אאא

סקר שערך על-ידי חברת הסקרים Euro2day מראה שרוב היוונים יצביע בעד צעדי הצנע שדורשים נושיה של יוון. על פי הסקר, 47.1% מהיוונים יצביעו בעד צעדי הצנע ואילו 43.2 יצביעו נגדם.

אותו הסקר מראה כי היוונים יצביעו באופן גורף בעד הישארות באיחוד האירופי, עם 75% אחוזים בעד השארת מטבע היורו.

הנתונים מראים כי לראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפריס, יש עוד הרבה על מה להילחם לאחר שהתעקש לשלוח את יוון למשאל העם. זאת למרותשהיה צפוי לסגת ממשאל העם ולהסכים לרוב דרישות החילוץ ביום שני בלילה.

"ביום שנים ממשלת יוון תשב לשולחן הדיונים לאחר משאל העם, עם דרישות לתנאים טובים יותר לעם היווני", אמר ציפריס בטוויטר.

קנצלרית גרמנה, אנגלה מרקל, אמרה שלא יתקיימו עוד דיונים לגבי חבילת החילוץ ליוון עד לאחר יום ראשון. " פשרה בכל מחיר אינה אפשרות. אחרת אירופה תהיה אבודה", אמרה במפגש בבנק המרכזי של גרמניה אתמול.

לפני סגירת הבנקים, בסקר שנערך על-ידי ProRata, נמצא כי 57% מהיוונים יצביעו נגד תנאי החילוץ אולם לאחר סגירת הבנקים, נתון זה השתנה ל-46%.

פחות מ-72 שעות עברו מאז סגירת הבנקים והחלת ההגבלות על ההון ביוון, אולם כבר ניכרות השפעות הרסניות של ההתפתחויות האחרונות.

כלכלת יוון, שכבר כורעת תחת נטל חדלות הפירעון של המדינה, הגיעה לעצירה מטלטלת.

הקריסה מתחילה - ירידה של 70% בצריכה הפרטית ושל 40% בענף התיירות

11:40 בעלי עסקים רבים ברחבי יוון יושבים באפס מעש בחנויותיהם מאז יום שני. לראשונה מזה עשורים רבים, מדווחים בעלי טברנות וחנויות שמאז יום שני לא נכנס ולו לקוח אחד בדלתות העסק.

בד בבד עם הבנקים, סגרו חנויות, מפעלים וחברות את דלתותיהם. עובדים נאלצים לקחת חופשה בכפייה ללא תשלום עד למשאל העם שיתרחש ב-5 ביולי לגבי התנאים לקבלת סיוע כלכלי נוסף מאת נושיה האירופים של יוון.

"הצריכה הפרטית צנחה ב-70%. ישנו כעת חוסר אמון הדדי, אין עסקאות בין הסיטונאים לקמעונאים", אמר ואסיליס קורקידיס, ראש קונפדרציית המסחר של יוון. הארגון מייצג כ-280 אלף עסקים קטנים ובינוניים ומתמודד כעת עם גזירת הגבלות ההון.

למעלה ממחצית מוצרי המזון וחומרי הגלם של יוון מיובאים, אולם ללא מערכת בנקאית מתפקדת, לא ניתן לבצע העברות בנקאיות לספקים, אומר קורקידיס.

"חברות בין-לאומיות יכולות להעביר כספים, אולם חברות מקומיות לא יכולות. החוסרים עדיין נסבלים השבוע כי יש לבעלי עסק מלאים אולם לא כן יהיה בשבוע הבא, אנו עוברים פה דברים שמעולם לא חשבנו שנעבור", הוא אומר ל"גרדיאן".

ההגבלה על משיכות מזומנים ל-60 יורו ליום תרמה את תרומתה לירידה בצריכה הפרטית. על רקע חששות שבשלב מסוים יאזל הכסף מהבנקים, ישנן ספקולציות גוברות ביוון שההגבלות יוחמרו ל-20 יורו ליום.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

גם בכל אמצעי התחבורה הציבורית ניכרו הקשיים – המעבורות ושאר אמצעי התחבורה ציבורית ריקים מנוסעים ואילו בסופרים ובמרכולים ניכרים סימני בהלת הקניות שרוקנה את מדפיהם.

נתוני הייצור מראים התכווצות לשפל של 10 חודשים ביוני ושהרבעון האחרון היה הגרוע ביותר במדינה מזה שנתיים.

חרף העובדה שעונת התיירות מתקרבת לשיאה, גם תעשיית התיירות מרגישה את המשבר, עם ירידה של 40% בהזמנות לטיסות ולמלונות.

"המזומנים אוזלים במהירות, עד יום שני יש סיכוי חזק מאד שמכשירי הכספומט ייסגרו", מזהיר קורקידיס.