אאא

ח"כ אלי אלאלוף, המכהן כיו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת מטעם מפלגת כולנו, מילא עד 2013 את תפקיד מנכ"ל קרן רש"י לצמצום פערים בתחומי החינוך, העבודה והרווחה. כעת עולה ממסמכים שהגישה הקרן לרשם העמותות שהיא נפרדה מהמנכ"ל שכיהן בה 17 שנה עם מענק פרישה בגובה 4.8 מיליון שקל. באותה שנה שימש אלאלוף גם כיו"ר הוועדה למלחמה בעוני מטעם שר הרווחה לשעבר מאיר כהן. על פועלו בקרן זכה אלאלוף בפרס ישראל לשנת 2011.

865 אלף שקל בשנה

קרן רש"י הוקמה ב־1984 על ידי הפילנתרופ הבלגי גוסטב לוון, שמשפחתו הקימה את חברת המים המינרליים פרייה, במטרה לסייע לצמצום הפערים בחינוך בישראל. היא מפעילה בשביל משרדי החינוך והרווחה פרויקטים שונים ובהם קרן קרב (שיעורי העשרה לתלמידים), מפעל הזנה בבתי ספר שמונהג בהם יום לימודים ארוך, תוכניות לילדים בסיכון, תוכניות למלחמה בסמים ופרויקטים נוספים לאוכלוסיות מוחלשות או אוכלוסיות במצוקה.

על פי מסמכים שהגישה הקרן לרשם העמותות, מלבד מענק הפרישה קיבל ממנה אלאלוף גם תשלומי שכר בסכום כולל של 164 אלף שקל ברוטו בשנת 2013, אף על פי שכבר לא כיהן בתפקיד מנכ"ל. כמו כן הפרישה לו קרן רש"י סכום נוסף של 48 אלף שקל לחסכונות פנסיוניים. שכרו האחרון בתור מנכ"ל בפועל ב־2012 עמד על כ־865 אלף שקל ברוטו בשנה. בחישוב שנתי מדובר על כ־72 אלף שקל בחודש ברוטו, אולם ב־2012 הוא כיהן בתפקידו רק עשרה חודשים. כמו כן קיבל אלאלוף הפרשות לפנסיה בגובה של 269 אלף שקל, כך שעלות שכרו הכוללת עמדה על 1.1 מיליון שקל.

בשיחה עם "כלכליסט" הסביר אתמול אלאלוף כי השכר ששולם לו ב־2013 הוא עבור חובות שכר כלפיו משנת 2012. לגבי המענק, אלאלוף טען כי מדובר במענק מקובל, והדגיש כי לא מדובר בכסף שיורד מתקציב הפעילות של העמותה. "אל תשכח שבכל מקרה יש 50% מס", הוסיף.

קרן בגירעון

מחזור הפעילות של קרן רש"י הסתכם ב־1.1 מיליארד שקל ב־2013. מחזור הפעילות שלה מגיע ברובו מהכנסות ממשרדי הממשלה שלהם היא נותנת שירותים. הכנסות אלה הסתכמו ב־2013 בסכום של 831 מיליון שקל. הקרן, שנחשבת הקרן הפילנתרופית הגדולה בישראל, סיימה את שנת 2013 בגירעון של כ־2.8 מיליון שקל.

בחודש מרץ השנה נבחר אלאלוף לכנסת מטעם מפלגת כולנו בראשות משה כחלון, ולאחר השבעת הממשלה מונה ביוני לתפקיד יו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת.