אאא

שר הבינוי יואב גלנט הצביע היום (ד') עם הקואליציה נגד ההצעה לסדר על "הצורך בוועדת חקירה פרלמנטרית בנושא מונופול הגז", וזאת למרות ניגוד העניינים שבו הוא מצוי בנושא. מיד בסוף ההצבעה הודיע גלנט לסגן מזכירת הכנסת כי השתתף בהצבעה בטעות, וסגן יו"ר הכנסת ח"כ בצלאל סמוטריץ' הכריז כי "יואב גלנט מודיע שהשתתף בהצבעה הקודמת בטעות". עם זאת, את הצבעתו של גלנט אי אפשר למחוק וההצעה שהגישה ח"כ תמר זנדברג ממרצ נדחתה ברוב של 55 נגד 37.

כזכור, גלנט סירב להשתתף בהצבעה שתוכננה ביום שני על העברת סמכותו של שר הכלכלה אריה דרעי לעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים בעסקה עם חברות הגז, כשהסביר שהוא נמצא בניגוד עניינים. בתחילה הסביר זאת בעברו כמנכ"ל חברת חיפושי הנפט והגז של בני שטיינמץ. בהמשך חשף "כלכליסט" כי לגלנט אופציות במאגרי הגז תנין וכריש המיועדים למכירה על פי המתווה.

ההצבעה במליאה היתה שמית. מלשכתו של גלנט הוסבר כי השר הצביע עם הקואליציה בהמולת ההצבעות בטעות ובתום לב ומיד אחריה הודיע על טעותו. למעשה, אין מניעה חוקית מח"כ להשתתף בהצבעה, אולם אם יש לו עניין אישי בנושא – עליו להצהיר על כך לפני ועדת האתיקה, יו"ר הכנסת ולפני מליאת הכנסת. ללא ההצהרה, ניתן להגיש נגדו קובלנה בוועדת האתיקה.

ההצבעה שירטטה גם את היחס של סיעות הבית בנוגע למתווה הגז. חברי הכנסת של ישראל ביתנו, שהיו"ר שלה אביגדור ליברמן הודיע שהוא מברך על ההסכם, הצביעו עם הקואליציה נגד ההצעה לסדר. הח"כים של יש עתיד נעדרו ברובם מההצבעה, כאשר עליזה לביא שנכחה במליאה הצביעה עם הקואליציה. רבים מהח"כים הערבים לא השתתפו בהצבעה.

זנדברג אמרה בדיון כי "הדוגמה הקיצונית ביותר לכניעה ולהתפרקות מרצון של הדמוקרטיה הוא הסעיף שנקרא יציבות רגולטורית. אתם מתחייבים במתווה הזה להשבית את הכנסת עשר שנים קדימה. הצוות החשוב ביותר שהוקם בעשורים האחרונים גנז את עצמו על מנת שלא יצורך לפרסם פרוטוקולים. רק בשל כך ראוי להקים ועדת חקירה פרלמנטרית".

שר האנרגיה יובל שטייניץ השיב כי "כמו שפעלתי כשר האוצר נגד חברות האנרגיה ובעד טובת הציבור, כך אני פועל גם היום. חברות האנרגיה נאלצות לקבל על עצמן את התנאים הקשים ביותר במדינות ה-OECD. אפילו פרופ' איתן ששינסקי אמר לי שהוא ממליץ לחתום על המתווה בשתי ידיים".