אאא

לאחר דיון סוער החליט בית המשפט המחוזי בחיפה לאסור על קיום ההופעה שהייתה אמור להתקיים מחר (שני) בחיפה לגברים בלבד עם הזמר מרדכי בן דוד, בנוסף השופט החליט לנזוף בעיריית חיפה, ובעירייה שוקלים לעתור לבג"צ.

השופט קובע בהחלטתו, כי "אין בפסק דין להביע עמדה כלשהי לגבי אופן התמיכה באירוע זה או אחר, ואין כל מניעה לתמוך גם באירועים לציבור החרדי ומוטב כי עיריית חיפה תלמד את הנחיות היועמ"ש ותפעל בהתאם".

עוד הוסיף השופט בהחלטתו, כי "החרדים בחיפה זכאים למימון פעילויות תרבות כמו כל ציבור אחר, אך ככל שמדובר בכספי ציבור, יש לפעול בהתאם לקווי הפעולה שהציע היועץ המשפטי לממשלה".

"כאשר סוגרים דלתות בפני נשים בשל תוכנו של האירוע, חייב להיות בסיס משפטי ועובדתי ראוי להחלטה שכזו. וזה לא הוצג על ידי העירייה".

השופט חייב בתשלום העתירה את שני הצדדים בשל זמן ההגשה של העתירה ואי צירוף מראש של כל המשיבים הרלוונטיים.

כזכור, מוקדם יותר היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע כי לא מצא סיבה מוצדקת לקיום האירוע של הזמר החסידי מרדכי בן דוד, בהפרדה, בעיר חיפה: "העירייה לא הציגה כל הצדקה". 

בהודעה שמסר מנדלבליט, בערב שבת, נמסר כי: "במקרה דנן, שבו מדובר על הופעה לגברים בלבד הנערכת ע״י הרשות המקומית ובכספי הציבור, נדרש בהתאם לאמות המידה כי תינתן הצדקה ברורה המתבססת על הבחנה רלוונטית עקב אופי האירוע.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"עם זאת, במקרה זה לא הציגה העירייה כל הצדקה של ממש לכך".

כזכור, בסיכום דיון מיוחד שנערך בלשכת היועמ"ש, נקבע כי הפרדה במופעי תרבות של רשויות מקומיות יכולה להיות מוצדקת בהתאם לשורת אמות מידה, שאחת מהן היא הקפדה על שיוויון חומרי בין המינים, קרי-הקפדה על תנאים שווים ביחס לגברים ולנשים.

עמדת היועמ"ש  הוגשה לבית המשפט באמצעות עורכת הדין איילה פיילס, פרקליטת מחוז חיפה אזרחי, ועורך הדין יוסף דאוד מפרקליטות מחוז חיפה אזרחי.

כזכור, עורכי הדין שמייצגים את מרדכי בן דוד בנוגע להופעתו המתוכננת בחיפה לגברים בלבד מסרו , ביום חמישי, ל'כיכר השבת' הערב (חמישי), כי אם בית המשפט יבטל את האירוע שמיועד לציבור בני הישיבות בחיפה ביום שני, הם ידרשו לביטול כל האירועים הדומים בקהילות המיעוטים בישראל.

"אנו נדרוש שבית המשפט יבטל את כל האירועים לשאר המיעוטים האחרים, כמו הערביים, הדרוזים, והצרקסים, ושאר האירועים שמותאמים לאכלוסיות של מיעוטים, לא נאפשר אפליה רק למיעוט החרדי",  הצהירו עורכי הדין וינשטיין וולפסון וד"ר שחר קטוביץ.