אאא

נדחה ערעורה של נעמה יששכר, הישראלית בת ה-26 שהורשעה בהברחת סמים ברוסיה והיא תיאלץ לרצות את עונשה המלא - שבע שנים וחצי בכלא הרוסי.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע לאחר פרסום הבשורה הקשה כי ימשיך במאמצים להביא לשחרורה, "התקשרתי עכשיו ליפה, אמא של נעמה יששכר, ואמרתי לה: חרף האכזבה מהחלטת בית המשפט - אני לא מוותר. אמשיך לפעול בכל דרך כדי להשיב את נעמה הביתה".

ההחלטה של בית המשפט הרוסי הגיעה אחרי שעות ארוכות של דיון במהלכם התחננה יששכר שישבה בתוך תא זכוכית, בפני השופטים שיקלו בעונשה. "אני מתחננת בפני בית המשפט להכיר בכך שאני כמעט 9 חודשים נמצאת מאחורי סורג ובריח במדינה זרה. מבודדת, ללא זכויות אדם כמו לדבר בשפתי ולדבר בכלל".

"ההרשעה תהרוס את כל הטוב שבניתי בחיים, בגלל פשע שלא עשיתי", הוסיפה. "אני מבקשת מבית המשפט להחזיר את הצדק ולהפוך את ההרשעה, להורות על שחרורי מהכלא". לאחר דבריה יצאו השופטים להתייעצות בסיומה הוחלט על דחיית בקשתה.

יששכר טענה בדיון, כי הסמים לא היו שלה וכי לא הייתה בכוונתה בכלל להיכנס לרוסיה, בשל העובדה שהיא הייתה בשדה התעופה הרוסי רק כטיסת המשך לישראל בדרכה חזרה מהודו. לטענתה ראתה את הסם לראשונה בשדה התעופה.

עורכי הדין שלה טענו כי זכויותיה של יששכר הופרו בצורה משמעותית בשל העובדה שהיא אינה מדברת רוסית, ולא קיבלה כל עזרה מיועציה המשפטיים שלא דברו את שפתה. בנוסף נטען, כי התנהגותה לאורך כל הדרך לא הייתה של כזו שמבריחה סמים.

אם ישנו הישג מזערי עבורה, זו החלטת בית המשפט לקבל את בקשת ההגנה לבדוק טענות על חקירתה של יששכר בכל הקשור לתרגום מרוסית לעברית. 

התובע הרוסי התעקש כי לא הייתה הפרה של זכויותיה וכי "גזר הדין שניתן ב-11 באוקטובר הוא חוקי ואין לבטל אותו", אמר.