Look sex..  vpdbu, rfc..  www.fsymc..  www..
תאריך:  ח' באדר א' תשעט 2019-02-13
אורך: 19:00
תכנית חדשה באולפן כיכר השבת: "לדבר על זה" עם חיים דיין ואריאל שטיין • הפרעת קשב, היא חוויה רק עם תסמינים חיצוניים, או שמדובר בחוויה פנימית רחבה יותר? (חינוך ילדים)
דוא"ל שלך: דוא"ל של החבר:
הערות:
 הוסף תגובה+
הוסף תגובה+
שימ/י לב! תגובתך תאושר אוטומטית ולא תעבור סינון של העורך. אנא קרא/י את התגובה שוב לפני השליחה! במידה ותגובה זו תימחק בגלל ביטויים לא הולמים והכפשות, תחסמ/י אוטומטית ע"י המערכת ולא תוכל/י יותר להגיב במנגנון זה.
9
9
ל-4
ברכה
26/02/2019
קודם כל יישר כח על הכתיבה . הנושא מעניין והכתיבה שלך מעמיקה.

מעבר לזה ,התאוריה מעניינת.

וזאת נקודת מוצא מרתקת לשאלת מחקר.

עצם קיומם של סימני שאלה אינם מעידים על התשובות.

למשל :מדוע בדור מסויים הוכפלו מספר הילדים המאובחנים ?

אפשר להעלות מספר השערות

את חלקן ציינת

-בעיות התפתחותיות

-נתק רגשי.

אבל יש אופציות נוספות

-שיום התופעה (מסתם ילד עצלן להפרעת קשב )

-מודעות ציבורית.

-השפעת המסכים

-דור שבו הפרנסה תלויה בהשכלה

-ועוד.

כל השערה כזו זקוקה למחקר רציני מאוד על קבוצות אוכלוסיה גדולות .מעקב של שנים וכו.

כתיבת ספר תאורטתי לא מוכיחה או מפריכה קשר בין משתנים.
ברכה | 26/02/2019
▾ דווח על תגובה זו  0 
8
אין על חיים דיין.  ל"ת
אביעד
15/02/2019
אביעד | 15/02/2019
▾ דווח על תגובה זו  0 
7
וואו.... ממש מובן ועשיר בתוכן יישר כח ל"ת
א.א
14/02/2019
א.א | 14/02/2019
▾ דווח על תגובה זו  0 
6
מקסים...
יהודית
14/02/2019
תמשיכו להעלות תכנים מחכימים
יהודית | 14/02/2019
▾ דווח על תגובה זו  0 
5
מדהים מעולה הרבה מאד אנשים חיכו לזה
יוסי ג
14/02/2019
תעשו סדרה איתם
יוסי ג | 14/02/2019
▾ דווח על תגובה זו  0 
4
גאבור מטאה על ADD
לא משנה
14/02/2019
המערב מייצר ADD

התמכרות לסמים אינה התוצאה השלילית היחידה של אותן טראומות וחוויות שליליות מוקדמות שעליהן מאטה מדבר. בספריו, הוא מקשר בין אותן חוויות מוקדמות בהתפתחות הילד, עם הלחצים שנלווים אליהן, לבין שורה של הפרעות ומחלות, מ-ADD ועד סרטן. מאטה, שלמד כמו כולם בבית הספר לרפואה שגוף האדם הוא מכונה שנפרדת מהרגשות, לא מאמין בתפיסה הרפואית המערבית שמנתקת בין הגוף לשכל. עבורו, השניים חד הם. התיאוריות שלו לגבי המקור להיווצרותן של הפרעות קשב וריכוז הפכו אותו למפורסם בקנדה עוד לפני שהחל לכתוב על התמכרויות.

״בחמשת החודשים הראשונים לחיי, סבַי נהרגו באושוויץ. באותו ערב, החלב של אמי מתייבש. היא לא יכולה להניק כי היא מדוכאת, לחוצה, מפחדת, מבועתת. אם אני כרגע אתקוף אותך, אתה יכול לצעוק עלי להפסיק, אתה יכול לעזוב, אתה יכול לבקש עזרה. אבל מה אתה עושה כשאתה לא יכול לברוח, לא יכול להילחם חזרה, לא יכול לבקש עזרה? כמנגנון התמודדות, אתה הולך פנימה. אתה מתנתק. עכשיו, מה קורה אם אתה עושה את זה בזמן שהמוח מתפתח? זה המקור ל-ADD שלי״.

כדי להמחיש את התיאוריות שלו על המקור ל-ADD, משתמש מאטה בדוגמה של ווינדזור, אונטריו. העיר, ששוכנת מעבר לנהר מול דטרויט, היא מרכז של תעשיית הרכב. ״ב-2009-2008״, הוא אומר. ״מספר הביקורים של ילדים במרפאות לבריאות נפש עלה ב-50% בווינדזור. למה? כי היה משבר בתעשיית הרכב. ההורים היו לחוצים, אז הילדים היו לחוצים. מה עושים? מסממים את הילדים״.

אתה נגד תרופות פסיכיאטריות?

״בהחלט לא. השתמשתי בעצמי בתרופות נגד ADD ובתרופות אנטי־דיכאוניות, והן עזרו לי. אבל זה לא צריך להיות הטיפול הראשון, אף פעם לא צריך להיות הטיפול היחיד ואני חושב שאנחנו משתמשים בהן יותר מדי. הסיבה היא שאנחנו רואים ADD כמחלה, ולא כבעיה התפתחותית. במקום לטפל בסימפטומים, מה שאנחנו צריכים לעשות זה לחשוב איך עוזרים לאדם להתפתח. אבל זאת שאלה לטווח הארוך. תרופה זה מיידי, ואנחנו נוטים לחשוב לטווח קצר״.

בעשורים האחרונים חלה עלייה חדה במספר האבחונים של הפרעות קשב וריכוז בעולם המערבי. לדברי מאטה, יש לכך סיבה, והסיבה היא החברה המערבית עצמה. ״בקנדה מספר המרשמים לתרופות לטיפול ב-ADD עלה ב-43% בחמש השנים האחרונות. בארצות הברית יש שלושה מיליון ילדים על תרופות. 15% מהילדים מאובחנים כסובלים מ-ADD. אם זאת מחלה גנטית גרידא, לא צריך לראות מספרים כאלה. אבל מה אם זה נוצר כתוצאה מלחץ חברתי; מכך שארצות הברית היא חברה שקשה לחיות בה; שאנשים חסרי ביטחון; שהורים לחוצים וששיעור הגירושים עולה על 40%; שיש מאבק כלכלי והתנפצות של תחושת הקהילה?״

הורים כיום הרבה יותר מודעים לצורכי הילדים, לרגשות שלהם. הם מחבקים כשהילד בוכה, וקוראים ספרים כמו שלך כדי לגדל אותם ללא טראומות. ועדיין נראה שהתרבות המערבית רק מייצרת עוד ועוד צורות של התמכרויות ובעיות. איך אתה מסביר את זה?

״הסיבה שאנשים קוראים ספרים שלי ושל אחרים היא בדיוק בגלל שיש לנו כל כך הרבה בעיות. הבעיות כל כך גדולות, שהם צריכים לחפש פתרונות. בספרי ׳אחזו בילדיכם׳ אני מסביר שבני אדם מעולם לא נועדו להיות מגודלים על ידי אבא ואמא. זה לא היה הבסיס של האנושות. הבסיס של החברה האנושית היה השבט, המשפחה המורחבת, הקהילה. לילדים היו הרבה מבוגרים להתחבר אליהם. כך התפתחנו כבני אדם. הילדים בישראל העתיקה לא גרו במשפחות גרעיניות, הם גרו בשבט״.

בישראל המודרנית דווקא ניסו לשחזר את הרעיון הזה, בקיבוצים. זה לא הלך.

״כי לקחו את הילדים מההורים. מה שאני אומר זה שבחברות שבטיות הילדים גדלו עם ההורים ועם מבוגרים אחרים. היתה הרגשה של קהילה, של קשר. ההורים הצעירים לא נשאו באחריות לבדם. ואז הגיעה החברה המודרנית, והשבט, הקהילה, השכונה - כולם נעלמו. גם המשפחה המורחבת. אין קשר דורי יותר. ההורים צריכים שניהם ללכת לעבודה, הם לא עם הילדים כל היום, אז איפה הם? עם ילדים אחרים״.

זה בהכרח דבר רע?

״הילד האנושי הוא הכי פחות בוגר, הכי תלותי וגדל בקצב אטי יותר מכל יונק. תקופת התלות שלנו הרבה יותר ארוכה. המוח של הילד לא יכול להתמודד עם זה שאין עם מי לתקשר. כשההורים לא שם, הילד מתחבר למי שכן שם - ילדים אחרים. כמו בקיבוצים. הבעיה היא שילדים לא יכולים לספק זה לזה את התמיכה הזאת, אז הילדים שלנו גדלים חסרי ביטחון״.

מהג׳ונגלים של האמזונס
לא משנה  | 14/02/2019
▾ דווח על תגובה זו  0 
3
כנסו
אנונימי
14/02/2019
כאחד ש"נהנה" מהפרעת קשב קשה..

מאוד שמחתי לראות שמסקרים את הבעיה הכי גדולה של הריטלין
אנונימי, IL | 14/02/2019
▾ דווח על תגובה זו  0 
2
אנא הורידו את הרמה
יוסף
13/02/2019
הם מדברים כמו ישיבה פדגוגית ולא בתור תוכנית לציבור הרחב.
יוסף | 13/02/2019
▾ דווח על תגובה זו  0 
1
שידור ילדי רטלין
אברהם
13/02/2019
כל הכבוד שהבאת דבר כלכך חיובי שתורם הרבה לחינוך הילדים ישר כח תודה
אברהם  | 13/02/2019
▾ דווח על תגובה זו  0 
רוצה שהתגובות שלך יעלו אוטומטית? הירשם כעת ל"כיכר השבת"
סקר
 תוצאות