אאא

סיפור שהופץ במהלך היממה האחרונה, בנוגע לאליהו מגורי כהן ז"ל, תלמיד הישיבה שטבע למוות על יד חוף שרתון בתל אביב, מצליח להחריד את המגזר החרדי שנחשפו אליו. לדברי אדם שהיה בקשר עם מגורי כהן, הוא הגיע אליו בחלום לאחר מותו וביקש ממנו לשלם את חובותיו למקווה בעיר צפת.

ל', יהודי המחזיק בחנות אוכל, סיפר כי חלם שמגורי כהן יושב בעסק שלו, ומתחנן אליו שישלם את חובותיו למקווה טאלנא שבעיר צפת, מאחר ו"שכחתי לשלם מתי שטבלתי שם". לדברי ל', בחור הישיבה אמר לו כי "לנשמה שלי אין מנוח בבית דין של מעלה".

החולם סיפר כי הבין ש"זה רציני", ויצר קשר עם הרב יוסף כהנא, תושב צפת שמתגורר בקרבת בית הכנסת של טאלנא, וסיפר לו על החלום. "האמת שהיה לי יום קשה" סיפר הרב כהנא, "הייתי ממש עייף, כבר שכבתי במיטה וממש לא בא לי לקום, אבל כששמעתי מל' שלנשמה של הבחור אליהו אין מנוח - לא הייתי מסוגל ללכת לישון כשהנשמה מתייסרת למעלה".

"קמתי באמצע הלילה כדי לשלם", הרב כהנא (באדיבות המצלם)
הגדלה

"קמתי והלכתי למקווה טאלנא, ראיתי שלט שבימי חול המחיר הוא חמישה שקלים ובימי שישי שבעה שקלים, מאחר ולא ידעתי מתי אליהו לא שילם, ביום חול או בשבת, העדפתי לשים שבעה שקלים. שמתי את הכסף בקופת המקווה באזור השעה אחת בלילה" הוא הוסיף.

לדברי הרב כהנא, "רואים שבבית דין של מעלה חשוב דין פרוטה כדין מאה, וזה מחייב כל אחד מאתנו אם יש לנו חוב מסויים ללכת ולשלמו, הימים הנוראים מתקרבים, וזה זמן לחשבון נפש של כל אחד מאיתנו, והרי אף אחד לא יישאר כאן לעולמים, אנחנו זמניים כאן בעולם".

"לא לכל אחד נותנים את האפשרות לבוא בחלום ולבקש טובה מחבר" המשיך הרב כהנא, "ידוע הסיפור עם המיליונר שביקש שיקברו אותו עם הגרביים שלו, ואז התברר שהחברה קדישא לא הסכימו לקבור אותו. הוא כתב בצוואה, 'אני יודע שאפילו את הגרביים לא לוקחים לקבר'".