אאא

מדד חודש דצמבר שפרסמה הערב (ה') הלמ"ס נותר ללא שינוי, לאחר שבחודש הקודם הוא ירד ב- 0.2%. כתוצאה מאי השינוי במדד החודש שעבר נרשמה בכל השנה החולפת (מדד דצמבר 2014 מול מדד דצמבר 2013) אינפלציה שלילית של מינוס 0.2%, בפעם השלישית בלבד מאז תחילת חישוב מדד המחירים בשנת 1952.

האינפלציה האפסית והשלילית שנרשמה בחודשיים האחרונים משפיעה גם על האינפלציה הצפויה במשק ל- 12 החודשים הבאים, שנמצאת כעת בנקודת שפל של 0.6%. אינפלציה צפויה נמוכה מזו נרשמה בפעם האחרונה במשק הישראלי רק לפני יותר מחמש וחצי שנים, בחודש פברואר 2009 בעיצומו של המשבר הכלכלי העולמי. האינפלציה בשנה החולפת היטיבה הפעם עם מיעוטי היכולת ופגעה יותר בבעלי ההכנסות הגבוהות: המדד של שני העשירונים תחתונים ירד בשנת 2014 ב- 0.8% ואילו המדד של שני העשירונים העליונים עלה ב- 0.2%.

לירידת המדד השנתי ב- 2014 תרמו בעיקר הירידות בסעיפי בתצרוכת הבאים: דלק ושמנים לכלי רכב (6.9%), ירקות טריים (13.8%), פירות טריים (10%), עופות (6.4%), הלבשה (4.3%), לחם ומוצרי בצק (3.4%), ציוד חשמלי לבית (4.1%) ושירותי טלפון נייד (8.3%).

ירידות מחירים אלה קוזזו בחלקן על ידי עליות במחירי המכוניות (1.4%), ארנונה עירונית (1.7%), שכר דירה (1.7%), שירותי חינוך (1.7%), נסיעות לחו"ל וטיסות בארץ (6.9%) וסיגריות (4%).

הסעיף המסקרן והמדובר ביותר במדד המחירים, סעיף הדיור, המודד למעשה בעיקר את השינויים בשכר דירה ושהוא גם הסעיף בעל המשקל הגדול ביותר בסל מדד המחירים לצרכן, עלה בחודש שעבר ב- 0.1%.

מדד שירותי דיור בבעלות הדיירים, המודד למעשה את השינויים בחוזי שכירות חדשים שנחתמו בחודשיים האחרונים, עלה בדצמבר ב- 0.1%, ועלייה בשיעור זהה נרשמה גם במדד שכר הדירה הכללי.

בסיכום שנתי, תרם סעיף הדיור 0.8% לעליית המדד הכללי ב- 2014. כתוצאה מכך, המדד ללא דיור ירד במהלך השנה החולפת בשיעור חד-יחסית של 1.4%. מחירי הדירות בפועל, שאינם כלולים בחישוב מדד המחירים, עלו בחודשים אוקטובר- נובמבר לעומת החודשים ספטמבר-אוקטובר ב- 0.2%. בשיעור שנתי גבוהים כעת מחירי הדירות ב- 5.8% ממחירן הממוצע בתקופה המקבילה בשנה שעברה.

המדד לחודש דצמבר והתבססות האינפלציה בפועל בחודשים האחרונים מתחת לגבול התחתון של היעד השנתי שקבעה הממשלה לא צפויים ככל הנראה להשפיע על החלטת הריבית לחודש פברואר. ההערכה לכן היא שחברי הוועדה המוניטרית של בנק ישראל יחליטו גם בסוף חודש זה להשאיר את הריבית לחודש הבא פעם נוספת ללא שינוי, ברמה של 0.25%.

הסיבה העיקרית להחלטה צפויה זו היא העובדה שאינדיקטורים כלכליים שונים שהתפרסמו אחרי מבצע צוק איתן מצביעים על התאוששות בפעילות המשק, ועל אפשרות לקצב צמיחה גבוה יחסית ברבעונים הקרובים.