אאא

המשבר ב'יהדות התורה' לשיא: שעה קלה לאחר המכתב החריף שקיבל מ'אגודת ישראל', יו"ר 'דגל התורה' ח"כ משה גפני הגיש בצהריים (רביעי) את מועמדותו לכהן כחבר בוועדה למינוי לדיינים, למרות שעמיתו לסיעה ח"כ ישראל אייכלר כבר הגיש מועמדות.

   קרא עוד:

בטופס המועמדות שהגיש, תחת הכותרת "טופס הגשת מועמדות לוועדת בחירה של נושאי משרה שיפוטית", נכתב: "אני החתום מטה חבר הכנסת משה גפני מבקש להציג את מועמדותי לכהן כחבר מטעם הכנסת בוועדה הבאה 'הוועדה למינוי דיינים'", כשעל החתום חתימתו של יו''ר תנועת דגל התורה ח"כ משה גפני.

בכך מגיע המשבר בין הסיעות המרכיבות את 'יהדות התורה' לשיא חסר תקדים כאשר במצב בנוכחי הגישה מפלגת 'יהדות התורה' שתי בקשות של חברי כנסת לכהן בוועדה למינוי דיינים, האחת של ח"כ ישראל אייכלר מסיעת 'אגודת ישראל' והשנייה מטעם ח"כ משה גפני מ'דגל התורה'. 

 (יו
טופס הגשת המועמדות של ח"כ משה גפני

הבוקר, דווח לראשונה ב"כיכר השבת", כי בסיעת 'דגל התורה' שוקלים ביממה האחרונה להציב את אחד מחברי הכנסת שלהם כמועמד לחברות בוועדה למינוי דיינים, זאת למרות שבהסכם הקואליציוני הוחלט כי המועמד יהיה משורות 'אגודת ישראל', והוסכם כי יהיה זה נציג חסידות בעלזא ח"כ ישראל אייכלר, שכבר הציג את מועמדותו.

ב'דגל התורה' חוששים כי באם המועמד יהיה אייכלר, הרי שהוא לא ייבחר לתפקיד על ידי חברי הכנסת האחרים ואז תאבד 'יהדות התורה' את המינוי. "חבל שהמפלגה תפספס את התפקיד שניתן לה בגלל מועמד שאולי לא יצליח להיבחר", אומרים ב'דגל', ומבהירים כי "לא האינטרס האישי והמפלגתי נמצא על הפרק אלא טובת היהדות החרדית ועולם התורה".

מנגד, ב'אגודת ישראל' אומרים כי התפקיד שייך להם במאת האחוזים, ובאם ב'דגל התורה' ינסו לערער על כך, הם משגרים איום מרומז באשר לתמיכה האפשרית של הסיעה החסידית באישורו של החוק הנורווגי בכנסת, מה שיפגע בסיכוייו של יעקב אשר להתמנות כחבר כנסת. "לא ייתכן שהם ייפגעו לנו במינויים ואנחנו נעניק להם חבר כנסת נוסף על מגש של כסף", מצהירים באגודת ישראל.

לאחר הפרסום ב"כיכר השבת" שיגרו ארבעת חברי הכנסת של אגודת ישראל מכתב חריף וזועם לח"כ משה גפני בו הם מבהירים כי לא ניתן להפר את הסיכומים שנחתמו עימם בנושא וכי על כל הסיעה לתמוך במועמדותו של ח"כ ישראל אייכלר לחבר בוועדה למינוי דיינים.

על המכתב, כאמור, חתומים ארבעת נציגי 'אגודת ישראל' בכנסת יעקב ליצמן מאיר פרוש, מנחם לייזר מוזס וישראל אייכלר.

 (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
המכתב של ח"כי 'אגודת ישראל'

"לכבוד חבר כנסת משה גפני יו"ר ועדת הכספים, הנדון נציג הקואליציה בוועדה למינוי דיינים", כך פותחים חברי הכנסת מ'אגודת ישראל' את מכתבם ליו"ר 'דגל התורה' ח"כ משה גפני.

"לאור החלטת הסיעה מתאריך כ"ה באייר תשע"ה, הבאה לידי ביטוי במסמך המצ"ב, על חלוקת התפקידים בכנסת ה-20, הגיש ח"כ ישראל אייכלר את מועמדותו לחבר הוועדה למינוי דיינים. מכוח אותה החלטה הינך משמש כיו"ר ועדת הכספים וכן מונו הרב יעקב ליצמן לסגן שר הבריאות, הרב מאיר פרוש לסגן שר החינוך, הרב אורי מקלב ליו"ר ועדת המדע, הרב מנחם אליעזר מוזס ליו"ר הסיעה והרב ישראל אייכלר לוועדה למינוי דיינים.

"כידוע הבחירות הן חשאיות ולכן אבקש מכל החברים להתגייס להצלחת הבחירה, מתוך ידיעה כי צריך לשכנע את חברי סיעות 'הליכוד' ו'כולנו', לעמוד בהתחייבויות הקואליציוניות לתמוך בנציגנו.

"לאור זאת אין להעלות על הדעת להפר את החלטת הסיעה וההסכם הקואליציוני בהגשת מועמדות נגדית ו/או אי תמיכה בנציג 'יהדות התורה' ח"כ הרב ישראל אייכלר", לשון המכתב החריף של חברי הכנסת.

שעה קלה לאחר פרסום המכתב ב"כיכר השבת", ח"כ משה גפני משיב למכתב של חברי הכנסת מ'אגודת ישראל' במכתב משלו אותו שיגר ליו"ר הסיעה ח"כ מנחם אליעזר מוזס.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

 (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
מכתב התגובה של ח"כ משה גפני

במכתב כותב גפני כי "בישיבת הסיעה - ליצמן טען שהעובדה שלאייכלר אין תפקיד, היא בלתי חברית ופוגעת, הסכמנו שיקבל את הועדה לפניית הציבור. על פי החלוקה בינינו - החברות בועדה למינוי דיינים מגיעה לדגל התורה".

לדבריו ליצמן העלה בישיבת הסיעה את העובדה שלא ייתכן שאייכלר יישאר ללא תפקיד ראוי, אייכלר בהמשך לכך דרש ממפלגת הליכוד את הוועדה לפניות הציבור ואכן גם בדגל התורה הסכימו לכך.

גפני טוען כי במהלך המשא ומתן בין אייכלר לנציגי הליכוד הוא העלה בפניהם שהוא מוותר על החברות בוועדה למינוי דיינים תמורת ראשות הוועדה לפניות הציבור ואנחנו התנגדנו לכך בכל תוקף.

"לאור האמור החלטת הסיעה שצירפת אינה רלוונטית ואין בחלוקה האמורה את הוועדה לפניות הציבור שקיבל אייכלר לאחר החלוקה האמורה ועל כן החברות בוועדה למינוי דיינים על פי החלוקה בינינו מגיעה לדגל התורה", קובע גפני.