אאא

מחאת האתיופים: נשיא המדינה ראובן רובי ריבלין, התייחס הבוקר (שני), למחאתם של יוצאי אתיופיה, ולאלימות שהשתוללה בהפגנה אתמול בתל אביב.

בפתח מפגש עם ראשי רשויות חרדים, אמר ריבלין: "בפתח המפגש אתכם, אני לא יכול שלא להתייחס לתמונות הקשות, שראינו אתמול ובמוצאי שבת, לכאב למצוקה ולזעם, שעלו מיוצאי הקהילה האתיופית ישראלים, שמרביתם נולדו כאן, וגדלו כאן.

"המפגינים בירושלים ובתל אביב, חשפו פצע פתוח ומדמם בליבה של החברה הישראלית. פצע של קהילה שמשמיעה את זעקתה על תחושות של הפליה, גזענות וחוסר מענה. אנחנו מוכרחים להישיר מבט לפצע הפתוח הזה. שגינו. לא ראינו, ולא הקשבנו די. בין המפגינים ברחובות, נמצאים מיטב בנינו ובנותינו. סטודנטים מצטיינים. חיילים וחיילות משוחררים. אנחנו חייבים להם תשובות.

"לצד זאת", הוסיף הנשיא. "צריך לומר בצורה ברורה ביותר: מחאה היא כלי חיוני בדמוקרטיה אבל אלימות אינה הדרך ואינה הפתרון. המפגינים והשוטרים שמרו על איפוק ראויים לציון לאורך ההפגנות ואסור לנו לתת לקומץ מתפרע ואלים להשתיק את הזעקה הלגיטימית. אנחנו לא זרים זה לזה, אנשים אחים אנחנו, ואל לנו להידרדר למקומות שכולנו נצטער עליהם".

הנשיא סיים את דבריו באומרו: "ערב הקמת הממשלה זוהי ההזדמנות והחובה של כולנו להתחיל בתהליך של ריפוי של תיקון הליקויים והשבת האמון ההכרחי של הקהילה במערכות החוק והאכיפה".