אאא

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין משלים הצעת חקיקה מהפכנית שתסייע לשופטים להקל בעונשם של מורשעים בהתאם למצבו הבריאותי של הנאשם ובשורת נסיבות מיוחדות אחרות.

לפ הדיווח ב"ידיעות אחרונות", וינשטיין החליט על המהלך בעקבות תלונות רבות שקילב מאז נכנ סלתוקפו החוק להבניית ענישה, לפני כשלוש שנים. המתלוננים היו שופטי בית המשפט העלין, שופטים מחוזיים וכן סנגורים.

הבעייתיות בחוק הקיים הינה בכך שהוא קבוע תבנית לגזירת העונש על מורשעים ומונע מהשופטים לסטות ממתחם הענישה הקבוע בחוק גם במקרים בהם דלעתם יש לסטות ממתחם הענישה.

החוק הבעייתי בא לידי ביטוי בעיקר בעונש האכזרי שהושת על ראש עיריית ירושלים לשעבר אורי לופוליאנסקי בפרשת הולילנד על-ידי השופט דוד רוזן, שלמרות מצבו הבריאותי הירוד והעובדה שהוא חולה בסרטן, השית עליו שש שנות מאסר בפועל.

העונש עורר סערה עצומה כאשר כמעט כל מי שנדרש לנושא הביע תרעומת על חומרת הענישה ואי ההתחשבות במצבו של לופוליאנסקי.

בעקובת התלונות על החוק החדש, שנועד בעיקרו לקבוע מתחם ענישה בשל ביקורת שהייתה על חוסר אחידות בעונשים שמטיל בית המשפט, החליט וינשטיין לפעול לתיקונו.

לפי הדיווח ב"ידיעות", מי שמטפל בנושא הוא רז ניזרי, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, שמרכז ועדה בין משרדית בה חברים המשנה לנשיאת ביהמ"ש העליון אליקים רובינשטיין, נשיאת ביהמ"ש המחוזי בתל אביב דבורה ברלינר ונציגי הפרקליטות והמשטרה.

לפי המתווה המסתמן, יהיה מתחם ענישה קבוע אך השפטים יוכלו לחרוג ממנו במספר במקרים. כך למשל מצבו הבריאותי של הנאשם יהיה עילה מצדקת לסטייה מרף הענישה המינימלי - סעיף זה לו היה קיים היה מאפשר לשופט רוזן להתחשב במצבו של לופוליאנסקי ולהשית עליו עונש נמוך.

בנוסף, במצב בו אדם שילם מחיר אישי גבוה - כדוגמת אדם שמואשם בתאונת דרכים בה נהרג בן משפחתו מדרגה ראשונה, ביהמ"ש יוכל להתחשב בכך.