מסך הביתחרדיםחדשותמענייןיהדותמוזיקהברנז´האוכל ומתכוניםלמקרה שפספסתם‎MENדיגיטלבית וסטיילמשפחהמשפט בריאותכלכלה חנוך לנועררכבתיירותדעותוידאוצרכנות
חדשות

מחדל המנהרות

עמוס ידלין, ראש אמ"ן לשעבר: "דו"ח המבקר - חכמת הבדיעבד"

אלוף (במיל.) ידלין (צילום: באדיבות המצלם )

"השיח הציבורי הנוכחי עוסק בחיפוש אשמים, אני חושב שנכון לעסוק בהפקת לקחים באופן כזה שייושמו נכון בעימות הבא", מסביר ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי, ראש אמ"ן לשעבר (ביטחון)

  |  ד' באדר תשעז   02.03.17  19:04

אנו נמצאים כיום במצב אסטרטגי, צבאי ומדיני שדומה מאוד למצב ביוני 2014 לפני מבצע 'צוק איתן'. חשוב שבהנהגה הצבאית והמדינית יגבשו אסטרטגיה שונה, צבאית ומדינית כאחד, בכדי להשיג יעדים שיקדמו את הביטחון הלאומי של מדיניות ישראל.

דו"ח המבקר הוא דו"ח של 'חכמה בדיעבד', יש סוגיות אסטרטגיות חשובות שהתרעתי עליהן בזמן אמת ואינן נכללות בדוח המבקר: התארכות המערכה ל-50 יום, האופן בו פעולת צה"ל הייתה צפויה, אי זיהוי מרכזי כובד, פעולה ללא תחבולה או איגוף והאופן הלא מספק של הפגיעה בחמאס הצבאי.

ולבסוף התיקו האסטרטגי, האסימטרי, שהושג אל מול חמאס, וההתעלמות מהתעצמות עתידית של החמאס. דו"ח המבקר לא בדק את הנושאים החשובים הללו שבהם הכרח להפיק לקחים.

המבקר בחן בראייה צרה מאד רק את סוגיית המנהרות, בו בזמן שבמבצע היו בעיות קשות בהרבה, כמו הבנת כוונות הצד השני, תמרון קרקעי לא מספק, העובדה שלא הצלחנו להפתיע את האויב, וכן נפילתם של חיילים בשטחי כינוס במספרים שאינם נופלים מאלו שנהרגו סביב המנהרות.

באיום הכללי על מדינת ישראל, המנהרות אינן בצמרת האיומים. לפניהן ניצבים איום הגרעין האיראני, הטילים והרקטות של חיזבאללה שיכולים להגיע לכל נקודה בארץ, טילים כבדים עם ראשי נפץ כבדים, נשק כימי בסוריה, מטוסים ללא טייס ואיומים רבים נוספים.

איננו יודעים אם הקבינט הקדיש להם את הזמן הראוי לדיונים מעמיקים, ואם מערכת הביטחון הקצתה תקציב ואימנה את הכוחות להתמודד עם אותם איומים משמעותיים. יתרה מכך, המבקר בודק את ההתנהלות והידע של הקבינט אך לא את טיב ההחלטות אותן היה צריך לבדוק.

המבקר גם הצטרף לתכונה הפבלובית הישראלית שנקראת "כל כישלון מבצעי ומדיני - מקורו במחדל מודיעיני", ובכך מוכיח שאינו מבין את תפקיד המודיעין והאתגרים עמם צבא מודרני מתמודד במאה ה-21.

מפתיעה גם אי ההתייחסות להדלפות מהקבינט ובמיוחד להדלפת מצגת הרמטכ"ל שעסקה בכניסה הקרקעית לעזה. בהדלפות אלה נגרם נזק מודיעיני המהווה מתנה לחמאס. כראש אמ"ן לשעבר הייתי מאוד רוצה לקבל את הפרוטוקולים, המצגות ואופן החשיבה של דיוני צמרת החמאס, לפחות באותו אופן בו הועברו בהדלפות ובדו"חות בקרה הפרוטוקולים של הקבינט המדיני-ביטחוני לכל אויבינו.

אם רוצים שהקבינט יהיה באמת הגוף שמנהל את המערכות הצבאיות של ישראל, יש לטפל בנושא ההדלפות, ולהבטיח את יעילות, חשאיות ומיקוד הדיונים - כולל בדיקת פוליגרף לחברי הקבינט במקרה של הדלפה.

בשורה התחתונה, המבקר מצביע על שיח לקוי בין דרג מדיני לדרג צבאי, שיח אותו צריך לתקן. דו"חות מסוג זה אינם תורמים לתיקון אלא להמשך התייחסות המשתתפים לפרוטוקול, לטובת ועדות חקירה עתידיות.

לא החמאס ולא מדינת ישראל מעוניינים בעת הזו בעימות נוסף, אך זה היה המצב גם בקיץ 2014. ההידרדרות לעימות קרתה ויכולה לקרות שוב כתוצאה מהחלטות שהובילו להסלמה בלתי רצונית. עלינו להיות מוכנים להסלמה לא רצויה שכזאת ולקוות שצה"ל יסיים את הפקת לקחיו, כך שמערכה תסתיים ללא צורך בוועדת חקירה או דו"ח מבקר נוספים.

אלוף במיל' עמוס ידלין הוא ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי, בתפקידו הצבאי האחרון כיהן כראש אגף המודיעין (אמ"ן) ומאז שחרורו מצה"ל מכהן כראש המכון.

תגובות

42
משהו מוכן להסביר
משהו
הוא שמאלן או ימני????
41
ידלין רוץ לפוליטיקה
ידלין
40
צודק
צודק
צודק
39
אם המודיעין אכן אינו מדוייק
יצחקי
ואינו בעל משמעות אז למה להסתמך עליו כה הרבה
38
זה כבר לא עובד
שש
אנשי הקהילייה במרכאות תפסיקו להתחמק
הצג את כל התגובות
37
מנסים להתחמק מאחריות
שימי
36
מוסד המבקר מוסד מיותר
משלם מיסים
35
היה עברו יומיים
שס
משהו זוכר מהדוח הזה
34
ביבי שם פס על הדוח
ביבי
לצור על פי צלוחיתו
33
מי באמת חושב שיעזור הדוח
יונית
32
אולי תספר מה האינטרס שלך
דוד
31
וככה אתם רוצים לעשות שלום
שלום
30
רק בבקשה
חיותה
בלחימה הבאה תעזרו עוד קצת לחמאס ותפנו אותם לעמודים ספציפיים בדוח
29
כמה אפשר להרוס את המדינה
שלומי
28
אז מה אתם לא רוצים ביקורת??
קצין לשעבר
27
כתוב המאמר שטויות דובר
יוסי משיח
26
סוף סוף דברי חכמה
שזורי
25
יאללה אוגנדה
ריקלין
24
דברים נכונים אך עצובים
דוד לפידות
23
ניכרים דברי אמת
חיים הורביץ
הכותב לפי מה שאני בדקתי איש שמאל ואם כתב נגד המבקר שתקף את ביבי אזיי דבריו הם דברים נכונים כנים ונראה שנכתבו מתוך הבנה עמוקה של המערכת.

יישר כוח כיכר השבת
22
הוא היה אוליאיש אמן הוא איש
דנית סיגלית
שהיה אלוף בצהל ההבנה שלו לא פחות טובה אם לא יותר מאשר הדביל הזה שמנסה להפיל את ביבי.
21
מי אתה שתגיד מה הוא מבין
דן סגל
20
מה הוא מבין מהחיים שלו
שלמה
19
על המדינה להבין כנסווווו
שמעון
על ראש הממשלה והמדינה להבין כי מבקר המדינה אינו יכול להבין מהלכים צבאיים
18
דברים כהוויתם
שלמה
המבקר אינו מבין דבר וחצי דבר בענייני ביטחון, הוא יכלו להיות חוקר במשטרה. ביטחון אינו שחור ולבן הוא דבר שדורש ניתוח והבנה מקצועית.

צודק כותב השורות
17
שפירא פעם אחרונה מבטיח
בוז'י
16
שפירא זה היה בטעות
בוז'י
15
בוז'י נמאס לי אתה הבא בתור
יוסף שפירא
14
בוז'י הציק שלך חזר
יוסף שפירא
פעם הבאה אתה חוטף
13
המבקר אתה הורס לי את הממשלה
ביבי
12
ארץ אוכלת יושביה הקיצער
מבקר
11
זה היה חיזיון תעתעוים
הרצל
10
איזו מדינה מטומטמת בניתי
הרצל
9
מתי אנחנו נתנו לערבים מידע
שלומי
8
נכון מאד
חיימו
צודק בכל מילה
7
בום עליך ימלך
נחמן
6
אש עליך תותח
נחמן
5
העיקר אל תתגייסו
דן סגל
4
פוליגרף בקבינט?
שוקי
אתה באמת חושב שגוף שנמצא תחת בדיקה של פוליגרף ומעקב דקדקני יכול לפעול בחופשיות ויצירתיות?
פעם פעמיים פוליגרף..ומאז ילמדו לתמי
איש
לתמיד..נזק קצר טווח עם תועלת ארוכת טווח
3
מה באמת היה צריך להיות בדו"ח. כנסו
חרדי
ביקורת נוקבת על הציבור החרדי שלא התפלל מספיק ויכל למנוע את המלחמה!
2
דברים של אדם חכם
אליהו כהן
1
אשרינו שהחרדים אינם זקוקים למבקר.
דן סגל
כי החרדים מונהגים ע"י גדולי הדור שעינם צופיה מרחוק ברוח הקודש. וגם אם טועים כגון בשואה, אין צורך בוועדת חקירה, שהרי כולם יודעים שה' הסתיר פניו מהם.
?
שמואל
טעות בשואה מאיפה הגרפסט את זה?

אולי יעניין אותך גם:

עוד בחדשות