אאא

היום ירעש עולם התורה, עם ההוצאה לאור של ספר חדש, שו"ת הגר"ח קנייבסקי שייצא לאור תחת השם 'הדעת נוטה'. הספר הוא פרי יצירה של צוות שלם השוקד מזה תקופה על השאלות ותשובות שמרן הגר"ח עונה לשואליו הרבים.

הצוות פעל במימון תרומה של 180 אלף דולר אשר העביר לשם כך הגביר יוסי שטרן (מי שבנה את בית המדרש של ישיבת מיר בברכפלד), בעזרתה נשכר מקום ונקנה ציוד שמשמש צוות של אברכים ששוקדים על הפרויקט.

הבסיס לספר הוא 70 אלף מכתבים שכינס בנו הצעיר של מרן, הרב יצחק שאול קנייבסקי, מי שכותב עבור מרן הגר"ח את התשובות לאלפי השואלים שמריצים אליו אגרות מכל רחבי עולם התורה ומטבע הדברים השאיר העתקים של תשובות מרן. הרב יצחק שאול קנייבסקי גם עומד בראש המערכת המוציאה לאור את הספר.

חלק מהמכתבים קוטלגו ומוינו ומתוכם נעשה שימוש בשלב זה בכאלף מכתבים, וההערכה היא שלבסוף ייצאו לאור (על סמך המכתבים הקיימים בלבד) לפחות כעשרה כרכים מהשו"ת, וכנראה גם מעבר לזה. זאת מבלי לקחת בחשבון את מכתבי התשובות שבדרך.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בצוות ששוקד מזה תקופה ארוכה על המכתבים מהם יוצא לאור ספר השו"ת נמצאים גם הרב משה ברזם, אחיינו של מרן הגר"ח והרב חיים פאלק, שכל אחד מהם צבר במהלך השנה האחרונה מאות שעות עם מרן עצמו, שכן את כל הנקודות בשו"תים שנשארו סתומות העבירו השניים למרן ורק לאחר שהגר"ח פתר להם את כל הטעון הבהרה נעשה שימוש במכתבים. מכך גם ניתן להבין כי מרן הגר"ח מודע לכל מה שיוצא לאור בספר החדש.

יתר על כן, הגר"ח גם עבר על כתב היד לפני הפרסום ואף כתב לספר הסכמה שבה הוא רומז כי ניתן לסמוך על הספר להלכה למעשה, וזה חידוש שעומד בפני עצמו. זאת כאשר תמיד מרן הגר"ח מסייג את דבריו בניסוחים פחות חד משמעיים כמו "הדעת נוטה". אגב, מכאן שמו הבלתי שגרתי של הספר, 'הדעה נוטה'.

עד עתה יצאו לאור עשרות רבות של ספרים שכתב מרן הגר"ח, כולל חידושי תורה על פי נושאים ועוד, וכן ספר הפסק 'שונה הלכות' ועוד, אבל החידוש הוא שעתה יוצא לאור ספר השו"ת הראשון שלבטח יסעיר את עולם התורה.