אאא

הותר לפרסום: הבכיר ברשות מקרקעי ישראל (רמ"י) שנחקר השבוע בחשד לשחיתות הוא ראש הרשות, בנצי ליברמן. הנחקר הנוסף בפרשה, הוא עו"ד נחום לנגנטל, לשעבר ח"כ מטעם המפד"ל. ליברמן ולנגנטל נחקרו שלשום (ה') במשך שעות ארוכות במשרדי יאח"ה שבלהב 433 בחשד לביצוע עבירות מרמה והפרת אמונים ובתום חקירתם שוחררו לביתם בתנאים מגבילים, לרבות מעצר בית למשך 5 ימים והרחקה ממשרדיהם למשך 15 ימים. חקירתם צפויה להימשך בקרוב.

לפי המשטרה ליברמן הפר במספר מקרים את הסדרי ניגוד העניינים עליו חתם עם מינויו לראש הראשות ופעל תוך קיום ניגוד עניינים מבלי להצהיר על כך כנדרש. ליברמן, כך נטען, קידם אינטרסים של חברת הנדל"ן קרדן הציבורית שבה הועסק בעבר. עו"ד לנגנטל, משמש כיו"ר דירקטוריון אל-הר הנדסה ובניין, חברה בת של קרדן, הוא ידידו של ליברמן והשניים אף עבדו בעבר יחדיו באותו משרד עורכי דין.

לפי החשד, ליברמן קידם פרויקטים של אל-הר, בין השאר פרויקט רמת אלישיב שבלוד. בטרם מינויו לתפקיד ראש הראשות שימש ליברמן, עורך דין במקצועו, כיועץ בשכר לקרדן , בין היתר, בפרויקט רמת אלישיב. עם כניסתו לתפקידו הציבורי כראש הרשות חתם ליברמן על הסכם ניגוד עניינים. במשטרה טוענים כי פעל בניגוד להסכם כשאישר לקרדן, לפני כשנה, למכור לחברת רוטשטיין מגרש ל-94 דירות בפרויקט זה. לא ניתן היה לבצע את העסקה ללא אישור הרשות והיא הניבה לקרדן 5.5 מיליון שקל.

החקירה ברשות מקרקעי ישראל החלה בעקבות תלונה שהוגשה למשטרה והתנהלה באופן סמוי כחצי שנה. ביום חמישי פשטו חוקרי יאח"ה על משרדי הרשות ומשרדיו של לנגנטל ועיכבו את השניים לחקירה. קרדן, שלפי המשטרה אינה חשודה במסגרת הפרשה, דיווחה על החקירה לבורסה והודיעה שהחשדות אינם מיוחסים לה וכי היא "פועלת לא רבב ותמשיך לפעול באופן זה גם בעתיד".

ביום שבו נחשפה הפרשה אמרו גורמים ברמ"י כי ליברמן ביקש לפרוש מתפקיד ראש הרשות כשהסיבה לכך היא "תחושת מיצוי" בתפקיד. ליברמן, לפי אותם גורמים, הודיע על רצונו לפרוש מתפקידו לאחר הבחירות, זאת לאחר כארבע שנים בהן סייע בהטמעת הרפורמה ובשורת הסכמי גג שנחתמו מול רשויות מקומיות. ברשות ציינו כי אריאל ביקש מליברמן לשקול את החלטתו דווקא בשל שינוי הכיוון וההישגים בעבודת הרשות. ליברמן מונה בשנת 2011 למנהל הרשות, לפני כן שימש כמנכ"ל מינהלת תנופה וכן כראש המועצה האזורית שומרון. בעבר עמד בראש משרד עורכי דין ברמת גן, ביחד עם שלושה שותפים, שהתמחה בתחום הנדל"ן. עו"ד לנגנטל, נחשב לוותיקי המפד"ל ושימש כח"כ מטעם המפלגה בכנסת ה-15. במקביל לתפקידיו הציבוריים עבד כעורך דין ובשנת 2012 מונה ליו"ר משותף באל-הר הנדסה ובניין.

עו"ד נוית נגב ועו"ד איריס ניב סבאג המייצגות את עו"ד לגנטל מסרו: "עו"ד נחום לגנטל הוא איש עשייה שפעל ללא רבב בעבר בתפקידיו הציבוריים וכך הוא נוהג גם היום כאדם פרטי. מאחר ועו"ד לגנטל פעל בתום לב אין לו, ולא היה לו מה להסתיר - הוא שיתף פעולה בחקירה והשיב בפירוט לכל שאלה שעלתה".