עולם התורה במספרים

0
בחורי ישיבה
0
אברכי כולל
0
ישיבות קטנות
0
ישיבות גדולות וכוללים
0
לומדי תורה
0
מוסדות תורה

הפריחה התורנית בארץ הקודש נמצאת בשנים האחרונות במגמת זינוק. עשרות מוסדות חדשים נפתחים מדי שנה ואל לומדי התורה מצטרפים אלפי לומדי תורה, צעירים ומבוגרים.

מנתונים שנאספו בסיוע "איגוד מנהלי הישיבות", עולה כי ב-2,239 מוסדות תורה בארץ שוקדים על תלמודם כיום כ-150,916 בני תורה, החובשים את ספסלי 339 הישיבות לצעירים וכ-1,900 הישיבות הגדולות וכוללי האברכים.

בישיבות הקטנות לומדים כ-33,162 תלמידים ובישיבות הגדולות לומדים כיום כ-38258 תלמידים. הנתונים כוללים גם את ציבור האברכים הגדול, כ-79496 אברכים, שלומדים בכוללים במסגרות יום שלם וחצי יום.

"70 שנה אחרי השואה האיומה, עולם התורה ממשיך לצמוח ולגדול" מסכם גורם בעולם הישיבות, "המספרים מטפסים משנה לשנה ומוכיחים את עושרו התרבותי והרוחני של העם היהודי, שאין אויב שיוכל לו".

הישיבות של הדור

התורה והטכנולוגיה

מאת: בני סלומון

(צילום: סרגיי אטל, פלאש 90)

לפני כמה חודשים קניתי מחשב חדש שככל הידוע לי לא נעשה בו שימוש מעולם - כמובן אם לא לוקחים בחשבון את הקוריאנים שעבדו עליו במפעל. אולם בפעם הראשונה שפתחתי את רשת שיתוף הסרטונים "יוטיוב", הופיעו לי בשורה הפותחת את הסרטונים המומלצים שני סרטונים של שיעורי תורה. האחד של הרב יוסי מזרחי, השני של הרב זמיר כהן - שתי דמויות מוכרות בענף ההחזרה בתשובה המתחדש.

כפי שהדגשתי, במחשב לא נעשה שימוש מעולם, ודף היוטיוב שנפתח לא היה מקושר לחשבון כלשהו שיכלו ללמד את האלגוריתם של גוגל מה הסרטונים המועדפים עליי. יתרה מזאת, החיבור האינטרנטי בו עשינו שימוש היה חדש ולא בעל רקע כלשהו. למרות היעדר הרקע המוקדם שיכל ללמד את גוגל מה כדאי לה להמליץ לי לראות, הרשת בחרה להציג לי שני שיעורי תורה ככל הנראה מהסיבה הפשוטה שאני גולש מישראל - מקום בו היא זיהתה ככל הנראה עניין רב בסרטונים מסוג זה.

נכון, זו לא תמונת מצב מושלמת. עדיין, לצד סרטוני השיעורים, הוצבו קליפים של כוכבי וכוכבות פופ בינלאומיים שהצניעות רחוקה מהם ויוטיוב אינה רשת מומלצת לשומרי עיניים, אולם היא מלמדת על המהפך הענק שמתבצע כאן מתחת לאף של כולנו. אם בעבר שיעורי תורה היו בעיקר בבתי המדרש, או מקסימום הופצו בדיסקים ובקלטות בצמתים - כיום הם נמצאים כמעט בכל בית, בזכות האינטרנט.

הרבנים שמככבים בתחום מגוונים וססגוניים. תוכלו למצוא שם מחזירים בתשובה בעלי לשון חדה, רבנים צעירים שיודעים לספר את הבדיחה הנכונה מול המצלמה שתהפוך את הסרטון שלהם לוויראלי - ולסחוף אליהם צופים שלא היו נכנסים לשיעור תורה סתם כך באמצע היום. מה שמדהים, הוא שברשת יש לא רק סרטונים של רבנים צבעוניים, אם ניתן להגדיר כך רבנים, אלא אפילו שיעורים "כבדים" של ממש, שיחות של רבנים חרדים מובהקים שכלל לא פונים לרשת החברתית, אולם מצולמים, מועלים אליה וצוברים צפיות רבות.

הרב יוסי מזרחי הוא אחד הרבנים החזקים ביותר בסצנה: הוא פועל מחו"ל, אבל הצליח להפוך לרב המועדף על אלפי בני נוער בישראל וגם לא אחת לככב בתקשורת בזכות סרטוניו. "התחלתי כשהפייסבוק היה בחיתוליו" מספר הרב מזרחי, "ניצלנו את הגל ההתחלתי, פתחנו דף בעברית ובאנגלית בנוסף לאתר שנפתח בערך לפני 15 שנה וערוץ היוטיוב שהיה קיים כבר כמה שנים טובות".

לדף הפייסבוק שפתח, החל הרב להעלות סרטונים ערוכים משיעורי תורה בשילוב קטעי אילוסטרציה רלוונטיים. אבל זו לא הייתה הפעם הראשונה שהרב מזרחי התנסה בתחום הווידאו: "לפני כעשרים שנה זכינו להוציא את הסרט הראשון בתולדות עם ישראל לחזרה בתשובה" הוא מספר. הסרט אגב, שנקרא "אינפורמציה אלוקית", זכה לתפוצת ענק, לא מעט בזכות פעילותו של פנחס ראובן.

אם חזקתם שמדובר בסרטים עם עריכה בסיסית ומטה, תשכחו מזה - ההפקה הגדולה של הרב מזרחי הגיעה מהוליווד. "זכיתי באותם ימים להכיר את יובל עובדיה, שהיה עורך סרטים בהוליווד באותה תקופה - וחיזקתי אותו" נזכר הרב מזרחי, "הוא הציע לעשות סרט עם כל החומר של ההוכחות לאמיתות התורה, וככה בחסדי השם נפתח עולם המדיה של הסרטים". כיום, מלאה הרשת בעשרות אלפי סרטונים בעלי תוכן רוחני, שלדברי הרבנים העומדים מאחוריהם החזירו נשמות רבות בתשובה.

(צילום: נתי שוחט, פלאש 90)

ההשפעה של הרב מזרחי על הצופים עצומה. הוא מספר על משפחה סינית במקור שמתגוררת כיום בשכונת הר נוף הירושלמית והתגיירה בעקבות סרטון שלו. "הם היו נוצרים, ובעקבות סרט שלי שנתקלו בו באינטרנט מאת השם, החלו להקשיב לעוד דרשות וסרטים, עזבו את הנצרות, התגיירו ועלו לארץ. כיום, האבא לומד תורה כל היום. כשנולד להם בן," מספר הרב מזרחי, "הם קראו לו על שמי".

והם לא היחידים, מספר הרב מזרחי: "יש אלפים רבים של יהודים שחזרו בתשובה בזכות הסרטים והפעילות ברשת ובמדיה. בדפי הפייסבוק שלי יש מעל 200,000 בני אדם שמקבלים דברי תורה בכל שעה - גם בעברית וגם באנגלית". לאחרונה, הרחיב הרב מזרחי את התפוצה של השיעורים ודברי התורה לנישה חדשה - קבוצות וואטסאפ בהן חברים אלפי צעירים: "בכל יום אנו מקבלים מכתבי תודה מאנשים שנפתחו להם העיניים ליהדות. אנחנו גם מטפלים בהרבה בעיות ותומכים" הוא מסכם.

רב נוסף ששיעוריו פופולריים ברשת, הוא הרב ברוך גזהיי, בן העדה האתיופיות, שכבר כעשור מוסר שיעורי תורה. אולם מאז החלו לעלות סרטונים מהשיעורים שלו לרשת לפני כשנה וחצי, הוא הפך ללהיט בקרב צעירים.

"האמת, שאני לא רואה בזה דבר חיובי," פותח הרב גזהיי, "מהסיבה הפשוטה - כל גדולי ישראל אסרו להשתמש ברשת, מה שאנחנו עושים זה לאנשים שכבר יש להם (אינטרנט. ב.ס). עם ישראל הם אנשים כשרים, כל מה שהם נכנסים לאתרים לא טובים, זה בגלל שאין להם דבר אחר שיעניין אותם" מוסיף הרב גזהיי.

"השאיפה", הוא מדגיש, "היא שלא ישתמשו בדברים כאלה והלוואי שלא יהיה את זה לאף אחד. אם יגיד לי מישהו 'אני אתחבר לאינטרנט כדי לראות את השיעורים שלך' אני אגיד לו 'לא!' בשביל אנשים כאלה יש דיסקים". הרב גזהיי מחדד: "מי שכבר מחזיק את המכשיר הזה, לעת עתה עדיף שיראה שיעור תורה וישמע דברי מוסר. המציאות הוכיחה שאנשים שלא מכירים אותי ולא ראו אותי אף פעם - נכנסו לישיבות בגלל הסרטונים האלה".

"עם ישראל הם לא 'מכעיסים' בכוונה" אומר הרב גזהיי, "אם תמלא להם את החלל - מלא אנשים יחזרו בתשובה". וזה עובד גם אצל הרב גזהיי מסתבר. "אני נוסע בכל הארץ, כל פעם שאני מגיע למקום כלשהו אנשים אומרים 'ראינו סרטונים שלך ועכשיו אנחנו שומרים שבת'. לצערי, גם בחברה החרדית יש אינטרנט, וגם שם מזהים אותי. הייתי בבית"ר כמה פעמים, ומלא אנשים הגיעו ואמרו שהשיעורים שלי זה מה שמחזיק אותם".

הרב גזהיי עצמו לא גולש ברשת ואין לו מושג איך משתמשים באינטרנט, כך הוא מספר. התלמידים שלו, הם אלו שמעלים עבורו את השיעורים לרשת. עם זאת, הוא מודע לפער העצום בכמות האנשים אליה ניתן להגיע ברשת בהשוואה לשיעור סטנדרטי: "המציאות מוכיחה שזה לא אותו דבר. בשיעור ערב אני יכול להתמקד בשישים בחורים, אבל ברשת זה פתוח לכל העולם, אלפים רבים, בקרוב ל-102 ארצות רואים את זה, כולל ניגריה. זה עושה את התודעה" הוא מסכם.

ציר הזמן של הגמרא

הגויים שמתלהבים מהתורה

מאת: משה פריגן

(צילום: אילוסטרציה, shutterstock)

"שטייגען" בערבית וחבורע'ס בקוריאנית: אלפי שנים לאחר שהקב"ה הציע לגויים את התורה ונענה בסירוב, הם מגלים מה הם הפסידו.

אלפי שנים אחרי מתן תורה, הגויים מגלים אותה במגוון שפות ומהרבה סיבות - בעיקר הרצון 'לפצח' את החידה הגדולה למה היהודים נחשבים לעם החכם ביותר בעולם.

"שטייגען בערבית" - זו לא התחלה של בדיחה. בשנים האחרונות שקדו כמעט מאה חוקרים של "המרכז ללומדי המזרח התיכון בירדן" והוציאו עשרים כרכים של גמרא - תלמוד בבלי בתרגום לערבית. לדבריהם, הם רוצים להראות בעיקר לעולם האקדמי את העקרונות של המחשבה היהודית ומהיכן היהודים שואבים את החשיבה שלהם.

הספרים שזוכים להערכה רבה נמכרים בימים אלו בשווקים שבירדן אך זוכים גם להתנגדות חריפה מאוד, בשיאה חתמו שבעים אנשי דת סעודים על קול קורא לממשלת ירדן שתאסור את הפצת התלמוד

אם בארצות ערב התלמוד זוכה לעדנה, באסיה היחס אליו כמעט היסטרי. מיליוני ילדים קוריאנים כבר לומדים גמרא כחלק מתכנית הלימודים של דרום קוריאה. שגריר דרום קוריאה בישראל הסביר בעבר כי הקוריאנים רואים את ההצלחה הפנומנלית של היהודים ורוצים להעתיק את המודלים המחשבתיים שבעקבותיהם המוח היהודי התפתח עד שהגיע להישגים רבי משמעות במדע וביכולת להשפיע על העולם.

במזרח כמו במזרח, את מה שטוב לקוריאנים הסינים מחקים מהר מאוד. לא מזמן התלמוד תורגם גם לסינית - בסין אמנם אין דת, אבל יש המון כבוד והערכה לספר שהביא ברכה וחכמה לעולם.

אמנם סקרנו את לימוד הגמרא בסינית, קוריאנית וערבית אבל מזה שנים ארוכות סטודנטים בכל העולם לומדים את הספר שבו הדרך להגעה למסקנה חשובה לא פחות מהמסקנות עצמן, בשונה ממדעים רבים בהם החשיבות ניתנת לתכלס והשורה התחתונה.

שיעורי תורה לא קונבנציונאלים

עשרות חילונים סביב אברך צעיר, מול הכנסייה
"הסלבס" - עם הרב לאו שלא הכרתם
ג'יפים וויסקי יקר: שיעור התורה שמאגד חרדים ומודרנים
תורה על גלגלים: ראיון עם מגיד השיעור בקו 402