אאא

זמני ההמתנה הארוכים בבתי המרקחת הפכו בעשור האחרון לדבר שבשגרה. רשתות הפארם ובתי המרקחת של קופות החולים מדווחים על מחסור חריף ברוקחים כאשר על פי הערכות דרושים בין 800 לאלף רוקחים. דבר זה משפיע לא רק על משך ההמתנה של הצרכן המעוניין לרכוש תרופות, אלא גם על היכולת לפתיחת בתי מרקחת חדשים. לפי נתוני משרד הבריאות בסוף שנת 2019 היו בישראל 8,393 בעלי הרשאה לעסוק ברוקחות מתחת לגיל 67.

רשתות הפארם וקופות החולים פועלות במגוון דרכים לעודד צעירים לעסוק ברוקחות, כאשר לצד מלגות לסטודנטים המותנות בעבודה אצל נותן המלגה, המקצוע מבטיח שכר גבוה (החל מ-12.5 אש"ח לפני נתוני אולג'ובס), יציבות, נוחות וגמישות ביחס לשעות העבודה.

לאור הביקוש הגבוה בשוק, בשנת הלימודים הקרובה האוניברסיטה העברית תפתח מסלול ייעודי לתואר ראשון ברוקחות המיועד לנשים חרדיות. השנתיים הראשונות יערכו על ידי הפקולטה למדעי החיים והבריאות של המרכז האקדמי לב, שבקמפוס טל. לאחר מכן תכנית הלימודים תמשך באוניברסיטה העברית. בתום הלימודים יוענק לבוגרות שיסיימו את לימודיהן בהצלחה רישיון לעסוק ברוקחות.

מקצוע הרוקחות מאפשר לעוסקים בו מגוון של ערוצי התפתחות בתחום הבריאות. ד"ר שרה גנוט, ראש המסלול לרוקחות במרכז האקדמי לב, מסבירה: "אם בעבר היינו פוגשים את הרוקח מאחורי דלפק בית המרקחת, בשנים האחרונות המקצוע התרחב בצורה משמעותית וחדר לעולמות נוספים. רוקחים בבתי החולים הפכו לנדבך מרכזי בטיפול התרופתי לחולים. בתעשיית התרופות הוגדרו תפקידים חשובים מאוד לרוקחים - הן כשותפים בפיתוח תרופות ובפיתוח מערך ניסיוני שיביא לאישור תרופות והן כמפקחים על בקרה ואיכות התרופה. רוקחים שעוסקים במתן שירותי בריאות, משתלבים כיום בעשייה קהילתית ובעבודת צוות. הם משמשים כיועצים ישירים מול מטופלים, כשותפים בעבודת צוות עם רופאים, וכמבצעי בדיקות בקרה של סל התרופות האישי של הצרכנים".

תואר ברוקחות ורישיון מקנים את האפשרות לעסוק במקצוע עם ביקוש ושכר טוב ומעבר לכך ניתן להתקדם באמצעותם למגוון רחב של מקצועות בעולם הבריאות. מסלול התואר כולל לימודי ביולוגיה, כימיה, רפואה, פרמקולוגיה, ביניהם התנסות מעשית במעבדה, ותחומים נוספים הנוגעים למחקר רפואי ואף ללימודי רפואה. 

פרופ' פרידה גנץ, דיקנית הפקולטה למדעי החיים והבריאות במרכז האקדמי לב, מוסיפה: "כמוסד מוביל בהוראה אקדמית של מקצועות הבריאות, זיהינו כאן הזדמנות משמעותית עבור נשים חרדיות להיכנס לתחום. יש אצלנו סגל מקצועי ואנו רואים ערך עצום בפתיחת דלת לצעירות חרדיות למקצוע חיוני ומתפתח בעולם הבריאות".