האם על יעקב ליצמן להסכים להיות שר?
 
אאא

דבריהם של השופטים הבוקר (שלישי) במהלך הדיון בעתירה שהגישו ראשי תנועת יש עתיד לבג"ץ שהביע עמדה נחרצת לפיה ראש הממשלה בנימין נתניהו לא יוכל לכהן במקביל לתפקידו גם כשר בממשלה מה שמשליך על העובדה שח"כ וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן ייאלץ לקבל על עצמו את תפקיד השר, מעוררים סערה במערכת הפוליטית כמו גם בקרב הציבוריות החרדית שכן עד עתה נמנעו ביהדות התורה מלקחת תפקידי שרים כשהשאלה כעת האם הדבר ישתנה בעקבות החלטת בג"ץ.

גורמים בכירים במפלגה החרדית האשכנזית מעריכים כי באם אכן יקבע בית משפט העליון כי על ליצמן לכהן כשר הרי שהדבר יקבל את אישורה של המנהיגות הרוחנית. "צריך לזכור שבעבר כבר כיהנו נציגי הציבור איצ'ה מאיר לוין והרב בנימין מינץ כשרי ממשלה ולכן קיים כבר תקדים בעניין", הם אומרים.

"הסיבה שבציבור החרדי לא לוקחים תפקידי שרים", מסביר גורם במפלגה, "הינה בעיקר שלא להשתתף בסימני השררה והשלטון וכן שלא לקחת אחריות בנושאים ציבוריים כבדי משקל שאינם נוגעים בהכרח לאורחות חייו של הציבור החרדי".

"יהדות התורה תמיד נמנעה מלשבת בממשלה ולמלהתערב בסוגיות בטחוניות ומדיניות ולכן העדיפות הינה לשמור על אותה ניטרליות, אולם באם הדבר יכפה ע"י בית המשפט ייתכן מאוד והמינוי יעבור את אישור הרבנים", אומר הגורם.

לדבריו, כ"ק מרן האדמו"ר מגור, רבו של ליצמן, יצטרך לאשר את שינוי העמדה של תנועת אגודת ישראל ולקיחת תפקיד השר ואולי אף יכנס את כלל האדמו"רים חברי מועצת גדולי התורה החסידית לקבל יחד הכרעה בנידון.

"זה לא יהיה פשוט ולא קל, ברור שמלכתחילה לא ישושו לאשר זאת אבל בסופו של יום בלית ברירה אם לא יתרחש משהו חריג ההערכה הינה שיאושר לליצמן להמשיך לכהן בתפקיד גם ב"מחיר" מינוי לשר באופן רשמי ומעשי", הוא אומר.