כיכר talk

ברוכים הבאים ל"כיכר טוק",
זירת הטוקבקים המשודרגת של כיכר השבת.

בימים אלה, כשהמתקפה על הציבור החרדי נמצאת בשיאה,
זה המקום לשתף את כולנו בתחושות ובאירועים שחוויתם.

2225
2225ו' בשבט תשעב 01:03

דאלוג בן חרדי - לחילוני

חילוני- תגיד לי למה אתם באמת לא הולכים לצבא?

חרדי- אני לא יכול להגיד לך זה סוד.

חילוני- די עם השטויות שלכם למה שאתם תשבו בישיבה ואנחנו נעמוד לעורף?

חרדי- אתה צודק אבל אני לא יכול לספר לך זה סוד שלנו.

חילוני- נו דבר מממההה???

חרדי- את האמת כל מה שאתם שומעים או קוראים בתקשורת מחרדים זה רק תרוצים זה לא הסיבה האמיתית יש לנו סוד שבגללו אנחנו לא יכולים ללכת לצבא ולעבוד.

חילוני- אז תגיד מה הסוד אני רוצה גם לדעת אותו

חרדי- אני לא יכול לומר לך רק שתדע שלא כול החרדים יודעים את כל הסוד יש שיודעים יותר ויש שיודעים פחות אבל הרבנים הגדולים שלנו יודעים הכי טוב.

חילוני- נו מה הסוד את סתם מותח אותי

חרדי- אתה לא יכול להבין את זה כך אתה רוצה לדעת את הסוד? בא לישיבה או לכולל לתקופה תחיה את החיים שלנו אז אתה תוכל להבין את "הסוד" יש לנו תורה ששומרת עלנו ועל כל עם ישראל, ואלא שחיים אותה מסתדרים גם כלכלית בלי שהבעל עובד. כן. כן.

זה התשובה האמיתית לכול השאלות האלו בלי שום תירץ אחר 

פתח/סגור הכל
tsvika cohen

רק נקודה חשובה נוספת:כל זאת נכון ובתנאי שלומדים לשם שמיים.

כבר כתוב במסכת אבות:"כל המקבל עליו עול תורה פורקים מעליו עול מלכות ועול דרך ארץ".מי שמקבל עליו עול תורה אמיתי,ה' מסדר שלא יהיו לו דאגות.לך תסביר את זה לאדם לא מאמין,הוא יסתכל עליך כאילו נפלת מהירח.

ו' בשבט תשעב 01:14
klozone

מדהים!

הרגע הוכחת לי שלא צריך לעשות צבא לרכוש מקצוע ולצאת לעבוד. כי  הביטחון והמלגה פשוט נופלים מהשמים

ו' בשבט תשעב 09:09
משה כרם

ר' כהן, אתה פוגע בשמם הטוב של אבותינו

""כל המקבל עליו עול תורה פורקים מעליו עול מלכות ועול דרך ארץ". מאחר ובגולה אבותינו סבלו מעוני, השפלות, רצח ופוגרומים הרי שהם היו חסרי אמונה, תלמודם היה לוקה והם לא קיבלו עליהם עול תורה אמיתי (אני מצטט אותך)

מכאן, לפי ההגיון שלך! אחרון בחורי הישיבה של ימינו גדול באמונה מהבעש"ט ור' נחמן. גדול בקבלת עול תורה מבעל הטורים, הרמב"ם ורש"י....

אודה לפרשנותך בעניין זה

 

ו' בשבט תשעב 09:22
2225

אי אפשר להבין את החרדי שלא רוצה לעבוד וללכת לצבא בלי לחיות את זה

הדאלוג בן החרדי לחילוני בא בעקבות זה שאני הבנתי מויכוחים עם חילונים שכל מה שהם "מתנקלים" לחרדים -צבא, עבודה.- זה שהם מבינים שיש לנו איזה סיבה אמיתית שאנחנו מסתירים אותה מהם.

לכן אני ניסחתי את הדאלוג הזה בכדי להסביר להם שאת הסוד האמיתי ערכה של תורה שבגלל זה אנחנו מעדיפים לחיות -בהסתפקות במועט - וכמובן שצבא כל עוד שזה אפשרי אנחנו מעדיפים לשבת וללמוד- (שאנחנו מאמינים-) ה"סוד"- שזה מה שמגן עלנו מכל.

 

ו' בשבט תשעב 13:35
המקובלת

אע"פ שאני בהחלט מסכימה עם זה שללומדי תורה יש ס"ד מיוחדת,

אין אל לי ספק ש"ההתנכלות" כלשונך (למעט תיקון קל :) אינה נובעת מכך שהם חושבים שטמון כאן סוד מסויים.

הם פשוט מקנאים - ובהחלט יש להם סבה טובה. הם אינם מבינים למה הם מקפדים את חייהם בצבא חלילה במקרה הגרוע (שלא יהיה ושה' ישמור על כל חיילנו שישובו בריאים ושלמים) או במקרה הטוב, מפסידים 3 שנות לימודים, עבודה וקידום מבחינה כלכלית ואישית. נכון שאם הם היו יודעים את מתיקות התורה, הם היו מבינים. אבל לך תסביר את זה למישהו שגדל אחרת. שכל חייו גדל עם התובנה שחרדים רק מוצצים כסף מהמדינה ושהם לא תורמים כלום.

אני מבטיחה לך- מהנסיון שלי, זה לא יהיה קל.

ואגב, בהחלט הייתי מציעה שיקום רב חרדי, ויאגד את כל אלו שאינם מעוניינים ללמוד, או אינם מצליחים, ויארגן מסגרת צבאית חרדית אמיתית, שכפופה להנהגת גדולי הדור ועונה על כל הדרישות ההלכתיות. ישיבה צבאית אולי, ולא נוסח מזרחיסטי (עם כל הכבוד אליהם כמובן).

מה לעשות למסגרת הצבאית, יש את הכוח מספר  2 לעצב ולחנך  ולחזק אישיות של אדם . ואין שום סבה שבחורינו שאינם מסוגלים ללמוד לא יקבלו את החינוך הזה. לקום בבוקר בשעה הגיונית, לקבל מרות וסמכות, ובטחון. 

בתקווה שיבוא משיח צדקינו עוד היום, ויגאל אתנו מכל הגלות הזאת.

 

 

ח' בשבט תשעב 11:05
משה כרם

אני מודה שאני חוזר על עצמי, אבל הסיפא שלך לא מתקיימת

'הסוד' זה מה שמגן עלינו - לא באמת מתקיים. אנו לומדים כי יש ציווי מפורש ללמוד תורה. אתה טוען שזו מצווה שאינה לשמה אלא לצורך 'הגנה' ו'שגשוג' . 

לומדים תורה מאותה סיבה שמניחים תפילין או שומרים כשרות - זו מצווה!! ואנו שומרים מצוות. כל יתר הטעמים הם בבחינת סיכון של 'אהבה התלויה בדבר - בטל הדבר בטלה האהבה'. האם לא תלמד תורה רק כי קהילות שלמות של יהודים יר"ש נספו בשואה?  בוודאי שלא.

הטעמים שהבאת אינם עולים בקנה אחד עם תפיסת היסוד היהודית

ו' בשבט תשעב 13:44
יהודה המשתדל

אני רק יודע כתוב בגמ' בבא בתרא

אין פורענות באה לעולם אלא בשביל עמי הארץ ותלמידי חכמים לא צריכא נטירותא 

ומסופר שם רבות עיי"ש 

כל שאר הדיבורים אם לומדים מספיק טוב או בינוני או בינוני - זה לא נראה לי בא מטוב לב או מיושר כי עוד לא שמעתי שמחפשים את כל הכדורגלנים או כל מיני סטודנטים שמקבלים פטור מהצבא בגלל המקצוע שלהם שנוברים להם בתוך החיים כמה גולים הם מבקיעים ואם הם מספיק טובים ...

אין ספק שהכל בא מ"שנאת עמי הארץ לתלמידי חכמים" שאני לא צריך לעמול הרבה למצא לה הסבר טבעי כמו שאני לא יעמול למצא הסבר טבעי למה "עשו שונא ליעקב"...

ו' בשבט תשעב 14:46
משה כרם

ר' יהודה - אתה פוטר עצמך בקלות רבה מידי

קח כל ביקורת על הציבור החרדי ויש לך תשובה מן המוכן - 'עשו שונא ליעקב'/'נושכם כחמור' ואין לך צורך לחשוב ולנסות להבין את האחר או לעשות חשבון נפש על עצמך. 

יש לך מצווהלשמור שבת גם במחיר של הפסד כספי. ולההאם אתה מצפה שמשהו ייתן לך כסף על שמירת שבת? וודאי שלא. יש את האמרה 'כי היא מקור הברכה' ואם בכל זאת העסק שלך מצליח פחות מעסק שפתוח בשבת, האם תפסיק לשמור שבת? האם יש לך שטר התחייבות להצלחה בגין שמירת שבת? אין לך. האם תבוא אל השמיים כמו בעל חוב הנושה בחייב לו חו"ח? גם ודאי שלא.

אדם המצפה לשכר מצווה איננו אדם ברמת האדיקות הראויה

ו' בשבט תשעב 15:05
יהודה המשתדל

ר' משה כרם היקר

לא כל כך הבנתי לאן אתה חותר בדבריך 

בכל מקרה תן לי להבין נכון אתה טוען שאם החרדים ילכו לצבא תיפסק השנאה לחרדים?! 

ודר זאב עם כבש חרדי וחילוני ילכו ברחובות קריה כל היום יהללו את החרדים התורמים לקהילה והינם שווים בנטל וילחמו למענם כפי שנלחמים לכל אזרח במדינה לא יציצו השכם והערב על הפנטיות התורנית וחלילה לא ילעגו למצוות.

אם אתה סבור שכן, שאלה לי אליך האם "כל" החרדים אמורים להתגייס או שמספיק חלק או חלק ניכר? 

מהיות ולא ראיתי שהתמעטה השנאה מאז הוקם הנח"ל החרדי ושחר כחול והשירות הלאומי ועוד. 

יותר מזה, מעולם, אבל מעולם, לא שמעתי שום ערוץ תקשורת שמסקר את הפעילות של הארגונים החרדים שפועלים רבות למען הקהילה!! 

 

ו' בשבט תשעב 15:49
משה כרם

ר' יהודה - השנאה לא כפי שחשבת

הרב עובדיה, עזר מציון ויד שרה זכו בפרס ישראל, יהודה משי זהב והרב גרוסמן הדליקו משואות ביום העצמאות (אלה הכיבודים הגבוהים ביותר שישראל כמדינה יכולה לתת לאזרחים), הרב פירר זוכה למנת הערצה תשבוחות שכל פוליטיקאי היה מקריב את ימינו בעבורה.

התפרסם השבוע מחקר שרוב היהודים הם דתיים במידה מסוימת. גם חילוניים מאמינים בא-ל וחשיבות המסורת.

ולשאלתך, קח את המצטיינים, את אלה שיש להם את היכולת להיות גדולי הדור, את המעינות המתגברים, את עוקרי ההרים ותן להם מלגה מכובדת ופרנסתם בעין יפה ותן להם את הלימודים. כל השאר יהיה להם דרך ארץ כמו כל אחד אחר - צבא ועבודה ובניין הארץ.  אני מבטיחך נאמנה ש'שינוי' לא תצליח לגייס יותר ממניין מצביעים.

רוצה ללמוד תורה ומספיק לך הדף היומי? אשריך. רוצה ללמוד יותר שעות ביום? מצא עבודה המסתיימת בארבע בצהריים או שלושה ימים בשבוע (ושכרה בהתאם) ושב תלמד בשאר הזמן.

ו' בשבט תשעב 16:08
יהודה המשתדל

ר' משה כרם

כל מי שנכנס לצבא הוא רמטכ"ל?

כל מי שנכנס לצבא זוכה לשרת בקרבי?

אז למה מגייסים את "כולם"? שיקחו את הכמה ה"מצטיינים" ואלו יהיו בצה"ל, למה צריך את כולם בצה"ל?

בכל זאת אם הזכרת שיהיו רק מצטיינים אני מוכן שלא יהיה מלגות של 828 ש"ח לתלמידי ישיבות וכוללים ללא הבחנה בין מחוננים לפשוטים, רק שיהיו מבחנים קשים מאד (שרק המחוננים יצליחו בהם) אבל יתנו 4,000 ש"ח למבחן (שיהיה 2 מבחנים כל מבחן 2,000 ש"ח) אני מבטיח לך שזה יהיה יום בשורה לציבור החרדי כולו!!!

אבל זה לא יקרה כי זה יצמיח דור של תלמידי חכמים ולמדינה אין עניין ביותר מ-1500 תלמיד חכמים (גם זה רק אם ש"ס בקואליציה) 

ובעניין זה שמי שלא מעוניין ללמוד ילך לעבוד ולצבא, זה הדבר הכי טבעי שקורה בציבור החרדי מי שלא רוצה ללמוד באופן טבעי הולך לעבוד יכול להיות שאצל הליטאים זה פחות נעים ואצל החסידים זה יותר מקובל אבל כל האי נעימות נעלמת לאחר כמה ימים של עבודה.

אבל ללכת לצבא, ב"ה יש לנו רבנים, ואנו לא עושים שום דבר בלי רבנים, קח את הנחל החרדי הוא לא היה מוקם בלי הרב שטינמן, וזה דוגמא, שכהצבא באמת רוצה הוא מצליח. וכל גוף שרוצה להיכנס לציבור החרדי נוטל הכשר מהרבנים, למה הצבא לא מבין זאת ??? למה הוא כופה שירת נשים (אי אפשר לירות על חיזבאלה בלי לשמוע נשים??) למה גם על הקומץ של הנח"ל החרדי הם לא יכולים לעמוד במחויבותם?? אני מבטיח לך שאם הר' אלישיב היה פוסק ללכת לצבא היינו הולכים בלי עוררים!!! אז למה לא מקיימים סדרת דיונים עם רבנים שהם הגורמים הרלווניטים לעניין??? אני חושב, כי הצבא לא רוצה גורמים רלוונטים והוא לא רוצה להתאים את עצמו אלינו הוא רוצה שנתאים את עצמינו אליהם !! וחבל...

ו' בשבט תשעב 18:30
משה כרם

ר' יהודה, קלעת היטב

כולם צריכים לשרת בצבא אולם, כפי שאתה אמרת, דעת רבים היא שלומדי התורה המצטיינים  יקבלו לכל הפחות שכר המינימום לחודש (כ4500 ש"ח) . התנאי הוא שבאמת מדובר במצטיינים ולא בבנים 'של' או מקורבים לצלחת. בחינה שנתית אחת, קשה, לכל מי שרוצה להיות בן תורה שהעומדים בה (עד מספר מסויים) יקבלו מעמד ושכר ראוי. ההגבלה היא משום כאשר מגבילים את המספר נוצרת תחרות שקנאת סופרים תרבה חכמה.

נשווה את המצב לקורס טייס. טייסי הקרב של חיל האוויר הישראלי הם הטובים בעולם. איך זה קורה? הצבא מאתר את הטובים ביותר והתחרותיים ביותר ונותן להם להתחרות זה בזה על מספר מקומות מוגבל. יתירה מזו, לא רק שמאתרים את המוכשרים ביותר ונותנים להם את ההכשרה הטובה יותר, בכל רגע נתון הם יכולים להיות מודחים מהקורס על העבירה הקלה ביותר. אין תפקיד בצבא נכבד יותר מטייס כי יודעים שהוא אותר כטוב ביותר ועמד בסדרה של מבחנים נפשיים, פיזיים ושכליים והצליח. 

הייתי רוצה שבני התורה המצטיינים ייחשבו במעלה אחת עם הטייסים. אבל כדי שזה יקרה הם צריכים להיות ברמה אחת מבחינת היכולות והמבחנים. 

מדוע מגייסים את כולם? כי כדי שטייס יטוס חייבים טכנאים, מכונאים, חמשים, מתדלקים. צריך גם טבחים ואפסנאים ואנשי שלישות, צריך גם מהנדסים שיפתחו וישביחו את מערכות הטיסה. כדי שטייס אחד יטוס יש צורך בכמה מאות !!! חיילים בכוננות יומם ולילה. כדי שלוחם אחד בחיל הרגלים או השריון יגיע למגע עם האויב יש צורך בשבעה חיילים תומכי לחימה. גם פקידי השלישות בקריה נחוצים. כדי ללמוד תורה צריך סטאנד וספר פתוח ולא הרבה יותר ממה שאישה מסורה ואמא אוהבת נותנים.

בכל מקרה, הצבא הוא לשלוש שנים ואחר כך אדם יכול לחזור ולעסוק בתורה כפי שכיסו ויכולותיו נותנים, ואילו הפטור שניתן כיום לבחור ישיבה הוא לכל החיים (הלכה למעשה וגיוס של שלושה חודשים איננו נחשב כשירות)

שירתתי שלוש שנים והייתי בשלוש הופעות כל השירות וכולן היו של גברים ולדעתי כי זה מה שהיה זמין באותו יום לקצין החינוך היחידתי.  סך שעות ההופעה היה שש שעות מתוך שלוש שנים. על זה אתה קופץ? על בטל בשישים של בטל בשישים אתה פוסל את השירות?

כתבת שהמדינה לא רוצה יותר מ 1500 תלמידי חכמים. מדובר במספר ענק! לחיל האוויר הישראלי אין 1500 טייסי קרב!! בכל ליטא של הגאון מוילנה לא היו יותר מחמישים אנשים שהתפרנסו מהתורה! חמישים!  תן לי מאה חמישים תלמידי חכמים אמיתיים, אבל אמיתיים - הטובים ביותר שבנמצא ותראה את עולם התורה ממריא מעלה-מעלה גם ברמת הלימוד שלו וגם בתדמיתו בעיני שאר עם ישראל

ז' בשבט תשעב 10:42
יהודה המשתדל

ר' משה כרם

אני חולק על הקביעה שלך בזה שעל מנת להשיג את המיטב עלינו לצמצם את מספר המקומות ל1500 אני חושב שגם תוכניות ריאליטי שמחלקות 1,000,000 ש"ח על עניית שאלות קשות ומרות מצמצמות את הזוכים ולא תמיד חייבים לצמצם את מספר המקומות.

אבל אני חושב שלא לחינם אתה חושב שצריך לצמצם את מספר הלומדים ל-1500 , אני חושב שיש פה עניין עמוק יותר ..

אם היית שמוע שניתן לשכור מטוס F16 במחיר של 4500 ש"ח לחודש, או שניתן לרכוש טילים וכדו' במחיר של 4500 ש"ח, אני לא כל כך מתמצא במחירים, אבל אני לא חושב שמדינת ישראל היית מתקמצנת, ואומרת, אוקי אבל אנו לא צריכים יותר מ1500!!!

אני חושב שהמחלוקת הבסיסית בינינו היא "הערך" ללומדי תורה בעיני המדינה הם "בטלנים" והם "נטל" בעינינו הם "מחזיקים" את עם ישראל וכפי שאומרת הגמרא "רבנן לא צריכי נטירותא"!!

וכן בעניין השירת נשים, אתה שואל בפליאה בשביל 6 שעות,שהם בטלים בשישים פוסלי שירות של 3 שנים???

ואני אענה לך כן בשביל עבירה אחת לא נלך לשרת !! לא שווה 3 שנים של שירות אם זה כרוך ולו בעבריה אחת!!!

(לא חשוב שיש עוד אינספור עבירות שקשה להגדירם אבל הם קשים ומרים, ואחריתם מי ישורם, כדוגמת החברה הקלוקלת המשפיעה על האדם מאד ...)

 

ז' בשבט תשעב 18:33
המקובלת

מתנגדת.

נכון שיש צורך באנשים שיפעילו את מערכות הצבא. אין זה אומר שהם חייבים להיות מגוייסים.

בדיוק כמו שניתן לומר שעבור עיריית ת"א, היות והיא מונה מאות אנשים שמשרתים את הציבור (צר לי על הניסוח הלא מדוייק :) יש צורך במערך מגוייס שיספק להם דלק לרכבים, מזון, שירותי שרברבות וגננות. יש דבר כזה שנקרא עובד קבלן. מן הסתם שמעת על המושג הזה. ומי שלא שמע מדובר בעובד כח אדם שעובד במשרה מסויימת. בשביל טבחים, שרברבים ומתדלקים אין צורך בגיוס כ"כ מאסיבי. ניתן בהחלט להוציא מכרז לחברות חיצוניות שמעוניינות לספק את השירותים הללו לצבא ישראל. ולמה לא?! שעם ישראל ירוויח. ואם אתה מתעקש, לתפקידים שיש בהם בעיה בטחונית - באמת שישתמשו במגוייסים. הסעדה למשל- אינה תפקיד בטחוני....

ח' בשבט תשעב 11:17
וידאו כיכר

וידאו מהיום חייבים לצפות

http://www.youtube.com/watch?v=BzYSlhEPZvI&feature=share   צילום לוויין מלמעל על הר סיני ושם רואים את ההרים סלעים חול בצבעים שונים שיוצרים את מראה של משה רבנו אהרון הכהן דוד בן ישי יוסף אמא תינוק אדם הראשון חייל מלאכים ועוד (שיר למעלות אשא עיני אל ??? ההרים ) יש 15 שירי מעלות 14 שירים זה שיר המעלות... אם ה ושיר 1 שאומר למעלות אם ל - שפ...ונה לעזרה מלמעל מלמעלה והשיר אומר להסתכל על ההרים המידע שנודע לי הוא מידע מלימוד התנך והזוהר בזוהר זה רשום בתור ( דיווקנא
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
משה רבנו Satellite down on Mount Sinai, where you see the mountains, rocks sand of different colors that create the appearance of Moses, Aaron the priest, David Ben-Yishai Joseph Mother Baby Adam Soldier Angels and more (A Song of Ascents lift my ey......es to??? mountains) has 15 songs of degrees 14 songs in this song of ascents and if the first song that says virtues if to seek assistance from the top down and the song goes, look at the mountains of information I learned is Bible study information, glamorous glow is listed as   

ו' בשבט תשעב 15:01
פפ

אז קודם כל :

1 - לא מתגייסים לצבא שמי שמחליט שם החלטות הוא אפיקורס.

2 - הצבא בכלל לא צריך את החרדים שם, זו סתם התעללות לשם התעללות.

3 - הלוואי והיינו מארגנים צבא משלנו, שהמפקדים שם הם גדולי הדור, אבל הצדיקים לא עושים את זה, אז הם יודעים טוב טוב למה זה לא נעשה. ולא, זה לא שזה לא נעשה כי יש כבר צבא חילוני, זה לא נעשה כי באמת לא צריך את זה. גם את הצבא החילוני לא צריך. הוא מזיק הרבה יותר ממה שהוא מועיל. הערבים מעולם לא עשו כל כך הרבה בעיות ליהודים כמו ב-70 שנה האחרונות.

ו' בשבט תשעב 15:03
2225

ל-פפ

ראיתי בתוכנית הבוקר של אברי גלעד בשבוע שעבר על "הפריירים" הציעו הצעה שאהבתי - 100,000 לצבא ו-100,000 לגמרא. אני בעד שיהו 50,000 דתים בגמרא ו-50,000 חילוני בגמרא. וכמו כן בצבא.

ו' בשבט תשעב 15:38
אורח:

הכל שטויות: אסיפה אחת של גדולי ישראל תבטל למשוגעים את הרעיונות שלהם

ז' בשבט תשעב 10:49
משה כרם

מי הם גדולי ישראל?

ז' בשבט תשעב 11:04
פפ

הדרך לגלות נמצאת בתוך הלב שלך

מי שמתחנן לקדוש ברוך הוא ימים ושנים שיזכה לדעת מי הם באמת גדולי הדור זוכה לזה . ומי שלא באמת איכפת לו כי הוא בכל מקרה לא יתבטל לאף אחד, אז גם כשמגלים לו האמת הוא לא מוכן לשמוע, כפירוש רבינו נחמן מברסלב על הפסוק : "נצח ישראל לא ישקר" שאצל הקדוש ברוך הוא מידת הניצחון ומידת האמת זה אחד, מה שאין כן אצל בשר ודם שרק רוצה לנצח ולא איכפת לו באמת מה האמת. 

אז אם אתה שואל בתמימות מי הם גדולי ישראל אז אתה תגיע לזה, אבל אם זה לא באמת איכפת לך בשביל להיתבטל אליהם, אז גם אם יגלו לך מי הם זה לא יעזור לך.

הרופא יכול לרפא רק מי שמעוניין להתרפות, מי שבכח לא יקבל את התרופה ממילא חבל שילך לרופא...

ז' בשבט תשעב 13:14
משה כרם

שאלתי מי לדעת ר' ישראל 87 הם גדולי ישראל בכדי לקבל תשובה

ז' בשבט תשעב 14:10
פפ

זה לא עיניין של דיעה, זה עיניין של אמת.

מי אנחנו שנביע דיעה מי גדול ומי לא גדול, אבל מי שחפץ באמת הקב"ה מקרבו לאמת, כי חותמו של ה' הוא אמת, וכי ה' אמת ותורתו אמת וצדיקיו האמיתיים אמת.

ז' בשבט תשעב 15:35
2225

זה הסוד של עם ישראל שלא הולך לצה"ל

הגמרא בבא בתרא דף ח':

וא"ר אסי אמר ר' יוחנן הכל לפסי העיר ואפי' מיתמי אבל רבנן לא דרבנן לא צריכי נטירותא אמר רב פפא לשורא ולפרשאה ולטרזינא אפילו מיתמי אבל רבנן לא צריכי נטירותא.

נטירותא= שמירה. 

רש"י: לשורא - לתיקון החומה: לפרשא - פרש שהולך סביבות העיר לשומר' ולידע מה היא צריכה: לטרזינא - שומר כלי זיין של בני העיר ויושב בבית אצל השער:

תלמידי חכמים לא צריכים שמירה ולכך הם לא צריכים לקחת חלק בשמירה.

ז' בשבט תשעב 15:38
klozone

ל2225

קצת יהיר מצדך לקחת כל אברך חרדי ולשים אותם באותו מקום של גדולי עם ישראל.

אם התנאים, האמוראים, אחרונים, רש"י, רמבם.... כל הגדולים בכל הדורות רכשו השכלה נרחבת ועבדו למחייתם והם עדיין היו גדולים (בהרבה מן האברכים). שגם החרדים ירכשו השכלה ואומנות

ז' בשבט תשעב 15:49
שירושש

מה יש?מחפס להקפיץ פה משו???

ז' בשבט תשעב 16:01
פתח/סגור הכל