אאא

מרד נגד ראש הממשלה המתפטר: 25 חברים בסיריזה, מפלגת השלטון השמאלנית של יוון, מתכוונים לפרוש ולהקים מפלגה חדשה בשם "האחדות העממית" (ביוונית: לייקי אונטיטה), כך נודע היום (ו'). אתמול התפטר ראש הממשלה אלכסיס ציפראס ופינה את הדרך לבחירות חדשות, כאשר ההערכות ביוון הן שמטרתו לשוב לשלטון מחוזק לקראת יישום צעדי הצנע הכואבים הכלולים בהסכם החילוץ של המדינה עם נושיה.

ציפרס איבד את תמיכתם של רבים מקרב חבריו למפלגה בהצבעה על תוכנית החילוץ החדשה עבור יוון של נושיה האירופים, מוקדם יותר החודש.

בראש המפלגה יעמוד שר האנרגיה לשעבר פנאגויטיס לפזאניס, שהתנגד בחריפות להסכם החילוץ. כך על פי הדיווחים. רשימת חברי הפרלמנט העתידים להצטרף למפלגה החדשה מראה כי יושבת ראש הפרלמנט זואי קונסטנטפולו ושר האוצר לשעבר יאניס ורופאקיס לא נמנים עם חבריה. שניהם התנגדו נמרצות להסכם החילוץ החדש וקונסטנטפולו אף מתחה ביקורת חריפה ביותר על בן בריתה לשעבר, ציפראס, בשל ההסכם שבו היה על ראש הממשלה המתפטר לקבל קיצוצים כואבים במגזר הציבורי, רפורמות מרחיקות לכת בפנסיה ואת הישארותה של יוון בגוש היורו, כדי לזכות בסיוע חדש של 86 מיליארד יורו.

בבחירות האחרונות ביוון, שנערכו בינואר,זכתה סיריזה ל-149 מושבים מתוך 300 מושבי הפרלמנט. אחריה הגיעה המפגה הדמוקרטית החדשה, השמרנית, עם 76 מושבים. לפיכך, המפלגה החדשה צפויה להיות השלישית בגודלה בפרלמנט היווני.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

כשליש מחברי סיריזה הצביעו נגד תנאי ההסכם החדש בשבוע שעבר, או נמנעו מלהצביע. באותה עת אמר לפזאניס כי הוא נחוש "לנתץ את שלטון העריצות של גוש היורו".

היום בבוקר ראש המפלגה הדמוקרטית החדשה, ונגליס מיימאראקיס, נפגש עם נשיא יוון שהקציב לו שלושה ימים להרכיב ממשלה חדשה. אולם, משקיפים טוענים שאין לו די תמיכה ועל כן יוון תאלץ ללכת לקלפיות, כנראה ב-20 בספטמבר. אם מלאכת הרכבת הממשלה לא תצלח בידיו של מיימאראקיס, תינתן ההזדמנות למפלגה החדשה ואז למפלגת הימין הקיצוני "השחר המוזהב". כך על פי אנליסטים. אולם לא נראה כי יצלח בידי מפלגות אלו לאסוף די תמיכה למשימה.

המפלגות יכולות להצביע פה אחד על ויתור הזכות להרכיב ממשלה חדשה ואז יוכל הנשיא להודיע על בחירות בזק. אולם מיימאראקיס אמר שהוא מתכוון לנצל את המנדט שלו ולהקים ממשלה במהלך הימים הבאים.