(צילום ארכיון: דובי קורן)
אאא

הפילוג הספרדי: הגאון רבי מאיר מזוז, ראש ישיבת "כסא רחמים" ומנהיגו הרוחני של ח"כ אלי ישי ומפלגתו החדשה, נימק הערב את הקמת המפלגה והפרישה מש"ס בכך שהיו"ר הנוכחי אריה דרעי פונה שמאלה. את הדברים אמר הרב מזוז בראיון למשה גלסנר במהדורה המרכזית של רדיו "קול ברמה".

"אלי ישי פרש מש"ס והקים מפלגה על דעתי. הוא לא יכול היה לעבוד במקום שלו כי היו שם כל מיני ויכוחים וחיכוכים, אבל זאת לא הייתה הסיבה. הסיבה הייתה שהיו הרבה שאמרו בפירוש שלא רוצים להצביע ש"ס מכיוון שהיא נוטה שמאלה והיו"ר רבי אריה אמר שש"ס תלך עם הרצוג" אמר הרב מזוז.

הגר"מ מזוז תקף את נשיא מועצת חכמי התורה של ש"ס הגאון רבי שלום כהן מבלי להזכיר את שמו על כך שכינה את חובשי הכיפות הסרוגות 'עמלקים': "הסיבה השנייה היא שלפעמים אומרים דברים שהם צורמים, כמו למשל שהכיפות הסרוגות הם עמלק. הציבור לא שוכח, הם שומעים את זה והם מפנימים ואומרים 'הרבנים לא רוצים אותנו'".

"אסור לבזות את חובשי הכיפות הסרוגות"

"יש ציבור גדול שעלול ליפול ישר לזרועות של בנט, והוא לא אדם ישר, הוא בוגד. מתחיל ב-ב', הוא בוגד. אסור שבנט יעלה על חשבון שומרי תורה ומצוות. כדי לעצור את המגפה הזאת החלטנו לעשות את זה. המתנחלים ששומרים קלה כבחמורה והרבנים שלהם - החרדל"ים, והחב"דניקים ועוד אנשים ששומרים שבת ומניחים תפילין והולכים לצבא ויש להם כיפה סרוגה" הוסיף הגר"מ מזוז.

"לפני 40 שנה מי שהלך עם כיפה היו מבזים אותו ואומרים לו 'דוס'. אסור לבזות את אנשי הכיפות הסרוגות, כך פעל הרב עובדיה זצ"ל. היום יש שסע וקרע בעם, בשביל לאחד אותו ש"ס התפלגה. לא אנחנו עשינו את זה, אלא משמיים עשו זאת. ישי לא הולך על אלה שהולכים להצביע ש"ס, אנחנו בעד שש"ס תגדל".

"אני מקווה שנעבור את אחוז החסימה ונגיע לעשרה מנדטים. אני מקווה שגם דרעי יגיעה לשמונה או תשע מנדטים. הרב בעדני לא מסכים לזה אבל הוא אמר שמבין את זה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"לא מפחד. מועצת החכמים יכולה לצאת נגדי"

בשלב זה התייחס הגר"מ מזוז לאפשרות שמועצת חכמי התורה תצא נגדו: "מועצת החכמים רשאית לעשות מה שהם רוצים - לצאת נגדי ונגד אלי ישי, אבל אני לא מפחד מזה. גם נגד הרב עובדיה יוסף יצאו בזמנו. אני לא לבד, יש עוד רבנים איתי". 

צפו: אלי ישי מקים מפלגה חדשה, אמש

"אני מבקש מכל הצדדים לא להשתמש באלימות" הוסיף הרב מזוז. "אתמול ראיתי שישי אמר לפעילים שלו לא לדבר נגד ש"ס ומי שידבר נגד ש"ס יפוטר. גם הצד השני (ש"ס) צריכים להגיד אותו דבר".

"כיפה סרוגה זה לא "אפיקורס", הם יראי שמיים. לדעתי אפשר להכניס אשכנזים לרשימה. צריך להיות מאוחדים. המטרה שלנו לאחד ולא לפלג". עם זאת הרב הבהיר כי הוא לא יכול לתמוך בשילוב נשים, "כבר שנים שכך נהוג, יש לזה מקורות בתלמוד".

"עכשיו חנוכה, יש הרבה זדים שהגיעו ל-19 מנדטים בבחירות האחרונות ולא השאירו לנו מקום לנשום. אנחנו צריכים להפסיק לריב, בטח לא באלימות, צריך להתאחד וכל אחד יעבוד בשטח שלו. נחזיר את כל מה שמגיע לילדים שלנו ולומדי התורה".