אאא

תרגיל העורף הלאומי, "נקודת מפנה 15", שהחל ביום ראשון יגיע היום (שלישי) לשיא עם הישמע שתי אזעקות עולות ויורדות בכל הארץ - למעט יישובי עוטף עזה, במהלכן יתבקשו האזרחים להיכנס אל המרחבים המוגנים.

האזעקה הראשונה תשמע בשעה 11:05 בבוקר והאזעקה השנייה תשמע בשעה 19:05 בערב. ההתרעה תופיע גם ברדיו, באתרי האינטרנט ובטלוויזיה וכחצי שעה לפני האזעקה תופץ הודעת "מסר אישי".

בזמן הישמע אזעקת התרגול, מתבקשים כלל תושבי המדינה להיכנס למרחב המוגן שנבחר מראש, בהתאם לזמן העומד לרשותם ולהנחיות פיקוד העורף.

בדובר צה"ל אמרו כי "מטרתן של אזעקות התרגול היא לתרגל את כלל התושבים בכניסה למרחב המוגן שבחרו הן במקום עבודתם והן בביתם וכן לבדוק את תקינות מערך הצופרים במדינה".

חשוב לציין כי במידה ויתרחש אירוע אמת באותו הזמן, תישמע אזעקה נוספת ותופץ הודעה מסודרת באמצעי התקשורת השונים.

דובר צה"ל מדגיש כי התרגיל, המתקיים זו השנה השמינית, תוכנן מראש כחלק מגרף האימונים לשנת 2015 ועל בנייתו שקדה בחודשים האחרונים מנהלת לאומית בשיתוף גורמים שונים.

 (צילום: Yossi Zeliger/Flash90)
בעת הישמע האזעקה רצים למרחב המוגן. ארכיון (צילום: הדס פרוש - פלאש 90)

"התרגיל מהווה הזדמנות שנתית נוספת להכנת כלל הציבור למצבי חירום, לבחינת המערכות השונות והתיאום הבין-ארגוני ולשיפור ההיערכות והמענה להתגוננות העורף בחירום", נמסר מדובר צה"ל.

תרגיל "נקודת מפנה 15" יימשך חמישה ימים ובמסגרת התרגיל יתורגלו כוחות פיקוד העורף, רשות החירום הלאומית (רח"ל) במשרד הביטחון, גורמי החירום, משרדי הממשלה, הרשויות המקומיות, ארגוני הביטחון וההצלה, מערכת החינוך וגופים ציבוריים ופרטיים.

במוקד התרגיל הוחלט לתרגל את מוכנות העורף לאירוע קונבנציונלי ואת הקשר עם משרדי הממשלה, גופי החירום הייעודיים והרשויות המקומיות, ואת מוכנותם לחירום.

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון ביקר אתמול בתרגיל שהתקיים בבית ספר בראשון לציון ובחן מקרוב את הכוחות.

"אנו נתרגל את מדינת ישראל בשעת חירום כשהתרחיש הוא תרחיש מלחמתי", אמר יעלון והוסיף כי "מהניסיון שלנו בשנים האחרונות, אחד הדברים היותר חשובים שצריך להתכונן אליהם הוא יכולת העמידה של הציבור. יש צורך בכוח המחץ של הצבא, אבל יכולת העמידה של הציבור לא פחות חשובה ולפעמים היא המרכיב הקריטי".

 (צילום: Yossi Zeliger/Flash90)
שר הביטחון יעלון בתרגיל, אתמול (צילום: דיאנה חננשווילי, משרד הביטחון)

הנחיות התגוננות בעת הישמע אזעקה:

בזמן הישמע אזעקה או קול נפץ יש לסיים את תהליך המיגון בהתאם לזמן העומד לרשותנו ולפעול על-פי ההנחיות הבאות:

במבנה – יש להיכנס לממ"ד, ממ"ק, מקלט, או מרחב פנימי מוגן, בהתאם לזמן העומד לרשותנו, ולסגור דלתות וחלונות.

בחוץ – יש להיכנס למבנה קרוב, בהתאם לזמן העומד לרשותנו. אם אין מבנה בקרבת מקום, או אם נמצאים בשטח פתוח, יש לשכב על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

ברכב – יש לעצור בצד הדרך, לצאת מהרכב ולהיכנס למבנה או למחסה קרוב. אם לא ניתן להגיע למבנה או למחסה תוך פרק הזמן העומד לרשותנו- יש לצאת מהרכב, לשכב על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות  הידיים. במקרה שלא ניתן לצאת מהרכב, יש לעצור בצד הדרך ולהמתין 10 דקות.

  • אם לא ניתנה הנחיה אחרת – לאחר 10 דקות ניתן לצאת ממיגון.  
  • חשוב להתרחק מחפצים לא מזוהים או מרקטה המונחת על הארץ. במקרה כזה, יש להרחיק סקרנים ולהודיע למשטרה. 
  • יש להמשיך ולהאזין להנחיות באמצעי התקשורת.

הנחיות פיקוד העורף הוכחו בעבר כמצילות חיים, ויש להישמע להן.

במידה והכניסה למרחב המוגן במהלך התרגיל כרוכה בשיבוש בלתי סביר של שגרת החיים, ניתן להמשיך בפעילות. כלל השירותים החיוניים במשק, לרבות בתי חולים, ימשיכו כסדרם. כנסים ואירועים המוניים ימשיכו כסדרם. כל תנועת כלי הרכב לרבות תחבורה ציבורית ומכוניות פרטיות, תמשך כסדרה גם בעת הישמע האזעקה.

בכל הקשור לקשיים ותקלות בשמיעת האזעקה- יש לפנות למרכז המידע של פיקוד העורף בטלפון 104. בנושאים הקשורים למקלטים משותפים וציבוריים- יש לפנות למוקדי המידע העירוניים.