תאריך:  ד' באלול תשעו 2016-09-07
אורך: 08:04
הפינה השבועית של הגאון רבי אופיר מלכה בהלכות שבת • והשבוע בפינה: זהירות, סנני המים מכשילים באיסור בורר בשבת • צפו בשיעור (יהדות)
דוא"ל שלך: דוא"ל של החבר:
הערות:
 הוסף תגובה+
הוסף תגובה+
שימ/י לב! תגובתך תאושר אוטומטית ולא תעבור סינון של העורך. אנא קרא/י את התגובה שוב לפני השליחה! במידה ותגובה זו תימחק בגלל ביטויים לא הולמים והכפשות, תחסמ/י אוטומטית ע"י המערכת ולא תוכל/י יותר להגיב במנגנון זה.
4
4
מדהים יישר כח! ל"ת
דויד מזרחי
15/09/2016
דויד מזרחי | 15/09/2016
▾ דווח על תגובה זו  0 
3
תגובה ל2
יוסף
09/09/2016
מידיעה אף אחד מהרבנים שהזכרת בלי לפגוע חלילה בכבודם לא בדק את הנושא הנ"ל לעומק כמו שהרב אופיר בדק.

תגובה 3 לך תלמד הלכה
יוסף | 09/09/2016
▾ דווח על תגובה זו  0 
2
רבו החולקים עליו
מתתיהו
07/09/2016
ידוע מזמן שזו דעתו, והרבה חלקו עליו: הרב יהודה ברכה (וקיבל הסכמה של הרב מאזוז),הרב מוצפי, הרב בוטבול, ועוד הרבה
מתתיהו | 07/09/2016
▾ דווח על תגובה זו  0 
1
לא תוסף עליו ולא תגרע ממנו
יצחק
07/09/2016
"לא תוסף עליו ולא תגרע ממנו" (דברים יג,א) הם שני איסורים דאורייתא. יש רפורמים שעוברים על איסור דאורייתא "לא תגרע ממנו", ויש רפורמים שעוברים על איסור דאורייתא "לא תוסף עליו".

ה' אמר לאדם לא לאכול מעץ הדעת. אדם הוסיף סייג לדברי ה' ואמר לחוה גם "ולא תגעו בו". לאדם היתה כוונה טובה - הוא רצה להרחיק את אשתו מהחטא. הוא רצה שהיא לא תיגע בעץ כדי שלא תתפתה לאכול ממנו. ואז גם אמרה חוה לנחש "ולא תגעו בו". בגלל התוספת הזאת הצליח הנחש לשכנע את חוה לאכול מעץ הדעת. ובגלל זה גורשו אדם וחוה מגן עדן. אפשר לטעון שהתוספת של "ולא תגעו בו" היא סייג שנועד להרחיק את האדם מן העברה. אך, העובדה היא שהתוספת הזאת היא שהובילה לגרוש של אדם וחוה מגן עדן.

אפילו משה רבנו צווה לנו רק את מה ששמע ישירות מה' ולא המציא שום דבר מדעתו. קל וחומר שאסור לאף אחד אחר להמציא חומרות ואיסורים שלא נאמרו ע"י ה' למשה רבנו או לנביאים. ומי שכן ממציא חומרות ואיסורים כאלה חוזר על הטעות של אדם וחוה וגורם להנצחת הגרוש מגן עדן.

אלה שחוזרים שוב ושוב על הטעות של אדם וחוה, ממשיכים להמציא חומרות ואיסורים שאינם חלק מהתורה שבכתב או מהתורה שבע"פ כפי שנמסרה לנו ע"י הנביאים, ועוברים על איסור דאורייתא "לא תוסף עליו". עליהם נאמר בפרקי אבות: "כל תורה שאין עימה מלאכה, סופה בטלה וגוררת עוון".

יש אנשים שאינם יכולים לעמוד בכל החומרות והאיסורים שהומצאו ונוספו לאורך הדורות, ואז הם עוזבים את דרך התורה ולפעמים גם נכרתים מעם ישראל. מצד שני את מצוות התורה קל לקיים כמו שכתוב: "כי קרוב אליך הדבר מאד בפיך ובלבבך לעשותו".
יצחק | 07/09/2016
▾ דווח על תגובה זו  0 
רוצה שהתגובות שלך יעלו אוטומטית? הירשם כעת ל"כיכר השבת"
סקר
 תוצאות