בישיץ  רון קובי  בראקל  אגודת ישראל
תאריך:  כ"ח באייר תשעח 2018-05-13
אורך: 05:11
השופטת החרדית האמריקנית הראשונה, רוחי פרייר, בראיון מיוחד באולפן "כיכר השבת": כיצד הפכה מתלמידת "בית יעקב" לשופטת? וגם: על האתגרים החברתיים שבדרך. צפו בראיון (חרדים)
דוא"ל שלך: דוא"ל של החבר:
הערות:
 הוסף תגובה+
הוסף תגובה+
שימ/י לב! תגובתך תאושר אוטומטית ולא תעבור סינון של העורך. אנא קרא/י את התגובה שוב לפני השליחה! במידה ותגובה זו תימחק בגלל ביטויים לא הולמים והכפשות, תחסמ/י אוטומטית ע"י המערכת ולא תוכל/י יותר להגיב במנגנון זה.
42
26
אלמד את הקוראים מילה "קונפורמיות"
שאול
16/05/2018
שזה להיות מושפע מהסביבה. עם כל הכבוד, עוד שנה-שנתיים נראה את השופטת חרדית פחות ומתבוללת יותר.
שאול | 16/05/2018
▾ דווח על תגובה זו  0 
 
אתה כבר עכשיו מתבולל
מנדי
22/05/2018
אולי בעיני עצמך אתה צדיק, אבל אתה רשע מרושע.
מנדי | 22/05/2018
▾ דווח על תגובה זו  0 
25
א
א
15/05/2018
אישה יהודיה כשרה צריכה להיות צנועה ולשבת בבית
א | 15/05/2018
▾ דווח על תגובה זו  0 
24
א
א
15/05/2018
הכל מתחיל מהראש... מהפאה... אם הייתה צנועה לא הייתה לה עזות כזאת... הייתה יושבת בבית כמו אישה יהודיה כשרה ..הפאות האלה של הגויות משפיעות על הנפש של האישה.. מזה גם הרצון לאקדמיה ולהיות כמו גויה
א | 15/05/2018
▾ דווח על תגובה זו  0 
 
רוב גדולי ישראל הורו ללבוש פאה
ישראל מאיר
22/05/2018
➊ מרן החזון איש, סבר שיש עדיפות לפאה על מטפחת, כיון שהיא מכסה את כל השערות כראוי, ובמטפחת לפעמים מתגלות שערותיה. והובאה דעתו בספר דינים והנהגות מהחזו"א (חלק ב' פ"ח אות ט').

➋ וכן מרן הגר"ח קניבסקי שליט"א, במענה לשאלה שהובאה בספר "נזר החיים" (דף רי"ד): "בשם החזון איש אומרים, שיש מעלה בפאה, משום שמכסה את כל השערות".

➌ וכן מרן הגאון רבי בן ציון אבא שאול זצ"ל, ראש ישיבת פורת יוסף ומגדולי הפוסקים הספרדיים, בחוברת "כיסוי ראש לאשה" (יו"ל בתשס"ח) מובא, "יש מהעולם שרצו לטעון שה"אור לציון" רק הליץ בעד המנהג אבל למעשה לא התיר, ולכן שאלתי את בנו הגאון רבי אליהו אבא שאול שליט"א האם נכון הדבר, וענה לי בזה הלשון, באופן כללי סבר אבי שמטפחת עדיפא, אבל כיון שיש נשים שיוצאות להן שערות מהמטפחת, העדיף אבי את הפאה והנהיג בביתו ללבוש פאה נכרית, שזה כיסוי יותר טוב, וכך הורה לנשים אחרות".

➍ וכן מרן הגאון רבי שלום משאש זצ"ל, ראב"ד ירושלים ורבה של יהדות מרוקו (תבואות שמש אה"ע סי' קל"ז, שמש ומגן חלק ב' סי' ט"ו-י"ז): "אני רואה במנהג זה [של לבישת פאה נכרית] דבר חשוב ביותר, ומעלה גדולה נמצאה בו... מצוה וחובה על הנשים להתקשט לבעליהן וכו' בהיתר, ולא להתנוול ע"י מטפחת ויגרמו לבעליהן לתת עיניהם באחרות ח"ו, וכמה חששו חז"ל והתירו הרבה איסורין שלא תתגנה האשה על בעלה".

➎ וכן מרן הגאון רבי משה שטרנבוך שליט"א, ראב"ד העדה החרדית, בשו"ת דת והלכה (סי' א'): "וביותר רצוני להדגיש, דהאוסר היום לכל אחד פאה נכרית מדינא, אינו מחמיר רק מיקל בזה מאוד, שאשה היום במטפחת אינה מכסה כל שערותיה תמיד, וזה מקום לחוש לאסור מדינא אפי' מהתורה לרשות הרבים, ואם בפאה נכרית החשש לרוב הפוסקים רק מדת יהודית, במטפחת החשש מגילוי שיער, והיינו פגיעה בדת משה ממש, וא"כ המחמיר עלול להקל לגרום איסור תורה".

➏ וכן מרן הגאון רבי מיכל יהודה לפקוביץ זצ"ל, ראש ישיבת פוניבז', במכתב שהובא בקובץ בית הלל י"ט: "באמת דכיסוי הראש ע"י פאה גרמה טובה לכיסוי נאות של שערות הראש לבל יראו החוצה, גם לאלו שע"י כיסוי המטפחת לא היה דבר זה נשמר אצלם היטב... שלא יבואו ע"י המטפחת לפרוץ ולהוציא משערן החוצה כאשר נכשלו בזה רבים. אבל התעמולה שעושין בדבר [נגד לבישת פאה], יש בזה סכנה, לערער עיקרי הצניעות המחוייבת מן הדין".

➐ וכן מרן הגר"מ פיינשטיין, שהגאון רבי יצחק עבאדי שליט"א, ראש כולל "אוהל תורה" בלייקווד, בשו"ת אור יצחק (אה"ע סי' ג'), מעיד על דבריו: "וזכורני מיד לאחר נשואי שאלתי את הגאון הגדול הנ"ל [בעל אגרות משה] אם צריך ללבוש כובע על הפאה נכרית, ואמר לי שאין צריך. ועוד הוסיף לומר לי כי פאה נכרית יותר טוב ממטפחת, כי פאה נכרית מכסה את כל השערות, ועוד שבזה תמיד נשאר מכוסה כל זמן שהיא על ראשה, מה שאין כן במטפחת". והוסיף על כך הגר"י עבאדי שליט"א - "ופוק חזי שדבריו צודקים".

➑ וכן מרן הגאון רבי יהודה טשזנר שליט"א, אב"ד ומו"צ באופקים, בספרו שערי תורת הבית: "הרבה נשים שואלות במה עדיף לכסות ראשן, עם מטפחת או עם פאה? והנה מעיקר הדין כל דבר המכסה הוא כשר, אלא שיש כאן ענין של הידור מצוה... הפאה מכסה יותר טוב את השערות שלה, כי בזה אפשר בקלות לכסות גם את כל השערות שבצדדים, וגם היא צמודה היטב ואינה נופלת, אבל עם מטפחת קשה לכסות את כל השערות שבצדדים, וגם המטפחת הרבה פעמים מחליקה וע"י זה מתגלים שערותיה".

➒ וכן מרן הגאון רבי מרדכי גרוס שליט"א, אב"ד חניכי הישיבות, בספר "והיה מחניך קדוש": "וצריכה להיזהר מאוד שלא יצא משיער ראשה אף משהו, ונשים שמשאירות שערות גדולות יקשה הדבר מאוד שלא יצאו מעט שערות דרך המטפחת, ועדיף שתלך עם פאה נכרית אף בבית, וע"י זה לא יצאו שערות".

➓ וכן הגאון רבי גבריאל ציננער שליט"א, רב ומו"צ בבורו פארק, מח"ס "נטעי גבריאל", בקובץ אור ישראל (ל"ו-ל"ז): "יש מעלה בחבישת הפאה, שהרי בכיסוי מטפחת מצוי שחלק השיער מגולה, וכבר נתבאר בפוסקים לאסור... לכן יש מעלה לחבוש פאה המכסה את כל השערות.. עוד מקובל מגדולי ישראל טעם על שלא רצו להחמיר כל כך בזה [ולאסור לבישת פאה], מפני שלא תתגנה על בעלה".

➊➊ וכן הגאון רבי יוסף קאפח זצ"ל, מגדולי חכמי תימן, כתב בתשובה כתב יד שהתפרסמה בחוברת 'המשביר': "פאה נכרית קדושה ומקודשת, והלוואי וכל בנות ישראל ינהגו בה. כי אין שום הלכה אצלנו שיש לקחת את האישה לדקורטור כדי שיבחר ויתאים לה את הלבוש המכער אותה דוקא, אלא מותרת להתנאות בפאה נכרית". ועוד כתב: "גם כיום לדעתי יכולה הכלה לחבוש פאה נכרית יפה שביפות ונהדרה שבנהדרות, והכי איתא במשנה, והוי כיסוי ראש מעליא" (הובא בספר "ברכת משה" על הלכות ברכות פרק א' סעיף מ"ב בהערה).

➋➊ וכן הגאון רבי שלמה אליעזר שיק זצ"ל, מגדולי רבני חסידות ברסלב, בספר "שיחות מוהרא"ש" חלק ט': "אלו הנשים שהולכות בשערותיהן, לא די שיש להן מטפחת, כי רואים בחוש אשר דרכה של המטפחת לזוז ממקומה, ובכך נראות שערות ראשה בחוץ. ועל כן טוב מאוד לחבוש פאה נכרית, שעל ידי זה לכל הפחות תהיינה מכוסות השערות", וכן כתב בספר אשר בנחל (חלק ל"א, תשובה ה'-כ"ד): "בודאי עדיף ללכת עם פאה שיכסה את השערות לגמרי, וזה ברור מאד מאד". ועוד: "מובא בספר "שמש ומגן" מהצדיק הקדוש רבי שלום משאש, זכר צדיק וקדוש לברכה, אשר מדבר מאד מאד בעד חבישת פאה, אף שהיה חכם ספרדי, והוא מסביר בהגיון למה היום כן כדאי לנשים לחבוש פאה ולא מטפחת... שעדיף כי תלכנה הנשים בפאה, ולכל היותר הן תראינה יפה יותר, אשר אין זה איסור לאשה שתראה יפה וחסודה" (חלק ס"ב, תשובה י"ב-תקצ"ה).

➌➊ וכן מרן הגרש"ז אויערבאך זצ"ל, לפי עדות חתנו הגאון רבי יצחק ירוחם בורודיאנסקי שליט"א, משגיח בישיבת קול תורה, ראש כולל "ישיבת הר"ן" בירושלים: "הפאות היו אצלו לכתחילה, אין בזה שום בעיה, ולבנות הטובות שלו הוא נתן פאות ולא הסתייג מזה... היה מקובל אצלנו, אני לא יכול להגיד שממש זה גם על דעתו אבל כך היה מקובל בבית, שיש עדיפות ללכת עם פאה. כי הפרקטיקה מראה שנשים שהולכות עם מטפחת - יש להן בעיה נפשית עם זה, וזה מתפרץ אצלהן בדברים אחרים - והדברים האחרים הם לא צנועים כל כך. אם הולכים עם פאה - אז רגועים ואין בעיה, לכן אצלנו מקובל שיש עדיפות אפילו ללכת עם פאה".

➍➊ וכן הגרי"ש אלישיב זצ"ל, בוידאו שפורסם באינטרנט מפגישתו עם כמה ת"ח ("יש לנו כמה שאלות לברר"), לשאלת השואל "רוב בנות ישראל הכשרות נוהגות בפאה. זה בסדר גמור או לא"? ענה הרב "יש פאה שהיא כשרה, ויש שהיא לא כשרה". ושוב הקשה השואל, "זה בסדר גמור או לא? זה לכתחילה או לא"? ונענה "היה פעם גדול הדור... כאשר הגיע כאן לארץ, התנו עמו ואמרו לו 'הסכת ושמע, רבי, בירושלים לא הולכים עם פאה'... הוא אמר, אם כן אני לא נוסע לירושלים, אני נשאר כאן. הם הסכימו והוא עלה לירושלים עם הפאה. מה, ר' איצלה גר עם אשה בדיעבד? הפאה של אשתו היתה כשרה למהדרין".

➎➊ וכן הגאון רבי יהודה שפירא זצ"ל, ראש כולל 'חזון איש', ומתלמידיו המובהקים של החזון איש. בספרו "דעת יהודה" (תשובות בהלכה ובהנהגה), הובא: "שאלה... יש טוענים שאין לדמות הפאות של אז לשל היום, ולכן מעודדים לעבור לכיסוי ראש במטפחת. תשובה - פאה צנועה אין בה שום פקפוק, ובימינו יש בה גם משום חיזוק הדת כי קשה לצעירות לעמוד בניסיון".

➏➊ וכן הרבי מליובאוויטש זצ"ל כתב: "בעצם הענין דלבישת פאה נכרית, ולא להסתפק בכובע ומטפחת, מבואר ההכרח בזה בכמה מקומות. והרי רואים במוחש אשר לבישת כובע ואפי' מטפחת, משאירה חלק השיער בלתי מכוסה, על כל פנים במשך זמן קצר, זאת אומרת שעוברים על האיסור הגדול, וכהפסק דין בשו"ע או"ח סי' ע"ה" (אגרות קודש חלק י"ט, איגרת ז'תכ"ה).

➐➊ וכן הגאון רבי יהודה אריה דינר שליט"א, רב בית המדרש דברי שיר בב"ב, בכנס חיזוק מרכזי לאברכים מוצ"ש פרשת וארא תשע"ו, מתוך החוברת "בהתאסף ראשי עם", אמר בשם הגרנ"ק: "מרן הגר"נ קרליץ אמר לי שכל ההידור ללבוש מטפחת זה דוקא אם האשה לובשת את המטפחת באופן כזה שלא מגלה את שערותיה שבצדדים, אבל אם היא מגלה את שערותיה שבצדדים, בכהאי גוונא אין הידור בלבישת מטפחת יותר מפאה, והוא אף התבטא על זה ש"יצא שכרה בהפסדה".

✪ ואפילו האוסר היחידי בדורנו, הגר"ע יוסף, התיר בשאלות פרטיות שהגיעו לפניו: לשאלת השואל: "זוג צעיר, נשואים שנה וחצי, וסיפרה האשה שלובשת מטפחת, אך אפה ארוך, ולא מוצאת חן בעיני בעלה, וללבוש פאה בעלה לא מוכן כי פוסק כרבינו [הגר"ע יוסף, לאסור פאה], ענה הרב זצ"ל: "יכולה ללבוש פאה". ולשאלת השואל: "בחור מישיבת "חזון עובדיה" שנשא אשה, ואשתו הולכת כבר שנתיים עם מטפחת, כעת קשה לה והיא בדיכאון מזה. גרים בעיר בני ברק, ויש גם לחץ של המשפחה", ענה הרב זצ"ל: "שתלבש פאה" (שו"ת "מעין אומר" חלק ט', קיצור שולחן ערוך "הרב עובדיה" עמ' תרל"ט).
ישראל מאיר | 22/05/2018
▾ דווח על תגובה זו  0 
23
חוי תלמידי מרוחי פירר להתלבשבצניעות
חיותה
15/05/2018
תראינה כמה יפה הצניעות של רוחי פירר.

חוי, למה את לא יכולה להיראות כ"חרדית? את מתביישת בתורה?

לא יכולה לחבוש פאה יותר נורמלית?
חיותה | 15/05/2018
▾ דווח על תגובה זו  0 
 
הפאה שלה בסדר גמור, צנועה לחלוטין
אפרת
22/05/2018
ההתנהגות שלך והמידות שלך - גיהנום מובטח.
אפרת | 22/05/2018
▾ דווח על תגובה זו  0 
 
והלבנת פנים באינטרנט, זה מותר? ל"ת
אלי
15/05/2018
אלי | 15/05/2018
▾ דווח על תגובה זו  0 
22
תגובה
יוסי
15/05/2018
שופטת היא כן חרדית לא השאלה אם בכלל היא דתית כי לפי ההלכה אסור להיות בערכאות גויים כך שעולם הפוך ראינו שלחילול השם קוראים קידוש השם.

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
יוסי | 15/05/2018
▾ דווח על תגובה זו  0 
21
רק בית דין!!! ל"ת
ב
14/05/2018
ב | 14/05/2018
▾ דווח על תגובה זו  0 
20
ומה עם האיסור לדון בערכאות?ואל תכתב
שאלה
14/05/2018
תענו לי שאני מקנא-כי זה לא קשור לקנאה. אני פשוט רוצה להבין איך אפשר להיות חרדית ולשפוט בערכאות?

אגב,עו''ד וינרוט הי''ו,הציעו לו לשמש כשופט בביהמ''ש העליון(!),והוא סרב מסיבה זו.
שאלה | 14/05/2018
▾ דווח על תגובה זו  0 
 
והוא לא העו"ד היחידי שסרב בגלל זה ל"ת
VV
15/05/2018
VV | 15/05/2018
▾ דווח על תגובה זו  0 
19
שאלה בעניין ערכאות
מועמד לדיין
14/05/2018
יש לי שאלה אמיתית ואני מקווה לתשובה רצינית בלא ההתלהמות.

האם פשוט שאסור ללכת להיות שופט בערכאות (בין לאיש בין לאישה) או שיש מקום להתיר זאת?

אגב שמעתי שהיה שופט דתי וירא שמים בשם קיסלר או משהו דומה שהחזו"א ידע על היותו שופט ולא מיחה בו ואפילו הראה לו חביבות רבה. אם מישהו יודע מקור או מאמר וכדו' שדן בנושא זה אשמח לשמוע.

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
מועמד לדיין | 14/05/2018
▾ דווח על תגובה זו  0 
 
תשובה רצינית: בקצרה, בהתאם לפורום.
15/05/2018
י"א שכל האיסור הוא על הפונים שמעדיפים שיפוט ערכאות מאשר דין תורה, ועליהם נאמר שהרימו יד בתורת משה.

והאיסור לא נאמר על השופט. לדעתי זה הגיוני מאוד, בניגוד לכמה שטענו שזה ק"ו על השופט, עניתי כי אם אנחנו דנים בזה ק"ו הרי שק"ו יותר גדול שאסור להיות ח"כ ובכך להיות שותף מלא לחקיקת הערכאות. וכמובן שלעניין ערכאות אין הבדל בין איש לאשה.

ויש רבים שלא הסכימו לסברא זו, אך התירו כל אחד מטעמיו. בגדול יש מאמר נרחב של פרופסור שוחטמן בתחומין ואולי זה אף מופיע באינטרנט, בו הוא מנתח את כל הנושאים הנידונים בבית משפט ומן המאמר עולה שכמעט בכל הנושאים ניתן להתיר מצד דינא דמלכותא דינא או מצד תקנות של חבר עיר המחייבים הלכתית.

חוץ מדיני ממונות בו התובע מעוניין בבית משפט והנתבע מעוניין בדין תורה, שבזה אסור לשפוט וכ"כ אסור לעו"ד לייצג תובע זה.
יי | 15/05/2018
▾ דווח על תגובה זו  0 
18
השופטת האמריקאית נראת צנועה לא כמו
ישראלי
14/05/2018
השופטת הישראלית.

לתשומת ליבך.................

כבוד השופטת.
ישראלי | 14/05/2018
▾ דווח על תגובה זו  0 
 
כי אתה ממש "חרדי"
שרוליק
22/05/2018
אין אצלך לשון הרע, רכילות, הלבנת פנים, אין דין ואין דיין. במקרה הזה - גם הוצאת שם רע, ואין לך חלק לעולם הבא.
שרוליק | 22/05/2018
▾ דווח על תגובה זו  0 
17
שופטת "חרדית"
א.י.ג
14/05/2018
היא לא חרדית!!! אולי שומרת תורה ומצוות או

חרד"לניקית!!! אבל לא חרדית אשה חרדית לא

מופיעה כך בציבור עם כל הכבוד לה." כל כבודה בת מלך פנימה"

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
א.י.ג | 14/05/2018
▾ דווח על תגובה זו  0 
 
לא מזמן קראנו על רות המואביה
דניאל
22/05/2018
שהכסא שלה היה ליד המלך דוד, והופיעה "בציבור".

לך תלמד, בור ועם הארץ
דניאל | 22/05/2018
▾ דווח על תגובה זו  0 
 
הדיוט
אלעדי
15/05/2018
היא חסידת באבוב.
אלעדי | 15/05/2018
▾ דווח על תגובה זו  0 
 
חסידת בובוב יכולה להיות גם נוצריה ל"ת
הדיוט דיביל
17/05/2018
הדיוט דיביל | 17/05/2018
▾ דווח על תגובה זו  0 
16
היא מדברת באמונה, ואישה מושלמת!!!!! ל"ת
ברי
14/05/2018
ברי | 14/05/2018
▾ דווח על תגובה זו  0 
15
הכל טוב ויפה
דינה
14/05/2018
ההבדל בין ארץ ישראל לחול שבישראל חיים יהודים שחיבים לחיות על פי התורה ובחול חיים גויים שלא מחויבים לחיות על פי התורה

כך שבארץ זה חילול השם ובחול יכול להיות קידוש השם גם נראה אייך החינוך של הילדים יהיו
דינה | 14/05/2018
▾ דווח על תגובה זו  0 
14
גדלות אחרי הכל להיות אשת חיל ל"ת
RAFI
14/05/2018
RAFI | 14/05/2018
▾ דווח על תגובה זו  0 
13
זאת לא דרכה של תורה ל"ת
יואל
14/05/2018
יואל | 14/05/2018
▾ דווח על תגובה זו  0 
12
בעולם האשכנזי גם החרדי האשה ה
בני הפרנק
14/05/2018
הגבר והגבר רועד מימנה הפוך מהבריאה הטבעית
בני הפרנק | 14/05/2018
▾ דווח על תגובה זו  0 
11
אין שום קשר בין בימ״ש אמריקאי
י
14/05/2018
לבימ״ש ציוני שגרוע לאין ערוך מערכאות

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
י | 14/05/2018
▾ דווח על תגובה זו  0 
 
מאיפה הבאת את זה? הלכתית אין הבדל.
יי
15/05/2018
אם יש שלח מקורות.........
יי | 15/05/2018
▾ דווח על תגובה זו  0 
 
הלכתית, גויים יכולים לדון לפי החוק
הרב
22/05/2018
שלהם.
הרב | 22/05/2018
▾ דווח על תגובה זו  0 
10
איפה היא למדה לתואר , מישהי יודעת ?!?
ח
13/05/2018
(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
ח | 13/05/2018
▾ דווח על תגובה זו  0 
9
פשוט קידוש ה''
עודד
13/05/2018
מטופשת ונחיתית הולכת להיות שופטת בערכאות של גוים ומקדשת את ה'...

פשוט מבחיל לראות!
עודד | 13/05/2018
▾ דווח על תגובה זו  0 
8
פרובוקטיבית באבוב ל"ת
קארנרייך
13/05/2018
קארנרייך | 13/05/2018
▾ דווח על תגובה זו  0 
7
איך אתם נותנים לה במה??? ל"ת
א
13/05/2018
א | 13/05/2018
▾ דווח על תגובה זו  0 
6
ל 1 מה קרה הקנאה כואבת ??
מיכל
13/05/2018
כל האפסים שמתחבאים אחרי סיסמאות ריקות מתוכן וקופצים כל פעם שמישהו עשה משהו עם החיים שלו והצליח . הפכתם את היהדות לחבורה של בורים ועמי ארצות רכלנים קנאים עצלנים ונצלנים. חילול השם הכי גדול שיש.

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
מיכל | 13/05/2018
▾ דווח על תגובה זו  0 
 
אנו בורים בדתי הגוים
מיכאל
17/05/2018
ואת בורה ועם ארצית בדת שלך את את יהודייה
מיכאל | 17/05/2018
▾ דווח על תגובה זו  0 
5
פורצות הדרך מהוות השראה לאלפי בנות.
אסתי
13/05/2018
עובדה שאפשר להיות גם חרדית וגם שופטת, רופאה, טייסת, מהנדסת וכו'. אין דבר העומד בפני הרצון.
אסתי | 13/05/2018
▾ דווח על תגובה זו  0 
 
פורצות את גדר היהדות ל"ת
רלי
17/05/2018
רלי | 17/05/2018
▾ דווח על תגובה זו  0 
4
"הפושעים המורדים בי"
האדמו"ר...
13/05/2018
(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
האדמו"ר משועפט  | 13/05/2018
▾ דווח על תגובה זו  0 
3
אשרינו שזכינו.... ימות הגאולה...... ל"ת
יהיר לפיד
13/05/2018
יהיר לפיד | 13/05/2018
▾ דווח על תגובה זו  0 
2
אשה יפהפיה!  ל"ת
יוסף חיים
13/05/2018
יוסף חיים | 13/05/2018
▾ דווח על תגובה זו  0 
1
איזה כבוד... שופטת בערכאות של גויים
מאיר
13/05/2018
כ-פ-ש-ו-ט-ו!!!!

וואוו!!!!!!
מאיר | 13/05/2018
▾ דווח על תגובה זו  0 
 
עדיף מסיקריק אלים ובריון
למאיר
14/05/2018
ששורף פחים ,מבעיר צמיגים , חוסם צמתים, מבזה רבנים , מכה נשים , ומשפיל חיילים, אהה וגם עושה שנור, ומטיף מוסר למה כל דבר אסור לעשות.............

במילה אחת סיקריק איכססס
למאיר | 14/05/2018
▾ דווח על תגובה זו  0 
 
לא עדיף אך גם לא יותר טוב אלא גרוע  ל"ת
לא
16/05/2018
לא | 16/05/2018
▾ דווח על תגובה זו  0 
רוצה שהתגובות שלך יעלו אוטומטית? הירשם כעת ל"כיכר השבת"
סקר
 תוצאות