אאא

תופעה מבורכת לה אנו עדים בשנים האחרונות היא גידול הולך ומתמשך במספר היהודים שבוחרים להתדיין דווקא בפני בית דין רבני, ממשלתי או פרטי, ולא בבתי המשפט הישראליים. יש מי שמתפרנס לא רע ואפילו טוב מאוד מהתופעה הזאת. 

לצד גידול מתמיד וחסר פרופורציות במספר עורכי הדין בישראל, קיים מחסור גדול מאוד במספר הטוענים הרבניים. כדי להבין עד כמה גדול המחסור, די יהיה לבדוק כמה תיקים נפתחים מידי שנה וכמה טוענים רבניים נקלטים בשוק מידי שנה.

לפרטים, כנסו >>

בשנים האחרונות נפתחים מידי שנה קרוב ל־100 אלף תיקים בבתי הדין הרבניים. לפני קצת פחות מעשור, ב־2014, נפתחו בבתי הדין הרבניים 89,551 תיקים! המספר הזה רק הולך וגדל כאמור. "אין מספיק טוענים רבניים", אומר גורם בכיר בבתי הדין הרבניים. מספר התיקים שנועד אך ורק לסבר את האוזן מתייחס לתיקים שנפתחים בבתי הדין "הרשמיים". ישנם עוד עשרות אלפי תיקים שנפתחים בבתי הדין הפרטיים של הקהילות השונות. גם שם מדווחים על מיעוט טוענים רבניים ביחס למספר התיקים. "ייצוג על ידי טוענים רבניים הוא טיפה בים התיקים שההרכבים השונים דנים בהם", אומר גורם בבית הדין הישר והטוב שמתעקש להישאר אנונימי.

עלות ניהול תיק גירושין סטנדרטי יכולה להגיע לעשרות אלפי שקלים בקלות. תיקים "קלים" יותר בדיני ממונות עולים בממוצע בין עשר לעשרים אלף שקלים. "תיקים עסקיים יכולים להגיע גם לשכר טרחה של מאה אלף ויותר. זה תלוי בהיקף החומר, במספר הדיונים והעדים ובנכונות של הצדדים להגיע לפשרה", מסביר טוען רבני ותיק שממליץ ללקוחותיו למצוא דרכים "להסתדר" מבלי להידרש לשכר טרחה של עשרות אלפי שקלים.

ברור ללא ספק כי מצד אחד קיים מחסור בטוענים רבניים ומצד שני מדובר במשלח יד מתגמל במיוחד ואידיאלי עבור אברכים שרוצים לצאת להתפרנס אבל מעדיפים לעשות זאת מבלי לצאת מד' אמות של הלכה. "טוען רבני חייב ללמוד כל הזמן. לא רק את חומר הראיות בתיק אלא גם את ההלכות הרלוונטיות לדיון ולתיק. מה שמשאיר אותו כל הזמן בעולם התורה למרות שהוא מתפרנס יפה בעולם המעשה", אומר דיין שפרש לאחרונה.

במכון מל"מ 'תורת המשפט' שכבר ניפק מאות בוגרים במסלולי הרבנות, הדיינות והטוענים הרבניים, מסבירים כי קורס ללימוד המקצוע שמסתיים בעמידה במבחני ההסמכה וקבלת תעודת טוען רבני, נמשך בסך הכל שנים־עשר חודשים. על־אף שמדובר בלימודים תובעניים בחושן משפט, אבן העזר, פוסקים ראשונים ואחרונים, שלא לומר ספרות השו"ת הענפה המהווה כלי מרכזי בידי טוענים רבניים. שיטת הלימוד הייחודית של מלמ הופכת את משימת הלימוד הכבדה לתהליך נוח ומזמין עבור כל מי שרוצה לעסוק בתחום הייחודי והמרתק הזה. שיטת שש הנקודות של מל"מ מאפשרת לכל אחד להגיע בקלות לתעודת טוען רבני.

השיטה של מל"מ מבוססת על שלושה נדבכים מרכזיים: לימוד, שינון, זכירה. זו שיטת לימוד שבנויה משש נקודות: הבנה - הסבר בהיר במהלך ההרצאות; תמצות - סיכום ברור ומתומצת של כל הנלמד שמתמקד בראש ובראשונה בחומרי הבחינה; אחסון הנלמד בתא הזיכרון במוח באמצעות שינון מאסיבי בעל־פה; שימור הזיכרון באמצעות הקפדה על חזרה בארבעת זמני נפילת הזיכרון; הבעה על־ידי סימולציות ופיתוח ההבעה בכתב החיונית עד מאוד להצלחה במבחן; ואחרון חשוב - הכנה למבחן על־ידי הבנת גורמי הלחץ והחרדה ומניעתם. 

מאות בוגרים כבר עברו את מסלולי הלימוד של מל"מ בהצלחה והם מתפרנסים בכבוד. קליק אחד וגם אתם יכולים. לחצו כאן עכשיו

 יודע כמה כסף עושה טוען רבני? כאן תעשה את הצעד הראשון שלך לפרנסה >>

כיכר בשיתוף מ.ל.מ