אאא

פרשת קרטל הלחם: שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, עודד שחם, הרשיע היום (ה') את מנכ"לי המאפיות ברמן ודוידוביץ', יהודה שניידמן ושייקה דוידוביץ', ומנהל השיווק של דוידוביץ', מרק קינן, בביצוע עבירות של הסדר כובל בנסיבות מחמירות. שניידמן, דוידוביץ' וקינן הודו במסגרת ההליך בעבירות תיאום והימנעות מתחרות, כלומר בביצוע הסדר כובל, ובית המשפט התבקש להכריע האם העבירות בוצעו גם בנסיבות מחמירות.

לא מדובר בניואנס משפטי בלבד. העונש על הסדר כובל הוא עד שלוש שנות מאסר, ואילו על הסדר כובל בנסיבות מחמירות הוא עד חמש שנות מאסר. משפטם של נאשמים נוספים בחברות בקרטל, ביניהם מנכ"ל מאפיית אנג'ל ירון אנג'ל שהודה אף הוא בביצוע הסדר כובל, נמשך.

"המסקנה היא שהתקיימו נסיבות מחמירות", אמר היום השופט שחם. "היתה עלולה להיגרם פגיעה משמעותית בתחרות. המחיר עלה בפועל, נגרם נזק משמעותי לציבור הצרכנים. מדובר במוצר בסיסי שנוגע לאוכלוסיות חלשות. ההסדר הכובל היה יציב ולא עמד להתפוגג. הנאשמים עברו עבירה של הסדר כובל בנסיבות מחמירות. במסגרת ההסדר נעשתה עליית מחירים משמעותית וכל מאפייה נושאת באחריות במלואה".‎

על פי כתב האישום בפרשה שהוגש באוקטובר 2012, המאפיות הנאשמות, שמצאו את עצמן בתחרות עזה על כיסו של הצרכן, החליטו לסיים את התחרות דרך ביטול מבצעים וחלוקת שוק הלחם, בעיקר בבירה ירושלים, לגזרות. רשות ההגבלים העסקיים טענה, באמצעות עו"ד אסף מוזס, כי כל מאפיה קיבלה שטח גזרה ולקוחות, והן סיכמו ביניהן כי כל אחת מהן תטפל לבדה בלקוחותיה, ללא ניסיון מצד המאפיות המתחרות לפלוש לשטח הגזרה ולחטוף מהן את הלקוחות. התוצאה, לפי רשות ההגבלים, הייתה עליית מחירים ופגיעה בתחרות.