אחד על אחד עם ישי כהן | צפו

ריאיון בלעדי: ליברמן לא פוסל ישיבה בממשלה עם החרדים

יו"ר 'ישראל ביתנו', ח"כ אביגדור ליברמן, שר הביטחון לשעבר, מתיישב לריאיון אחד על אחד עם ישי כהן וחוזר להתרעות שלו, שלב אחר שלב, מפני מתקפת פתע של חמאס וכיצד הוא נדחה שוב ושוב | וגם: האחריות של נתניהו, היחסים עם דרעי, הסירוב לתמוך בבחירות תוך כדי מלחמה, סערת 'המריצות' והאם יסכים לשבת עם החרדים ביום שאחרי נתניהו? הריאיון המלא (פוליטי)

ישי כהן | כיכר השבת |
צפו בריאיון המלא (צילום: אשר רוט | עריכה: ידידיה כהן )

למעלה ממאה ימים חלפו מאז מתקפת הפתע של ארגון הטרור חמאס על יישובי וערי הדרום, שלושה וחצי חודשים של לחימה קשה, מהיבשה, מהאוויר ומהים. כל הזמן הזה יושב ח"כ אביגדור ליברמן, שר הביטחון לשעבר ויו"ר 'ישראל ביתנו', וצופה במלחמה מהצד, מציע להצטרף לקבינט המלחמה, מסרב לתמוך ביציאה לבחירות תוך כדי מלחמה ובעיקר מתוסכל שמבחינתו הוא התריע שלב אחר שלב מפני מתקפת הפתע, אך איש לא רצה להקשיב, לא בדרג המדיני ובטח שלא בדרג הצבאי.

בריאיון מיוחד ל'כיכר השבת' הוא מדבר על הכל. הלחימה שלדעתו לא משיגה את היעדים, סוגיית החטופים והיום שאחרי, האחריות של נתניהו והדרג הצבאי, היחסים עם אריה דרעי והפרגון לשרי ש"ס, האם יסכים לשבת בממשלה עם החרדים ובחזרה להתבטאות המריצות והמזבלה. צפו בריאיון המלא.

קטעים מהריאיון

אנחנו פותחים עם ניהול המלחמה ברצועת עזה: "אני בשבוע האחרון יצא לי לפגוש המון אנשים, עוד לא פגשתי אחד שאמר לי שהוא מרוצה מהתוצאות שהשגנו עד כה. יש המון תסכול, תחושה של דשדוד, של חוסר החלטיות, זה מחלחל חזק מידי".

ליברמן מסביר מה היה עושה אחרת: "במקביל למלחמה בצפון הרצועה היית צריך להיכנס מהצד הדרומי, זה כאילו מצד אחד יש ברז מים זורם ומצד שני אתה מנסה לייבש את הרצפה על סמרטוט. אי אפשר ככה , אתה חייב לסגור את ציר פילדלפי. יש פה חיילים גיבורים אבל קבינט המלחמה לא יודע לקבל החלטות".

ח"כ אביגדור ליברמן בריאיון לישי כהן

כששואלים את שר הביטחון לשעבר על מתקפת הפתע הוא ממהר להבהיר: "הכתובת הייתה על הקיר, זה לא סוד - כבר ב-2016 הנחתי מסמך, 11 עמודים, על רה"מ נתניהו והרמטכ"ל דאז אייזנקוט וראש אמ"ן לשעבר הרצי הלוי. תיארתי להם אחת לאחת מה הולך לקרות, כולל כיבוש יישובים, חטופים. אני לא מדמיין, היה חומר מדועיני מדויק, על אלפי מחבלים, הבעיה שאנשים לא יודעים להפיק מסקנות מחומר מודיעיני.

"גם הפעם, לא נתתי משהו דומה בערך, אלא אחת לאחת מה הולך לקרות. מה אני שומע? חטא היוהרה, זה מה ששמעתי. הבאתי את המסמך הזה לקבינט, אותה התייחסות, פשוט חטא היוהרה.

"וגם אחרי זה, אם אתה זוכר אני התפטרתי ב-2018, על רקע בדיוק של חמאס, אי רצון להלחם בחמאס. ואז בהתפטרות אמרתי 'הפסקת אש מחמאס בשילוב כסף קטארי זו כניעה לטרור, קניתם שקט לטווח קצר במחיר פגיעה קשה בביטחון הלאומי לטווח הארוך'. גם בשבוע האחרון אני התרעתי שלוש פעמים, לפני ה-7 באוקטובר. ניסתי להרתיע כמה שאפשר".

ליברמן מוסיף: "ראש הממשלה, זה שהוא בורח מאחריות זה דבר בלתי מתקבל על הדעת. נתתי לו את המסמך ביד, דיברתי איתו אישית, הוא אמר לי 'זה לא רציני, זה לא ככה'".

בסוגיית החטופים הוא אומר: "יש צוות שמונה במשרד הביטחון, אלוף ניצן אלון בראשו, בן אדם מוכשר וערכי, עם מחוייבות לנושא, יחד איתו עובדים מאות אנשים, הם הולכים לישון וקמים בבוקר עם זה. אני לא נותן להם עצות אלא גיבוי, כל הצעה שהם יניחו אתמוך".

ליברמן מבהיר כי גם כעת הוא מוכן להצטרף לקבינט המלחמה: "בשעת מלחמה כשאתה מקבל הצעה להצטרף לקבינט מלחמה - אין לך בכלל שיקול דעת, אתה מצטרף למען עם ישראל. אמרתי אני לא רוצה שום דבר חשאי, ראש הממשלה מכיר את הטלפון שלי, הוא מכיר ויכול לפנות אליי".

"ההסכמה היחידה שיש בקבינט המלחמה בין כל הרבעייה שם, גם שר הביטחון, גם גנץ ואייזנקוט, הם לא רוצים אותי שם, הם לא רוצים מישהו עם ניסיון שמכיר את הפרטים, מכיר את החומר, מסוגל לאתגר את המערכת עם עמדה הפוכה משלהם, הם לא רוצים, זה ברור".

ח"כ אביגדור ליברמן בריאיון ל'כיכר השבת' (צילום: כיכר השבת)

יו"ר 'ישראל ביתנו' הפתיע שהודיע כי לא יסכים לבחירות תוך כדי מלחמה, כעת הוא מסביר: "זה לא הזמן למלחמות היהודים, כרגע כולנו משוועים לאחדות, בחירות זה מחלוקת, נתחיל עכשיו 90 יום לתקוף אחד את השני? גם טכנית איך אתה עושה בחירות? תביא קלפיות לחאן יונס? אין לזה שום היתכנות, זה מהלך סרק".

אנחנו עוברים לדבר על הגבול הצפוני: "אני מודאג מאוד, יש לנו בעיה כפולה. אתה חייב לתפוס רצועת ביטחון, 11 ק"מ עומק כדי למנוע ירי נ"ט שזה הכי כואב כרגע וגם למנוע כיבוש פיזי של היישובים. הבעיה שלנו גם היא התעצמות של חיזבאללה והצטיידות טילים מדויקיים עם טווח של מאות קילומטרים, זה דבר שאנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו".

לקראת סיום הריאיוון אנחנו מדברים על הפוליטיקה, ליברמן נשאל על הציטוט של אריה דרעי בריאיון ל'כיכר השבת', כשאמר שמה שהיה ערב שמחת תורה לא רלוונטי ליום שאחרי המתקפה: "קודם כל אני מסכים עם אריה דרעי, מסכים עם על ההגדרה שלו".

"אגב", מפתיע ליברמן: "אני חייב לשבח את שרי ש"ס, אני ראיתי שגם במשרד הפנים וגם במשרד הבריאות קיבלו החלטות. אני מדבר לגופו של עניין, ראיתי שם עוד כמה החלטות. בסך הכל הם מתקפדים, אין פה אפס, צריך גם להודות כשאנשים מספקים את הסחורה".

לאחר שנים שטהיל וטו על ישיבה עם הסיעות החרידות, ליברמן לראשונה מודיע שיסכים לשבת עם החרדים: "אין לי חרם עקרוני. אני לא פוסל אף אחד. זה שתי מדינות שונות, זו מציאות אחרת. כרגע הדברים הקריטיים זה ביטחון וזה לא קיים בלי אחדות. צריך להתייחס לגופו של עניין, קווי יסוד, מה שהיה כבר לא יקרה".

שאלנו את ליברמן על התבטאות ה'מריצות' ו'המזבלה': "אין פה מה להתנצל, זו הייתה תוכנית בידור, הכוונה הייתה לאותם עסקים שדואגים להשאיר את הציבור החרדי עני. אני לא נכנס לאחור, מסתכלים קדימה. זה כרגע שתי מדינות שונות, זו מציאות אחרת, צריך להתמקד בניצחון".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר