אאא

ישיבת הקבינט בעניין ההסכם עם חברות הגז אישרה היום (ה') כי הסוגייה היא מדינית ביטחונית, אולם המשך הטיפול יעבור להחלטת הממשלה ולא להכרעתו של שר הכלכלה אריה דרעי, כך נודע ל"כלכליסט". על פי ההליך המקורי, אמור היה שר הכלכלה להשתמש בסמכותו לעקוף את החלטת הממונה על ההגבלים העסקיים, לפי סעיף 52 בחוק ההגבלים - וזאת במטרה לעקוף את החלטת גילה שהגבילה את מונופול הגז.

הממשלה אישרה את ההצעה פה אחד, אולם לאחר האישור הפתיע דרעי כשהודיע שאינו מעוניין לחתום בעצמו ולהפעיל את סעיף 52 מנימוק מדיני. דרעי טען כי אין לו יתרון על שרים אחרים בנושא זה, והוא מסמיך את הקבינט והממשלה לקבל את ההחלטה במקומו. גורמים שהיו בישיבה אומרים כי בעת שדרעי הטיל את הפצצה השרים הנוכחים היו בהלם. "היתה דממה כשדרעי זרק את זה", אמר אחד המשתתפים.

מקורבי דרעי אמרו כי שר הכלכלה הסביר כי "אין לשר הכלכלה יתרון בהפעלת סעיף 52 מנימוק ביטחוני על פני ראש ממשלה, שר ביטחון ושרי חוץ". לכן העדיף להסמיך את הממשלה או הקבינט להפעיל את הסעיף במקומו. לדבריהם, דרעי לא הודיע על ההחלטה מתחילת הישיבה, כי רצה להקשיב לנימוקים שהציגו בישיבה. 

 "שנתניהו יסביר" 

ל"כלכליסט" נודע שכדי לשכנע את השרים, הזמינה לשכת ראש הממשלה לדיון גורמים ביטחוניים ומדיניים, שיספקו את נקודת המבט המקצועית שלהם על ההסכם עם חברות הגז. בין הגורמים - מנכ"ל משרד החוץ, דורי גולד, מקורבו של נתניהו שבממשלה הקודמת שימש יועצו המדיני של רה"מ.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בישיבה השתתף גם דיויד גילה, הממונה על ההגבלים העסקיים, שמתנגד למתווה הגז הממשלתי. גילה הגיש את התפטרותו לפני מספר שבועות וזאת לאחר שטען שגיבוש המתווה הממשלתי מול חברות הגז לא יוביל לשינוי ברמת התחרותיות במשק הגז ובשל העובדה שהממשלה מנסה לעקוף אותו על ידי הכרזה על הנושא כבעל משמעות מדינית, הוא פורש מתפקידו.

משרד ראש הממשלה הודיע בתום הדיון כי "הקבינט אישר פה אחד שבעת הנוכחית יש חשיבות מכרעת לקידום מהיר של פיתוח והרחבת שדות הגז הטבעי שהתגלו מול חופי ישראל משיקולי ביטחון המדינה ויחסי החוץ של מדינת ישראל. בנוסף הקבינט אימץ את הצעתו של שר הכלכלה להעביר את סמכותו להפעלת סעיף 52 לחוק ההגבלים העסקיים לאישור מליאת הממשלה. המתווה יפורסם בימים הקרובים ויובא לשימוע בפני הציבור".

על פי התכנון המקורי, לפני החתימה על סעיף 52, אמור היה דרעי להגיע לוועדת הכלכלה. לאחר הודעתו של דרעי שלא יחתום על הסעיף, אמר ל"כלכליסט" יו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל: "עכשיו אני מצפה שנתניהו, הלוביסט מספר אחת של טייקוני הגז, יבוא בעצמו לוועדה ויסביר למה הוא לא מוכן לייצג את אזרחי ישראל במאבק הזה".