הריאיון המלא, צפו

המלחמה, החטופים וחוק הגיוס | יאיר לפיד מדבר בריאיון לישי כהן

ראש האופוזיציה, יאיר לפיד, בריאיון מיוחד לישי כהן על סערת חוק הגיוס והדיון שהתפתח בעקבות המלחמה; ההבנה שלגייס חרדים בכוח לא יילך לצד הדרישה שלו לסנקציות כלכליות | ניהול המלחמה ברצועת עזה; החטופים ברצועת עזה והטענות נגד הממשלה; היחסים עם איווט ליברמן; הביקורת על גנץ ואייזנקוט; הסקרים ומדוע הוא חושב שבמשמרת שלו חמאס לא היה פותח במתקפת הפתע על יישובי הדרום | צפו בריאיון (פוליטי)

ישי כהן | כיכר השבת |
יאיר לפיד בריאיון לישי כהן (צילום והפקה: אשר רוט | עריכה: ידידיה כהן)

יו"ר 'יש עתיד', ראש האופוזיציה יאיר לפיד, מתארח לריאיון מיוחד ב'כיכר השבת' ומדבר על סוגיית חוק הגיוס, המלחמה ברצועת עזה, סוגיית החטופים, התנהלות ראש הממשלה נתניהו, יציבות הקואליציה, המתיחות ביחסים שלו עם אביגדור ליברמן ומדוע הוא סבור שבקדנציה שלו חמאס לא היה פותח במתקפת פתע? צפו בריאיון המלא.

קטעים מהריאיון

סערת הגיוס

בפתח הריאיון, לפיד מבקש דווקא הוא לפתוח בשאלה האם יש הבנה שהשיח על סוגיית הגיוס מגיע גם ממקום של כאב, ומהר מאוד הריאיון הופך לשיח על הסוגיה הבוערת ביותר בימים אלו בפוליטיקה הישראלית.

"שאלתי את עצמי מאתמול, אני רוצה לשאול אותך, האם אתה ישי מבין כמה כואב אצלנו נושא הגיוס? מבין את זה ככאב".

אני מבין שיש מי שמשתמש בזה לצרכים פוליטיים, ברור שבציבור יש כאב, אבל כואב לי שיש מי שלוקח את זה לצרכים פוליטיים ולפילוג בין חרדים לחילונים, אולי כדי לקבל עוד 2/3 מנדטים

"אני לא ארוויח על זה פוליטית, אלא קרה פה משהו, הדבר הזה שקרה לנו כחברה ב-7 לאוקטובר שינה הכל, היו תקופות שזה היה מתוך כעס".

ברור לך שהצופים החרדים שלנו, הפוליטיקאים החרדים, מדברים מתוך כאב על הנאום שלך, הצעת החוק, שמגיע ממקום של התרסה

"זה נורא קל. ה-7 באוקטובר שינה הכל בחיים שלנו. אני מכיר בערך לימוד התורה, הייתי הראשון שהכניס לחוק הישראלי את לימוד התורה".

אבל אתה מוכן להכיר בערך לימוד התורה אבל עם מכסות, מי שרוצה ללמוד תורה - צריך ללמוד, מי שלא לומד? שיתגייס כמו שאמר השר מרגי

"קבענו מספר שנחשב אז לנדיב, אני לא מקבל את זה שכל מי שרוצה ללמוד יוכל ללמוד".

היית כאן ראש ממשלה, אם זה כל כך כואב לך, למה לא העברת חוק גיוס?

"עבר בקריאה ראשונה אבל אז נפלה הממשלה".

אם באמת איכפת לך משוויון בנטל, למה אתה לא מעלה את הסוגיה של המגזר הערבי, יש כאן עוד אזרחים שלא משרתים, לא בצה"ל ולא בשירות לאומי אזרחי, רק את החרדים אתה מדגיש.

"אתה אח שלי. מדינת ישראל קיבלה החלטה שלא רעיון טוב לגייס אלפי ערבים ולתת להם נשק, זה פשוט דברים מאוד שונים. זו מדינה יהודית, יש גם הבדל למשל בחוק השבות. הטענה שאזרח יהודי ולא יהודי הם אותו דבר היא טענה מופכרת. זה לא תירוץ בשביל צעירים יהודים לא ליטול חלק בהגנה על המולדת".

אתה כבר לא מדבר על סנקציות פליליות, רק תקציבים, אולי הפנמת שלגייס בכוח זה לא יילך

"אמרתי שלא ניכנס עם טנקים לבני ברק, אבל מי שישתמט לא יקבל תשלומים מהמדינה. הדרישה לסנקציות פליליות ב-2013 הייתה של היועמ"ש, אני תמיד חשבתי שהסנקציות הכלכליות הן הכלי היעיל".

מתווה מרגי מקובל עליך? מי שלומד לומד ומי שלא -יתגייס

"לא כל מי שאומר לך אני רוצה ללמוד בישיבה רשאי לא להתגייס. חייל עברי ששומר על המולדת התנכ"ית שלו עושה פעולה למען הזהות היהודית של המדינה לא פחות מתלמיד ישיבה".

יאיר לפיד בריאיון לישי כהן

מלחמת חרבות ברזל

אתה מסכים עם הדרישה לא לסיים את המלחמה עד לניצחון חמאס?

"יש מושג כזה כמובן לנצח את חמאס, להרוג את סינוואר ודף, וחמאס חו"ל, גדודים ברפיח ובמרכז, השמדה של התשתית הצבאית של חמאס. מלחמה בין מדינה לארגון טרור - בהיסטוריה זה לוקח זמן. מלחמות נגד ארגוני טרור יכולות לקחת שנים. אנחנו צריכים ויכולים לנצח את חמאס, זה יקרה כשתהיה תוכנית איך ייראה היום שאחרי ברצועת עזה".

אנחנו עוברים לדבר על סוגיית החטופים ולפיד תוקף: "אני בטוח שמדינת ישראל לא עושה מספיק, כי הם לא חזרו. אין דבר כזה ב'כל מחיר', אני לא רוצה לדבר על תנאים מול מצלמה, נצטרך לעשות עסקה כואבת כדי להחזיר אותם הבייתה, הם הופקרו על ידי מדינתם".

"יש פה ממשלה שלא יודעת לנהל כלום, ממשלה לא מנוהלת, לא מתפקדת, השיקולים שלהם פוליטיים, יש פה חטופים וצריכים להחזיר אותם הבייתה", הוסיף לפיד.

בימים האחרונים טען לפיד שמתקפת הפתע לא הייתה יוצאת לדרך בקדנציה שלו, שאלנו את לפיד מדוע הוא בטוח בזה: "חמאס לא רצה להרוג יהודים ב-7 באוקטובר 2023, הם רצו גם ב-2022 ולפני. מה שקרה זה שהוא אמר שעכשיו אפשר, תמיד הוא רצה, עכשיו הוא יכל. זה אומר שלא הייתה ממשלה בישראל שרואה בזה יעד ראשון.

"בסוף הממשלה היא זו שמפעילה את המערכות. יומיים לפני כיפור אמרתי במסיבת עיתונאים שנאחנו לפני התלקחות ביטחונית, ראיתי את החומר המודעיני, זו רמת הערנות שאתה דורש מדרג מדיני, הם לא היו בזה, הם היו בהפיכה השלטונית, התוצאה זה האסון שקרה לנו".

לפיד קורא בימים האחרונים לגנץ ואייזנקוט יפרשו מהממשלה: "אם הם משפיעים למה עבר התקציב כמו שעבר, למה עובר חוק הגיוס. לא צריך אותם כמג"דים, אני מעדיף ממשלה אחרת. עם הממשלה וראש הממשלה הזה - איתם אי אפשר לנצח במלחמה, צריך להחליף אותם, העובדה שגדי ובני בפנים - מחזיקה אותם בחיים".

צפו בריאיון המלא

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר