אלי ישי, יו"ר ש"ס לשעבר. משמש כסגן ראש הממשלה ושר הפנים. עקב חזרתו של אריה דרעי להנהגת ש"ס, ישי  משמש כיום כצלע בהנהגה המשולשת של ש"ס הכוללת יחד איתו את אריה דרעי ואריאל אטיאס.

קורות חייו

נולד בשכונת מלחה בירושלים, כבן שני למשפחה מרובת ילדים שעלתה מטוניס. למד בישיבות חורב, פורת יוסף ולאחר מכן בישיבת הנגב בנתיבות. התגייס לצה"ל בשנת 1980 ושירת בתחילה כטנקיסט ולאחר מכן שימש כמש"ק דת ביחידת תובלה.

לאחר שירותו הצבאי, למד מסגרות ועבד במוסך המתעסק בפחחות רכב, כרתך ומסגר.

היה מראשוני תנועת ש"ס כשהצטרף בשנת 1984 כעוזרו של יו"ר סייעת ש"ס בירושלים, נסים זאב. במקביל המשיך בעבודתו במוסך. עד מהרה התקדם ישי בסולם הדרגות ובשנים 1987-1988 כיהן כחבר מועצת העירייה.

בשנת 1988 מונה לעוזר שר הפנים אריה דרעי, וכיהן בתפקיד עד 1990. לאחר מכן מונה לתפקיד מזכ"ל ש"ס וכהין בתפקיד במשך 6 שנים.  בין השנים 1994-1996 קיבל את תפקיד מנכ"ל "אל המעיין'.

בשנת 1996 הפך ישי לחבר כנסת מן המניין מטעם סיעת ש"ס. ומונה לשר העבודה והרווחה בממשלת נתניהו.

ב-1999 לאחר הרשעתו של דרעי במשפט המתוקשר, מונה אלי ישי על ידי הרב עובדיה יוסף ליו"ר התנועה.

באוקטובר 2012, לאחר שלוש שנים בהם דובר על חזרתו של אריה דרעי לפוליטקה, לקח דרעי את 'הפיקדון' שהופקד 12 שנים קודם לכן בידי ישי. במסיבת עיתונאים מתוקשרת הודיע מועצת חכמי התורה, על הדחתו של ישי מתפקיד היו"ר ובמקום תחל הנהגה משולשת שתכלול את ישי, דרעי ואטיאס.

פעילות פוליטית

מיום הנהגתו את התנועה, הוביל ישי קו ניצי וימני יותר מקודמו בתפקיד. ביולי 2000 הוביל ישי את ש"ס לפרישה מהממשלה בעקבות ועידת קמפ דיוויד.

במאי 2003 אירע משבר קואליציוני, בעקבות הצבעת מפלגתו נגד תוכנית 'חומת מגן כלכלית'. שרי ש"ס והוא ביניהם פוטרו. ישי הושב לתפקידו שבועיים מאוחר יותר.

בפעם הראשונה בה הוביל ישי את ש"ס בבחירות נפלה המפלגה, מ-17 מנדטים שהתקבלו בתקופת 'שאגת אריה' ל-11.

לאחר הנפילה בבחירות, ש"ס נכנסה למדבר האופזיציה, בעוד מפלגת שינוי שהונהגה בידי לפיד האב, נכנסה לקואליציה וקבלה את כל התיקים החשובים למפלגות החרדיות.

ב-2006 הוביל ישי ל-12 מנדטים, וישי התמנה לסגן ראש הממשלה ושר התמ"ת. בתפקידו זה הקים את תוכנית 'אורות לתעסוקה' והקים את הרשות לסחר הוגן.

בהמשך לקו הימני הניצי שהנהיג במפלגה, תמך ישי במספר מבצעים צבאיים. במהלך עופרת יצוקה אמר כי צריך להפציץ "להחריב את עזה. פשוט כך. רק ככה החמאסים יבן שנגמרו המשחקים".

מאבקו בהסתתננות מאפריקה לישראל, קיבלה כותרות שליליות רבות. אך לאור החרפת התופעה ופשעים רבים שנעשו על ידי עובדים זרים, קבלה גישתו תמיכה ציבורית רחבת היקף.

בשנת 2010 קבע מבקר המדינה כי מתוקף תפקידו כשר הפניםישי נושא באחריות מיוחד לכשלים שנמצאו בשירותי הכבאות וההצלה בישראל.

(נסים בן חיים)