אאא

"אנחנו דנים היום על מונופול הגז. מדובר על הרבה מאוד כסף, וזה נושא שמטריד את אזרחי ישראל. מחירי הגז בישראל גבוהים מאד, אפילו כפול ממקומות שונים בעולם. והורדת יוקר המחיה הגז הוא משתנה חשוב ונראה איך מתמודדים עם זה", כך פתח הבוקר (ד) יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני את הדיון במשק הגז הישראלי.

הדיון נערך לבקשת חמישה חברי כסנת. עם זאת, הלשכה המשפטית של הכנסת לא הצליחה למצוא נתונים על המתווה הממשלתי לפירוק הדואופול. בחומר רקע שהוכן על ידי הלשכה עבור חברי הכנסת מדגישים שם ש"בחודש האחרון, פורסם בתקשורת כי הממשלה הציגה לחברות הגז מתווה חלופי למתווה להסדרת משק הגז שהוצג לחברות הגז בפברואר. לא הצלחנו לקבל או למצוא מידע רשמי על צוות המשא ומתן הממשלתי, על הישיבות שקיים ועל הפגישות של הצוות עם חברות הגז".

הלשכה המשפטית של הכנסת אף פנתה ספציפית לקבלת מידע מהמועצה הלאומית לכלכלה בנושא זה, ונענתה ש"אין מידע רשמי בנוגע למתווה שהוצע לחברות הגז בפברואר ובנוגע למתווה הנוכחי". גפני הזכיר את חשיפת "כלכליסט" משלשום לפיה משרד האוצר דרש מהחברות פיקוח מחירים אולם אלו סרבו להצעה.

ח"כ שלי יחימוביץ' טענה בדיון כי "הממשלה הולכת על הראש של הממונה על ההגבלים. מאיימים עליו בכל מיני צווים שיעקפו אותו ומשאירים אותו בבדידות מזהרת וגורמים לו לעזוב את התפקיד ואז מייצרים מתווה שהוא כניעה והתרפסות בלי להגן על הציבור. ומה עושות חברות הגז? לא מסכימות להצעות של משרד האוצר. מישהו שואל את האזרח כמה מס להטיל עליו? למי יש יכולת מיקוח כזו?, אבל מי שואל אותם ומי החליט שהם יקבעו? יש לנו דרך ארוכה, אבל האלוהים נמצא בפרטים הקטנים", סיכמה.

ח"כ דב חנין, שהחליט לחבר בין שתי חברות שונות (דלק ונובל אנרג'י) לכדי גוף משפטי אחד, טען שפעולות חברות הגז מול הממשלה מהוות "סחיטה באיומים. צריך להטיל פיקוח מיידי על חברות הגז. גם אם הממונה על ההגבלים היה מצליח בתוכניותיו התוצאה הייתה לכל היותר דואופול או אליגופול (חנין אמר טריאופול - ל"ג). אם המדינה לא יכולה לגרום לחברות הגז לפתח אותו יש להלאים את המאגרים", אמר. חנין הזכיר את המודל הנורבגי שכולל פיקוח מחירים וחברת נפט ממשלתית, אבל שכח לציין שתשלום על כישלון בקידוחים בעלות של מאות מיליוני שקלים יוצא מקופת המדינה.

בישיבה משתתפים נציגי משרד האנרגיה והממונה על ההגבלים העסקיים דיויד גילה. גפני הביע צער ששר האנרגיה יובל שטייניץ לא נוכח בדיון.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

ח"כ תמר זנדברג אמרה כי "משרדי הממשלה לא שומרים על האינטרס הציבורי אלמלא הציבור דורש את זה. הייתה הצלחה בוועדת ששינסקי אבל מאז לחץ חברות הגז לא מפסיק. התנהלות הממשלה בנושא הממונה על ההגבלים ואמירותיו של רה"מ נתניהו שהוא נשאר לבד בעמדתו כנגד פירוק דואופול הגז היא מסר רע למי שיבוא אחרי גילה", אמרה.

גפני אמר שצריך להיות הוגנים ולהדגיש שהוועדה לא פיקחה על עבודת הממשלה כי לא הייתה כנסת. "ניהלתי כמה שיחות ועדיין אין החלטה ומשרד המשפטים אמר שבסופו של יום נושא הגז יובא להחלטת ממשלה. לכן אנו מקיימים את הישיבה. הנחת היסוד היא שצריך לחלק את הגז בין כולם ולא לתת אותו בכמה אנשים עשירים".

גפני טען שתמונת המצב שונה היום ממה שהיה בימי הדיונים על ועדת ששינסקי לפני חמש שנים. "אני רוצה להיות צמוד לעובדה שהממשלה לא קיבלה החלטה ויש טענות שיש לברר. תפקיד הוועדה הוא לברר את העובדות ואז לקבל החלטות". גפני הזכיר שהוא רוצה לראות פרוטוקולים או משהו כתוב, ונענה שאין כזה, לפחות לא רשמי.

גפני ביקש מנציג יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה מוריס דורפמן , סגנו של פרופ' יוג'ין קנדל, להסביר את עמדת הממשלה. "שמחתי לשמוע שנורבגיה מפקחת על מחירי הגז אבל אני מציע לברר את העובדות. אין שום צוות קנדל. יש צוות בין משרדי", אמר דורפמן. גפני מספר שדיבר עם שטייניץ, שטען בפניו שהמציאות הנוכחית אינה דומה לימי ועדת ששינסקי בשנת 2010. שטייניץ, כך לדברי גפני, מתכוון להופיע בפני ועדות הכנסת ולהסביר את עבודת משרד האנרגיה בתחום.