אאא

ראש הממשלה בנימין נתניהו אומר על הסכם הגז שהושג אמש עם חברות הגז כי "ההסכם יכניס מאות מיליארד שקל לתושבי ישראל בשנים הקרובות".

"המתווה שהושג שם במרכז את אזרחי ישראל, הכלכלה והתעשייה. הסכם הגז יסייע לתעשייה ולפריפריה, לייצר מקומות עבודה חדשים. תעסוקה וביטחון אנרגטי וניקיון סביבה. יש את כל הסיבות לאמץ את המתווה הזה. אמרתי ישר בהתחלה לא נכנע לפופוליזם ונוציא את הגז ממעמקי הים. לאחר כל בחינה אפשרית אזרחי ישראל שוכנעו שהמתווה טוב והוא יגיע לממשלה בראשון ויעבור ברוב קולות ובצדק".

נתניהו לא ענה לשאלות והסתפק בהצהרה הקצרה. מי שנטל את זכות הדיבור הוא שר האנרגיה יובל שטייניץ שאמר: "נמשיך לנוע קדימה לפרוק המונופול ולפיתוח מאגרי גז קיימים ונוספים שעדיין ממתינים בים. לעיתים זמן הוא פקטור חשוב וכשמדובר במאות מיליארדי שקלים הכנסות למדינה או ביכולת למנף את תגליות הגז לחיזוק ציר השלום, עיכוב של כמה שנים הוא טרגדיה ומשהו בלתי נסבל".

שר האנרגיה אמר שטייניץ עקץ חלק מהפוליטיקאים באופוזיציה ואמר שאמר שמותר שתהיה ביקורת או ויכוח על המתווה, אולם לתפיסתו החתירה לאמת היא המטרה והצורך של אזרחי מדינת ישראל גובר על כל צורך פוליטי. "לא עולה בדעתי לפגוע באינטרסים של מדינת ישראל ואזרחיה בשל שיקולים פוליטיים, אישיים או תדמיתיים. אבל כדי שתוכל להסתכל על עצמך ביושר צריך לעשות את הדבר הנכון והמתווה הזה הוא הדבר הנכון", אמר.

כתבתנו הדס גליקו מוסרת: ביום ראשון צפוי מתווה הגז להיות מונח על שולחן הממשלה לאישור. גורמים בלשכת שר הכלכלה אריה דרעי אמרו ל"כלכליסט" כי השר צפוי לעבור היום על המתווה ולגבש דעה כיצד יצביע ביום ראשון.

דרעי ישתתף בדיון בממשלה ויחליט בסוף הדיון כיצד להצביע. השלב הבא הוא מעבר המתווה לאישור הכנסת ואז הכדור חוזר אליו.בהנחה שהכנסת תאשר את המתווה אז דרעי אמור לחתום על סעיף 52. על פי סעיף זה, בהיעדר ממונה על ההגבלים מוטלת על שר הכלכלה ההחלטה האם להפעיל את סעיף 52 שמאפשר לעקוף את החלטת הממונה שכאמור התפטר על רקע התנגדותו למתווה.

כזכור, השאלה האם יפעיל את סעיף 52 כבר הונחה על שולחנו של דרעי. תגובתו היתה מכתב מפורט עם שורת דרישות דומות להסכמות שכבר הושגו עם חברות הגז אולם לבסוף הודיע דרעי שמאחר וצוות משרדו לא היה מעורב בשיחות הוא מעביר את ההחלטה לממשלה.

בין ההחלטה ההיא לבין המתווה שהתגבש אמש ניהל דרעי שורה של מאבקים שההכרעה בנושא שלהם עשויה לעמוד כחיץ בינו לבין אישור המתווה. החל מהיקף הסיוע שיוענק לארבעת העשירונים התחתונים במסגרת מע"מ אפס, שינוי חוק עידוד השקעות הון כך שיתייחס לפעילות התעשייתית של כיל בהפקת האשלג כזכאית להטבות מס ונושאים נוספים.