אאא

מנהל רשות המסים, משה אשר, הודיע היום (ג') על פתיחת האפשרות להגיש דיווחים על עסקאות מקרקעין דרך האינטרנט. עד היום נדרשו מייצגים להגיע למשרדים האזוריים של מיסוי מקרקעין, בכדי לדווח על עסקאות נדל"ן כמו מכירת דירות מגורים - כעת המהלך החדש יחסוך להם את הצורך לעשות זאת.

המהלך בא לאחר פיילוט של חצי שנה, שבמהלכו חלק ממשרדי מיסוי מקרקעין קיבלו דיווחים מקוונים. בשלב זה הדיווח המקוון הינו התנדבותי וניתן להגיש את הדיווחים גם באופן ידני. ברשות המסים מתכוונים לקבוע תקנות שיקבעו חובת דיווח באופן מקוון החל משנת 2016.

ברשות מציינים, כי מלבד הקיצור בזמני הטיפול כתוצאה מהמהלך, הדיווח המקוון יביא גם לטיוב ניכר של נתוני העסקאות המפורסמים לציבור במערכת מידע נדל"ן, שמעתה יהיו מלאים יותר בשל השימוש בשדות חובה. זאת לאור דו"ח של מבקר המדינה מלפני מספר חודשים שעסק במשבר הדיור, שכחלק ממנו ביקר המבקר את רשות המסים על כך שהדיווחים שלה על עסקאות נדל"ן הם חלקיים וכי לא ניתן לקבל מהם תמונה מלאה ומדויקת על שוק הדיור בארץ.

איך זה עובד

הדיווח המקוון פתוח לציבור עורכי הדין המייצגים דרך מערכת המייצגים שבאתר האינטרנט של רשות המסים. המייצג נדרש למלא את טופס ההצהרה המקוון ולצרף כקובץ סרוק את כל הצרופות (כגון: חוזים, אסמכתאות על הוצאות, אימות חתימה ועוד). בסיום התהליך מתקבל מספר שומה ואף ניתן להדפיס במשרדו של עו"ד שובר לתשלום שומה עצמית אותו ניתן לתשלום בבנק הדואר, לשלם באמצעות כרטיס אשראי או בהעברה בנקאית.

ברשות מציינים, כי כחלק מההיערכות להטמעת המערכת, רשות המסים מעבירה, בשיתוף המכון להשתלמות עו"ד של לשכת עורכי הדין בישראל, הדרכות בנושא לציבור עורכי הדין ברחבי הארץ.