אאא

בעוד חלק מהרשויות המקומיות, כמו תל אביב או חיפה, מתכוונות להעלות את הארנונה ל־2016 על פי הטייס האוטומטי בשיעור של 1.27%, רשויות אחרות כמו אשקלון ועכו החליטו שלא להעלות.

זאת, משום ששר הפנים סילבן שלום הודיע בשבוע שעבר כי "אאשר לכל רשות מקומית שתרצה לא להעלות את שיעור העדכון בארנונה במסלול מקוצר". עם זאת, שר האוצר משה כחלון, שתמיכתו נדרשת לאישור ההחלטה, עוד לא הביע דעה בנושא.

במקביל, פקידי האוצר מביעים התנגדות למהלך מחשש שהפחתת שיעור העדכון השנתי של הארנונה תוביל לגירעון ברשויות ולהגדלת הפערים ביניהן.

סגן הממונה על התקציבים באוצר ערן ניצן אף שלח מכתב למנכ"לית משרד הפנים אורנה הוזמן־בכור בשבוע שעבר ובו קרא לבטל את ההחלטה.

הטייס האוטומטי, שלפיו עולה בכל שנה הארנונה לרשויות המקומיות על פי חישוב של ממוצע מדד המחירים לצרכן ומדד השכר במגזר הציבורי, מחייב את כל הרשויות, וכל חריגה ממנו דורשת את אישור שרי הפנים והאוצר.

מהאוצר נמסר: "משרד האוצר העביר את עמדתו למשרד הפנים וביקש לעדכן בעמדה זו את הרשויות. עמדת האוצר נועדה למנוע הגדלת פערים בין רשויות חלשות לחזקות".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מלשכתו של כחלון נמסר כי "השר טרם פרסם את עמדתו בנושא".

ממשרד הפנים נמסר: "השר דואג לרווחת האזרחים ולכן לא יכפה על הרשויות להעלות תעריפים".

מעיריית ת"א נמסר: "צו הארנונה לשנת 2016 הכולל את נוסחת העדכון כבר אושר".

עיריית חיפה מסרה: "שר הפנים אינו מוסמך יחיד אלא גם שר האוצר המנתגד נחרצות ליוזמה. עיריית חיפה כבר החליטה להעלות את הארנונה בשיעור הקבוע בחוק".

מעיריית עכו נמסר: "מליאת מועצת העיר אישרה שלא להעלות את תעריפי הארנונה כפי שמאפשר משרד הפנים".

ראש עיריית אשקלון איתמר שמעוני הודיע לפני כשבוע כי "סיכמתי עם השר שנקבל סיוע ממשרד הפנים".

שלום. באוצר חוששים שהצעתו תגביר פערים בין רשויות חזקות וחלשות