אאא

ח"כ אילן גילאון, מספר 2 במרצ, קורא לראש הממשלה בנימין נתניהו לקדם עוד השבוע את הצעתו לפטור ממע"מ 0 על מוצרי יסוד במזון: "אני אומר לביבי, תבצע את זה עכשיו. יש לך שבוע ונתמוך בך, כל האופוזיציה תתמוך בך להורדת המע"מ על מוצרי מזון, כי הבטחות לבחירות יש מפה עד להודעה חדשה". את הדברים אמר גילאון בראיון לכלכליסט TV.

מפלגות רבות הציגו מצע כלכלי עם רעיונות חדשים, שמו את הדגש על נושא מסויים ואילו אתם ממשיכים בקו הידוע של סוציאליזם וצדק חלוקתי. על מה בכל זאת אתם שמים את הדגש?

"אנחנו רוצים להראות שיש לנו רעיון אידיאולוגי. שעוני זה תוצאה של חלוקה לא נכונה של עושר. אני שמאלן שהולך עם רשימת מכולת של מה צריך לעשות אם מחר בבוקר אני צריך לנהל את העסק: יישום יום לימודים ארוך, סבסוד צהרונים, הרחבת מעונות יום, הגדלת קצבאות ילדים ועוד. אבל אנחנו גם אומרים מאיפה ניקח את הכסף, לא רק מה נעשה איתו. אנחנו באמת מאמינים בהרחבת האחריות הממשלתית במשק ומאמינים שיש בעיה קשה בחברה שבה אדם צריך לעבוד 50 שנה כדי לקבל את מה שהשני מקבל בחודש, ולמרביתנו יש סיכוי יותר גבוה להיות בצד של זה שעובד 50 שנה".

המצע שלכם נשמע דומה מאוד לזה שהוציאה ש"ס, שמדבר על מס עשירים. אתה רואה דמיון בין שתי המפלגות?

ש"ס זו מפלגה פופוליסטית ודמגוגית. 30 שנה הם היו כמעט בכל הממשלות, ישבו בכל המשרדים שאני רק חולם עליהם - בריאות, חינוך, רווחה, פנים, ולא ראיתי שיש פחות עניים. מה אני למד מכך? שש"ס זקוקה להנצחת המצוקה כי כשיש מצוקה יש ש"ס. אנחנו פונים לכלל הציבור ולא לפלח אחד מתוכו.

אתה היית הראשון שהציע הצעת חוק לפטור ממע״מ על מוצרי מזון, אתה קידמת את דמי האבטלה לעצמאיים, ובכל זאת לא הצלחת. והנה היום ראש הממשלה מדבר על אותם דברים בדיוק, אז אולי אני צריכה להצביע למפלגה החזקה יותר - כי היא תצליח איפה שאתה נכשל, כי אתה חלש מדי

לא הצלחתי בהרבה דברים כי אני יושב אופוזיציה. השאלה הזו דווקא מצביעה מדוע אנחנו אלה שצריכים לקבל את המושכות לעשות את זה, אולי דווקא כי כי אנחנו זיהינו את הנושאים האלה ראשונים. את כמו המורה שגוערת בתלמידים שבאו לכיתה במקום לגעור במי שלא הגיע. העלנו את נושא הריכוזיות, את עדכון שכר המינימום, את הורדת מע"מ לתרופות ונושאים רבים אחרים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מבקר המדינה הוציא דוח חמור על משבר הדיור, שבשורה התחתונה שלו אומר שהיה גרוע ויישאר גרוע. אז אין פתרונות?

המבקר נתן פטיש של 500 קילו על הראש של הממשלה. אין פתרונות מידייים מהיום למחר. אבל אנחנו מדברים על פתרון משולב דיור ציבורי - בנייה מיידית לדיור הציבורי, מכירת אגרות חוב ב4% לציבור איתם נבנה 100 אלף דירות להשכרה מוגנת ונקדם בנייה במרכזי הערים שמשתמשת בתשתיות שישנן היום בתוך מרכזי הערים.

על רקע הסקרים שמדרדרים אתכם כמעט לגבול אחוז החסימה, אני שואלת האם כל אותם חוקים שניסית לקדם בכנסת האחרונה כמו עניין הדיור הציבורי ועוד - הכל עשוי לרדת לטמיון?

את מתארת לעצמך כזו מציאות עגומה? מה יהיה בכנסת? 50 גוונים של ימין? האם יש אבן אחת שלא הפכנו כדי לעשות את מה שאנחנו מדברים עליו? שנה אחרי שנה אנחנו הכי חברתיים, הכי ירוקים בנושאי איכות סביבה, הכי אדומים חברתית, הכי אפורים בחריצות והכי שקופה בניקיון כפינו.