ריאיון מיוחד ב'אולפן כיכר' • צפו

השר ארבל: "האברכים ראויים להערכה אדירה; אך צריך לפעול גם לתעסוקה איכותית לחרדים"

המרתון לדרכון שהוביל; הרפורמה במערכת הבריאות; סערת קרן הארנונה; הכספים הקואליציוניים למערכת החינוך החרדית; תקציב האברכים; רפורמת המשפט, חוק דרעי 2 וההפגנות נגד המגזר החרדי | שר הפנים והבריאות, משה ארבל, בריאיון מקיף לישי כהן (פוליטי)

ישי כהן | כיכר השבת |
השר משה ארבל בריאיון מקיף באולפן 'כיכר' (צילום ועריכה: אלעד זהבי)

כמעט חודש לאחר שמונה לשר הפנים והבריאות, ח"כ משה ארבל, מתארח לריאיון מיוחד ומקיף באולפן 'כיכר השבת' ומתייחס לכל הסוגיות הבוערות: "המרתון לדרכון" שהוביל, הרפורמה במערכת הבריאות, סערת קרן הארנונה, הכספים הקואליציוניים למערכת החינוך החרדית ולאברכים, רפורמת המשפט, חוק דרעי 2 וההפגנות נגד המגזר החרדי. צפו בריאיון המלא.

כותרות הריאיון

תחילה מתייחס השר ארבל ל'מרתון הדרכונים': "אני שמח על המספרים שאני מקבל, יחד עם זאת, נכון להיום - קיבלתי נתונים על הגעת דלילה של אנשים בחלק מהלשכות, בתל אביב יש עומסים, אני קורא לאזרחי ישראל - תבואו".

שר הפנים חושף כי במשרד עסוקים להפוך את ההליך לקל יותר ומונגש מהבית: "הפתרון הטכנולוגי בתוכנית העבודה, יש כבר פיילוט בקרית אתא. תוכנית העבודה ארוכת הטווח שאדם יוכל לשבת בבית ולמלא את הטפסים, אני מקווה שזה יקרה במהלך 2023, זו הציפיה שלי".

ארבל מתייחס לרפורמה שהעביר במשרד הבריאות: "אדם שמקבל טופס 17 מקופת החולים שלו - מכתיבים לו גם לאיזה בית חולים ללכת, החל מה-1/9 יופיע לאזרח רשימה של כל בתי החולים בהסדר, והוא יוכל ללכת לאיזה בית חולים שירצה, לא יוכלו לכפות עליו".

באשר לעובדה שקיבל לסמכותו שני משרדים גדולים, הוא מדגיש: "אני שואל את עצמי את השאלה הזו מידי בוקר, האם אתמול ביום העבודה עמדתי במשימה ולא מעלתי באמון שהציבור נתן לי, המחיר גבוה, אני רואה פחות את המשפחה, זה מאוד קשה. אני רוצה לומר בצורה הכי ברורה: ביום שאדע שאני חלילה מועל בתפקידי בשירות שאני צריך לתת לאזרחי מדינת ישראל - אני אשים מפתח".

השר משה ארבל בריאיון לישי כהן באולפן 'כיכר'

אנחנו עוברים לדבר על 'קרן הארנונה', מהלך שבעבר ש"ס התנגדה לו: "לנו כחברי הממשלה יש אחריות משותפת, גם אם הייתה לנו ביקורת - והייתה, ברגע שההחלטה עברה בממשלה - גם החלטות שאנחנו לא אוהבים אנחנו צריכים להתייצב. אחרי שהיא עברה, לא אעמוד בפומבי ואלחם ואגנה החלטת ממשלה, כי אני חלק מהקואליציה. אני כן עומד על זה כשר הפנים, שגם רשויות מקומיות חזקות לא יזדעזעו, נדאג לזה. האמת לא נמצאת במקום אחד".

השר משה ארבל מתייחס ליוקר המחיה המאמיר ואומר כי "הביקורת וגם הסקר שפרסמתם על עמדת הציבור החרדי, אני מחבק את הביקורת הזו, זה כלי עבודה וגם לספר לסיפור מה עשינו, לא עשינו מספיק. יחד עם זאת, המהלכים שנעשו כאן - אפשרנו לרשת גדולה מאוד שתפתח סניפים, המשמעות היא תחרות שתוריד מחירים".

ארבל מגבה את נגיד בנק ישראל, אמיר ירון, שהעלה את הריבית בשנה האחרונה בשיעור חד: "סוגיית הריבית היא כואבת, גם אני משלם משכנתא, אני אבא לחמשה ילדים ואני לא עשיר, ואני אומר בצורה ברורה: המחיר שאנחנו משלמים עכשיו על הריבית ועל עצמאות בנק ישראל, הוא מחיר נמוך יותר אם חלילה בנק ישראל לא יהיה עצמאי".

שר הפנים והבריאות דוחה את הביקורת על הכספים הקואליציוניים שהועברו לחרדים: "אני חושב שבמדינה מתוקנת ילדים הם ילדים, גם אם אנחנו רוצים לקדם תהליכים - אנחנו לא מענישים ילדים ללמוד בקרוואן, בחום, ללא מזגן. גם ילדים בפזורה הבדואית לומדים בתנאים יותר טובים מילדים בירושלים ובית שמש, בגלל שהם חרדים, זו תופעה לא מתקבלת. יש לך ביקורת על שיטת החינוך? תביע את הביקורת, אבל להרעיב ילד?".

באשר לתקציב האברכים: "על מה המהומה? על 1200 שקל? זה מעודד? אדם שמוסר עצמו על התורה, שבט הלוי של הדור, הוא ראוי להערכה אדירה. זה לא קל, הוא מוותר על תענוגות העולם הזה, הוא חי בעוני מבחירה. אני לא מקבל את הביקורת, מרבית החרדים נמצאים בשוק התעסוקה, שבט הלוי של הדור נמצאים במיעוט, צריכים לשאת אותם על כפיים, זכות הקיום שלנו בזכות לומדי התורה ויחד עם זאת לפעול לתעסוקה איכותית לחרדים שיוצאים לשוק התעסוקה".

השר ארבל מתייחס לסוגיית חוק הגיוס ואומר כי "הסוגיה הזו מונחת לפתחם של מועצות חכמי התורה, כפי שאני מתרשם עכשיו זה לא יותנה בהעברת תקציב המדינה אלא אם תהיה החלטה אחרת של מועצת 'גדולי התורה', נעמוד על זה שבמדינת ישראל שמי שתורתו אומנותו יוכל לשבת ולעסוק בתורה. הדבר הנכון שבמדינה היהודית היחידה בעולם יהיה שבט לוי העוסק בתורה, זכות הקיום שלנו היא בזכות לומדי התורה".

השר משה ארבל בריאיון באולפן 'כיכר השבת'

השר ארבל מתייחס לרפורמה המשפטית וההידברות: "אני שמח מאוד שנשיא המדינה מעורב באופן אישי בסוגיות הללו, אם אנחנו רוצים שהשינויים במערכת המשפט יהיו ארוכי טווח - יש לנו אינטרס שזה יהיה בהסכמה רחבה. אני מאמין בהידברות, זה קשה, ישנם דברים שיש בהן הסכמות, מערכת המשפט צריכה את זה, מערכת משפט שאין לה אמון מהציבור - היא מערכת משפט חלשה ואנחנו צריכים מערכת משפט חזקה".

"אני לא יועץ התקשורת של שר המשפטים, אני הייתי עושה את זה אחרת, לפעמים אפשר לעשות דברים בלי לדבר, לפוליטיקאים זה קשה", אומר ארבל באשר להתנהלות שר המשפטים יריב לוין.

ארבל מתייחס לפסקת ההתגברות ואומר כי "פסקת התגברות מבחינתי יכולה להיות אפילו ברוב רגיל, יש פסקת התגברות בחוק חופש העיסוק, לא קרה שום דבר. גם הפסקה הזו לדעתי צריכה להיות בהסכמה רחבה".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר