל בעיקר תמיכה נפשית במצבם וגם מיצוי זכויות. 

עבודתם המסורה של העו"ס מאפשרת למשפחות רבות לקבל את התמיכה הנדרשת להן, וכך גם את המעטפת הנלווית לאירועים שאותם הן חוות. במקרים של מחלה קשה העו"ס פונים לעיתים גם לארגונים המעניקים שירותים ייעודיים לחולים, ובמידת הצורך והאפשרות מעניקים בעצמם טיפולים בשיטת CBT על מנת להקל את הסבל ולהביא מזור לבני המשפחה. במקרים רבים משתתפים משפחת החולים בקבוצות תמיכה שמוקמות על ידי העו"ס של מכבי, וכך מקבלים את מירב התמיכה הנדרשת כדי לעבור את התקופות המאתגרות של החיים. 

לאחר שצוין בעולם יום העובדים והעובדות הסוציאליות הבינלאומי, ולצד העובדה שהשנה האחרונה הייתה מאתגרת במיוחד עבור העו"ס שניצבו בחזית המלחמה בנזקי הקורונה, במכבי מציינים את השירות שלהם ואת התרומה הייחודית שלהם במענה לצרכים השונים ובתמיכה שרבים זקוקים לה, וכן את העובדה שבימים אלה מתקיימת קבוצת תמיכה בהנחיית עו"סיות מקצועיות עבור נשים המחלימות מקורונה.

בימים אלה, בעת שהתחושות הקשות מהאסון הנורא בהר מירון עדיין מרחפות, נרתמו העו"סיות של מכבי במרחב אלעד להעניק את הסיוע לחברים ככל שיהיה צורך. מאז היוודע האסון, נערכו העו"סות במרחב בזמינות גבוהה , לטיפול באופן מיידי ,   בפניות של החברים על מנת לתת את המענה המיטבי בעת הצורך. 

ראש מחוז המרכז במכבי, מר דניאל ברמן: "כארגון בריאות מוביל מכבי רואה מחויבות לספק לחברים מעטפת שירותים מקיפה לכל רגע בחיים. עבודתם המצוינת של העו"סים במרחב מעידה על מימוש החובה של מכבי במתן תמיכה פיזית ומנטלית באופן המיטבי ביותר".   

לדברי העו"סיות של מרחב אלעד, גב' ליאני וגב' שגיא-גיאת: "חשוב לנו לתת מענה לאנשים שמתמודדים עם אובדן בריאות. אנו מזמינות לשיחה ותמיכה רגשית אנשים הזקוקים לכך, ושואפות ללוות ולטפל בהם באופן רגיש ומקצועי, תוך התייחסות למכלול הצרכים איתם האדם מגיע. זה תפקידנו וזוהי שליחותנו".

מנהל מרחב אלעד במכבי, ר' מרדכי שחורי: "העו"סיות של מכבי באלעד עושות עבודה יוצאת דופן ותורמות מיכולתן כדי לספק את התמיכה המיטבית למשפחות ברגעים הקשים. בהזדמנות זו אנו מציינים כי הנדרשים לסיוע יכולים לפנות בכל עת לעובדות הסוציאליות של המרחב, ולקבל מענה קשוב ומקצועי לכל צורך.