אאא

לאחר שסבל בשנים האחרונות מבעיות בריאות שונות, עבדאללה מלך סעודיה מת הלילה (שישי) והוא בן 90. הנסיך סלמאן בן עבד אל-עזיז, בן 79, אחיו למחצה של המלך המשמש כיום כשר ההגנה וסגן ראש ממשלת סעודיה, צפוי להיות מוכתר למלך החדש.

עבדאללה הוכתר למלך בשנת 2005 לאחר מותו של אחיו למחצה, המלך פהד.

נשיא ארה"ב ברק אובמה הביע תנחומים: "בשם העם האמריקני אני מבקש להביע תנחומים בעקבות מותו של המלך, שהאמין בכל ליבו בחשיבות היחסים בין סעודיה לארה"ב. הקרבה ביחסים היא מורשתו".

נשיא צרפת פרנסואה הולנד אמר: "אני מצדיע לאיש שעבודתו הותירה חותם על מורשת סעודיה וחזונו תמיד היה לשלום במזרח התיכון. אני רוצה להביע תנחומים בשם העם הצרפתי לעם הסעודי".

מלשכת הנשיאות המצרית נמסר: "ההיסטוריה תזכור את המלך עבדאללה כמי שהגן על האיסלאם". נשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן הודיע על שלושה ימי אבל בעקבות מותו של המלך הסעודי, כאשר גם בכווית ככל הנראה יוכרזו שלושה ימי אבל.

כאמור, עבדאללה סבל בשנים האחרונות מבעיות בריאות שונות, ועבר מספר ניתוחים בבתי חולים ברחבי העולם. עבדאללה הוא אחד מ-37 ילדיו של מייסד ערב הסעודית, עבד אל-עזיז אבן עבד אר-רחמאן אבן סעוד.

בזמן האחרון הוא התריע מפני עליית כוחו של ארגון הטרור הרצחני דאעש ואמר כי במידה ומדינות המערב לא יטפלו בטרור המתפשט במזרח התיכון, הוא יגיען גם אליהן.