מה דעתכם על הקליפ החדש של ליפא שמלצר?
 
אאא

בימים האחרונים תעשיית המוזיקה החסידית סוערת בעקבות שני שירים שיצאו לאחרונה: האחד הוא השיר 'בס קול' עם המילים "ארבעים יום קודם יצירת הוולד בת קול יוצאת ואומרת בת פלוני לפלוני". שם השיר שונה ל"בס קול" בתור גימיק בגלל קולו הנמוך והמיוחד של מבצע השיר.

השיר השני הוא "בן פייגא", שמדבר על הקשר עם רבי נחמן מברסלב שהפך לצורך העניין ל"רבינו נחמן בן פייגא". הדרת נשים אאוט. הגיע הזמן סוף סוף שכולם יידעו מי הייתה אמו של רבי נחמן. שני השירים מעובדים בסגנון אלקטרוני רועש ומודרני, שלכאורה, ברירת המחדל היא לשייך אותם למוזיקה המקובלת במגזר הכללי ובמועדוני הלילה ולא לחצרות הקודש.

המאפיין הייחודי בשירים הללו הוא ששניהם מבוצעים על ידי זמרים חסידיים "משלנו" ולא מדובר בביצוע של זמר שמתכוון לעשות את דרכו בזמן הקרוב לחיק היהדות. בנוסף לכל זה, הם גם מבוצעים בשפת האידיש שכל מהותה הייתה להבדיל את היהדות החרדית באירופה דאז מהתרבות הכללית.

צריך לשים את הדברים על השולחן באופן ברור. מוזיקה היא עניין של טעם. אין מושג שנקרא "מוזיקה יהודית", יש מוזיקה שהתקבלה בחצרות החסידית ובהיכלי הישיבות ומשום כך היא נחשבת ככזאת. אפשר לתת אין ספור דוגמאות של ניגונים ומארשים חסידיים מובהקים שנלקחו מגדודי הצאר ברוסיה ומהמנוני צבאות אירופה.

 (צילום: עזריאל משה, קול ברמה)
ליפא שמלצר. מספיק שאדם אחד יתחבר לרבי נחמן בזכות הקליפ החדש שלו (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)
הגדלה

בהיכלי הישיבות מושרים בכל שבת ניגונים שהולחנו בארמונות הפריצים לפני מאות שנים. מישהו יודע כיום מה מקורם? למישהו אכפת על ידי מי הם הולחנו? התרבות היהודית ניכסה אותם אליה ומאז הם הפכו לנכסי צאן ברזל. יש סיכוי סביר מאד שבפעם הראשונה שר' אברהם אליהו קפלן שר את "שקעה חמה" במנגינה שבה היא מושרת כיום בעולם הישיבות, קמו מלעיזים וסברו שזו פריצת גדר נוראה.

כשתחנת רדיו בוחרת שלא לשדר שיר כזה או אחר כי לטעמה הוא לא מתאים לאוזני מאזיניה אניני הטעם, זו זכותה. מדובר בתחנה רדיו פרטית - או אפילו ציבורית - אבל למנהליה יש את הזכות לקבוע מה מתאים להם ומה לא. בדיוק כמו שלכל אדם יש את הזכות לקבוע אלו שירים יושמעו בביתו. זו אמירה סובייקטיבית לכל דבר ומחובתינו להתמודד איתה.

"בן פיגא" של ליפא שמלצר. שירים כאלה ינוגנו בכל בית בעתיד 

אבל כשקמים אנשים ופוסלים לחלוטין בצורה אובייקטיבית - לכאורה - שיר כזה או אחר כי לטעמם הוא לא ראוי, זה כבר קשקוש מוחלט. מוזיקה היא עניין של טעם ובעיקר עניין של הסתגלות. יבוא יום ושירים כאלו יושמעו בכל בית בישראל ואז נשב ונגחך על הסערה שהתחוללה בזמנו. ללא ספק, עברנו כברת דרך ארוכה מאז ימי הקלרינט המוכר והאהוב.

מספיק שיהודי אחד באומן יתחבר לרבי נחמן בצורה יותר עמוקה בזכות השיר "בן פייגא" או נער חסידי בוויליאמסבורג שיבוא אל סיפוקו בזכות השיר 'בס קול' ולא יפזול למוזיקה השחורה ברחובות הסמוכים - והיה זה שכרם של האמנים המבצעים. מוזיקה היא לא רק אמנות, היא גם שליחות. לכל אחד יש את הדרך שלו ולנו אין את הזכות לקבוע מה נכון ומה לא.

(דוד פדידה הוא מבכירי המפיקים במגזר החרדי)