תאריך:  ד' באדר א' תשעא 2011-02-08
אורך: 08:15
הרב עובדיה יוסף הביע דיעה נחרצת ותקיפה נגד שיעור החזו"א: "כל הרבנים האשכנזים אמרו לנהוג כמו בירושלים, אבל הוא נשאר בדעתו... אנחנו לא שומעים לו, ולנו יש את הרמב"ם... מה הוא ישנה לנו, הוא לא יודע מה זה דרהם, לא ידע, שיגיד לא ידעתי, אבל לבוא לכפות עלינו דיעה משובשת, דיעה לא נכונה"
דוא"ל שלך: דוא"ל של החבר:
הערות:
תגובות
שימ/י לב! תגובתך תאושר אוטומטית ולא תעבור סינון של העורך. אנא קרא/י את התגובה שוב לפני השליחה! במידה ותגובה זו תימחק בגלל ביטויים לא הולמים והכפשות, תחסמ/י אוטומטית ע"י המערכת ולא תוכל/י יותר להגיב במנגנון זה.
זית | 12/08/202158
קמיצה של מנחה היא לא פחות משני זיתים לפי ההלכה. איך זה מסתדר עם גודל הזית של החז"א?
▾ דווח על תגובה זו  0 
יוסף הרוש | 12/11/201457
הרב עובדיה, למרבה הצער, זילזל בכל מי שלא חשב כמותו. להלן אוסף התבטאויות מפיו של הרב עובדיה, על גדולי הדור ורבנים שונים:

● על מרן החזון איש זצ"ל: "זה לא חזון איש, זה חזון אשה" (דרשה, מופיעה בדיסקים של מעדני מלך, דיסק 2 שיעור 13).

● על גדול הפוסקים הספרדיים, מרן הרב בן ציון אבא שאול זצ"ל: "עשה עצמו שלא ידע את יוסף... ושרא ליה מריה (יסלח לו אלוקים)... וכל פלפולו של האור לציון אין לו שחר" (יביע אומר חלק ט). על ספרו אמר: "זה לא אור לציון, זה חושך לציון" (דרשה).

● על מרן הגאון המקובל האלוקי, מרן הרב מרדכי אליהו זצ"ל: "זה לא תלמיד חכם אומר דברים כאלה - זה בושה וחרפה לומר דברים כאלה. דברים תמוהים מאוד. כבר כתבתי בספרי נגד זה" (דרשה).

בספר (חזון עובדיה ט"ו בשבט) מכנה הרב עובדיה את הרב אליהו "אחד המתיימר להיקרא 'רב'", ובהתייחס לפסק הלכה של יריבו ההלכתי הוא מוסיף בלעג "לא יאומן כי יסופר וכל השומע יצחק לו".● על ראש אבות בתי הדין של העדה החרדית, מרן הגאון הרב משה שטרנבוך שליט"א: "אחד, שמו שטרנבוך, שמעתם עליו? זה שטרנבוך חיבר ספר, נגד אלה שהולכות עם מטפחת. אלא, צריך ללכת עם פאה נכרית. איזה שוטה, איזה בהמה... זה בן אדם לא נורמלי" (מתוך דרשה מוקלטת שהתפרסמה ברבים. הנ"ל מכוון גם כלפי החזון איש, הגר"ח קניבסקי, הגר"ש משאש, הגרב"צ אבא שאול, הגרמ"י לפקוביץ, הגר"ב זילבר, הגר"מ גרוס, מוהרא"ש, הרבי מליובאוויטש, הגר"י קאפח, ועוד רבים שאחזו בדעה זו שצריך ללכת עם פאה).

● על הרב יצחק רצאבי שליט"א, מפוסקי יהדות תימן: "והנה גם הלום ראיתי ל"אברך אחד" בשם ר' יצחק רצאבי... שמכרכר בכל עוז להחזיק במנהג שנהגו קצת מיוצאי תימן".

● על הרב יצחק ברדא שליט"א: "הרהיב עוז לצאת נגד מרן... וכבר היכה הגר"ש משאש על קודקודו... וידעתי בני ידעתי כי הנ"ל עומד במרדו וממשיך לפסוק גם בעניינים אחרים נגד פסקי מרן השולחן ערוך, וכל יראי ה' יתרחקו מהוראותיו" (חזון עובדיה, חנוכה).

● על הרב אליהו תופיק שליט"א: "אברך אחד... לא זכה לשמש כל צרכו, שיצא בספרו 'קול אליהו' לחתור אחר ספרי 'יביע אומר' אשר טפחתי ורביתי בעמל ויגיעה והוא כאפרוח שלא נפתחו עיניו... נער בער... כל מה שכתב האברך הנ"ל דצווח ככרוכיא על דברינו, דבריו מהבל ימעטו ובמקום שעמד לא ישב... והוא כמתלהלה יורה זקים" (יביע אומר).

● על האברך הרב דוד טהרני אמר הרב עובדיה כי מדובר ב"תלמיד המבעט ברבותיו".

● על הרב אמנון יצחק שליט"א, מזכה הרבים: "הקדיח תבשילו. אין לו יראת שמים. הוא קורא את עצמו חכם. חושב את עצמו גבוהה גבוהה, שהוא מנהיג, צריך לדעת שהוא מתייהר והקדוש ברוך הוא משפילו" (דרשה).

● על מרן הראשון לציון, רבי שלמה משה עמאר שליט"א: "אדם מכניס סכין בלב חברו ואומר עשיתי לשם שמים... הוא היה פה והבטיח לי שהוא יתמוך במועמד שלי לרב הראשי. אדם שכותב שהוא קטן ונבזה ומודיע בהכנעה שכל מה שהוא עשה זה רק לשם שמים, כותב לי שהוא עשה לי את זה רק בתנאי שלא תוקן עד הרגע האחרון, הוא מסכים לשמוע לי אבל הוא עושה לי תנאים, מה זה?"

● על הרב דוד סתיו - רב היישוב שוהם: "אין לו יראת שמים בכלל... אין לו חלק לעולם הבא... מסוכן ליהדות, מסוכן לרבנות, מסוכן לתורה... אדם רשע" (דרשה).
▾ דווח על תגובה זו  0 
ינון כהן | 08/04/201156
אני אוהב את הגר‏"ע אהבת נפש וכל המלעיגים עליו כדאי להם שיחזרו בעצמם כי אם לא שידעו שנשיכתם נשיכת נחש וכו‏'‏

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)

לכל הגולשים הנכבדים! בל נחשוב אנו לדבר ח"ו על גדולי עולם בימינו אנו וגם אז,

לגדולי הדור יש זכות דיבור, לא לנו! גם הראב"ד היה יוצא בהתקפות חריפות ביותר על הרמב"ם, הרבה יותר ממרן, אף אחד לא התרגש יותר מדאי הרמב"ם נישאר הרמב"ם והראב"ד נישאר הראב"ד, אין זה הוריד מגדולתם כמלא נימא,

"כך היא דרכה של תורה"...
▾ דווח על תגובה זו  0 
דוד כהן | 21/02/201155
אני אוהב את הגר‏"ע אהבת נפש וכל המלעיגים עליו כדאי להם שיחזרו בעצמם כי אם לא שידעו שנשיכתם נשיכת נחש וכו‏'‏

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
▾ דווח על תגובה זו  0 
נחמן | 12/02/201154
▾ דווח על תגובה זו  0 
יוני | 14/02/2011 
אל תשכח שחסידים לא שומרים הלכה
▾ דווח על תגובה זו  0 
יצחק | 11/02/201153
▾ דווח על תגובה זו  0 
י | 10/02/201152
▾ דווח על תגובה זו  0 
תלמיד חביב | 10/02/201151
הרי הגר"ע חי בדורו של החזו"א, אז למה תמהים פה כיצד חולק עליו?
▾ דווח על תגובה זו  +2 
דני | 10/02/2011 
חבל לראות שהרב מזלזל כך ברבנים אחרים, אני בטוח שהרב תלמיד חכם, אבל לא הייתי רוצה שהילדים שלי ילמדו ממנו איך להתיחס לבעלי דעות שונות, במיוחד שכולם התכוונו לשם שמיים.
▾ דווח על תגובה זו  0 
חיד"א | 11/02/2011 
▾ דווח על תגובה זו  -1 
אני מחיתי | 11/02/2011 
▾ דווח על תגובה זו  +1 
ירושלמי | 10/02/201150
ידוע כי הגרש"ז אויערבך מגדולי הפוסקים בדור החולף, פוסק 86 לקידוש. ובכלל רק החזון'אישניקים פוסקים שיעורי חזון איש, ורוב מוחלט של עמך ישראל מגדולם ועד קטנם, שותים 86 לקידוש ותו לא.
▾ דווח על תגובה זו  0 
רבי חיים נאה | 10/02/201149
למי שמתעניין באמת חובה לקנות את הספר

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
▾ דווח על תגובה זו  0 
דובי גלעדי | 10/02/2011 
ולאחר שיקרא את הסיפור, יעיין ב'אבני צדק' של ר' חיים נאה.
▾ דווח על תגובה זו  0 
המגיב | 10/02/201148
▾ דווח על תגובה זו  -2 
המגיבה | 10/02/2011 
▾ דווח על תגובה זו  +2 
חלי | 10/02/2011 
ויש הבדל. חפשי בויקיפדיה.. או באבן שושן..
▾ דווח על תגובה זו  -1 
מלמד | 09/02/201147
כמדומה שהרב שכח/התעלם/לא עיין

החזו"א לא המציא שום דבר, זה ויכוח ישן בדעת הרמב"ם והראשון שהעלה את הבעיה היה הנודע ביהודה, הוא הכריע לחוש מספק לשיעור אגודל של 2.5ס"מ ומכאן השיעורי נפח הוכפלו, כך פסקו גם הגר"א החת"ס וגם המשנ"ב, החזו"א רק הכריע שאין לנו רשות להקל במקום שהם החמירו.

החזו"א הכיר את הדרהם היטב, הוא מתיחס אליו בספרו וכותב שא"א לסמוך על זה כי היו מידות שונות בדרהמים

הרב עובדיה מתנהג לא לפי כבודו ומעלתו כשהוא מזלזל בגדולים מדורות קודמים
▾ דווח על תגובה זו  -1 
בת טובים | 10/02/2011 
פישששששששששששששששש המלמד מוכיח את גדול הדור איזו חכמה אדירה אשריך שנתפסת בבזיון תלמיד חכם ועוד גדול הדור המלמד מכניס ראשו בין ההרים ענקקקקקקקקקקקקקקק! הצחקת אותי יאהבל.
▾ דווח על תגובה זו  +1 
עץ 50 אמה | 09/02/201146
▾ דווח על תגובה זו  +1 
shaul | 09/02/201145
גם בגביע של ה"חפץ-חיים" לא היה שיעור חזון איש...

ומסופר שגם אחיו של החזו"א הרב שאול קרליץ לא נהג את החומרות של אחיו.

וסתם יהיה נחמד עם מחלוקת הילכתית לא תהפוך לבלגן של אשכנזים נדג ספרדים ולהפך.
▾ דווח על תגובה זו  0 
מנחם בורוכוב | 09/02/201144
▾ דווח על תגובה זו  +1 
משה שפירא | 09/02/201143
▾ דווח על תגובה זו  +1 
א. י. | 09/02/201142
אני מוחה על כבודו של החזון איש, מגדולי הפוסקים של העם היהודי, שמדרגתו כמדרגת תנא!
▾ דווח על תגובה זו  -1 
י. | 09/05/2012 
יש כאן ויכוח גדול, וקושיות חזקות.

סליחה וכל טוב
▾ דווח על תגובה זו  0 
חלי | 10/02/2011 
▾ דווח על תגובה זו  +1 
המשקיף | 09/02/201141
ההתבטאויות

הקמפיין ההיסטורי של הרב עובדיה קשוח ורווי מאבקים, ולשיאיו הוא מגיע בעיקר מול שלוש עדות עיקשות במיוחד: המרוקאים, התימנים והעיראקים, בני עדתו של הרב עובדיה.

המרוקאים שסירבו לציית לדרישתו הבלתי מתפשרת לוותר על מנהגיהם הייחודיים חטפו כבר בעבר מקלחות של צוננים מהרב. "אנשים עקשנים שבאו ממרוקו", הוא תקף אותם בדרשה לפני ארבע שנים. "הם חושבים שהמנהגים שלהם הם הלכה למשה מסיני", והוסיף עקיצה: "כתוב 'כי מציון תצא תורה'. הם במקום הפסוק הזה כתבו'כי ממרוקו תצא תורה'".

לפני כשנה קבע הרב עובדיה כי מנהג מרוקאי שמאחוריו עומדים חשובי רבני העדה מסתמך בעצם על מנהג עממי, "דלת העם", ואמר : "חביבי, יש לך כל הפוסקים האלה, מה מרוקו? אנשים מדלת העם הם יחלקו על הפוסקים האלה? ". לאחר מכן הוסיף: "זה סתם עקשנות להגיד 'מרוקו, מרוקו'. מה , מרוקו ירדה מהשמים? צריך להיות מנהג שזה על פי ההלכה". אפילו נגד המנהג המרוקאי להתנשק בבתי הכנסת, פסק הרב כי "מנהג זה אינו נכון לפי ההלכה ומצווה לבטלו". הפסיקה פורסמה בהבלטה לפני כחודש במוסף התורני "עונג שבת" המצורף לבטאון ש"ס "יום ליום" ועוררה גם אז תרעומת.

בדרשה כעוסה במיוחד שנשא לפני שש שנים נזף הרב במרוקאים המסרבים לקבל את שיטתו ההלכתית. "לך למרוקו", אמר , "תעשה שמה מה אתה רוצה. בארץ ישראל קיבלנו הוראות מרן. מחר יבוא לי אחד מכורדיסטן יגיד לי'בכורדיסטן היינו לובשים נעליים ביום כיפור' -אז אני אצטרך לפסוק כמו כורדיסטן? אני יש לי מרן. מה אכפת לי מכורדיסטן? יבוא אחד יגיד לי 'בבוכרה היינו עושים ככה', 'בטושקט היינו עושים ככה'. מה השטויות האלה?...יש לנו תורה אחת. באנו כולם לארץ ישראל ברוך השם כולנו תלמידיו של מרן. לא זזים מדבריו ימין ושמאל. לא תשמעו לאנשים שאומרים מנהג, מנהג, מנהג. לא שווה כלום המנהגים, כולם הבל וריק...כל אחד אומר לי'זה מנהג, זה מנהג, זה מנהג'. מה זה מנהג? מה זה אכפת לי? לעשות נגד מרן? חס ושלום. היה לא תהיה". בהזדמנויות אחרות אמר נגד קשי העורף הנאחזים במנהגי עדתם: "מנהג זה אותיות גהנם".

אבל כאמור, הרב עובדיה לא מסתפק במרוקאים. ממש לאחרונה התייחס גם לכורדים. הפעם, מסתבר, דווקא בורותם של הגברים הוציאה אותו מכליו. עפ"י עדותו, מסתבר כי השכלתם של הגברים הכרודים היתה דומה לנשים המרוקאיות: "איש שאכל ושבע יכול להוציא אישה (ידי חובה, בהקראת ברכת המזון - א.ב). אישה לא יכולה להוציא איש. יש לה בן, בן 13, 14, אבל מסטול - לא יודע לברך ברכת המזון. רוצה היא לברך לו? לא יכולה להוציא אותו ידי חובה. חייב לומר אחריה מילה במילה:'ברוך' -'ברוך', כמו הכורדים בזמנם שהיו אומרים, מסכנים לא יודעים להתפלל. היה צועק החזן (והם חוזרים אחריו - א.ב): 'ברוך' -'ברוך'. 'מודים' -'מודים'".

להגנתו של הרב ייאמר שהרב, עיראקי במוצאו כאמור, לא מפלה אף עדה. "עיראקים משובשים", אמר באחת מדרשותיו וכפי שהוא מעיד על עצמו:

"אני אוהב את כל העדות באופן שווה. יש לפעמים הלכות של עדות אחרות שנכשלים בהם ואני מביא עליהם. למשל העדות של הבבלים נכשלים בדבר אחד, כשעושים הדלקת הנרות בערב שבת, קודם מדליקים את הנרות ואחר כך מברכים...ואני אמרתי שהבבלים עושים בזה שלא כהוגן. אז אני שונא בבלים? אני בבלי בעצמי", אמר ומיד הדגיש את עיקר העיקרים שלו: "הלכה זה הלכה. הלכה לא פוחדת משום אדם".

היזדים

"הרב עובדיה יקלל אותי ביזדים", זו המנטרה של כל מי שמסביר את חששו לצאת בפומבי נגד הרב. וזה, אגב, למרות שדרשות מוצאי השבת מועברות כבר למעלה משנה בבית הכנסת בבניין מגוריו של הרב בשכונת הר נוף.

החשש הזה מהרב-עובדיה-יקלל-ביזדים מקיף את כולם: רבנים המעזים לחלוק על הרב הלכתית, ספרדים שמעזים להתארגן פוליטית נגד ש"ס או רק מותחים ביקורת על כשלונות מנהיגיה הפוליטיים, וגם אלה מביניהם שחולמים להקים ארגון כשרות שיתחרה בזה של בנו של הרב עובדיה, הרב משה יוסף, העומד בראש בד"צ "בית יוסף". ולחשש הזה יש סיבות טובות.

לפני חודשיים, למשל, יצא העיתון "ארבע כנפות", שהרב אמנון יצחק (המכונה "גדול המחזירים בתשובה" ) הוא הסמכות הרוחנית שלו, למתקפה נגד השתתפות הזמר יעקב שוואקי באירוע תורני שנערך בבנייני האומה בהשתתפות הרב עובדיה. לגמרי במקרה הגיע באותם ימים הרב עובדיה להעביר שיעור מיוחד בנושא השמיטה לישיבת "חזון עובדיה", שבה לומד בנו של הרב אמנון יצחק. בסיום השיעור נקרא תלמיד הישיבה הצעיר אל הרב עובדיה, וזה ביקש ממנו להעביר אזהרה לאביו. "תגיד לאבא שלך שאני מכבד אותו", סיפרו עדים לשיחה, "אבל אם הוא לא ישתוק, גם אני לא אשתוק".חיסול האופוזיציה

אבל לא רק באמצעות שידורי לוויין נפרע הרב עובדיה ממתנגדיו. מנהיגה הרוחני של ש"ס הוא יוצר תורני פורה שכבר הוציא למעלה מ 40 ספרים. ואלה, מתברר, משמשים במה מכובדת להתקפות על מתנגדיו. על הרב אליהו תופיק כתב הרב עובדיה, ושימו לב לעברית: "אברך אחד. . . לא זכה לשמש כל צרכו שיצא בספרו'קול אליהו' לחתור אחר ספרי 'יביע אומר' אשר טפחתי ורביתי בעמל ויגיעה והוא כאפרוח שלא נפתחו עיניו...נער בער...כל מה שכתב האברך הנ"ל דצווח ככרוכיא על דברינו, דבריו מהבל ימעטו ובמקום שעמד לא ישב. . . והוא כמתלהלה יורה זקים".

וזה עוד כלום לעומת מה שחטף הרב יעקב תופיק, רבה הספרדי של העיר החרדית ביתר עילית. לפני שש שנים הוא העז להוביל בבחירות בעיר מפלגה ספרדית שהתחרתה בש"ס. בהקלטה מיוחדת נגד הרב תופיק ונגד יד ימינו הרב דוד טהרני אמר הרב עובדיה כי מדובר ב"תלמיד המבעט ברבותיו" ואף ציטט נגד הרבנים המורדים את המימרה המפחידה מהגמרא "המורה הוראה לפני רבו חייב מיתה".

בספרו "חזון עובדיה חנוכה", שיצא לפני שנה, מכנה הרב עובדיה את הרב יצחק ברדא, אוטוטו יהודי בן 60, בכינוי "אברך צעיר" רק משום ש"הרהיב עוז לצאת נגד מרן והאחרונים". הקצף על הרב ברדא יצא בשל העובדה שחלק על פסיקת הרב עובדיה כי מועד הדלקת נרות חנוכה הוא ב"צאת הכוכבים".

לקינוח הקטע החריף כותב עליו הרב עובדיה: "וידעתי בני ידעתי כי הנ"ל עומד במרדו וממשיך לפסוק גם בעניינים אחרים נגד פסקי מרן השולחן ערוך, וכל יראי ה' יתרחקו מהוראותיו". לתואר המעליב "אברך אחד" זכה גם הרב יצחק רצאבי, מחשובי הרבנים התימנים בישראל: "והנה גם הלום ראיתי לאברך אחד בשם ר' יצחק רצאבי. . . שמכרכר בכל עוז להחזיק במנהג שנהגו קצת מיוצאי תימן".

אפילו על ידידו הקרוב וחברו משנות הנעורים בישיבת פורת יוסף הרב בן ציון אבא שאול, כתב הרב: "ונוראות נפלאתי על מה שכתב ידיד נפשי. . . ועשה עצמו שלא ידע את יוסף. . . ושרא ליה מריה (יסלח לו אלוקים - א.ב). . . וכל פלפולו של האור לציון אין לו שחר, והוא כדמעייל פילא בקופא דמחטא (מכניס פיל בחור של מחט) ".

קרב קטלני במיוחד מנהלת הנהגת ש"ס נגד הרב הספרדי השני בחשיבותו, ביוקרתו ובעוצמתו, הרב מרדכי אליהו. בין הרב עובדיה לבינו זורם הרבה דם רע, בעיקר מאז שנת83', כשהרב אליהו תפס את תפקיד הראשון לציון לאחר מה שנתפש כתרגיל הדחה של הרב עובדיה יוסף מכס הרב הראשי.

הרב מרדכי אליהו, המכונה על ידי חסידיו "מרן המקובל האלוקי", היה מקורב מאוד לזקן המקובלים הרב יצחק כדורי. אפילו מקורב יותר מהרב עובדיה. כשנפטר הרב כדורי לפני שנתיים הרב אליהו הוא שעשה לו את הטהרה. אשתקד, במלאת שנה לפטירתו, נערכה לו אזכרה שבה אמורים היו להשתתף גם הרב עובדיה יוסף וגם הרב מרדכי אליהו. המארגנים חשבו שמנעו תקריות משום שהקפידו-כפי שמקפיד כל מי שמזמין את שני הרבנים לאירוע שהוא מארגן-לסדר את העניינים כך שהרב עובדיה והרב אליהו יגיעו בשעות נפרדות. ש"ס לקחה על עצמה את מלאכת הוצאת המודעות והכל נראה בסדר. אלא שבסופו של דבר יכלו חדי העין להבחין בשני סוגי מודעות זהות לחלוטין זו לצד זו. באחת, שאותה הוציאה ש"ס, הושמט שמו של הרב אליהו, ובשנייה, שמיהרו להוציא אנשי החצר, הופיעו זה לצד זה בשורה הראשונה ובאותו גודל ובאותו תואר "מרן", שני הרבנים.

זה לא נגמר כאן. לקראת ט"ו בשבט בשנה שעברה יצא לאור ספרו ה41 במספר של הרב עובדיה, "חזון עובדיה ט"ו בשבט". בספר מכנה הרב עובדיה את הרב אליהו "אחד המתיימר להיקרא'רב'", ובהתייחס לפסק הלכה של יריבו ההלכתי הוא מוסיף בלעג "לא יאומן כי יסופר וכל השומע יצחק לו".

בדרשה סמוכה להוצאת הספר חזר הרב עובדיה ותקף את הרב אליהו באותו עניין ואמר: "זה לא תלמיד חכם אומר דברים כאלה - זה בושה וחרפה לומר דברים כאלה. דברים תמוהים מאוד. כבר כתבתי בספרי נגד זה"."אני עוד אצא נגדו"העלבונות המאוחרים כלפי העדה המרוקאית עוררו תגובות מעורבות. "לא קרה שום דבר. אנחנו יודעים שבענייני הלכה הרב לא רואה אף אחד ואין לו סנטימנטים לאף אחד", מייצג רב מרוקאי אחד את עמדת חסידיו המרוקאים הרבים של מנהיגה הרוחני של ש"ס. "אין ויכוח שהרב עובדיה הוא גדול הגדולים", אומר רב מרוקאי ש"סניק אחר שדווקא קנאי למנהגי העדה ולכן מוסיף: "אבל בשביל זה אתה יכול לרמוס עדה שלמה?" לטענתו, "הרב הוא יהודי צדיק, יהודי טוב, אבל יש סביבו מאפיה, שחושבים שאם לא פוסקים כמוהו מזלזלים בו. חס וחלילה. למה? כל החיים שלנו נחלוק בהלכה ונישאר ידידים. יש המון קושיות על הרב אבל אף אחד לא רוצה להתעסק איתו כי הוא ייצא עליו בלוויין".

אבל יש גם אופוזיציה מרוקאית חריפה הרבה יותר. "אני עוד אצא נגדו, אני לא עושה לו חשבון בכלל", הצהיר השבוע אחד מבכירי הבכירים של רבני העדה. "אני לא מפחד מהקללות שלו, הקללות שלו לא מגיעות לתקרה. לא מעזים לדבר בגלל שיש מאפיה. הוא רוצה להיות במקום מרן וזה לא בא בחשבון. הוא לא בדרגת מרן השולחן ערוך".

ומה קורה בשטח? האם בני העדה המרוקאית נענים לדרישות הרב עובדיה ומוותרים על מנהגיהם? "אף אחד לא נענה, הוא צועק ולא נענים לו. יש בעל בית על התורה? מה זה הדברים האלה? הוא יכול להגיד, יש עוד רבנים, הוא לא הרב היחידי".

הרבנים המותקפים עצמם אינם מגיבים. לפחות לא בפומבי. חלקם מבטיחים שעוד יבוא יום תשובה. אחדים, כמו תלמידי הרב בן ציון אבא שאול, מצהירים כי עוד ייצא לאור חיבור תורני שיעמת את תורת רבם עם זו של הרב עובדיה. בין התימנים יש כבר מי שהקימו בשקט את "מועצת מאורי התורה", פרפראזה על תואר הרבנים התימנים "מורי", ומבטיחים כי עוד יכריזו על עצמאות המועצה התימנית בראשות "מרן רבנו שלמה קורח שליט"א ראש וזקן רבני תימן", מול מועצת חכמי התורה של ש"ס שבנשיאות הרב עובדיה.

רק לאחרונה נתקלנו בזעם תימני למשמע דבריו של הרב עובדיה: "עכשיו באו לארץ ישראל.'כל ההולך ממקום למקום ואין דעתו לחזור'. תימנים דעתם לחזור לתימן? חלאס, הם באו פה. וכל אחד, ברוך ה', בני מקום ובני נחלה. ולכן, מכיוון שאין דעתם לחזור חייבים לנהוג כמנהג המקום. פה נוהגים כמו מרן. אין להם רשות ...".

במקרים ספורים בלבד אפשר למצוא רבנים המזוהים עם ש"ס שמגיבים ישירות על התקפות הרב עובדיה נגדם ואפילו בחריפות. כך, למשל, היוקרתי ברבני טוניס וראש ישיבת כיסא רחמים הרב מאיר מאזוז העז לכתוב לאחרונה, כהקדמה לדברים שבהם הוא חולק על הרב עובדיה: "הרב אהובנו ומאור עינינו. אך האמת אהובה יותר". הוא קובל על הדרך שבה דחה הרב עובדיה את אחת מפסיקותיו ותוקף: "ולא כמעללינו גמל עלינו, שאני הרימותי את כיסאו מעל לכיסא אליהו הנביא ואמרתי חכם עדיף מנביא. . . והרב ביקש מתלמידי לשעבר (הרב גולן אלוף) לכתוב נגדי". ועוד כותב, בביטחון עצמי גדול, הרב מאזוז-שלא בכדי מסומן כאחד מכוכבי העתיד הקרוב של רבני ספרד-על מחלוקתו עם הרב עובדיה: "ולא שאני מצפה שיסכים לדברי, לא הוא ולא זולתו, רק שדברי ודבריו יישארו לדורות הבאים".
▾ דווח על תגובה זו  +2 
לוי אוחיון | 09/02/2011 
מאמר ישן נושן, מאיפה שאבת אותו כעת?
▾ דווח על תגובה זו  0 
יוסף הרוש | 12/11/2014 
▾ דווח על תגובה זו  0 
ה' ירחם  | 27/10/2013 
מדובר במחלה קשה שהוא סובל ממנה, קנאה ושנאה נגד גדולי ישראל אותם הוא משמיץ בכל דרך. הוא ממוצא מזרחי וליתר דיוק מרוקאי, אך מתבייש ממוצאו והיה מת להיוולד אשכנזי ליטאי או לפחות חבדניק, וזוהי כל הבעייה, שאנשים שמתביישים ממוצאם הם הכי גרועים, הם לא טבעיים, ומפתחים מידות רעות, במקום שיתפתחו בצורה טבעית וחיובית, הם מפתחים שאיפות להיות מה שהם לא, ונלחמים נגד עצמם, דוגמת היהוודונים הואטו-אנטשימים.
▾ דווח על תגובה זו  0 
יאיר | 09/02/201140
לכל הגולשים הנכבדים! בל נחשוב אנו לדבר ח"ו על גדולי עולם בימינו אנו וגם אז,

לגדולי הדור יש זכות דיבור, לא לנו! גם הראב"ד היה יוצא בהתקפות חריפות ביותר על הרמב"ם, הרבה יותר ממרן, אף אחד לא התרגש יותר מדאי הרמב"ם נישאר הרמב"ם והראב"ד נישאר הראב"ד, אין זה הוריד מגדולתם כמלא נימא,

"כך היא דרכה של תורה"...
▾ דווח על תגובה זו  +2 
פרץ | 10/02/2011 
אותו דור.ולא זה בדיוק כמו הרפורמים
▾ דווח על תגובה זו  0 
יצחק | 09/02/201139
ציטוט מהכתבה:

לפנינו "ציטוטים" (כאילו) מתוך דברי הגר"ע יוסף: הרמב"ם אומר ש[רביעית] יין [לקידוש] זה 9 דרהם דהיינו 27 גרם.

ציטוט נוסף מהכתבה: כזית כותב הרמב"ם 9 דרהם 27 גרם, זה לברכה אחרונה פירות או לחם.

הציטוט המדויק מתוך דברי הגר"ע יוסף לגבי יין:

"רביעית זה 81 גרם. למה? כי בדקו וכו'. הכי גדולים של דרהם - שלושה גרם... 3 פעם 27, כותב הרמב"ם, יין זה 27 דרהם, א"כ 3 פעמים 27 = 81" (המספר 9 ש"ציטטתם" כלל לא מופיע).

לפי ה"ציטוט" שלכם, רביעית היא 27 גרם.

לפי הציטוט המדויק, רביעית היא 81 גרם.

רביעית היא 27 דרהם (לא גרם). הטעות שלכם נובעת כנראה מהמידות של כזית לחם או פירות שהוא 27 גרם (לא דרהם).

ישנם טעויות רבות ב"ציטוטים" ואכמ"ל. לכן יש לשמוע את ההסרטה ולא לסמוך כרגע על הכתב עד שיתוקן.
▾ דווח על תגובה זו  0 
יואב ז | 09/02/201138
למה לא תציינו את דעתו ההילכתית של מרן הרב בלי להוסיף צבע צהוב ולגרום להחטיא אנשים לדבר על רב זה או או אחר
▾ דווח על תגובה זו  0 
מוטי | 09/02/201137
כך לא מדברים על מרנן החזון איש והקהלות יעקב.
▾ דווח על תגובה זו  -1 
שמעון | 10/02/2011 
▾ דווח על תגובה זו  +1 
כגודל הטימטום | 03/05/2016 
▾ דווח על תגובה זו  -1 
מזועזע | 09/02/2011 
▾ דווח על תגובה זו  +2 
מירי | 09/02/2011 
▾ דווח על תגובה זו  -1 
חסיד | 09/02/201136
▾ דווח על תגובה זו  +2 
חסיד | 09/02/201135
▾ דווח על תגובה זו  +1 
לטאה לבנה! | 09/02/2011 
▾ דווח על תגובה זו  +2 
חסידה | 09/02/2011 
▾ דווח על תגובה זו  0 
תורה לשמה | 09/02/2011 
▾ דווח על תגובה זו  0 
גיא | 09/02/201134
למערכת כיכר השבת. הטקסט שלכם לא תואם את ההקלטה. ולדוגמא: בטקסט כתוב "רוב הכוס ישתה אותו, גם אם הכוס יש בו שיעור גדול ישתה רוב". שמשמעו רוב כוס גדולה. בוידאו הרב אומר שצריך רוב רביעית ולא רוב כוס גדולה.

כמו"כ בסוף הרב מביא דוגמאות בהקשר למידה להפרשת חלה, ומזכיר שזה מהרבה תקופות, גם הרמב"ם אמר 520 דרהם, ו-300 שנה אח"כ מרן כתב 520 דרהם, ו-100 שנה אח"כ גם נכתב שזה 520 דרהם, כך שלא ניתן לומר שהממשלות שינו את המטבע.
▾ דווח על תגובה זו  0 
יצחק | 09/02/2011 
מספיק שתוסיפו רק את המילה - "רביעית"

כך: "רוב הכוס ישתה אותו, גם אם הכוס יש בו שיעור גדול ישתה רוב>> רביעית".

בתודה מראש
▾ דווח על תגובה זו  0 
ליטאי אמיתי | 09/02/201133
מי שמהרהר אחרי מרן כמהרהר אחר השכינה אנחנו מתבטלים!!!!!!! אפילו האשכנזים לא יכולים לפסוק הלכה ללא ספרי מרן היביע אומר השם יאריך ימיו בטוב ושנותיו בנעימים ממשה עד משה לא קם כמשה וממרן עד מרן לא קם כמרן מנהיג ענק שבענקים הקבה חס על דור יתום והוריד לנו נשמה של תנא קדוש תודה לבורא עולם תודה תודה תודה תודה תודה תודה תודה תודה!
▾ דווח על תגובה זו  0 
קכבה | 03/05/2016 
▾ דווח על תגובה זו  0 
זלמן | 11/02/2011 
לא הותר לבזות את חכמי האשכנזים כדי להגן על כבודו של "מרן".
▾ דווח על תגובה זו  0 
אוריע | 09/02/2011 
ולדברי הבלע והשטנה שלך.

עפרא לפומך!
▾ דווח על תגובה זו  +1 
בת מלך | 09/02/2011 
אין כמו מרן יחיו הקנאים ויחזרו בתשובה!
▾ דווח על תגובה זו  -2 
אורי עומסי | 11/02/2011 
▾ דווח על תגובה זו  +1 
יאיר | 09/02/2011 
שקרן עלוב, תתן את הדין על ביזוי ת"ח. יש אצלנו האשכנזים ת"ח גדולים ביותר, ולא שמעת עליהם בכלל
▾ דווח על תגובה זו  0 
מיצי | 09/02/201132
את דעתו, או יותר נכון מנסה, על עדות המזרח כולן, בפרט התימנים.
▾ דווח על תגובה זו  0 
מיצי | 09/02/2011 
אבל אינני ספרדי ואני לא מעוניין להיות ספרדי. תימני זה תימני, לא עדות מזרח ולא מנהגי ספרד.
▾ דווח על תגובה זו  0 
חלי | 09/02/2011 
רוב בני הציבור הספרדים, אלו שלא מתביישים בספרדיותם, מעריכים, מוקרים, מודים ומעריצים את מרן. אין כאן שום כפיה!!
▾ דווח על תגובה זו  0 
מני | 09/02/2011 
משליטים את הדעות שלו בהלכה, כדי שישמעו להם בפוליטיקה ויצביעו ש"ס. מנוולים
▾ דווח על תגובה זו  0 
חלי | 10/02/2011 
▾ דווח על תגובה זו  0 
מיצי | 09/02/2011 
כיוונתי
▾ דווח על תגובה זו  0 
עיד | 09/02/201131
▾ דווח על תגובה זו  0 
אופיר | 09/02/201130
הצדיק ריב אי"ש מעולם לא כפה דעתו על שום אדם!!!
▾ דווח על תגובה זו  +1 
היסטוריון | 09/02/2011 
בפרי התורה שלנו וכתב זאת בספריו עד שחזר בו לאחר שהראו לו את כתב ידו של החתם סופר שכתב שהכתב הספרדי הוא הנכון ואינו כתב שכתב שבתאי צבי כפי שטען החזון איש.
▾ דווח על תגובה זו  0 
חלי | 09/02/2011 
מרן התייחס לבני ספרד, שלא ישמעו בקול החזו"א כיון שהוא לא פוסק להם. וכך יעשו. אין כאן שום ביזוי חלילה!
▾ דווח על תגובה זו  +1 
תמיהה | 09/02/2011 
▾ דווח על תגובה זו  0 
חלי | 10/02/2011 
▾ דווח על תגובה זו  0 
קובי | 09/02/201129
תמיד. בכל יציאה. בכל פסק הלכה הוא מנמק , מסביר ומפרט.

לעומתו.. הפוסקים שחולקים עליו, תמיד שולפים את פסקיהם מהראש, ובמקרה היותר מורחב, מצטטים איזה ספר אחד לרפואה

תיראו, פסקים של הרב עובדיה שליט"א.. מאות מקורות !

אין ספר שהוא לא מביא אותו בשיקול הדעת

אשרינו.. גדול וענק בתורה , שלא היה כמוהו בעם ישראל!
▾ דווח על תגובה זו  0 
יוספי | 09/02/2011 
רואים שאתה ילד מתלהב. הפוסקים האחרים שולפים מהראש? אין לך מושג קלוש על מי אתה מדבר, ילד.
▾ דווח על תגובה זו  0 
בת טובים | 09/02/2011 
▾ דווח על תגובה זו  0 
ס"ט | 09/02/201128
▾ דווח על תגובה זו  0 
אלחנן | 09/02/201127
▾ דווח על תגובה זו  0 
מכלוף בוזגלו | 09/02/201126
גם אם לא מסכימים איתו

אפשר וצריך לדבר עליו כעל תלמיד חכם בעל שיעור קומה

ומנהיג לרבים, גם אם הוא לא "פוסק הדור"
▾ דווח על תגובה זו  +3 
svs | 09/02/2011 
גם אם "לדעתו" הוא לא פוסק הדור
▾ דווח על תגובה זו  0 
חלי | 09/02/2011 
אלא "רב אחד" תלוי באיזו צורה אתה קורא את זה. מרן אף פעם לא זלזל באיש ובטח ובטח לא ברבנים.
▾ דווח על תגובה זו  0 
ומפני כבודו | 08/02/201125
מפני כבודו של הרב עובדיה לא אגיב, אבל רק אומר שכבודו במקומו מונח אבל לחז״א אין לו מה לחשוש מפני הרב, כי רק מצורת הדיבור על קדוש עליון אפשר להזדזע וחייבים בכבוד התורה, אם הרב לא מסכים שיגיד אני חושב הפוך ואחרת וזה שיטתי ושיטת יוצא ספרד ואנשי ירושלים אבל לפתוח פה נגד גדול שאינו יכול אפלו לענות מה זה הדיבור הזה ואני רק כותב דברים קצרים מפני כבוד תורתו של הרב עובדיה ומקוה שבזה יצאתי די חובת מחאה
▾ דווח על תגובה זו  -1 
צא ולמד | 09/02/2011 
יותר מהחזון איש,גדולי הדור הקודם התיחחסו למרן הרב עובדיה כאחד התנאים,
▾ דווח על תגובה זו  0 
בת טובים | 09/02/2011 
עובדה שרק אשכנזים מגיבים.
▾ דווח על תגובה זו  -1 
מקור בכיר | 09/02/2011 
כל מה שהרב אומר חייב אישור משימון אחרת החונטה הציונאצית תמצא איזה עוזרת שעבדה אצלו ונתנה לערבים אינפורמציה איך לרצוח את הרב .

בדרך כלל מוצאים את כל אלה שרוצים ברעתו של הרב לפני הכרעה מדינית שש'ס היא כף המאזניים.

איך אמר הפרסי ,הציונים הם קומץ של רוצחים .

אז לא לשפוט את הרב ,שימון מדבר מגרונו.
▾ דווח על תגובה זו  0 
raz2000 | 09/02/2011 
והשאגת אריה כיצד התבטא כלפי בני פלוגתא ?

ע''ז נאמר את והב בסופה :
▾ דווח על תגובה זו  +1 
חלי | 09/02/2011 
במשך כל השנים, הספרדים הרגישו/מרגישים סוג ב', דחויים, לעומת אחיהם האשכנזים. ולכן מרן מנסה כמה שיותר להעלות להם את המורל. שידעו שגם לנו יש גדולי עולם משל עצמנו. השיעור לא מיועד לליטאים. ההלכות שמרן פוסק שם הם לבני ספרד. (אין האמור לעיל חולק על דברי מרן שאמר שמי שדר בא"י צריך לנהוג על פי פסקי מרן הבית יוסף) מרן הרב עובדיה לא מזלזל באף יהודי חלילה. ובטח שלא בגדולי תורה.
▾ דווח על תגובה זו  -1 
איש | 08/02/201124
העכבר ומי החור?
▾ דווח על תגובה זו  0 
ת"ח | 08/02/201123
▾ דווח על תגובה זו  +1 
דני | 08/02/201122
גרם היא מידת משקל, כזית היא מידת נפח. כל שיעורי התורה נתנו במידות נפח, ולא במידת משקל, לכן כשמודדים נוזלים אפשר פחות יותר לסמוך על המשקל כי ההבדלים פחות גדולים, אבל כשמדובר במוצקים חייבים להמיר את זה לנפח.
▾ דווח על תגובה זו  0 
משה בליטאי | 08/02/201121
הלם וזעזוע מדברי הבלע ממנהיג הרוחני של ש"ס

(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
▾ דווח על תגובה זו  +4 
חיים בלבן | 09/02/2011 
הליטאים מתביישים בנושא מידות התורה, כיון שהפסידו במערכה ורק פוסקים בודדים נוטים לשיעורי חזו"א, בעוד כל העולם נוהג בשיעורי הגר"ח נאה.
▾ דווח על תגובה זו  0 
יהודי | 09/02/2011 
שהוא הקטין את השיעור של "שמינית שבשמינית" גאוה שמותר שיהיה לתלמיד חכם
▾ דווח על תגובה זו  +1 
בת מלך | 09/02/2011 
כנראה שלא למדתם מספיק!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
▾ דווח על תגובה זו  0 
בן הארץ | 08/02/201120
בבקשה קצת דרך ארץ לחזון איש! ההשוואה העם הארצית ל"פוסקים שלנו" מגוחכת! גדולי עולם לפני שלש דורות [שקטנם עבה מ"פוסקי דורנו"], כופפו ראשם בפני החזון איש. ואמנם דעתו של מרן הגר"ע ידועה, וכמו"כ גם אחרים חלקו על החזו"א. אבל אתם, הכותבים והמגיבים, שלו נעליכם לפני שאתם מדברים על מרן זיע"א!
▾ דווח על תגובה זו  +2 
משה דוידזון | 09/02/2011 
מרן העמיד זה מול זה - הרמב"ם והחזו"א, אז כמו מי הלכה לדעתכם?
▾ דווח על תגובה זו  +1 
בני ברק | 10/02/2011 
▾ דווח על תגובה זו  0 
יוסף | 08/02/2012 
שלא רבים הכירו בזמנו.
▾ דווח על תגובה זו  0 
אליהו  | 08/02/201119
צפיתי במלא הקטע ופשוט התענגתי מסדר הדברים של מרן.

הכל כמנח בכיסתיה ממש.

מומלץ לכל אחד לצפות במלא הקטע ולינוק מעט קדושה.
▾ דווח על תגובה זו  +1 
חומרא בעלמא | 08/02/201118
(נשלח באמצעות כיכר השבת בסלולרי)
▾ דווח על תגובה זו  +1 
איש יהודי | 08/02/201117
יש דיסקים של מעדני מלך.

קחו דיסק 2 שיעור 13 תישמעו את מרן מדבר על החזון איש .... אש וגופרית.... "חזון איש חזון אישה ...." תישמעו שם תיבהלו.... אבל דבריו אמת ויציב מי לנו גדול כמותו.....??????
▾ דווח על תגובה זו  0 
זליג | 09/02/2011 
יש דיסק זה בנט, ומדבר בהלכות פסח, ולא הצלחתי להבין היכן מדבר על החזו"א. באיזו דקה?
▾ דווח על תגובה זו  0 
ישראל | 08/02/201116
הרב מסביר את פסק ההלכה שלב אחרי שלב בנוי לתלפיות. אך אלו המתיימרים לחלוק עליו פוצחים בפשקווילים משתלחים, במקום להשיב דבר דבור על אופניו.
▾ דווח על תגובה זו  +2 
מנחם | 08/02/201115
▾ דווח על תגובה זו  +2 
יהודה | 08/02/201114
לא מכבר יצא ספר המבאר את המחלוקת, בצורה סיפורית קלילה יחסית.
▾ דווח על תגובה זו  0 
שמעון פויזנר | 09/02/2011 
נודע בשיעורים ובו תולדות הגרא"ח נאה.
▾ דווח על תגובה זו  +1 
יהודה טולדנו | 08/02/201113
עם כל הכבוד לגאון רבבי עובדיה יוסף-למה לזלזל באשכנזים וביחוד בגדולים שהם גדולים גם לנו הספרדים? אם דעתו לחלוק, זו זכותו וחובתו-אבל זילזול?!

האם הפוסקים האשכנזים אינם סומכים ומביאים את דעות הספרדים? חללילה! בודאי שכן!

ואם אנו קיבלנו פסק מרן, מדוע איננו כותבים סת"ם כדעתו???

ועוד הלא מרן מחמיר בשביעית-ומה קרה כאן שכבוד תורתו מקל? היכן "אנו קיבלנו פבסק מרן?

ועוד כהנה וכהנה- אני איני בכלל במדרגה לחלוק על הגאון הגדול רבי עובדיה יוסף שהקב:ה יאריך ימיו ושנותיו-אבל גם איני יכול לקבל זילזול כזה, וביחוד לעמך- מה יחשבו? האם אין הצר רואה בנזק המלך?

הרי בודאי שכונתו לשם שמים אבל...

מה נאמר ומה נדבר

על זה נאמר "והיתה משוגע ממראה עיניך אשר תראה" ביאר רע"א, עינים אלו עיני העדה, ואנו נעמוד משתוממים ותמהים על איך שמתנהגים, הקב"ה ירחם על עמו!

בכאב לב

יהודה טולדנו
▾ דווח על תגובה זו  0 
Pinny | 07/03/2011 
בודאי שכן? אתה חי פה? זילזול? אין יותר זילזול מהזילזול של "הגדולים" האלה בגדולים שלנו לדורותם.למה דיברי החזו"א הלכה למשה מסיני?

כאב הלב על ספרדי כמוך.

Pinny.D
▾ דווח על תגובה זו  0 
פרץ | 10/02/2011 
▾ דווח על תגובה זו  -1 
תמה | 08/02/201112
▾ דווח על תגובה זו  +1 
מבין דבר | 08/02/201111
אשרי הדור אשר ראה פניו.
▾ דווח על תגובה זו  0 
משה | 08/02/201110
▾ דווח על תגובה זו  0 
חיים | 08/02/20119
▾ דווח על תגובה זו  0 
נאה | 08/02/20118
תראו בספרים שיעורי ציון של הרב נאה, ובתגובה כותב הסטייפאלער בספרו שיעורין דאורייתא, מה שכותב הש"צ, ומגיב הרב נאה מה שכותב השד
▾ דווח על תגובה זו  +1 
חיליק | 08/02/20117
אז למי נשמע עכשיו??? בימי התלמוד היה משקולת וגרמים?? הרי הכל היה לפי הערכה גסה!
▾ דווח על תגובה זו  0 
יוסי | 08/02/20116
▾ דווח על תגובה זו  0 
אוהב מרן | 08/02/20115
שיש לנו רבי כזה : קוראים לה הרב עובדיה
▾ דווח על תגובה זו  +1 
ס"ט | 08/02/20114
רק גדול אמיתי ענק התורה ממש יכול להם מבלי לחשוש מנחת זרועם של בריוני בני ברק הידועים עוד ינובון בשיבה
▾ דווח על תגובה זו  0 
חרדי שפוי | 08/02/20113
הליטאים שוטפים את המח שהחזו"א הוא פוסק הדור ואין עוררים אחריו ובשטח כולם הולכים לפי הרב נאה החבדניק
▾ דווח על תגובה זו  0 
איילוש | 08/02/20112
פאר הדור והדרו

לא חת מפני איש

גאווה לגדול דור אמיתי שלא זז מהאמת

אשרנו שיש לנו מהיג כזה

הקב"ה יאריך ימיו על ממלכתו עד ביאת גואל צדק

ועד בכלל..
▾ דווח על תגובה זו  +1 
raz2000 | 08/02/2011 
▾ דווח על תגובה זו  +2 
מצטרף | 08/02/2011 
▾ דווח על תגובה זו  +1 
ליטאי מפוכח | 08/02/20111
נראה מה יש לכם לומר

נראה עד לאן צביעותכם תגיע כשתגנו את מרן על פגיעה בגדולי ישראל

ועל הוצאת שם רע

ועל ביזוי ת"ח

נו עזי פנים בואו נראה אותכם עכשיו
▾ דווח על תגובה זו  0 
יהודה | 09/02/2011 
אינני רואה שהתפכחת-עזי פנים? ואולי לך יש בושת פנים?

אולי! אבל שאתה לא תמחה על פגיעה בכבודו של החזון איש? נן, עלמא דשיקרא!

אתה אולי מחניף למשהוא? ח"ו, אתה כלי עושה שלום!

כל הכבוד!
▾ דווח על תגובה זו  -1 
ידעיה הפניני | 08/02/2011 
איזו תגובה מטומטמת
▾ דווח על תגובה זו  -1 
זכריה ליבוביץ | 09/02/2011 
איזו תגובה מטומטמת
▾ דווח על תגובה זו  +3 
svs | 08/02/2011 
▾ דווח על תגובה זו  -2 
רוצה שהתגובות שלך יעלו אוטומטית? הירשם כעת ל"כיכר השבת"